aA
Bendradarbiaujantis su viena garsiausių pasaulio grupių „Metallica“, dokumentinių filmų asas Joe‘is Berlingeris debiutuoja didžiajame kine su pakankamai įdomiu ir daug žadančiu projektu, kurio epicentre atsidūrė žiauraus žudiko istorija.
„Žavusis žudikas Tedas Bandis“ – Zac Efron
„Žavusis žudikas Tedas Bandis“ – Zac Efron
© Organizatorių nuotr.

Apie ką mes čia…

Vieną vakarą į policijos komisariatą pristatomas jaunas vyras, kuriam yra mesti kaltinimai dėl merginos nužudymo. To vyro, kuris vėliau bus pripažintas vienu žiauriausių serijinių žudikų JAV istorijoje, vardas – Teodoras Bandis.

Kūrinio turinys

Tikrais faktais paremti filmai apie serijinius žudikus gali būti dvejopi – vienuose yra nuodugniai ištiriamas jų psichologinis portretas kartu su žiaurių nusikaltimų šleifu, kituose – kaip jį matė visuomenė bei tie, kurie su jais kovojo teismo posėdžiuose. Žinoma, yra dar ir tokie filmai kaip Davido Fincherio „Zodiakas“. Nors šioje juostoje ir nebuvo atskleista žudiko tapatybė, bet per jo siųstus laiškus ir labai kruopštų žurnalistų darbą, mes galėjome išvysti tikrą monstrą. Net ir nežinodami, kuo jis buvo išties. Bet tai tik išimtis. Šiuo atveju, mes pamatome antrąjį variantą, kuriame pateiktas šiek tiek romantizuotas žudiko paveikslas visuomenėje.

Apie Tedą Bandį, kuris savo laikais kėlė ir panieką, ir žavesį, buvo parašyta nemažai knygų, ir tuo labiau, buvo pristatyti keli filmai. Vienas iš jų – 1986 metais pasirodęs „Tyčinis nepažįstamasis“, kuriame buvo labai detaliai pateiktas kiekvienas šio asmens gyvenimo etapas nuo pirmos iki paskutinės jo aukos. Ir nors filmas buvo skirtas televizijai, o jo trukmė siekė 3 valandas, jis buvo išties įtraukiantis vien dėl puikiai parašyto scenarijaus, atvirų scenų ir pagrindinio aktoriaus Marko Harmono vaidybos. Bet ši juosta yra visiškai kitokia. Todėl jeigu tikitės žudynių, prievartos ar kokių nors kitų makabriškų dalykų, galite nusivilti. Filme pasakojama apie teismo procesą, kurio epicentre atsidūrė žmogžudyste kaltinamas Tedas Bandis.

Visa ši istorija yra vystoma iš dviejų labai svarbių perspektyvų – Tedo bei jo mylimosios Lizos. Todėl, jeigu reiktų pasakyti, kas visgi šiame filme buvo svarbiausias, būtų keblu, nes tiek Liza, tiek ir Tedas filme turėjo nemažai svorio bendram pasakojimui. Tedas juostoje pateikiamas kaip žavus ir inteligentiškas, puikiai savo veiksmus suprantantis jaunuolis, kuris nekėlė jokio diskomforto. Žiūrint į jį net buvo sunku pagalvoti, jog šis žmogus gali kelti tokią baimę moterims. Tuo tarpu Liza – aklai įsimylėjusi moteris, kurios naivumas ir gerumas privertė ją su laiku transformuotis į visai kitokį žmogų, nei ji buvo pačioje filmo pradžioje. Ryški personažo transformacija – vienas didžiausių šio pasakojimo pliusų.

O pasakojimas tų ryškių pliusų neturi tiek ir daug, nes kaip jau buvau rašęs pačioje pradžioje, viskas čia buvo sukoncentruota į teismą. Todėl pamatyti tikrąjį Tedą Bandį filme galima tik kelias trumpas akimirkas. Tai, manau, tikrai netenkins žmonių, atėjusių į kiną išvysti grėsmingą žudiką, o ne dėl savo laisvės kovojantį apsimetėlį. Nesakau, kad teismo procesas buvo neįdomus. Tai įtraukiantis ir nenuobodžiai vystomas procesas, kuriame, deja, nagrinėjamas buvo tik nusikaltimas, bet ne jo motyvas ar pats kaltinamasis kaip objektas, įvykdęs tą nusikaltimą.

Užtat filmas neprailgsta ir jį žiūrint galima tikrai nemažai sužinoti. Bent jau apie tą menką Tedo Bandžio gyvenimo laikotarpį, kai jis tapo savotiška įžymybe ir moterų numylėtiniu, net ir būdamas už grotų. Bet tai tik paviršutiniškas žvilgsnis į jo asmenybę, kurią žymiai geriau pristatė 1986 metų filmas.

Techninė juostos pusė

Manau, kad pasikartosiu jau šimtąjį kartą, bet man visada smagu yra žiūrėti filmus, kuriuose kruopščiai pateikiama praeitis – pradedant madomis, šukuosenomis ir užbaigiant dekoracijomis, kurios puikiai atitinka rodomą laikotarpį. Ir čia nėra jokia išimtis. Viskas filme pateikta nuodugniai, jog jį bežiūrint galima laisvai atsidurti aštuntajame praeito amžiaus dešimtmetyje.

Komplimentai atitenka ir kitiems techninės dalies aspektams. Pirmiausia – operatoriaus darbui, kuris buvo fantastiškas. Labai buvo malonu stebėti kameros judesius, kurie sukūrė tokį gerą jausmą, lyg mes patys dalyvautume teismo procesuose ar tiesiog būtume atsidūrę per kelis metrus nuo Tedo Bandžio. Antra – garso takelis. Čia buvo galima išgirsti tokius legendinius kūrinius kaip „The Box Tops“ „The Letter“, “Metallic'os“ „The Four Horsemen“ ar Tommy Jameso „Crimson and Clover“.

Istorija buvo sudėliota nelabai varginančiai, todėl žiūrint filmą nekilo mintis, kad jis greičiau pasibaigtų dėl užtęstų scenų. Todėl vaizdo montažas man padarė malonų įspūdį. Garso montažas – normalus. Čia ne toks filmas, kuriame garsas imtų viršų norint pabrėžti vieną ar kitą sceną.

Aktorių kolektyvinis darbas

Manau, kad po šio filmo, aktorius Zacas Efronas turėtų gauti nemažai pasiūlymų iš Holivudinių kino studijų vaidinti ne vien tik vulgariuose kino projektuose kaip „Kaimynai“, „Gelbėtojai“ ar „Pašėlęs senelis“, bet ir rimtose dramose. Zacas šiame filme pagaliau atskleidė visą savo aktorinį potencialą. Jis ne tik vizualiai atitiko Tedo Bandžio portretą, bet kartu pasistengė ekrane perteikti visas jo mimikas ir kalbėjimo manierą, kas išties suteikė nemažai autentiškumo stebint šią istoriją.

Antraplaniuose vaidmenyse galėjome matyti dvi žavias damas – Lily Collins bei Kaya Scodelario, kurios taip pat pasidarbavo iš peties norėdamos kuo įtikinamiau perteikti jų vaidinamas herojes. Ypatingai pagirčiau Lily Collins, kurios paskutinė scena filme išties privertė pajusti gailesti dėl jos vaidinamo personažo meilės Tedui.

Taip pat juostoje trumpam pasirodė tokie žymūs veidai kaip Johnas Malkovichius, Jimas Parsonsas bei Haley‘is Joelis Osmentas. Jų vaidyba man nekėlė diskomforto, nors ir įvardinti jos iškilia irgi negalėčiau. Užtat, išties nustebino, tai grupės „Metallica“ lyderio Jameso Hetfieldo pasirodymas ekrane.

Verdiktas

„Žavusis žudikas Tedas Bandis“ – šiek tiek paviršutiniškas, bet pakankamai įtraukiantis pasakojimas apie vieną žinomiausių JAV serijinių žudikų Teodorą Bandį, kurį atskleisdamas visą savo aktorinį potencialą meistriškai įkūnijo merginų numylėtinis Zacas Efronas.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Filmo „Agentė Ava“ recenzija: daug žadantis, bet nuviliantis trileris (1)

Savo filmografijoje galintis pasigirti tokiais hitais kaip 2011 metų „Oskarui“ nominuota drama...

Filmo „Atsiminimai iš Italijos“ recenzija: jaukus, paprastas ir Italija atsiduodantis pasakojimas (2)

Žinomas iš tokių juostų, kaip „ Hičkokas “, „ Diunkerkas “, „Debesų žemėlapis“...

Robertėlio vaidmenį kuriantis aktorius Nerijus Gadliauskas - apie nuotykius gatvėje ir jo bei garsiojo personažo skirtumus (1)

Jau netrukus didžiosiose Lietuvos kino salėse kinomanai išvys filmo „ Moterys meluoja geriau “...

Filmo „Strelcovas“ recenzija: juosta visai ne apie futbolą

2013 metais, po finansiškai sėkmingos bei žiūrovų išliaupsintos biografinės dramos „Legenda...

Filmo „Švytinti tamsoje“ recenzija: neenciklopedinis pasakojimas apie vieną iškiliausių žmonijos istorijoje mokslininkių

Puikų žiūrovus ir kino kritikus sužavėjusį animuotą pasakojimą „Persepolis“ bei juodąją...

Top naujienos

Azerbaidžane skelbiama karo padėtis: žūva žmonės, „nulaužiamos“ interneto svetainės, NATO susirūpinusi atnaujinta 20:13 (737)

Kilus kruviniems susirėmimams armėnų separatistų valdomame Kalnų Karabacho regione, Azerbaidžane...

Skirmantas Malinauskas įvertino Seimo rinkimus: žmonės labai atsargiai reaguoja į tuos, kurie yra protingesni už juos (9)

Į Seimą veržiasi beveik 2000 įvairiausių piliečių. Kas akylai stebi debatus, gali pastebėti,...

Kapitalizmo pamatus Lietuvoje klojęs Navickas apie keistus sutapimus, bemieges naktis ir trigalvį slibiną

Penkiskart – ekonomikos, ministras, ministro pavaduotojas, Seimo narys – tokį valdžios kelią...

Baltarusija tebuvo pradžia: JAV ir Kremlius šalia Lietuvos atverčia kortas – kas sumirksės pirmas (410)

Nenorime, kad kiltų karas. Tokią retoriką pastarosiomis savaitėmis pasirinkęs Baltarusijos...

Savickas dvejoja, ar sulaukęs įtarimų greitųjų testų byloje, atsisakytų Seimo nario mandato (10)

Greitųjų COVID-19 testų skandalo epicentre atsidūręs Vyriausybės vicekancleris Lukas Savickas...

Restoranų konsultantė Urtė Mikelevičiūtė paaiškino, kas laukia kavinių ir restoranų ateinantį sezoną (2)

Juokaujama, kad 2020 metus prodiusavo siaubo romanų autorius Stephen'as King'as, o režisavo –...

Lina Širvinskienė | D+ nariams

Palmira Galkontaitė – apie darbą ir santuoką: gyvenimas jokių garantijų nedalija (4)

Palmira Galkontaitė televizijoje dirbo daugiau nei trisdešimt metų, tačiau prieš metus jos...

Staigmena Kaune: bedantis „Žalgiris“ neprilygo „Lietkabeliui“ (253)

Bedantį puolimą pademonstravęs Kauno „Žalgiris“ (2-1) prieš Eurolygos sezono startą gavo...

|Maža didelių žinių kaina