aA
Kelis neblogus projektus kaip „Mardžorė Praim“, „Eksperimentuotojas“ ir „Dedvudas“ režisavęs bei jiems rašęs scenarijų Michaelas Almereyda sugrįžta į didžiuosius kino ekranus su dar vienu daug žadančiu bei įdomią temą gvildenančiu biografinio pobūdžio projektu „Tesla“, kurio pamatu tapo ne automobilis, bet žmogus, kurio garbei šis automobilis ir buvo taip pavadintas.
Filmo "Tesla" kadras
Filmo "Tesla" kadras
© Organizatoriai

Apie ką mes čia…

Turėjęs svajonę sukurti kažką prasmingo, kuo galėtų naudotis žmonės visame pasaulyje, Austrijoje gimęs ir Amerikoje savo talentą demonstravęs Nikola Tesla tapo savo kartos genijumi, o jo darbai ir po šiai dienai yra mums visiems labai svarbūs. Tačiau ar jo gyvenimas ir kelias į viršūnę buvo toks lengvas? Tikrai, kad ne. Apie tai ir yra šis filmas.

Kūrinio turinys

Visai neseniai mūsų šalies kino teatruose buvo rodomas panašaus pobūdžio filmas – „Srovių karas“, kuriame taip pat buvo kalbama apie Nikolą Teslą, Tomą Edisoną ir Džordžą Vestinghausą. Ir tai buvo ganėtinai prastas, mononiškas ir visiškai jokio cinkelio neturintis biografinio pobūdžio projektas, kurį buvo labai lengva užmiršti vos tik išėjus iš kino salės. Tad nemažai vilčių buvo padėjęs į režisieriaus Michaelo Almereydos naują darbą, kuris, deja, irgi nepateisino lūkesčių.

Šįkart vietoje Tomo Edisono ir Džordžo Vestinghauso priešpriešos, kurioje dalyvavo ir pats Nikola Tesla, mes gauname neryškią ir kažkiek nuobodžią dramą apie pastarąjį, kurio darbai po šiai dienai turi labai daug įtakos mūsų patogiame ir civilizuotame gyvenime. Gaila dėl vieno, jog šis filmas turėjo tikrai didžiulį potencialą, kuris jame visiškai nebuvo išnaudotas. Taip, nebuvo, nes mes turime išties neįprastą bei daug dramatizmo turinčią tikro genijaus istoriją, kurią buvo galima išgvildenti žymiai geriau ir tuo pačiu įdomiau, nei sausų faktų kišimas žiūrovams į pasąmonę.

Iš kitos pusės, žiūrint šį pasakojimą, mes galime nuodugniau pasinerti į pačius Nikola Teslos darbus, o ne į jį patį. Tad jeigu atmesti tą faktą, jog kaip biografinė drama šis filmas nepavyko, tai kaip mokamoji medžiaga apie šio žmogaus nuopelnus yra visai neblogai atrodančiu variantu. Tik ar to mes tikėjomės belaukdami filmo apie Teslą? Manau, kad tikrai ne.

Kalbant apie filmo personažus, tai jų čia buvo nemažai, tik ne visiems buvo skirtas atitinkamas laikas, kad jie galėtų atsiskleisti. Tik Tomas Edisonas su Nikola Tesla kažkiek įdomiau buvo pristatyti, o jiems talkinantys ir juos supantys herojai buvo kaip kokie statistai, apie kuriuos mes visiškai nieko nežinome.

Bent jau reikėjo kažkokį užrašą apie juos palikti. Na, kad žiūrovams būtų aiškiau, kas čia toks yra ir kodėl jis yra svarbus priimant vieną ar kitą svarbų sprendimą.

Daugiau manau, kad nieko nepasakysiu, nes filme yra keli niuansai, kurie nustebino, bet tuo pačiu suglumino, nes po tokių vaizdų buvo sunku suprasti, ką gi išvis mums norėjo pasakyti režisierius. Tad neišpasakojant visko, sakyčiau, jog šis projektas mane nuvylė, bet manau, kad jis suras savo žiūrovą, kuriam patinka nuobodžios ir jokio cinkelio neturinčios dramos.

Techninė juostos pusė

Pernelyg didelio žavesio šis filmas nesukels net ir didžiausiems kostiuminių dramų gerbėjams, nes dauguma veiksmo vyksta pakankamai uždaruose patalpose, todėl įvertini to laikotarpio, kuriame gyveno ir dirbo Nikola Tesla, nėra lemta. Tačiau tai nereiškia, jog bendras meninis apipavidalinimas su kostiumais ir dekoracijomis, kurios puošė patalpas, kuriuose vyko veiksmas, nebuvo atitinkantys realybės. Su tuo čia viskas buvo gerai. Tik trūko tos didybės, kurią galėjome matyti Christopherio Nolano filme „Prestižas“. Kodėl apie jį užsiminiau?

Na, nes jame buvo ypatingai atrodančios scenos su Nikola Tesla, kurios kerėjo žiūrovus. Muzika filme, mano nuomone, buvo ganėtinai neblogai parinkta, jeigu kalbėsime apie dramatinius juostos momentus, tačiau kai kur, nuobodžiai skambantys kūriniai nesugebėdavo išlaikyti reikiamos rodomai scenai atmosferos. Tačiau, kaip bebūtų, tokių momentų filme nėra tiek ir daug. Be muzikinių kompozicijų, juosta gali pasigirti tvarkingai atliktu kameros darbu bei neblogu garso ir vaizdo montažu.

Aktorių kolektyvinis darbas

Kas jau kas, bet aktorius Ethanas Hawke‘as yra didžiausia šio filmo pažiba ir aišku pagrindinis variklis, kuris neleido filmui pavirsti į visiškai nykią biografinę dramą. Nesakau, kad pasakojimas nėra nykus, bet vien dėl aktoriaus pasirodymo Teslos vaidmenyje, jis tapo gyvesnis.

Be gero ir net keturiems „Oskarams“ nominuoto aktoriaus, mes čia turime dar ir kitus žvaigždūnus – visiems puikiai iš serialo „Tvin Pykso miestelis“ žinomą Kyle‘ą MacLachlaną, pakankamai įdomiai suvaidinusį Tomą Edisoną, Eve Hewson, Eboną Mossą-Bachrachą ir Jimą Gaffiganą. Aktoriams priekaištų neturiu, nors daugumos jų pasirodymai apsiribojo tik epizodiniais momentais filme.

Verdiktas

„Tesla“ – pakankamai nuobodžiai vystomas, neturintis ryškaus pamato bei kartais net nežinantis, kuria linkme sukti, biografinio pobūdžio filmas, kurį nuo visiško fiasko gelbėja puiki pagrindinio vaidmens atlikėjo Ethano Hawke‘o vaidyba ir visai pakenčiamai atrodanti pamoka apie Nikola Teslos darbo specifiką ir jo žmonijai vertingus išradimus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Siatle atidaryta paroda Bruce’o Lee palikimui atminti

Pasibaigus suvaržymams dėl koronaviruso pandemijos, Siatle esančiame muziejuje „Wing Luke Museum...

Siaubo filmo „Ne“ recenzija: dar vienas unikaliai atrodantis Jordano Peele‘o košmaras

Sukurti šiais laikais ką nors ypatingo siaubo žanre darosi vis sunkiau ir sunkiau, tačiau visgi...

Filmo „Superherojai“ recenzija: jautri drama apie tikruosius „superherojus“ santykiuose ir gyvenime

2016 metais nustebinęs visus su tarptautinio pripažinimo sulaukusiu kino hitu „Tobuli melagiai“,...

Į kinus atkeliaujančios istorijos „Ten, kur gieda vėžiai“ sutapimai realiame gyvenime: kodėl autorę nusprendė apklausti pareigūnai?

Jau rugpjūčio 19 dieną Lietuvos kino teatruose pasirodys 70-metės rašytojos Delios Owens...

Komedijoje „Ko nežino vyrai“ pagrindinio herojaus draugą suvaidinęs Kirilas Glušajevas – apie tai, ko nežino moterys

Komedijų „Valentinas vienas“, „Importinis jaunikis“, „Ir visi jų vyrai“ bei „Kaip...

Top naujienos

Paleckio bendražygiams, vykusiems į Maskvą, parlamentarai sugalvojo nejuokingą bausmę (12)

Nuteisto Algirdo Paleckio bendražygiams, vykusiems į Maskvą parvežti rusų saulės, kai kurie...

Kainoms pažaboti – daugybė siūlymų: patariama nesišvaistyti valstybės pinigais (2)

Metinei infliacijai toliau kylant, Prezidentūra Vyriausybei ir vėl siūlo atsigręžti į...

Putinas užsipuolė JAV dėl Ukrainos ir Taivano

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį apkaltino Vašingtoną siekiant užtęsti karą...

Lopata užsipuolė įtakingą Kauno dinastiją: ar šie asmenys dabar tapo neliečiami? (11)

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Raimundas Lopata sako, kad prezidentas turėtų imtis...

Karas Ukrainoje. Kryme – nauji sprogimai Melitopolio meras: pasislėpti jau niekas nebesuspės (3)

Rusijos publicistas Andrejus Piontkovskis įsitikinęs, kad Rusijos prezidentas siekia paliaubų.

Lietuvos pramonės įmonės jau taupo energetikos išteklius: papasakojo, kokių priemonių ėmėsi

Šiemet itin smarkiai pabrangus energetikos ištekliams, BNS paklausė didžiausių dujų ir elektros...

Meilutytę 50 m plaukimo rungties atrankoje lenkė tik italės, pusfinalyje – ir Teterevkova

Italijos sostinėje Romoje vykstančiame Europos čempionate antradienį ryte moterų 50 m plaukimo...

Ikimokyklinis ugdymas taps visuotiniu, tačiau laukia dideli iššūkiai: koją kiša vietų ir mokytojų trūkumas

Nuo 2025 metų rugsėjo 1 dienos ikimokyklinio ugdymo įstaigų ir darželių laukia reikšmingas...

Šis skausmas yra signalas, kad organizmui reikalinga pagalba

Raumenų skausmas vargina įvairaus amžiaus asmenis. Žinoma, dažniau nugaros skausmais...

Kreivys: trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą planuojame reikšmingai atidėti (3)

Energetikos ministras Dainius Kreivys tvirtina, kad tobulinant elektros rinkos liberalizavimo...