Pasak pranešimo spaudai, tai video juostoje įamžinta dokumentinė medžiaga apie trijų Baltijos valstybių Prezidentų likimus, tragiškai nutrauktus gyvenimus.

Nufilmuotos 1989-1990 m. vykdytos ekspedicijos po tremčių vietas, ieškant Estijos Respublikos Prezidento Konstantino Piatso (1874-1956) palaikų. Šios paieškos buvo sėkmingos ir Rusijoje, Buraševe, kur surasti palaikai Vytauto Urbanavičiaus ir profesorių Gintauto Česnio, Rimanto Jankausko pastangomis buvo identifikuoti ir perlaidoti Estijoje. O už paieškas ir tyrimus mokslininkai buvo apdovanoti Estijos Marijos žemės kryžiaus ordinais.

Blogiau sekėsi ekspedicija, ieškant Latvijos Respublikos Prezidento Karlio Ulmanio (1877-1942) palaidojimo vietos Turkmėnijoje, Krasnovodske. Bevardžio kapo nepavyko rasti. Tačiau šioje filmo dalyje dėmesys sutelktas ne tik į paieškos procesą, bet ir stengtasi apmąstyti, kas tuomet atsitiko valstybėje, kodėl brutaliai represuotas ir žuvęs Prezidentas nebuvo nors tinkamai palaidotas.

Dar viena filmo dalis skirta Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos (1874-1944) likimui. Aprėpiama paskutiniojo vyriausybės posėdžio eiga, atsekti vėlesni įvykiai. Pasinaudota 1981 m. Klivlende (JAV) nufilmuota medžiaga iš A. Smetonos laidotuvių po dėl neaiškių priežaščių kilusio namų gaisro. Visas šis filmas su gilia mokslininko įžvalga ir atsakomybe – puikus dokumentas ateičiai. Habilituoto daktaro V. Urbanavičiaus indėlis į Lietuvos mokslą ir kultūrą gausus ir įvairialypis. Po vaisingų kapinynų, senkapių, pagoniškų apeigų vietų tyrinėjimų, po darbų analizuojant Vilniaus katedros požemius, greta kompleksinių tyrinėjimų Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, archeologas yra sukaupęs didžiulę antropologinę medžiagą.

Kartu su VU Medicinos fakulteto mokslininkais jis pradėjo iki tol nepraktikuotą įvairių istorinių asmenybių portretų pagal kaukolę atkūrimą (Barboros Radvilaitės, Kristijono Donelaičio, Pilypo Ruigio ir kt). Kartu su antropologais V. Urbanavičius tyrinėjo stalinizmo aukų kapavietes Tuskulėnuose. Kino ir video juostų dokumentinis archyvas vis parodomas visuomenei, kaip ir šis filmas apie trijų valstybių Prezidentų likimus. 1994 m. už nuopelnus Lietuvos mokslui ir jo propagavimą V. Urbanavičius apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinu.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės