“Melancholijos” planeta, kuri taip ilgai slėpėsi už saulės, skrieja žemės link ir pranašauja neišvengiamą pasaulio pabaigą. “Ji tikrai bus. Ir labai greitai. Jau lapkričio 10 dieną, Vilniuje”, – sako Europos šalių kino forumo “Scanorama” organizatoriai. Festivalis šiandien oficialiai paskelbia, kad naujausias Larso von Triero filmas “Melancholija” atvers devintąjį Europos šalių kino forumą “Scanorama” ir papasakos jautrią, subtilią ir be galo estetišką “pasaulio pabaigos” istoriją.
Kirsten Dunst
© Organizatorių archyvas

Pasaulinė Larso von Triero filmo “Melancholija” premjera įvyko šių metų pavasarį Tarptautiniame Kanų kino festivalyje. Filmas dalyvavo konkurinėje programoje, pagrindinė vaidmens atlikėja Kirsten Dunst pelnė apdovanojimą už geriausią moters vaidmenį.

Tačiau dar prieš apdovanojimų ceremoniją filmas, o tiksliau jo režisierius, garsusis provokatorius ir l’enfant terrible Larsas von Trieras “nesugebėjo tinkamai pabaigti sakinio” ir pripaistė juokų, tarp kurių buvo ir raktinių žodžių pasaulio žiniasklaidai: “nacis”, “Adolfas Hitleris” ir kt. Nesuprastas Larsas von Trieras netrukus buvo paskelbtas persona non grata ir buvo “priverstas” palikti Kanus bei kiekviename interviu atsiprašinėti. Apie filmą jau niekas nebeklausinėjo.

Larsas von Trieras, išgirdęs Kanų tarybos sprendimą, jam neprieštaravo. Priešingai, reagavo oriai ir išplatino viešą atsiprašymą, o per vieną iš savo prodiuserių, prieš keletą metų viešėjusių ir “Scanoramoje”, Meta Luisa Foldager, perdavė pasauliniui žinią, kad jis sutinka priimti bet kokią bausmę, kokią tik skirs festivalio vadovai. Prodiuserė savo ruožtu smalsuolius tąsyk užtikrino, kada režisierius jaučiasi puikiai ir toliau “gerai dirba savo darbą”.

Kino kritikai, vertindami incidentą Kanuose, juokauja, kad Larsui von Trierui toks Kanų gestas, net ir apskriejęs viso pasaulio žiniasklaidą, negali pakenkti. Sakoma, kad Kanai uždraudė Larsui von Trierui prieiti arčiau kaip šimtą metrų iki festivalio rūmų, o pasaulis – plačiai atvėrė visas duris ir langus. Šiandien “Melancholija” keliauja po prestižiškiausius kino festivalius ir išdidžiai renka kino kritikų liaupses.

Gražina Arlickaitė, Europos šalių kino forumo “Scanorama” direktorė, prisimindama įvykį Kanuose, sako: “Ištikimiausias žiūrovas žino – Larso von Triero filmai provokuoja, sukrečia, šokiruoja, žavi, atstumia ir traukia, priverčia mąstyti ir išgyventi tikrai stipriau nei režisieriaus kartais ekstravagantiškai neišmintingos provokacijos. „Melancholiją“ Kanuose palydėjo būtent tokia Larso von Triero provokacija. Tačiau filmas, pelnytai atnešęs pagrindinio vaidmens atlikėjai Kirsten Dunst geriausios aktorės apdovanojimą, atsistojo šalia didžiųjų Larso von Triero filmų – „Prieš bangas“, „Dogvilis“, „Šokėja tamsoje“.

Pasak Gražinos Arlickaitės, festivaliui “Melancholijos” premjera – tarsi grįžimas prie ištakų. ,,Larsas von Trieras ir jo inspiruotas judėjimas “Dogma’95” buvo ir yra vienas iš esminių “Scanoramos” impulsų.

Simboliška, kad po devynerių metų pertraukos, kuomet pati pirmoji “Scanorama” buvo atidaryta to paties režisieriaus juosta “Dogvilis”, mes vėl pradėsime festivalį šio kino grando darbu.”

„Kai sausakimšoje Lumière‘ų salėje Kanuose laukiau „Melancholijos“ premjeros, į mano dar neišjungtą mobilųjį telefoną atskriejo filmą jau mačiusio kolegos žinutė: „Užmirškite visas problemas, kurias atsinešėte į salę. Negalvokite apie nieką. Melancholija. Tik Melancholija.“ Aš būtent to linkiu ir šių metų „Scanoramos“ žiūrovams, nes šis filmas tikrai reikalauja panirti į jo gelmę ir likti joje”, – prieš Lietuvos dar tik laukiančią “Melancholijos” premjerą sakė Gražina Arlickaitė.

Europos šalių kino forumas “Scanorama” šiemet vyks lapkričio 10 – 20 dienomis Vilniuje, lapkričio 17 – 27 dienomis Kaune, lapkričio 24 -27 dienomis Klaipėdoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Filmas „Tarp pilkų debesų“ pasirašė sutartį su CAA – prestižiškiausia pramogų verslo valdymo ir talentų paieškos agentūra (1)

Tarptautiniai vandenys atsiveria lietuviškam kino projektui. Didžiausia pramogų verslo valdymo ir...

Jaunųjų „Pelėdų kalno“ aktorių iššūkiai – nuo ledinio vandens iki ligoninės (1)

Apie niūrias pokario nuotaikas, partizanų kovas, meilę ir netektis pasakojanti istorinė Audriaus...

Filmo „Stalino mirtis" recenzija: nuostabi satyra supuvusiai Tarybų Sąjungos doktrinai (15)

Prisidėjęs prie labai populiaraus televizijos serialo „Viceprezidentė" kūrimo bei „Oskarui"...

Pasirodė Arūno Matelio filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta" filmo anonsas (3)

Kiekvieną žodį ir vaizdą apie Arūno Matelio filmą „ Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta "...

Filmo „Slaptas keleivis“ recenzija: Liamas Neesonas vėl meistriškai spardo užpakalius (3)

Iš Ispanijos kilęs Holivudinių filmų režisierius Jaume Collet-Serra, kuris padovanojo mums visai...

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1187)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (173)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (37)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (6)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (16)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (47)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (10)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (566)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (4)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...