aA
Sukūręs vieną įsimintiniausių per dvidešimt metų mistinių trilerių „Šeštasis pojūtis“ bei kelis dėmesio vertus trilerius „Nepalaužiamasis“, „Ženklai“ ir „Kaimas“, režisierius M. Nightas Shyamalanas nuo 2004 iki 2015 metų patyrė vieną po kitos kūrybinę nesėkmę su tokiais prastais ir finansiškai nepelningais filmais kaip „Mergina vandeny“, „Įvykis“, „Paskutinis oro valdovas: Ango legenda“ ir „Žemė: Nauja pradžia“. Po tokio fiasko jo karjera pakibo ant plauko.
Filmo "Stiklas" kadras
© Organizatoriai

Tačiau 2015 metais netikėtai atėjo nušvitimas ir jis nustebino ne tik visą kino industriją, bet ir žiūrovus su mažo biudžeto siaubo trileriu „Viešnagė“, kuris atpirko savo biudžetą daugiau nei 20 karų. To pasėkoje 2017 metais išvydome ir puikų psichologinį trilerį „Skilimas“, tapusį oficialiu 2000 metų juostos „Nepalaužiamasis“ tęsiniu.

Ir dabar, po ganėtinai sėkmingų paskutinių dviejų filmų, sugrįžęs į Holivudo A klasės režisierius, M. Nightas Shyamalanas nusprendė užbaigti ką pradėjo prieš devyniolika metų – savo asmeninę superherojų trilogiją, kurios finaliniu akordu tampa pasakojimas apie pagrindinį blogietį, pravarde „ponas Stiklas“.

Filmo "Stiklas" kadrai
Filmo "Stiklas" kadrai
© Organizatoriai

Apie ką mes čia…

Praleidęs ilgus metus psichiatrinėje ligoninėje, Elijas „ponas Stiklas“ Praisas suranda būdą kaip iš jos pabėgti. Tam jis panaudoja naują pacientą – su 24 asmenybėm gyvenantį Keviną, kuris akimirksniu gali pavirsti į nesustabdomą ir kraujo ištroškusį žvėrį. Vienintelis, kuris gali sustabdyti šiuos maniakus, yra senstelėjęs Deividas „Nepalaužiamasis“ Danas. Tik nežinia, ar jam pavyks pasipriešinti šiems fiziškai ir intelektualiai pranašesniems oponentams, nusprendusiems parodyti visam pasauliui, jog herojai ir antiherojai gyvena tarp mūsų.

Kūrinio turinys

Kai 2000 metais M. Nightas Shyamalanas pradėjo savo superherojų temos trilogiją su filmu „Nepalaužiamasis“, niekas net negalėjo pagalvoti, jog tiesioginio šios istorijos tęsinio reikės laukti beveik du dešimtmečius. O viskas dėl studijos „Walt Disney“, kuri tada kuravo pirmąją juostą. Skyrusi 75 milijonus dolerių produkcijai ir 40 milijonų marketingui, studija tikėjosi žymiai geresnio uždarbio nei 248 milijonai, todėl toks rezultatas ją nuvylė ir kitas projektas buvo užšaldytas.

Gerai tai ar blogai, mes niekada nesužinosime, nes per tą laiko tarpą režisierius perrašė pirminio scenarijaus idėją daugiau nei dešimt kartų. Pirmasis filmas buvo skirtas suvokti superherojų ir jų priešų prigimtį bei suprasti, dėl ko komiksai irgi turi būti laikomi kaip tam tikra ir ne ką prastesnė už literatūrinius kūrinius meno rūšis. Klasikinė gėrio ir blogio kova ten buvo esminiu akcentu, kuris ir vežė beveik dvi rodymo valandas.

Antroji dalis pavadinimu „Skilimas“ buvo visai kitokia. Iki pat finalo buvo sunku net ir suprasti, jog tai yra „Nepalaužiamojo“ tęsinys, kol pabaigoje neišvydome Deivido Dano ir neišgirdome to, ką jis pasakė. Filmas gavosi dinamiškas, baugus ir neįtikėtinai įtraukiantis. Jis tapo ne tik vienu geriausių režisieriaus darbų per penkiolika metų, bet ir buvo vienu iš ryškiausių 2017 metų kino projektų, kurio sėkmė nulėmė „Stiklo“ pasirodymą.

Prieš pradedant trumpą šio naujojo M. Nighto Shyamalano filmo apžvalgą, norėčiau pasakyti, jog einant žiūrėti šio filmo būtinai turite pasižiūrėti 2000 metų filmą, nes be jo bus labai sunku įsivažiuoti į rodomą istoriją. Juosta nėra autonominė, o priklausoma nuo pirmtako, kuriame buvo daug kas išaiškinta, o čia užsimina tik prabėgom. Todėl norėdami gauti maksimalų poveikį iš peržiūros, pasinaudokite mano patarimu. Ir Jums, ir filmui nuo to bus tik geriau.

Taigi, filmas „Stiklas“. Filmas „Stiklas“ yra tiesioginiu juostos „Skilimas“ tęsiniu, kuriame ir toliau yra vystoma Deivido Vendelio Krambo piktadarysčių tema bei vėl yra pristatomas šio unikalaus žmogaus 24 skirtingų asmenybių paradas. Jeigu prieš tai buvusioje juostoje mes išvydome vos kelis jo alter ego, tai čia režisierius pasistengė atskleisti mažų mažiausiai dešimt naujų Deivido veidų. Tačiau šiuo atveju mes nematome nieko novatoriško, tik pakartojimą to, kas vežė praėjusiame filme. Nesakau, kad tai yra kažkas blogo, tik kad netikėtumo efektas yra išsisklaidęs.

Kita vertus, ne Kevinas šiame filme buvo esminiu istorijos akcentu. Pagaliau, po 19 metų laukimo, mums buvo duota galimybė ir vėl ekrane išvysti Eliją, kuris visus šiuos metus tupėjo psichiatrinėje ligoninėje. Aišku, per daug informacijos apie jo ilgą viešnagę tarp keturių minkštų sienų mums čia niekas nesuteikia, tačiau to ir nereikėjo. Režisieriaus tikslu buvo atskleisti šio personažo protines galimybes, ir jam tai pavyko geriau nei buvo galima tikėtis.

Filmo "Stiklas" kadrai
Filmo "Stiklas" kadrai
© Organizatoriai

Taip pat dėmesio gauna ir Deividas Danas, kurio gyvenimas per beveik du dešimtmečius nuo Elijaus uždarymo buvo ryškesnis ir labiau atskleistas nei jo intelektu pasižyminčio oponento. Šis fiziškai stiprus herojus išgyveno daug nutikimų, apie kuriuos yra užsimenama filme. Bet nežinant jo originalios istorijos, šiuo atveju bus labai sunku įsigilinti į tai, ką mums norėjo pasakyti režisierius.
Kiti keturi herojai filme irgi buvo svarbūs. Elijaus mama kaip ir anksčiau palaikė savo vienintelį vaiką, Deivido sūnus Džosepas toliau žavisi savo nesunaikinamu tėčiu, Keisė prijaučia Kevinui ir jo asmenybėms, o daktarė Elė, kurios debiutu tapo ši juosta, suteikia tam tikro peno apmąstymui. Tik pačioje filmo pabaigoje šis naujas personažas sukelia keistą jausmą. Jos atveju gavosi panašus vaizdas į persaldintą cukrų. Tiesiog mano nuomone režisierius pernelyg daug norėjo įkišti į siužetą, jog tam tikrais momentais pradėjo byrėti. Ir viskas dėl tokių manevrų kaip buvo su daktare Ele.
Kodėl pradėjau nuo personažų? Nes ant jų ir laikosi visas šis dviejų valandų trukmės pasakojimas. Pats siužetas pirmoje filmo pusėje yra pakankamai sausas, nors tiesą sakant, šiek tiek intrigos jame tikrai galima rasti. Tačiau likus maždaug 40 minučių iki finalo, situacija kardinaliai pasikeičia. Atsiranda labai daug gero veiksmo, įtampa išauga iki tokio lygio, jog galima pamiršti tą nuobodžią pirmą valandą, o šokiruojantis finalas priverčia netgi išpūsti akis iš nuostabos. Gaila, kad negaliu atskleisti daugiau detalių, nes tada peržiūra praras visą intrigą. Bet patikėkite, būsite apšalę po tokio finalo.

Visas „Stiklo“ pasakojimo branduolys – komiksai ir teorijos, susijusios su superherojais ir antiherojais. Šiuo atveju režisieriui pavyko sukurti itin tikslią ir klasikinių komiksų kanonais paremtą visumą, kurią jis pradėjo vystyti dar 2000-aisiais. Mano nuomone M. Nightas Shyamalanas čia šiek tiek užsižaidė, bet iš kitos pusės, jo labai vaizdingai pateiktas požiūris į šią meno rūšį gali būti naudingas tiems, kurie niekada rankoje nelaikė jokios komiksų knygutės ir tiems, kurie galvoja, jog istorijos apie superherojus su triko yra skirtos vaikams. Kodėl naudingas? Nes bent jau tokiems skeptiškai nusiteikusiems žmonėms bus duotas puikus paaiškinimas, dėl ko milijonai „geekų“ visame pasaulyje mėgsta juos skaityti.

Tiesa, nors „Stiklas“ ir yra „Skilimo“ pratęsimu, jame buvo atsisakyta siaubo elementų, dėl ko nukentėjo pati atmosfera. Tai žymiai lengvesnis ir jokios psichologinės įtampos neturintis projektas, kuriame įtampa atsiskleidžia iš šiek tiek kitokios perspektyvos. Todėl jeigu tikitės baugių ir pakankamai kraupiai atrodančių elementų, galite nusivilti, nes jie yra tik per pirmas penkias filmo minutes.

Apibendrinant – tai visgi pati silpniausia trilogijos dalis, bet tuo pačiu įtraukiantis ir malonus akims kino projektas, kuriame netrūksta įdomių momentų, gero veiksmo ir užsuktos bei nuo ankstesnių dalių labai priklausomos siužetinės linijos. Tik ar tokio finalo mes norėjome? Manau į šį klausimą turi atsakyti kiekvienas pats sau.

Filmo "Stiklas" kadrai
Filmo "Stiklas" kadrai
© Organizatoriai

Techninė juostos pusė

Didžiausią įspūdį čia man paliko filmo operatoriaus darbas. Itin kietai atrodė susidūrimai tarp Deivido ir Kevino bei Elijaus pasivažinėjimas po psichiatrinės ligoninės koridorius, užnugaryje turint „Žvėrį“. Taip pat daug dėmesio buvo skirta ir mažoms detalėms, kurios laikui bėgant turėjo reikšmės vystant siužetą.

Muzika epiška, kaip ir priklauso filmams apie superherojus. Kelios muzikinės kompozicijos filme priminė tiek „Skilimą“, tiek ir „Nepalaužiamąjį“, nes jame buvo galima išgirsti šių mano paminėtų juostų teminę muziką.

Grimas, dekoracijos, kostiumai ir aplinka, kurioje vyksta veiksmas – puikūs. Taip pat gerai atrodė ir specialieji efektai, ir garso montažas, kuris buvo sustiprintas tam tikrose vietose. Dėl vaizdo montažo gal ir turėčiau priekaištų, nes keli momentai sukėlė chaosą sklandžiai vykstančiame pasakojime, bet visumoje, tai ne taip ir trikdė peržiūros metu.

Aktorių kolektyvinis darbas

Kalbant apie aktorius, tai su pagrindine trijule mes jau buvome susipažinę. Bruce‘as Willisas, kuris po kelerių metų pasirodymų pigiuose trileriuose pagaliau gavo progą suvaidinti A klasės filme, nenuvylė. Charizmatiškas ir labai kietas Deivido personažas buvo toks pats kaip ir prieš 19 metų.

Įkūnijęs Keviną ir dar dvi dešimtis personažų, Jamesas McAvoy‘us dar sykį įrodė, koks jis yra universalus ir genialus aktorius. Tai buvo jo vaidybinis šou, kuris privertė stebėtis ir džiūgauti nuo pamatyto vaizdo.

Taip pat dideli komplimentai atitenka Samueliui L. Jacksonui, suvaidinusiam „poną Stiklą“. Jis turėjo mažiausiai ekraninio laiko šiame filme, bet jis jį išnaudojo pakankamai gerai.

Antraplanėse rolėse buvo galima pamatyti „Nepalaužiamajame“ Deivido sūnų vaidinusį Spencerį Treatą Clarką, Keisę suvaidinusią Anya Taylor-Joy, Elijaus mamos vaidmenį atlikusią Charlayne Woodard bei Sarah Paulson, kuri šiame filme atrodė kaip viena iš jos „Amerikietiškos siaubo istorijos“ personažų. Niekas iš jų netrikdė, visi buvo savo vietose.

Verdiktas

„Stiklas“ – finalinis beveik du dešimtmečius brandintos trilogijos akordas, kuris logiškai užbaigia 2000-aisiais pradėtą istoriją apie labai tikroviškus superherojus.

Filmas žavi savo lengvumu, intriga, nuostabiais aktoriais ir pakankamai dinamišku veiksmu finale, bet sugeba nuvilti ties tam tikrais siužetinės linijos niuansais, pirmoje juostos pusėje užtęstu pasakojimu bei prarasta baugia atmosfera, kuri buvo itin svarbiu varikliu ankstesniame filme.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Šleifai, atlasas, šilkas, gilios iškirptės – kaip raudonajam kilimui Kanuose puošėsi kino žvaigždės?

Kanai – ne tik devynias dienas trunkantis filmo premjerų maratonas, bet ir tikras madų šou....

Darius Voitukevičius. „Sostų karai“ pasibaigė, tačiau paliks tokių, kurie dar ilgai spjaudysis ugnimi (48)

Štai ir viskas, pasibaigė aštuonerius metus vystoma svarbiausio XXI amžiaus televizinio šou...

Robertas Pattinsonas - realiausias kandidatas tapti naujuoju Betmenu

Robertas Pattinsonas , kuris dažnai tapatinamas su sekso simboliu, ryžosi išmėginti žmogaus...

Filmo „Ričardas atsisveikina“ recenzija: vienas geriausių Johnny Deppo pasirodymų per daugelį metų (4)

Mėgstantis ilgus atsisveikinimus, amerikiečių režisierius ir scenaristas Wayne'as Robertsas,...

Išvaizdos pokyčiais stebinantis aktorius Jonah Hillas: norėčiau pasakyti, kad suvalgiau stebuklingą piliulę (2)

„Klounas“ , „storas“, „negražus“ – tokie epitetai ilgą laiką lydėjo Holivudo...

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Karbauskis po susitikimo su kandidatu į prezidentus Nausėda: kaip gali keistis bendravimas su prezidentūra? vyksta apklausa (51)

Po susitikimo su kandidatu į prezidentus G. Nausėda „DELFI Dienoje“ lankysis R. Karbauskis: kaip...

Net ir paskelbusi apie karjeros pabaigą Meilutytė veikiausiai bus nubausta sulaukė dar vieno dopingo kontrolės vizito (230)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Turkija jau siunčia kariškius į Rusiją (80)

Turkija jau siunčia kariškius į Rusiją, kur jie bus apmokyti naudotis zenitine raketų sistema...

„Bloomberg“: pareigūnai šokiruoti reakcija po May pasisakymo (4)

Theresa May jaučia didelį spaudimą atsisakyti išsiderėto „ Brexit “ susitarimo ir...

Vienoje judriausių Vilniaus gatvių susidūrė keturi automobiliai, iškart ėmė formuotis spūstis (14)

Trečiadienį, apie 15 val., Vilniuje, Geležinio Vilko g., ties Vingio parku, susidūrė keturi...

Šimonytė: likus pusantrų metų iki Seimo rinkimų formuoti naują Vyriausybę yra per didelė prabanga (136)

Iki rinkimų likus vos kelioms dienoms kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė sako, kad...

Po Rūtos Meilutytės sprendimo baigti karjerą – diskusijos feisbuke: tokios kaip ji dar ilgai arba išvis neturėsime (9)

Trečiadienį viena geriausių visų laikų Lietuvos plaukikių, Londono olimpinių žaidynių,...

Po senos „Audi“ avarijos su policija, kauniečiai susimąstė, kam teks prisimti kaltę (9)

Kaune policijos ekipažui, važiavusiam Utenos ir Kalniečių gatvių sankryžoje, nepavyko...

Kūrybingi pietūs Antakalnyje: patiekalų pavadinimai privers išsižioti, o kainos – nustebti (30)

Jau nuo ankstyvo pavasario mano telefone galite rasti atskirą patiekalų archyvą su maisto...

Iš nužudytos motinos įsčių išpjautas mažylis iš paskutiniųjų kabinasi į gyvenimą (10)

Čikagos ligoninėje medikai kovoja dėl mažylio gyvybės. Kūdikis gydomas intensyviosios terapijos...