Rudens pabaiga Teatrui „Meno Fortas“ šiemet - intensyvių gastrolių metas. Nors, dėl vis dar meno sferoje juntamų ekonominės krizės pasekmių, neįvyko ilgai planuotos išvykos į FIBA festivalį Buenos Airėse ir Tbilisį, visą lapkričio mėnesį „Meno Forto“ trupė tik keliom dienom parvykdavo namo ir vėl keliaudavo į oro uostą ar geležinkelio stotį.
Andriaus Mamontovo vaidinamas "Hamletas". "Meno forto" nuotr.

Dar spalio pabaigoje Eimunto Nekrošiaus spektaklis „Idiotas“ buvo rodomas Milane, Italijoje. Ne vieną kartą gastroliavęs garsiausiame šio miesto teatre „Piccolo“, šį kartą „Meno Fortas“ buvo pakviestas į „Franco Parenti“ teatrą, rašoma teatro pranešime spaudai.

Žymaus italų aktoriaus bei režisieriaus 1972 metais įkurtas teatro sambūris iš karto tapo svarbiausia miesto inteligentijos susiėjimo vieta, o po jo mirties buvo pavadintas įkūrėjo vardu. Po 2008 metais baigtos rekonstrukcijos teatras žavi savo funkcionalumu, jaukumu ir interjerais, subtiliai derinančiais naujausias technologijas ir antikvarinio dekoro bei baldų inkliūzus.

Per 40 metų teatras išlaikė savo įkūrėjo idėją nepasiduoti komercinio teatro diktatui ir savo repertuarą adresuoja aukščiausio meninio lygio spektaklių laukiančiai auditorijai. Todėl ir visų trijų „Idioto“ spektaklių metu pilnutėlėse salėse atsitiktinių žiūrovų nebuvo. Pertraukų metu ir po spektaklių teatro foje vyko tikros mokslinės diskusijos.

Aktoriai, studentai, dėstytojai lygino anksčiau matytus režisieriaus Nekrošiaus spektaklius ir analizavo naujausią F.Dostojevskio romano inscenizaciją.

Po „Idioto“ gastrolių Milane, spektaklio „Hamletas“ trupė išvyko į dviejų savaičių kelionę po Rusiją. Tarptautinio K.Stanislavskio fondo kvietimu „Meno Fortas“ vaidino Maskvoje, Ufoje ir Riazanėje. Rusijos sostinėje „Hamletas“ buvo rodomas jau ketvirtąjį kartą, šį kartą po penkerių metų pertraukos.

Anot maskviečių teatro kritikų, šiemet į perpildytą Mažojo teatro salę veržėsi jau trečia karta studentų, kurie apie legendinį E.Nekrošiaus spektaklį buvo girdėję tik iš dėstytojų ir džiaugėsi galimybe jį pamatyti gyvai.

Taip pat daugelis teatralų stebėjosi ir džiaugėsi, kad abu vakarus salė buvo pilnutėlė, nors daugelis net ir festivalinių spektaklių Maskvoje šiuo metu vyksta pustuštėse salėse ir į juos tenka kvieste kviesti studentus.

Iš Rusijos sostinės „Meno Forto“ trupė leidosi į egzotišką, ilgiau nei parą trukusią kelionę traukiniu į Baškirijos sostinę Ufą. Uralo kalnų papėdėje tarp Europos ir Azijos įsikūręs milijoninis miestas nėra lepinamas dažnais kokybiško profesionalaus meno renginiais, todėl lietuvių teatro vizitas vietiniams teatro gerbėjams tapo tikra švente.

Didžiulė teatro salė pareikalavo nemažai pastangų tiek iš „Meno Forto“ technikų, tiek ir iš artistų, kad Eimunto Nekrošiaus spektaklis būtų suvaidintas pilna jėga. Bet pastangos tikrai nenuėjo veltui. Žiūrovai, kurių dauguma pirmą kartą susipažino su Nekrošiaus teatru, žiūrėjo „Hamletą“ visiškoje tyloje.

Po pirmojo veiksmo lietuvių aktoriai net bandė abejoti, ar jų vaidyba čia suprantama. Tačiau po A.Mamontovo Hamleto monologo ir V.Kuodytės Ofelijos skandinimosi scenos pratrūkę plojimai paliudijo, kad Ufos žiūrovai užgniaužę kvapą, dėmesingai stebėjo spektaklį, tarsi norėdami kuo geriau suprasti kiekvieną Nekrošiaus spektaklio metaforą, išgirsti ir ilgam įsiminti kiekvieną aktorių intonaciją bei emociją.

O po spektaklio kilusiose ovacijose buvo girdėti ir laužyta kalba tariamas lietuviškas „Ačiū“.

Taip jau sutapo, kad būtent Ufoje „Hamletas“ buvo suvaidintas 200-ąjį kartą nuo premjeros 1997 metų gegužės mėnesį.

Viešnagę Rusijoje „Meno Fortas“ baigė Riazanės miesto teatre, kur lygiai prieš metus buvo vaidintas „Idiotas“.

Lapkričio viduryje „Meno Forto“ jau laukė Pietų Italijos miestas Bari. Tai naujas taškas teatro žemėlapyje, nors Italijoje jau sunku rasti miestą, kuriame dar nebūtų vaidinti Eimunto Nekrošiaus spektakliai. Beje ir Bario teatralams Lietuvos režisierius jau neblogai žinomas. Prieš porą metų jie turėjo progą pamatyti E.Nekrošiaus Italijoje sukurtą spektaklį „Ana Karenina“ pagal L.Tolstojaus romaną, o šių metų gegužę trisdešimt Puljos regiono aktorių ir režisierių dirbo čia surengtoje dešimties dienų režisieriaus kūrybinėje laboratorijoje.

Teatro Pubblico Pugliese – valstybinė organizacija disponuojanti daugiau nei 30-čia teatro salių visoje provincijoje „Meno Fortui“ suteikė didžiausio ir įspūdingiausio Puljos sostinės teatro sceną. Teatro Petruzzelli pirmą kartą atvėrė savo duris 1903 metais ir jo scena matė visus garsiausius Italijos dramos ir operos artistus.

Deja 1991 metų spalį grandiozinį pastatą visiškai suniokojo kilęs gaisras ir net 15 metų miesto centre dunksojo tik aprūkusios sienos. Ir tik 2008 metais teatras vėl atgijo po 20 mėnesių trukusios neįtikėtinos apimties rekonstrukcijos, identiškai atkūrusios salės ir foje interjerus.

Dabar šis teatras, talpinantis beveik 2000 žiūrovų, savo puošnumu ir scenine įranga nenusileidžia geriausiems Italijos teatrams.

Lietuvių aktoriai Baryje „Idioto“ spektaklį suvaidino du kartus ir sprendžiant iš žiūrovų reakcijos bei teatro vadovų išsakytų minčių, „Meno Fortas“ čia laukiamas ir ateityje. Vietiniai teatro kritikai teigė, kad „Nekrošiaus teatrinė kalba, karščiuojanti ir vizuali, giliai tyrinėja Dostojevskio literatūrinio teksto idėjas, vaizdus ir simbolius, ir neeiliniu veikėjų ekspresyvumu atskleidžia metaforiškas dramos idėjas, išryškintas galingai emocionaliu veiksmu.

Rudens gastrolių maratoną Teatras „Meno Fortas“ baigs jau šį savaitgalį Minske. Baltarusijos sostinėje vykstančiame festivalyje „Panorama“ lapkričio 26 d. bus suvaidintas „Idiotas“.

Na o Lietuvos žiūrovams „Meno Fortas“ primena, kad E. Nekrošiaus spektakliai gruodžio mėnesį bus vaidinami ir Vilniuje, Nacionaliniame dramos teatre. Gruodžio 16 d. – V.Šekspyro „Hamletas“, o 17 d. – F.Dostojevskio „Idiotas“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Operos viltimi pripažinta Aistė Pilibavičiūtė ruošiasi reikšmingam debiutui

Šią savaitę Vincenzo Bellini operos „Kapulečiai ir Montekiai“ spektakliuose Džuljetos...

Ray Moon Bartkus: tikrai geros idėjos yra geros visur – ir Marijampolėje, ir Niujorke

„Lietuvą gelbėti yra pasirengę vis nauji gelbėtojai, keista, kad vis dar esama naivuolių, kurie...

Pianistas Kasparas Uinskas Lietuvoje surengs tris solinius koncertus (2)

Pirmąją pavasario savaitę solinius koncertus pagrindinėse Lietuvos koncertų salėse surengs...

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras atveria duris jaunimui

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras žengė didelį žingsnį, siekdamas plačiau atverti...

Eglė Baliutavičiūtė: Keistuoliai maištininkai (knygų apžvalga)

Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos darbuotoja Eglė Baliutavičiūtė LRT KLASIKOS laidoje...

Top naujienos

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių (57)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (7)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (432)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Rengia naujoves pacientams: prie pigiausių vaistų pratins prievartiniu būdu (26)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) imasi strategijos, kuri turėtų ilgainiui pacientus įpratinti...

Ispanijos žiniasklaida skelbia apie du Tenerifėje nuskendusius lietuvius papildyta 15.24 (47)

Ispanijos žiniasklaida skelbia apie Tenerifėje nuskendusius du lietuvius.

Ėmėsi pilnametystės dar nesulaukusių paauglių gaujos: dviejų merginų mamos sako, kad reikia pagalbos (120)

Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl, įtariama, paauglių merginų gaujos sumuštos...

Sustabdyta populiaraus kelionių pardavėjo licencija (66)

Valstybinis turizmo departamentas laikinai sustabdė vieno iš didžiausių Lietuvoje kelionių...

Jauna mama pademonstravo geležinę valią ir 27 kilogramų atsikratė ne sporto salėje ko teko atsisakyti (25)

Jauna moteris pademonstravo geležinę valią – ji sulieknėjo 27 kg, norėdama tapti geresne,...

Kraupaus švedų žurnalistės nužudymo atomazga: byla yra labai neįprasta ir ypač bjauri (4)

Danų išradėjui Peteriui Madsenui antradienį buvo pateikti oficialūs kaltinimai dėl švedų...

Prašoma skelbti kredito unijos Centro taupomosios kasos bankrotą (11)

Lietuvos banko valdyba pripažino kredito uniją Centro taupomąją kasą nemokia ir visam laikui...