aA
„Oskaras“ laikomas solidžiausiu ir pačiu ryškiausiu apdovanojimu kino kūrėjams. Artėjant 85-tajai apdovanojimų ceremonijai, portale DELFI kviečiame sužinoti įdomiausius su „Oskaro“ statulėlėmis susijusius faktus!
© Reuters/Scanpix

Daugiausia laimėtų „Oskaro“ statulėlių. Režisierius, prodiuseris ir scenaristas Waltas Disney per visą savo karjerą pelnė net 22 „Oskarus“ už konkrečius darbus ir dar keturis garbės „Oskarus“.
Daugiausia „Oskarų“ gavusi moteris - kostiumų dailininkė Edith Head (ji pelnė net 8 „Oskarus“).

Waltas Disney'us ir peliukas Mikis
Waltas Disney'us ir peliukas Mikis
© Reuters/Scanpix

Jauniausia „Oskaro“ laimėtoja. Būdama vos šešerių, specialų nepilnamečiams aktoriams skirtą „Oskarą“ laimėjo jaunoji Shirley Temple. Dabar tokios nominacijos nebėra.

Ar „Oskaru“ už geriausią moters vaidmenį apdovanotos aktorės pasmerktos šeimos žlugimui? 2011 metais Toronto ir „Carnegie Mellon“ universitetų mokslininkai atliko tyrimą ir nustatė: geriausiomis aktorėmis pripažintos kino žvaigždės net 1,68 karto labiau rizikuoja išsiskirti nei „Oskaru“ neįvertintos jų kolegės. Naujausi pavyzdžiai – Halle Berry, Hilary Swank, Reese Witherspoon, Kate Winslet ir Sandra Bullock. Mokslininkai tvirtina, jog santuokos dažniausiai subyra tarp sutuoktinio ir „Oskaru“ apdovanotos jo žmonos atsiradus nelygybei. Ištyrę „Oskaru“ už geriausią aktoriaus darbą apdovanotų kino vyrų santuokas, specialistai nieko panašaus nepastebėjo.

Padėkos kalbos. Pačios trumpiausios padėkos kalbos gavus „Oskarą“ autorystė priklauso Williamui Holdenui ir garsiajam režisieriui Alfredui Hitchcockui. Jie abu tiesiog pasakė: „Ačiū jums“. 1991 metais Joe Pesci pasakyta kalba truko dvi sekundes – „Man didelė garbė. Ačiū“. Ilgiausią padėkos kalbą, užtrukusią net 7 minutes, pasakė britų aktorė Greer Garson 1943 metais.

Iš ko pagaminta „Oskaro“ statulėlė? Garsioji statulė pagaminta iš specialaus metalo lydinio (Britannia metal) ir aplietas 24 karatų auksu. Statulėlės aukštis – 34 centimetrai, sveria ji 3,85 kilogramo. Tai reiškia, jog, išdidžiai iškeldami savo trofėjų į viršų, kino menu žmonės turi nemenkai paprakaituoti.

Dingę „Oskarai“. Metams bėgant, kai kurie šio trofėjaus savininkai savo „Oskarus“ vienaip ar kitaip prarado. Amerikiečių aktorės Olympios Dukakis „Oskaras“ už jos darbą juostoje „Pamišę“ (Moonstruck) iš jos namų buvo tiesiog pavogtas – Akademija jai padovanojo naują statulėlę. Aktorės Whoopi Goldberg „Oskaras“ už juostą „Vaiduoklis“ (Ghost) dingo be žinios, kai aktorė nusprendė jį patikėti specialistams, kad šie jos turtą tinkamai nuvalytų. Galiausiai statulėlė buvo rasta JAV Kalifornijos valstijos Ontarijo miesto oro uosto šiukšlių dėžėje. Kino aktoriaus Williamo Hurto gautas „Oskaras“ už filmą „Moters vorės bučinys“ (Kiss of the Spider Woman) paslaptingai dingo 2005 metais. Policijos pareigūnai smarkiai apgadintą statulėlę aptiko prie kelio esančiame griovyje. Aktoriaus Bingo Crosby „Oskaras“ už filmą „Einu savo keliu“ (Going My Way) buvo eksponuojamas aktoriaus alma mater – Gonzagos universitete. 1972 metais vienas jo studentas iškrėtė pokštą ir statulėlę pakeitė Peliuko Mikio statulėle. Po trijų dienų kunigas aptiko „Oskarą“ universiteto koplyčioje.

Kaip parduoti „Oskarą“? Jeigu kas nors nori parduoti savo „Oskarą“, pirmiausia statulėlę privalo pasiūlyti Akademijai už simbolinę 1 dolerio (2,58 Lt) kainą. Tokios vadinamojo laimėtojo susitarimo, galiojančio nuo 1950 metų, sąlygos. Tačiau būkite pasirengę už „Oskarą“ pakloti ir žymiai daugiau: pavyzdžiui, režisierius Stevenas Speielbergas Bette Davis priklausiusį „Oskarą“ 2001 metais įsigijo už 578 tūkst. dolerių (1,492 mln. Lt) ir grąžino jį atgal Akademijai. Popkaraliumi tituluojamas Michaelas Jacksonas už Davido Selznicko „Oskarą“ 1999 metais nepagailėjo daugiau nei milijono dolerių (daugiau nei 2,58 mln. Lt).

„Oskaro“ statulėlę per visą jų teikimo istoriją gavo tik vienas asmuo, vardu Oscaras – tai buvo Oscaras Hammersteinas II, už geriausią dainą šį apdovanojimą pelnęs net du kartus.
Sėkmingiausi filmai per visą „Oskarų“ istoriją – „Benas Huras“ (Ben-Hur), „Titanikas“ (Titanic) ir „Žiedų valdovas. Karaliaus sugrįžimas“ (Lord Of The Rings: The Return Of The King). Visi šie filmai pelnė po 11 „Oskarų“ - „Žiedų valdovas. Karaliaus sugrįžimas“ susišlavė apdovanojimus visose kategorijose, kuriose buvo nominuotas.

Daugiausia „Oskarų“ per visą jų teikimo istoriją pretendavo susišluoti jau minėtasis „Titanikas“ ir „Viskas apie Ievą“ (All About Eve) – po 14 nominacijų kiekvienas.

Jauniausias geriausio aktoriaus „Oskarą“ gavęs aktorius – Adrienas Brody, už darbą juostoje „Pianistas“ (Pianist) jis buvo įvertintas būdamas vos 29 metų. Vyriausias – 76 metų Henry Fonda, apdovanotas už darbą filme „Prie Auksinio tvenkinio“ (On Golden Pond).

Daugiausia kartų į geriausios aktorės „Oskarą“ pretendavo Meryl Streep – net 14 kartų. Daugiausia geriausios aktorės „Oskarų“ pelnė Katherine Hepburn – net keturis: už vaidmenis filmuose „Prie Auksinio tvenkinio“, „Liūtas žiemą“ (The Lion in Winter), „Spėk, kas ateis vakarienės“ (Guess Who's Coming To Dinner) ir „Ryto šlovė“ (Morning Glory).

Meryl Streep
Meryl Streep
© Reuters/Scanpix

Jauniausias „Oskaro“ laureatas buvo dešimtmetis Tatumas o‘Nealas, 1973 metais įvertintas kaip geriausias antro plano aktorius už darbą juostoje „Popierinis mėnulis“ (Paper Moon).

Daugiausiai kartų „Oskarui“ nominuotas rašytojasWoody Allenas. Jo scenarijai buvo nominuoti net 14 kartų, du kartus šį garbingą apdovanojimą laimėjo. Billy Wilderio scenarijai buvo nominuoti 12 kartų, „Oskarą“ jis gavo tris kartus.

Tik du aktoriai „Oskarą“ yra gavę už to paties personažo sukūrimą – tai Marlonas Brando ir Robertas De Niro už Vito Corleone vaidmenį juostose „Krikštatėvis“ (The Godfather) ir „Krikštatėvis II“ (The Godfather II).

Daugiausia kartų į „Oskarą“ pretendavęs personažas – karalius Henrikas VIII. Net trys aktoriai (Charlesas Lauhgtonas, Robertas Shaw ir Richardas Burtonas) buvo apdovanoti už jo įkūnijimą.
Animacinių filmų kūrėjas ir režisierius Johnas Lasseteris savo „Oskarus“ rengia lėlės Barbės rūbeliais.

Dar kartą apie W. Disney. Per visą gyvenimą „Oskarams“ jis buvo nominuotas net 59 nominacijose ir gavo net 26 „Oskaro“ statulėles. Pirmąjį „Oskarą“ 1932 metais jis pelnė už pirmąjį spalvotą animacinį filmą „Gėlės ir medžiai“ (Flowers and Trees). „Oskarams“ jis buvo nominuojamas net 22 metus iš eilės.

Remiantis paplitusia legenda, „Oskaro“ vardą statulėlėms visai neplanuotai suteikė Margaret Herrick, Akademijos bibliotekininkė. Esą statulėlė jai labai priminusi jos dėdę Oscarą.

Daugiausiai kartų žodį ačiū po „Oskaro“ įteikimo pasakė aktorė Gwyneth Paltrow – net 23.

Nuo 1950 metų „Oskarų“ laimėtojai be Akademijos žinios savo statulėlės parduoti negali. Tačiau apdovanojimą gavę iki 1950 metų, gali drąsiai elgtis kaip tinkami. 1992 metais Haroldas Russellas savo statulėlę pardavė už 60 tūkst. 500 dolerių (156 tūkst. Lt) – pinigų reikėjo žmonos gydymo išlaidoms padengti.

Šiais laikais padėkos kalbos trukmė „Oskarų“ teikimo ceremonijos metu ribojama ir negali viršyti 45 sekundžių. Leistiną laiko limitą viršijusius kalbėtojus nutildo orkestras.

„Kodak“ teatre, kur teikiami „Oskarai“, yra 3 tūkst. 332 sėdimos vietos. Jeigu renginyje panorėtų dalyvauti visi Akademijos nariai, 2 tūkst. 451 narys turėtų atsinešti sau kėdę ar sėdėti ant grindų. Žlugus „Kodak“ bendrovei, šiuo metu vyksta derybos, kam turėtų priklausyti teisės į pavadinimą. Jeigu pavyktų surinkti vieną kitą milijoną dolerių, galbūt kitais metais „Oskarai“ būtų teikiami jūsų vardu pavadintame teatre.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Animacinės juostos „Piktieji paukščiai. Filmas 2“ recenzija: tęsinys, pranokstantis originalą

Galintys pasigirti tokiais puikiais ir milijonus gerbėjų visame pasaulyje turinčiais projektais...

Oficialu: paskelbtas 25-tojo Jameso Bondo filmo pavadinimas

25-ajai bondiados daliai, kurioje pagrindinį vaidmenį atliks Daniel Craig, oficialiai sugalvotas...

Juostoje „Piktieji paukščiai. Filmas 2“ paslėptos svarbios žinutės tiek šiuolaikiniams vaikams, tiek suaugusiems

Vaikus galima ilgai mokyti svarbių gyvenimiškų pamokų, tačiau kartais tai kur kas geriau nei...

„47 metrai: įkalintos po vandeniu“ recenzija: pigus, bet dinamiškas trileris (2)

B kategorijos siaubo filmų kūrėjas Johannesas Robertsas, kuris prieš metus pristatė itin prastą...

Filmo „Čia buvo Saša“ recenzija: visiškai neerzinanti lietuviška drama (9)

Žinomas iš trumpametražės 2014 metais kino ekranuose pristatytos dramos „Anglijos karalienė...

Top naujienos

Skandalų purtomų Žiežmarių gyventojai išplatino viešą laišką: vis dėlto šie žmonės yra ne tokie kaip mes (92)

Po sprendimo į naujus namus Žiežmariuose perkelti 10 protinę negalią turinčių asmenų...

Pradėjus aiškintis, kaip prie Matijošaičio įmonės sklypų ežeras virto sausuma, savivaldybė patyrė tikrą nesėkmių ruožą (270)

DELFI paskelbus publikaciją apie galimai nukasinėtą Lampėdžio ežero pakrantę šalia Kauno mero...

Skvernelis išsižada plano grąžinti senąją ilgųjų savaitgalių tvarką (2)

Seimui lapkričio 2-ąją – Vėlines paskelbus nedarbo diena , premjeras Saulius Skvernelis...

Automobilių mokestis daugeliui bus siurprizas: kiek turės mokėti, sužinos tik paskutinę minutę (338)

Planuojamas taršos mokestis kelia karštas diskusijas. Nors šį mokestį turėtų mokėti daugelis,...

Sandoris milžinas baigtas: Lietuvos skelbimų portalai parduoti už šimtamilijoninę sumą (7)

Skelbimų svetainės „ Autoplius.lt “, „Aruodas.lt“ ir „Skelbiu.lt“ turi naują savininką...

Dvyliktuką Pietų Korėjoje pasirinksiantis Adomaitis ėmė taikyti bausmes dėl klaidų (35)

Lietuvos krepšinio rinktinė trečiadienio vakarą išvyksta į paskutinį kontrolinį turnyrą...

Trumpo sūnus Barronas – sunkiai atpažįstamas (2)

Savaitgalį Barronas Trumpas atrodė neatpažįstamas, išlipęs iš prezidentą gabenusio lėktuvo...

Kodėl keliuose žūva vaikai: pirmiausia reikia pradėti nuo tėvų klaidų

Apie artėjantį rugsėjį gatvėse primena išaugęs vaikų skaičius. Po ilgų atostogų...

Seime – siūlymas leisti sekmadieniais ilgiau prekiauti alkoholiu (93)

Nuo 2020 metų sausio siūloma ilginti prekybos alkoholiniais gėrimais sekmadieniais laiką.

Bankai paskelbė šiemet atsisakantys beveik 50 tūkst. darbuotojų – pirmauja Europa (39)

Bankai visame pasaulyje paskelbė apie daugiau kaip 48 500 darbo vietų panaikinimą šiais metais,...