aA
Rugsėjo 2 dieną per iškilmingą renginį duris pravėrė atnaujinta Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka. Po aštuonerius metus trukusios rekonstrukcijos įstaiga lankytojus pasitinka gerokai pasikeitusi – ir išore, ir vidumi.
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
© DELFI montažas

Nuo 18 val. bibliotekoje vyksta teatralizuota atidarymo šventė.

2008 metais pradėjus rekonstruoti senąjį pastatą, buvo susidurta su pasaulinės ekonomikos krizės padariniais. Tačiau jau nuo savaitgalio lankytojų lauks atsinaujinusios Nacionalinės bibliotekos erdvės, žadančios daug naujovių ir įvairios veiklos.

Atidaryme – šalies vadovų sveikinimo žodžiai

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos atidarymo šventėje.

Prezidentė globoja 2016-aisiais minimus Bibliotekų metus, kurių šūkis „Stiprios bibliotekos – stipri visuomenė“. Šiais metais siekiama sutelkti dėmesį į bibliotekas ir pabrėžti jų svarbą šalies gyvenime ir vystymesi. Pagrindinės šalies bibliotekos atidarymas po aštuonerius metus trukusios rekonstrukcijos – svarbiausias Bibliotekų metų įvykis.

„Ilgai laukėme, kol Martyno Mažvydo biblioteka vėl plačiai atvers duris, daug investavome į jos atnaujinimą. Daugeliui Lietuvos žmonių su šia biblioteka yra susijusi begalė brangių prisiminimų, nes tarp šių sienų yra prabėgusi ne viena diena. Atsigręžę suprantame, kiek daug jose būta vertės ir prasmės. Jaunajai kartai dar lemta visa tai patirti, tik jau visai nauju – šiuolaikinių technologijų lygmeniu“, – sakė Prezidentė.

Anot šalies vadovės, pagrindinė bibliotekos misija išlieka nepakitusi, čia lankomasi dėl svarbiausių dalykų – naujų žinių, idėjų ir išminties.

Sveikindama atsinaujinusią ir visa jėga į gyvenimą sugrįžtančią nacionalinę biblioteką, šalies vadovė palinkėjo, kad Mažvydas, kaip visi yra įpratę vadinti šią biblioteką, vėl taptų nepaprastai didelės traukos vieta, kur atėjus neskubama išeiti. Visiems lankytojams Prezidentė nuoširdžiai palinkėjo daug skaitymo, pažinimo ir bendravimo džiaugsmo.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius taip pat dalyvavo po rekonstrukcijos skaitytojams vėl duris atveriančio Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pagrindinio pastato atidaryme.

„Šią dieną galime pavadinti mūsų Nacionalinės bibliotekos naujuoju gimtadieniu. Atnaujintos ne tik mūro sienos – čia kuriamas visiškai naujas bibliotekinės veiklos turinys. Biblioteka tapo šiuolaikiška žinių, išminties ir bendrystės stiprinimo vieta – čia atsivėrė naujos erdvės menui, muzikavimui, verslui, susitikimams, iniciatyviam jaunimui, ir nuostabiausia – šeimoms su mažais vaikais“, – sveikindamas bibliotekos darbuotojus ir skaitytojus sakė Vyriausybės vadovas.

8-erius metus trukusios statybos baigėsi: Nacionalinė biblioteka atsivėrė stebindama šiuolaikiniais sprendimais
© DELFI / Karolina Pansevič
Pakviesti Lietuvos kultūros ministro Šarūno Biručio, Nacionalinės bibliotekos atidarymo iškilmėse dalyvauja jo kolegos Latvijos kultūros ministrė Dace Melbārde ir Estijos kultūros ministras Indrekas Saaras.

Šarūnas Birutis
Šarūnas Birutis
© DELFI / Domantas Pipas

„Mūsų visų ilgai lauktas nacionalinės bibliotekos pastato atnaujinimas – tai dar vienas svarbus žingsnis link geresnių kultūros prieinamumo ir dalyvavimo kultūroje sąlygų sudarymo Lietuvos žmonėms ir svečiams iš užsienio. Tad nuoširdžiai dėkoju bibliotekos vadovybei ir jos darbuotojams bei visiems prisidėjusiems prie sėkmingo šio projekto realizavimo“, – sakė Š. Birutis.

Rugsėjo 3 dieną biblioteka pakvies visus norinčius pamatyti rekonstruotą pastatą iš vidaus. Susirinkusius prie Nacionalinės bibliotekos pastato jau nuo ryto pasitiks gyva džiazo muzika, o popiet bibliotekos erdvėse šurmuliuos kūrybinės dirbtuvės, bus eksponuojama „Fluxus“ paroda, Žilvino Kempino instaliacija „Didysis O“, kitos meninės instaliacijos, atmosferą kurs elektroninės muzikos atlikėjo GeraiGerai grojama muzika, gardi „Taste map“ kava.

Bibliotekos šeimininkai lankytojams žada kuo palankiausias sąlygas kūrybai, pažinimui, laisvalaikiui ir darbui. Aštuoniomis bibliotekos skaityklomis nuo šiol galės naudotis ir rimtoms studijoms pasiryžę suaugusieji, ir šeimos su mažais vaikais.

Nacionalinės bibliotekos galerijoje ketinama eksponuoti jaunųjų menininkų kūrybą. Kas kelis mėnesius Parodų salėje viena kitą keis žymių menininkų, teminės ar proginės ekspozicijos.

8-erius metus trukusios statybos baigėsi: Nacionalinė biblioteka atsivėrė stebindama šiuolaikiniais sprendimais
© DELFI / Karolina Pansevič

Megzti profesines pažintis, dalytis žiniomis ir patirtimi bus galima Konferencijų salėje. Čia įrengtos dvi vertėjų kabinos ir garso režisieriaus kambarys.

Renaldas Gudauskas
Renaldas Gudauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

„Esu įsitikinęs, kad nacionalinė biblioteka nė kiek ne mažiau už aukštąsias mokyklas didina valstybės konkurencingumą, prisideda prie klestėjimo ir pažangos. Čia kaupiamos nacijos žinios, išmintis. Tiems, kuriems reikia bendro pobūdžio informacijos, greitų ir paprastų duomenų, pakanka interneto. Tačiau internetas kuo toliau, tuo labiau tampa uždaras, už vertę turinčius dalykus tenka mokėti. Tokiu būdu bibliotekos įgyja patikimo šaltinio vertę. Juk čia saugomą informaciją sukaupė, apdorojo ir pateikia profesionalai“, – tvirtino Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius Renaldas Gudauskas.

Nacionalinės bibliotekos Bendradarbystės erdvė bus skirta jauniesiems profesionalams. Lankytojai galės naudotis savo asmeniniais kompiuteriais ir kita įranga. Nusprendę čia perkelti savo darbo vietą, jie turės galimybę naudotis Nacionalinės bibliotekos ištekliais, plėtoti savo verslą.

Projektus rengiančių studentų, dalykinius pasitarimus organizuojančių verslininkų ar įvairių laisvalaikio pomėgių klubų narių lauks Susitikimų kambariai.

Kamerinėje kino salėje laukiamos kino mėgėjų bendruomenės. Atsiranda galimybė ne tik žiūrėti Nacionalinės bibliotekos fonduose esančius vaizdo įrašus, bet ir dalyvauti kino filmų peržiūrose, šviečiamuosiuose ir pramoginiuose renginiuose. Pradedantieji kūrėjai bus kviečiami rengti savo filmų premjeras.

Atsinešę savus instrumentus lankytojai galės įrašyti ir perklausyti repeticiją, naudotis didžėjų įranga ir Nacionalinės bibliotekos elektroninės, klubinės muzikos plokštelių kolekcija.

Meno erdvėje atsiras sąlygos kūrybinei raiškai ir pažintims su meno kūrėjų bendruomene. Vyks susitikimai su kultūros ir meno sričių atstovais, įvairios kūrybinės dirbtuvės, diskusijos, atviros pamokos.

Grojantiems, kuriantiems ar norintiems pažinti muziką įrengta Muzikavimo erdvė. Joje galima repetuoti, organizuoti muzikos entuziastų susibūrimus. Atsinešę savus instrumentus lankytojai galės įrašyti ir perklausyti repeticiją, naudotis didžėjų įranga ir Nacionalinės bibliotekos elektroninės, klubinės muzikos plokštelių kolekcija.

Ir mėgėjo laisvalaikiui, ir profesionalo darbui pritaikyta Garso įrašų studija: muzikantai turės galimybę įrašyti albumą, bibliotekos lankytojai – savo kūrybos tekstus paversti garsine knyga. Studijoje bus galima repetuoti, skambinti prabangiu fortepijonu. Taip pat vyks paskaitos apie muzikos industrijų pasaulį, bus teikiamos garso dokumentų kopijavimo paslaugos.

TV studijos bus rengiamos Nacionalinės bibliotekos tiesioginės interneto transliacijos. Temų spektras – nuo finansų valdymo iki sveiko gyvenimo būdo, nuo naujausių IT paslaugų iki mados ir dailės.

Į dirbtuves bus kviečiami jaunieji išradėjai ir kūrėjai. Vaikams ir paaugliams skirtas centras sudarys sąlygas dviem pasaulyje populiarioms iniciatyvoms: mokymosi metodikai STEAM (angl. Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) ir dirbtuvių kūrimuisi.

Turiningo laisvalaikio trokštantys tėveliai savo atžalas galės palikti vaikų užimtumo centre „Žaisloteka“. Čia dirbantis personalas 3-6 metų vaikučiams pasiūlys turiningos kūrybinės veiklos. Mamos ir kūdikio rutiną palengvins specialiai įrengtas Motinos ir vaiko kambarys. Nacionalinės bibliotekos patalpose taip pat veiks kavinė ir knygynas. Asmeninius daiktus lankytojai galės saugiai palikti rakinamose spintelėse.

Bibliotekos senojo pastato projektavimo darbai parsidėjo 2006-aisias, rekonstrukcijos – 2008 metais. Ji turėjo baigtis 2011-aisiais, tačiau darbus pristabdė 2008 metų pasaulinė ekonomikos krizė.

Nacionalinė biblioteka atidaro ne tik varstomas, bet ir virtualias erdves. Portale www.ibiblioteka.lt, vienijančiame daugiau nei 70 Lietuvos bibliotekų, galima užsisakyti skaitytojo pažymėjimą, rezervuoti reikalingą leidinį ar skaityti elektronines knygas. Kultūros paveldo duomenų bankas www.epaveldas.lt suteiks prieigą prie daugiau kaip 3 mln. itin vertingų senųjų knygų, laikraščių, dailės kūrinių, rankraščių, bažnytinių metrikų elektroninių puslapių. Nacionalinės bibliotekos interneto svetainė www.lnb.lt leidžia pasiekti įvairius bibliotekos išteklius, Lietuvos ir užsienio duomenų bazes.

8-erius metus trukusios statybos baigėsi: Nacionalinė biblioteka atsivėrė stebindama šiuolaikiniais sprendimais
© DELFI / Karolina Pansevič

Bibliotekos senojo pastato projektavimo darbai parsidėjo 2006-aisias, rekonstrukcijos – 2008 metais. Ji turėjo baigtis 2011-aisiais, tačiau darbus pristabdė 2008 metų pasaulinė ekonomikos krizė. Po rekonstrukcijos Nacionalinės bibliotekos plotas padidėjo dvigubai – iki 27 tūkst. kvadratinių metrų. Senojo bibliotekos pastato rekonstrukcija atsiejo 26 mln. eurų.

Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka po rekonstrukcijos:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nacionalinėje dailės galerijoje – paroda „Kolega iš kitos genties. Menininkas susitinka su verslininku“

Gruodžio 13 d., ketvirtadienį, 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma paroda „Kolega...

Vatikane statoma prakartėlė iš 720 tonų smėlio

Tradicinė prakartėlė Šv. Petro aikštėje šiemet bus visai netradicinė. Pirmą kartą...

Saudo Arabijos scenoje – šimtmečius skaičiuojanti Indijos muzika

Saudo Arabijoje egzotiškų garsų pakerėtai publikai koncertavo grupelė Manganiarų muzikantų,...

Tai, kas įprastai lieka nematoma galerijų lankytojams

Jaunajai Lietuvos menininkų kartai atstovaujanti galerija „The Rooster Gallery“ švenčia...

Istorija apie Lietuvos kalinius – viena populiariausių (30)

Ką tik knygynų lentynose pasirodžiusi apie nuteistųjų gyvenimą pataisos namuose pasakojanti...

Top naujienos

Šapoka tiki, kad Kalėdų dvasia padės rasti sutarimą dėl biudžeto (266)

Rytoj Seimas žada galutinai apsispręsti dėl kitų metų valstybės biudžeto . Ar tikrai gyvenimas...

LKL teisėjų galva – apie peštynes Kaune ir Šaro veiksmus jose, skandalą Pasvalyje bei galimas sankcijas laida „Krepšinio zona“ (71)

Pastarosios dienos Lietuvos krepšinyje buvo tokios karštos ir aistringos, kad suvaldyti aikštėse...

Puidoko pataisoms – rimtos teisinės kliūtys: prasmę grindžia atimtų vaikų istorijomis (531)

Parlamentaro Mindaugo Puidoko ir jo kolegų pateiktoms pataisoms dėl smurto prieš vaikus sampratos...

Sinoptikas perspėja: antradienį – pavojingiausi reiškiniai (4)

Nuo antradienio sulauksime šiokių tokių orų permainų – naktį daug kur pašals, bus slidu,...

Statkevičiui nepatiko Julijos Janus kritika, tad šis rėžė atgal: stora esi, bulvės veidu ir kugelio smegenim (1104)

Šeštadienio vakarą mados kūrėja Julija Janus išreiškė savo nuomonę apie lapkričio mėnesį...

Andrius Tapinas. Spjausit mokytojams į akis? Nesistebėkit, jei bus atsakymas (1828)

„Išėjo ne tiek ir daug žmonių “ – viešai sako premjeras Saulius Skvernelis .

Paskelbti apdovanojimų M.A.M.A 2018 nominantai: įvertintas ir pasaulinę šlovę pelnęs lietuvis hito „In My Mind“ autorius (70)

Pirmadienio vakarą sostinėje žinomi šalies atlikėjai, muzikos prodiuseriai, vadybininkai ir...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Ugnies ženklams (27)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

Sinoptikai žada tikrą žiemą: Lietuvą užgrius sniegas ir šaltis (141)

Antradienio dieną bus debesuota su pragiedruliais. Kritulių nedaug ir tik vietomis, didžiausia...

Kraupus Rusijos maniako liudijimas: nužudęs dukros mokytoją, davė pinigų laidotuvėms (14)

Buvusį Rusijos policininką, jau atliekantį laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę už 22...