aA
Lietuva svarsto galimybę jungtis prie vienos iš pasaulinių palydovinių sistemų - tai leistų pagerinti televizijos ir radijo transliacijų kokybę, išplėstų transliavimo teritoriją.
Susisiekimo ministerijos Ryšių departamento direktorius Jonas Ūsas BNS sakė, kad dabar svarstoma, prie kurios sistemos - "Astra" ar "Sirius" - Lietuvai geriausia jungtis. Pasak jo, šiuo metu renkama ir analizuojama informacija, kokių galimybių suteiktų prisijungimas prie vienos ar kitos palydovinės sistemos, nagrinėjami tų palydovinių sistemų skirtumai.

Pastaruoju metu Europos transliuotojai, ypač visuomeniniai, yra labai susidomėję ir stengiasi transliuoti savo radijo ir televizijos programas skaitmeniniu formatu per palydovus.

Skaitmeninis formatas dabar sudaro techninę galimybę vietoj paprastos analoginės televizijos programos tuo pačiu kanalu transliuoti 8-10 aukštesnės nei įprasta kokybės skaitmeninių televizijos programų ir dar daugiau radijo programų.

Anot J.Ūso, prisijungus prie palydovinės sistemos, ko gero, būtų įmanomas ir interneto ryšys per palydovą, tačiau kol kas dėl to dabar aiškinamasi.

Ryšių reguliavimo tarnybos atstovas Henrikas Varnas BNS sakė, kad Europoje populiariausios yra Europos palydovų asociacija "Astra" ir Europos asociacija "Eutelsat". Šių komercinių asociacijų palydovų sistemos leidžia transliuoti per 200 televizijos ir ne mažiau kaip 200 stereofoninių arba 400 monofoninių radijo programų.

Per šiuos palydovus transliuoja didieji (Austrijos, Danijos, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Liuksemburgo, Ispanijos, Jungtinės Karalystės, Olandijos, Švedijos) transliuotojai. Apie dešimt programų transliuoja Lenkija. Taip pat savo programas transliuoja Armėnija, Bulgarija, Gruzija, Kroatija, Makedonija, Rumunija, Ukraina ir kitos šalys.

Palydovai "Astra" ir "Eutelsat" dengia Europą nuo Ispanijos iki Suomijos šiaurės ir nuo Atlanto iki Uralo. Be to, "SES-Astra" kartu su švedais sukūrė Šiaurės palydovų kompaniją NSAB, kurios palydovų "Sirius" transliavimo aprėptis yra kur kas mažesnė negu dengia "Astra" ar "Eutelsat" palydovai. "Sirius" transliuoja vos daugiau kaip 20 programų.

Anot H.Varno, "Astra" palydovų transliavimo aprėptis ir didelė programų įvairovė transliavimą iš šių palydovų daro kur kas patrauklesnį ir prieinamą visai Europai. "Transliuojant iš palydovų "Astra", labai padidėtų Lietuvos informacinė aprėpties zona, nes beveik visi "Astra" palydovai dengia visą Europą, o "Sirius" - tik Skandinaviją ir Baltijos šalis", - sakė H.Varnas.

Tačiau, anot jo, daugeliu atveju palydovinis ryšys, be privalumų, turi ir trūkumų - tai gana didelė skaitmeninio įrenginio kaina, sudėtingas antenos pritvirtinimas ir orientavimas.

Tiesioginis transliavimas per palydovus transliavimo organizacijoms suteikia daug galimybių ir jų programas padaro prieinamas t iesioginiam aukštos kokybės priėmimui, t iesioginiam nacionalinių transliuotojų signalų paskirstymui visoms šalies antžeminėms radijo ir televizijos perdavimo stotims, v ienalaikiam nacionalinių programų transliavimui ne tik šalies, bet ir bet kuriame Europos kabelinės televizijos tinkle.

J.Ūsas sakė, kad prisijungti prie palydovinės sistemos būtų naudinga, tačiau, pasak jo, dar nėra žinoma, ar kuris nors iš Lietuvos transliuotojų norėtų savo programas skleisti per palydovą.

Lietuvai prisijungus prie vienos iš palydovinių sistemų, jai, J.Ūso teigimu, galėtų būti skirta 10 palydovinio ryšio kanalų, nors tai, pasak jo, dar turėtų būti tikslinama. Valstybėms kanalai buvo skirstomi ir dėl jų deramasi praėjusių metų Stambulo konferencijoje.

J.Ūsas teigė, jog galvojant apie prisijungimą prie palydovinių sistemų, kartu svarstoma galimybė nuomoti Lietuvai priklausančius kanalus kokiai nors užsienio kompanijai.

"Dabar - aiškinimosi stadija. Analizuojame, kas priklauso konkrečiai palydovinei sistemai, kiek teritorijos ji gali apimti. Jei bus nutarta tuos kanalus nuomoti, reikia išsiaiškinti, kiek Lietuva gali iš to uždirbti, ar galima gauti teisę pernuomoti vieną ar kelis kanalus. Kol kas nėra žinoma, kiek galima būtų gauti nuomojant kanalą, tačiau už tai mokama daug", - sakė J.Ūsas.

H.Varnas sakė, kad kol kas nėra aišku, už kiek būtų galima išnuomoti Lietuvai priklausysiančius kanalus. "Sistemoje "Eutelsat" už vieną analoginį kanalą vienerių metų nuomos kaina svyruoja nuo 4,4 mln. eurų (15,73 mln. litų) nuomojant vieneriems metams iki 3,8 mln. eurų (13,58 mln. litų), jeigu mokama už septynerius metus ir daugiau", - sakė H.Varnas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Serialo „Naujasis popiežius“ vinimi tapęs Johnas Malkovichius vardan vaidmens ryžosi avantiūrai (1)

Tik pasirodžius kultinio serialo „Jaunasis popiežius“ (angl. „The Young Pope“, 2016)...

Filmo „Pašėlę vyrukai amžiams“ recenzija: neįtikėtinai geras ikoniško dueto sugrįžimas po ilgų 17 metų

Savo filmografijoje turintys kelis plačiai nežinomus belgiškus filmus „Vaizdas“ ir...

Filme „Tobulas pasimatymas“ įsimintiną vaidmenį sukūręs Eimutis Kvoščiauskas: premjerą kino ekrane žiūrėti buvo sudėtinga (2)

Kino teatruose rodoma nauja komedija „ Tobulas pasimatymas “ pretenduoja tapti vienu...

Intymių scenų filmavimo užkulisiai Holivude: naudojamos įvairios slaptos technikos, gudrybės ir daug lipnios juostos (21)

Filmuose sekso scenos dažniausiai atrodo erotiškos, natūralios, tarsi be pastangų, tačiau tam,...

Pasirodė pirmieji lietuviško filmo suaugusiems „Vedybos, Skyrybos ir Barsukas“ kadrai: juostą įkvėpė žvaigždžių skyrybų banga? (1)

Jau vasario mėnesį kino teatrus pasieks itin pikantiška premjera intriguojančiu pavadinimu...

Top naujienos

Žmogus, turėjęs užimti Landsbergio vietą: didžiausias gyvenimo nuopuolis ir mįslinga sūnaus mirtis (6)

Idėjinis nepriklausomybės lyderis, valstybės kūrėjas, Sąjūdžio juodadarbis ir smegenys – tai...

Kapituliuoti nesutikęs „Žalgiris“ po dramatiškos kovos krito Atėnuose (319)

Penktadienio vakarą finišavo 20-asis Eurolygos reguliariojo sezono turas. Paskutinėse jo...

Darbdaviai giria atvykstančius imigrantus: žmonės nori dirbti ir užsidirbti (31)

Sakoma, kad gera vieta tuščia ilgai nebūna. Su darbo jėgos trūkumu susiduriančios įmonės jau...

Magistraliniame kelyje BMW taip rėžėsi į pėsčiąjį, kad iš pradžių net nebuvo aiški žuvusiojo lytis papildyta (230)

Sausio 17-osios vakarą, apie 20.05 val., Šiaulių r., magistraliniame kelyje A12, ties Domantų...

Policija: nebuvo tokio įvykio kaip pagrobimas papildyta (706)

Penktadienio vakarą policijos pareigūnai sušaukė spaudos konferenciją naujienoms apie galimą...

Tragiška paskutinės raupų aukos istorija: manė, kad liga jau išnaikinta, bet vėl smogė pačiu netikėčiausiu metu (25)

1978 metų vasarą viso pasaulio mokslininkai ėmė kalbėti apie grandiozinį pasiekimą, kurio...

Norite išvengti širdies ligų – privalote žinoti svarbų kraujo rodiklį: tuo pasirūpinti reikia kuo anksčiau (18)

Neseniai atlikto tyrimo autoriai pabandė atsakyti į klausimą, ar, atsižvelgiant į cholesterolio...

Dailius Dargis prabilo apie Remio ir OG Version tėvus: jie – skandalingi nusikalstamo pasaulio veikėjai (84)

Žinomas knygų apie mafiją autorius Dailius Dargis neliko abejingas ir pastaruoju metu aktualiems...

Tokio prekybininkų šou lietuvis dar nebuvo matęs: vokiečiai ten šėlsta nuo pat ankstaus ryto (23)

Šį kartą Orijus lankėsi Hamburge – viename įdomiausių ir gražiausių miestų Vokietijoje ....

Vitalija Guobė

Dieve, apsaugok nuo klasės susitikimų! (11)

Viskam yra ribos. Kai prieš Naujuosius dalyvavau klasės susitikime, visa pakylėta, šį kartą be...