Spalio 19-22 d. Vilniuje jau 4-tą kartą vyko tarptautinis animacinių filmų festivalis “Tindirindis’06”, kurio konkursinėje programoje buvo parodyta per 260 trumpametražių ir 3 pilnametražiai filmai. Juos vertinę 9 savo sričių profesionalai iš visos Europos, išties pateikė netikėtumų. Ne tik pačiai komisijai, bet ir prestižinių apdovanojimų laimėtojams, rašoma pranešime spaudai.
Naujausių iš viso pasaulio atsiųstų animacinių filmų didžiulės kokursinės programos į Vilnių atvyko vertinti išties solidi tarptautinė komisija. Tarp jų danė, bet Norvegijos animacijos festivalio direktorė, Anne Lise Andreasen. Žymi rusų animacinių filmų režisierė ir studijos “Animos” meno vadovė Natalija Orlova (jos kraitėje Emmy, Annecy ir Niujorko festivalių pagrindiniai apdovanojimai už ant stiklo pieštinius filmus “Hamletas”, “Karalius Ričardas III”, “Mobis Dickas”, “Narvalis ir Timūnas”). Taip pat garsiausios lenkų lėlių animacijos studijos “Se-ma-for” prodiuseris Zbigniew Zmudzki. Dar olandai – Amsterdamo vaikiškų filmų namų ir Vaikų filmotekos steigėjas Dick de Jonge bei olandų kompanijos “Il Luster Productions” savininkas ir prodiuseris Arnoud Rijken.

Taip pat rusų animacijos režisierius Valentin Telegin bei latvių animacinių filmų režisierė ir scenaristė Roze Stiebra. Tarp komisijos narių buvo ir dvi Lietuvos atstovės - šiuolaikinio kino, video meno kritikė Renata Dubinskaitė ir meno istorikė bei kritikė dr. Rasa Gečaitė.

Festivalio Grand prix – juodasis „Stiklo riešutas“ visų komisijos narių nuomone vienbalsiai buvo paskirtas 2006 m. sukurtam britų režisierės Joannos Quinn trumpametražiui animaciniam filmui “Svajonės ir troškimai – šeimos ryšiai“ už visus įmanomus vertinimo kriterijus: pieštinę animaciją, scenarijų, techniką, muziką ir ypač už humorą.

Vistik tikra dviguba sensacija buvo, kad „Stiklo riešuto“ apdovanojimas už geriausią lietuvišką filmuką su didele komisijos balsų persvara (du prieš septynis) atiteko šių metų Vilniaus dailės akademijos diplomantui Martynui Dyšai už jo diplominį darbą - sarkastiškai cinišką, bet puikų animacinį filmuką „Metinės“. Žmogaus ir kiaulės draugystė, kuriam laikui apsikeičiant vietomis... Netikėta, juokinga ir net filosofiška. Tarp pretendentų prizui už geriausią lietuvišką filmą buvo ne tik kiti studentai, bet ir visi mūsų garsieji lietuvių animacijos profesionalai: Iljos Bereznicko „Baubo liga“ (2006), Henriko Vaigausko „Tankas“ (2006), Jūratės Leikaitės „Marti iš jaujos“ (2006), Algirdo ir Aurikos Selenių „Čigonas ir drakonas“ (2006) bei kiti.

Na, o dvigubos sensacijos briauna – visos 9 narių vertinimo komisijos vienbalse nuomone Martyno Dyšos “Metinės” buvo nominuotas bendram septynių animacijos festivalių prizui ANOBA. Tai naujai įsteigtas danų, švedų, suomių, norvegų, latvių, estų ir lietuvių festivalių organizatorių prizas, kuriam nominantus renka kiekvienas festivalis iš šių kraštų konkursinių filmukų. O šių metų pabaigoje pirmą kartą visi septyni nominantai kovos tarpusavyje dėl įspūdingai skambančio prizo ANOBA (Award of Nordic and Baltic animation festivals).

„Stiklo riešutas“ už geriausią trumpametražį filmą bendroje programoje paskirtas kroatų filmui „Sub Rosa“ (2004, Kroatija, rež. Katja ir Nikola Šimunič). Filmas dedikuotas kompozitorei Dorai Pejačevič ir jos kūriniui „Mano knygos įrašas“, siekiant atskleisti tai, kas muzikoje visada paslėpta „sub rosa“. Elegantiškas, grakštus, muzikaliai išraiškingai animuotas pasakojimas.

„Stiklo riešutas“ už geriausią filmuką vaikams „Alavinis kareivėlis“ (2004, Danija) iškeliavo į Daniją arabų kilmės režisieriui Moayad Fahmi. Turbūt nereikia priminti pasakos pagal Ch.Anderseno pasaką. O animuotų lėlių istorija tikrai graži.

„Stiklo riešutas“ už geriausią filmą suaugusiems paskirtas olandų režisieriams Michal Pfeffer ir Uri Kranot už filmą „Dievas su mumis“ (2005, Olandija). Inspiruotas XX a. garsiojo menininko Pablo Picasso tapybos darbo „Guernica”, filmas pasakoja apie Izraelio ir Palestinos konfliktą. „Stiklo riešutas“ už geriausią eksperimentinį filmą iškeliavo į Taivaną režisieriui Chunfu Ma už jo filmą „Eliksyras“ (2005, Taivanas) apie veido jaunėjimo problemas.

„Stiklo riešutas“ už geriausią vaikų sukurtą filmą paskirtas „Pontos – juoda Juodoji jūra“ (2004, Gruzija), kurį sukūrė grupė Gruzijos vaikų.

„Stiklo riešutas“ už geriausią animacinį filmą jaunimui paskirtas prancūzų trijulės Maxime Leduc, Michel Samreth ir Martin Ruyant filmui „Pabaiga“ (2005).

Buvo paskirtas ir specialus „Stiklo riešuto“ prizas jaunimui, kuris atiteko australų režisieriui ir animatoriui Sejong Park už filmuką „Berniuko gimtadienis“ (2004, Australija).

Taip pat paskirti 5 penki specialūs diplomai: Jūratės Leikaitės filmui “Marti iš jaujos” (2006, Lietuva) už originaliai pateiktą tautinę temą (animacinis filmas sukurtas pagal garsaus lietuvių prieškario ir išeivijos grafiko Viktoro Petravičiaus juodai baltus raižinius, kurie 1937 m. pasaulinėje parodoje Paryžiuje buvo apdovanoti specialiu diplomu;

Algirdo ir Aurikos Selenių filmui „Čigonas ir drakonas“ (2006, Lietuva) už folklorinės temos meninę išraišką (filmukas apie simpatišką čigoną, kuris išlošia kauliukais iš drakono karalaitę, tačiau atsisako ją vesti dėl savo laisvės);

Rao Heidmets filmui „Perlinis žmogus“ (2006, Estija) už išraiškingą animaciją (kas galingesnis – senovianiai pirmykščiai ritualai ar šiuolaikinių technologijų žmonės);

Marek Skrobecki filmui „Ichtys“ (2005, Lenkija) už originaliai perteiktą istoriją tradicinėmis priemonėmis (krikščioniškų simbolių ir paskutinės kelionės intelektualus pasakojimas);

Aleksej Turkus filmui „Audronaša“ (2004, Rusija) už originalią klasikinės literatūros animaciją (slapvingai įtaigi ir su puikiu humoru perteikta nūdienos mokinių literatūros pamoka, kurios epilogą netikėtai šaržuoja šiuolaikiškas Puškino ir Grokio duetas);

Dar 6 diplomai paskirti filmams: “Grįžtant namo” (2004, Iranas, rež. Behzad Farahat) už grįžimą prie geriausių klasikinės animacijos tradicijų;

“Ego” (2005, Prancūzija, scenarijus ir rež. Louis Blaise, Thomas Lagache, Bastien Roger) už meniškumą; „Gyvenimas bute“ (2004, Belgija, rež. Jonas Geirnaert) už išraiškingą absurdo pavaizdavimą;

“Begalinė pabaiga” (2004, Lenkija, rež. Izabela Bartosik) už meniškai perteiktą egzistencializmą; „Ponas Džounsas: labirintas“ (2005, Norvegija, rež. Oystein Stene) už išskirtinį pagrindinį herojų;

“Klik-klak” (2005, Prancūzija, rež. Aurelie Frechinos, Victor-Emmanuel Moulin, Thomas Wagner) už menišką samplaiką muzikos, teksto ir vaizdo.

Sėkmingai pasibaigus 4-tam tarptautiniam animacinių filmų festivaliui “Tindirindis’06” belieka laukti kitų metų ir jau savo ištikimų žiūrovų – mažų ir didelių, kurie animaciją vertina ne tik kaip “žaislinę” ar pasakišką meno rūšį, bet ir už profesionalų originalumą, futurizmą ir meniškumą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Filmo „Vandens forma“ recenzija: rimtas Guillermo del Toro pereiškimas „Oskarui“ (2)

Už 2006 metais pasirodžiusį neužmirštamą „Pano labirintą“ dviems „Oskarams“ nominuotas,...

Komedija „Aš Žvaigždė“ pašieps lietuvišką pramogų pasaulį: žiūrovai išvys daugybę neįprastai besielgiančių įžymybių (8)

Tikrą emocijų audrą Lietuvos muzikos padangėje įspūdingu klipu sukėlę M. Stonkus ir...

Spielbergo dramos „Valstybės paslaptis“ scenaristai: norėjome parodyti, kaip žmonėms meluoja prezidentai (3)

Sausio 26 dieną Lietuvos kino teatruose įvyks ypatinga premjera – didžiuosiuose ekranuose...

Didžiulę lietuvių kino retrospektyvą Paryžiuje atidarė Šarūnas Bartas (9)

Pirmadienio vakarą Paryžiuje, prancūzų filmotekoje „La Cinémathèque Française“ prasidėjo...

10 faktų apie filmą „3 sekundės“ iš Žilvino Trato lūpų (6)

Sausio 12 dieną visuose Lietuvos kino teatruose startavo puikiai kino kritikų ir žiūrovų...

Top naujienos

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (80)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę (53)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Gausios policijos pajėgos ieško Kauno rajone dingusios jaunos moters (10)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai ieško dingusios merginos,...

Čečėnus įsiutino Lietuvos veiksmai: paruošė atsakomąsias priemones (181)

Čečėnai įtraukė Lietuvą į negeranoriškų Europos šalių sąrašą. Tai pranešė Rusijos...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (1)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Iš vaiduoklio – į elfą: Kuzminsko benefisas Eurolygoje nustebino net Plazą Kuzminsko mintys (5)

Kelias karčias kritikos piliules pastaruoju metu nurijęs Mindaugas Kuzminskas trečiadienio...

Viena maža gudrybė, ir pagaliau išvirsite skanų liežuvį

Lietuviai – ne amerikiečiai, subproduktai, taip pat ir liežuvis , mums tikras gardėsis, ypač,...

VMI tirs Edmundo Jakilaičio veiklą atnaujinta (103)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) tirs žurnalisto ir prodiuserio Edmundo Jakilaičio...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (440)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Jo vardo Putinas net nemini: Kremliaus kritikas jaukia Rusijos rinkimų planus (26)

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas yra sėdėjęs už grotų, buvo užpultas, jam...