aA
© Corbis/Scanpix
Peticijoje reikalaujama, kad būtų svarstoma galimybė suteikti buvusiam „Lietuvos“ kino teatrui nacionalinės svarbos statusą ir išpirkti šiuo metu privačiai bendrovei UAB “Rojaus apartamentai” priklausantį pastatą. Joje taip pat prašoma užtikrinti, jog bus įvertinta sostinės gyventojų nuomonė dėl neatsiejamai su sostinės kultūros politika susijusio „Lietuvos“ kino teatro likimo.

Kol bus atsižvelgta į šiuos reikalavimus, prašoma sustabdyti UAB „Rojaus apartamentai“ vykdomą detaliojo plano rengimo procedūrą.

Be Prezidento, 43 paraiškovų pasirašytą peticiją dar gaus Seimas, Vyriausybė, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, Kultūros ministerija, Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje bei sostinės savivaldybė. Pasirašyti peticiją internetu bus galima ir toliau, per savaitę ją jau parėmė apie 5 tūkstančius kino mylėtojų.

Apie “Lietuvą” išgirdo UNESCO

Prieš mėnesį visuomenėje žinomi asmenys ir organizacijos pasirašė kreipimąsi į UNESCO, kuriame nuogąstaujama dėl Vilniaus istoriniame centre esančios ypatingos viešosios kultūrinės erdvės – kino teatro „Lietuva“ (Pylimo g. 17) ir jį supančių atvirų erdvių - sunaikinimo, kylančių dėl dabartinių pastato savininkų rengiamo detaliojo plano projekto.

Laiške teigiama, kad “Lietuvos” teritorijos sklypo užstatymas ir naujo pastato statymas padarytų nepataisomą žalą pasaulio paveldo vietovės autentiškumui ir vertybėms, ginamoms UNESCO Pasaulio paveldo konvencijos bei Vilniaus istorinio centro kultūriniam gyvenimui. Kreipimesi UNESCO kviečiama inicijuoti misiją Vilniaus senamiesčio plėtrai įvertinti.

Kovotojus už “Lietuvą” praėjusią savaitę Vilniuje vykusios UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 30 –osio sesijos metu išklausė UNESCO Pasaulio paveldo centro direktorius Francesco Bandarinas ir keletas delegatų.

Šiame susitikime dalyvavęs vienas kovotojų Senamiesčio gyventojas Šarūnas Bagdonas sako iš delegatų išgavęs pažadą atkreipti specialų dėmesį į Vilniaus senamiesčio problemas. Svečiams pažymėjus, kad Lietuvos problemos nėra unikalios, buvo sutarta, kad vietos visuomenės ir UNESCO pastangomis galima pasiekti deramo įsipareigojimų šiai organizacijai vykdymo.

Anot Š.Bagdono, svečius nustebino tai, kad sklypo detaliojo plano svarstyme su visuomene nedalyvavo miesto savivaldybės atstovai ir kad svarstymui nebuvo pateikta pasekmių poveikio vertinimas.

Š. Bagdonas pastebi, kad naujų pastato savininkų rengiamame teritorijos detaliajame plane neužsimenama, kad kino teatras – pasaulio paveldo objekte (Vilniaus senamiestis 1994 m. įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą). Todėl, pasak Š. Bagdono, “Lietuvos” teritorija, saugant autentiškumą, negali būti užstatyta, kaip yra suplanavę naujieji pastato savininkai.

Anot Š.Bagdono, pastačius daugiaukštį gyvenamąjį namą ir įrengus požeminius garažus, kyla rimtos grėsmės UNESCO pripažintam erdviniam, archeologiniam ir gamtiniam (Vigrių šaltiniai) vietos autentiškumui. Taip pat Senamiesčio gyventojas įžvelgia nepataisomą žalą Vilniaus istorinio centro kultūriniam gyvenimui. Pasak jo, dar esama daug atvejų, kai svarstymai yra imituojami, o reali plėtra vyksta tik genama nekilnojamo turto verslo logikos.

Prarandama viešoji kultūrinė erdvė

“Lietuvos” kino teatro sunaikinimas – didelis mūgis kultūros industrijai”, - įsitikinęs protesto judėjimo “Už Lietuvą be kabučių” narys Gediminas Urbonas. Pasak jo, šioje istorijoje trūksta politinės valios, tad atėjo laikas veikti valdžiai. Todėl atitinkamų veiksmų esą turėtų imtis sostinės valdžia ir Vyriausybė.

G.Urbonas atkreipia dėmesį į viešosios kultūrinės erdvės Pylimo gatvėje, kur stovi “Lietuva”, nykimą. Jis sako, kad paskutinis nekomercinis kino teatras “Lietuva” per 40 metų įaugo į inteligentijos ir miestiečių sąmonę, tad į piliečių valią turi būti atsižvelgta.

Pašnekovas pabrėžė, kad “Lietuvos” likimas svarbus ne tik kino gurmanams – šioje erdvėje esą turėtų vykti kultūriniai visuomeniniai reiškiniai, čia būtų puiki terpė klasikinei, džiazo ir alternatyviai muzikai, medijų projektmas. Tai, pasak menininko, ypač svarbu 2009 m. Vilniui būsiant Europos kultūros sostine.

Menininkas susirūpinęs ir dėl sostinės kultūros politikos. Anot jo, pastatyti Vilniuje tokią viešąją kultūrinę erdvę kaip “Lietuva” būtų nepalyginamai brangiau nei išpirkti “Lietuvos” pastatą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Į kino teatrus grįžtanti demoniškoji lėlė Anabelė siaubo filmų gerbėjams paruošė naujų išbandymų (1)

Pirmasis filmas apie piktųjų jėgų apsėstą lėlę Anabelę kino teatruose pasirodė 2014 metais....

Filmo „Skausmas ir šlovė“ recenzija: dar vienas Pedro Almodovaro pasididžiavimas

Prestižiniais kino apdovanojimais apdovanotas ispanų kino grandas Pedro Almodovaras po trejų...

Filmo „Afera" recenzija: lėkštas ir visiškai nereikalingas žinomo filmo perdirbinys

Debiutuojantis pilno metro režisūroje komedinių serialų „Naujakuriai" ir „Viceprezidentė"...

Ką pasauliui sumelavo Lietuvoje filmuoto serialo „Černobylis“ kūrėjai? (243)

Penkių serijų HBO televizijos serialas „ Černobylis “ žaibiškai sudrebino pasaulį ir, vos...

Operos nemėgstantis režisierius sukūrė domumentinį filmą apie Pavarotti (2)

Luciano Pavarotti gyvenimas nuo vaikystės Italijoje karo metais iki pasaulinės šlovės...

Top naujienos

Jaunos profsąjungos atstovas: mitas, kad darbuotojų išnaudojimas dingo (224)

Darbuotojų išnaudojimas niekur nedingo ir nedings, sako Gegužės 1-osios profesinės sąjungos...

Gali pasibelsti ir į jūsų duris: pareigūnai vaikščiojo po namus ir tikrino, ar įrengti dūmų detektoriai (23)

Kiek daugiau nei prieš metus mūsų šalyje įsigaliojo reikalavimas, kuris numato, kad kiekviename...

Milijonai kasmet miršta dėl netinkamos mitybos: mokslininkai pirštu duria į vieną produktų grupę (49)

Neseniai atlikto mokslinio tyrimo išvados leidžia teigti, kad nepakankamas vaisių ir daržovių...

Valančiūno „teismas“ Memfyje: ar „Grizzlies“ turėtų siūlyti lietuviui ilgalaikę sutartį? (23)

Lietuvos nacionalinės vyrų krepšinio rinktinės vidurio puolėjas Jonas Valančiūnas prieš...

Rusijos miestą šiurpina išsekęs ir badaujantis lokys: nusilpęs žvėris nebereaguoja net į spūstis

Alkio kamuojamas baltasis lokys , kaip spėjama, nuo Arkties vandenyno nukeliavo per 1500...

Tyrimo išvados nustebins daugelį: paaiškėjo, kaip vanduo gali paveikti vaikų gebėjimus

Apie vandens teikiamą naudą organizmui plačiai diskutuoti, matyt, neverta. Kiekvienas žino, kad...

Anglijos policija apie Stratforde, gatvėje, mirtinai peiliu subadytą vyrą: tai lietuvis (26)

Londono policija įvardijo asmenį, kuris pirmadienio naktį nužudytas rytinėje miesto dalyje. Tai...

Kaliningradas paskelbė tvarką, pagal kurią lietuviams nemokamai išduos vizas (42)

Nuo 2019 m. liepos 1 d. vizos į Karaliaučiaus sritį atvykstantiems lietuviams bus nemokamos....

Sugriuvusi karjera: į pataisos namus prasmukti bandžiusiam advokatui dirbti uždrausta jau 9 mėnesius (20)

Kaip advokatas į Vilniaus pataisos namus neleistinus daiktus nešęs Artūras Šukevičius ,...