Kur tiesa, o kur melas? Ko ieškome ir ką randame? Kas pavojingiau: žodis ar vandenilinė bomba? Kas ieško atsakymų į šiuos klausimus, išgirdo juos atėję į susitikimą su intelektualų ir filosofų šeima - Zita ir Arvydu Šliogeriais. Taip pat sužinojo, jog į pasaulį filosofiškai pažvelgti galima ir trečiąja akimi - fotoaparato objektyvu.
Zita ir Arvydas Šliogeriai
© "Panevėžio balsas"
Lapkričio 9-ąją Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje į susitikimą su filosofu, Vilniaus universiteto profesoriumi Arvydu Šliogeriu ir jo žmona Zita - fotografe ir VU knygų restauratore - atėjo gausus panevėžiečių būrys.

Vakarą vedė poetė Elvyra Pažemeckaitė, pristačiusi profesorių kaip pasaulinio masto intelektualą, šviesos ir filosofijos mėgėją. Anot. A.Šliogerio, visa esmė yra šiapus horizonto, o rojus - šalia mūsų. Tiesos ir netiesos ieškojimams, įvairioms religijoms ir kitiems panašiems kliedesiams mąstytojas skyrė vietą, geriausiu atveju, - anapus horizonto. Kad netrukdytų gyventi.

Nors fotografija, atrodytų, gana toli nuo filosofijos, jai skirta pusė vakaro. Ir įrodyta, kad skirtumo tarp jų beveik nėra.

Lietuvos kultūros gėlės jau pražydo

A.Šliogeris paskaitoje iš pradžių sukoncentravo mintį ties lietuviškos kultūros visuma, vėliau plačiau kalbėjo apie žmogaus esmę, tikslus, globalizacijos pavojus.

Anot filosofo, kiekvienos tautos kultūrai lemta pražysti tik kartą per šimtmetį ar tūkstantmetį. Retai į tautos kultūrą ateina žmonės, paliekantys pasaulinio masto darbų. Pavyzdžiui, olandų tapybos viršūnė - 18 amžiaus pradžia. Šio laikotarpio olandų tapytojai žavi iki šiol. Apie vėlesnius mažai žinoma.

Svečio nuomone, lietuviai pagrįstai gali didžiuotis palyginti ankstyvomis XX amžiaus kultūros gėlėmis. Tai sovietmečio aktoriai ir fotografai, žinomi visame pasaulyje. Tarp jų nemažai ir panevėžiečių.

Lietuvos kino istorijos puošmena: aktoriai D.Banionis, B.Babkauskas, A.Masiulis, R.Adomaitis, J.Budraitis ir kt. Pripažinimą pelnė to meto fotografai: A.Kontrimas, A.Sutkus, A.Macijauskas, R.Rakauskas.

„Lietuvos aktorių ir didžiųjų fotografų kohorta įspūdinga. Dairantis analogų Europoje galima paminėti tik olandų tapybos fenomeną“, - tvirtino mąstytojas.

Demoniška kalbos jėga

Vėliau filosofas kalbą nukreipė į kovą... su kalba. Anot jo, tai didžiausia žmogaus būties problema. Nors kalba yra vienintelis dalykas, išskiriantis žmogų kaip mąstančią būtybę, kartu tai pavojingiausias ginklas, galintis sunaikinti patį žmogų ir pasaulį.

„Nemėgstu kalbėti, tačiau iš to užsidirbu duoną, - pasiguodė dvylika knygų parašęs filosofas. Kelias iš jų, pasak autoriaus, nepadoriai storas. - Man rašyti knygas - katorga. Tikiuosi, rašyti daugiau nebereikės.“

Anot filosofo, gyvename katastrofišką kalbos pertekliaus metą: informacijos srautai, kompiuteriai, internetas. Komunikacija ir globalizacija turi demoniškąją pusę.

„Kalbėdami žmonės pridarė daug blogio, - teigė A.Šliogeris. - Fridrichas Nyčė žadėjo išnaikinti silpnuosius, ir jo kalbos virto darbais. Žmones degino tarsi malkas.

Kalba - giljotina, ji gali sunaikinti Žemės rutulį, tačiau gali ir išgelbėti. 1964 m. bolševikai numetė ant Antarktidos vandenilinę bombą, šimtus ar tūkstančius kartų didesnę už tą, kurią amerikiečiai numetė ant Hirosimos.“

Profesorius kalbėjo, kad pasaulio mąstytojai ima bijoti kalbos apskritai. „Paskutinės mano knygos „Niekis ir Esmas“ tema yra karas su kalba.“

„Kai kalba tapo pavojingesnė už tūkstantį vandenilinių bombų, pradedame abejoti, kas ji - žmogaus privalumas ar trūkumas. Adomas buvo rojuje tol, kol nekalbėjo. Kai ištarė pirmą žodį, Dievas jį išspyrė lauk“, - kalbėjo A.Šliogeris.

Svečias pasidalijo ne viena mintimi, prasilenkiančia su Biblijos tiesomis. Anot filosofo, „pradžioje buvo tikrai ne Dievo žodis.“

„Krikščionybė sudievina kalbą. Fotografija man padeda sunaikinti kalbą. Religija yra kalbos reikalas, tik dar viena iliuzija. Ji, kaip ir daugelis filosofų, žiūri anapus horizonto. Filosofijoje man svarbiausia - vietovė šiapus horizonto.“

Apie fotografiją ir meną

A.Šliogeris vienodai skyrė dėmesio filosofijai ir fotografijai, atskleidęs glaudų ryšį tarp jų.

„Didieji filosofai nusigręžia nuo saulės, medžio, daiktų. Bet taip buvo ne visada, - sakė mąstytojas. - Graikų filosofai buvo nepanašūs į dabarties filosofus. Sokratas ir kiti į jį panašūs pirmiausia norėjo išvysti.

2000-aisiais įsivaizduojama, kad aukščiausia žmogaus pareiga yra nusisukti nuo daiktų ir atsigręžti į amžinuosius dalykus. Nusisukti nuo to pasaulio, kuris yra arti. Tai yra graikų filosofijos išdavystė.

Filosofas turi pamatyti daiktą, neapvilktą kalbos drabužiais. Tai įmanoma tik fotografuojant.“

Anot A.Šliogerio, fotografija nėra menas. „Tai gerokai daugiau. Ji leidžia pamatyti daiktus, kokie jie yra. Fotografija leidžia susitikti su daiktais, nenuplėšiant jų nekaltybės plėvelės.

Tai yra fotografijos privalumas ir didžiausias stebuklas. Palikime daiktus ramybėje, nelieskime, nenaikinkime“, - teigė filosofas.

Tiesa - tik dar viena iliuzija

Filosofas negailėjo kritikos tiesos ieškotojams ir tiems laimingiems skelbėjams, kurie neva ją rado.

„Na ir kas, kad tu atradai tiesą? - retoriškai klausė filosofas. - Gal tu tapai šventuoju? Ar žvaigždės kitaip pradėjo šviesti? Gal virškinimas pagerėjo?“

Anot A.Šliogerio, daugelis filosofų skelbėsi atradę tiesą, kuri vėliau buvo paneigta kitų mąstytojų. Vardan tiesos nužudyta milijonai žmonių.

„Tiesa šiuo metu tapo pavojingiausiu dalyku, - konstatavo vakaro svečias. - Reikia atsisakyti kliedesių apie tiesą. Nėra tiesos. Yra tik iliuzija. Ir man reikalinga graži iliuzija. Ji niekada nenusibosta. Grožis yra tūkstantį kartų svarbesnis už tiesą.“

Filosofo minčių perlai

Vakaro metu A.Šliogeris išsakė nemažai įdomių minčių. Jas įvertinti paliekame skaitytojui:

„Žmogus - tai absoliutus nesusipratimas“, „Užtenka giedoti himnus savo ekskrementams“, „Reikia suvokti kalbos pavojų“, „Mes esame beviltiški barbarai“, „Grožis yra paviršiuje, bet ne gelmėje. Prapjaukite „Mis visatos“ pilvą...“, „Fotoaparatas yra nuostabus dalykas - jis man atveria absoliutų, gražų paviršių“, „Fotoaparatas leidžia man pasipriešinti globalizacijai“, „Pažinimas yra naikinimas. Aš - gyvybės pusėje.“

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Iš Dailininkų sąjungos galerijos pavogta bronzinė skulptūrėlė (3)

Vilniuje iš Dailininkų sąjungos galerijos pirmadienį pavogta bronzinė skulptūrėlė.

Bendros gamybos kino forume Italijoje - dėmesys lietuviškam kinui (2)

Pirmadienį prasidėjusiame bendros gamybos kino forume „When East Meets West“ Trieste (Italija)...

Pekine prasidėjo ledo žibintų festivalis

Praėjusį penktadienį Pekine prasidėjo 32-asis ledo žibintų festivalis. Jo lankytojai pateks į...

Kultūros ministrė: Davoso deklaracija pabrėžia kultūros vaidmenį kuriant gyvenamąją aplinką (7)

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson dalyvavo Davose (Šveicarijoje) vykusioje Europos kultūros...

Geriausiems operos ir baleto solistams Lietuvoje bus įteiktos premijos (2)

Paskutinę sausio dieną, prieš „Sevilijos kirpėjo“ spektaklį LNOBT Didžiojoje salėje...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (49)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (25)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (418)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Naujutėlaitis JAV karo laivas įstrigo lede (11)

Naujutėlaitis JAV karinio jūrų laivyno nuo Kūčių dienos dar nepajudėjo iš Monrealio, o dėl...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (46)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

Po išbandytų ekstremalių žiemos pramogų – koma ir pasekmės visam gyvenimui (9)

Žiemą lauke paspaudus šaltukui eilinė kelionė į darbą ar pasivaikščiojimas mieste gali...

Prieš dvikovą su „Žalgiriu“ – Eurolygos užmojis pažaboti „Panathinaikos“ savininką

Atėnų „Panathinaikos“ klubo savininkas Dimitris Giannakopoulas užsitraukė Eurolygos...

NBA naktis: dviejų pratęsimų trileryje Cousinsas užfiksavo penkiasdešimt metų nematytą rezultatą

NBA pirmenybėse pirmadienio naktį įvykus devyniems susitikimams įsimintiniausią dvikovą...

Dakaro didvyriai prisipažino: niekur nejautėme tokio jaudulio, kurį patyrėme sugrįžus namo (32)

Dviem savaitėms automobilių sporto fanus Lietuvoje prikaustę prie kompiuterių, televizorių ir...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (32)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...