aA
Puikių dramų „Banginių vadeliotoja“, „Šiaurės šalis“ ir „Zoologijos prižiūrėtojo žmona“, kuriuose visas dėmesys atiteko stipriems moteriškiems personažams, režisierė Niki Caro sugrįžta į kino ekranus su dar vienu ryškiu filmu, kurio pamatu tapo ne tik studijos „Walt Disney“ animacinis 1998 metų filmukas, bet ir legendomis apipinta kinų istorija apie drąsią bei šalį išgelbėjusią merginą, vardu Hua Mulan.
Kadras iš filmo "Mulan"
Kadras iš filmo "Mulan"

Apie ką mes čia…

Kai 630 mūsų eros metais Kinijos imperija yra užpuolama neregėto masto įsibrovėlių kariuomenės, ją ginti yra sukviečiami vyrai iš kiekvienos imperijai priklausančiai šeimos. Tačiau Hua Žu šeimoje auga dvi dukterys, dėl ko senas ir ligotas vyras nusprendžia asmeniškai prisijungti prie imperijos gynimo. Tą matydama, jo dukra Mulan negali susitaikyti su mintimi, jog visai netrukus praras savo mylimą tėvą ir pati, apsimesdama vyru, prisijungia prie kariuomenės. Ar jai pavyks apginti šeimos garbę ir grįžti iš karo? Niekas to nežino, nes iki šiol jokia moteris nekovojo petys į petį su vyrais.

Kūrinio turinys

Apie filmo skandalus, jo premjeros perkėlimus bei netikėtą pasirodymą „Disney+“ platformoje nerašysiu, nes šią informaciją tikrai galite susirasti interneto platybėse. Apie ką bus ši trumpa apžvalga, tai apie mano asmeninius potyrius šios juostos peržiūros metu. Nes kaip ne kaip, ji tapo mano vieno iš mėgstamiausių visų laikų „Walt Disney“ animacinių filmukų perdirbiniu. O į perdirbinius aš labai dažnai žiūriu itin skeptiškai, kaip, manau, ir Jūs, mieli skaitytojai.

Su „Mulan“ istorija buvau susipažinęs 1998 metais, kai kine pasirodė animacinis filmukas, kurio keliavau su savo tėvais žiūrėti dar tada itin populiariame „Lietuvos“ kino teatre. Vėliau, kai jau kinas man tapo ne vien pramoga, o ir gyvenimo dalimi, peržiūrėjau 2009 metais pačių kinų išleistą epą „Hua Mulan“, kuris, žinote, padarė visai neblogą įspūdį dėl savo tikroviško pateikimo ir požiūrio į pačią Kinijos kultūrą. Ir aišku, buvau skaitęs legendą apie šią karingą merginą.

Tad, belaukdamas studijos „Walt Disney“ vizijos, buvau sunerimęs, nes tokie filmai kaip „Liūtas karalius“, „Dambis“ ar „Aladinas“ nesukėlė man visiškai jokių emocijų peržiūros metu apart pykčio, jog studija ir jai tarnaujantys kūrėjai taip neatsakingai perdirbo originalus. Žinoma, tai buvo daroma dėl vienintelės priežasties – pinigų, bet net ir to siekiant, galima gi buvo kažkaip nuoširdžiau pristatyti milijonus žmonių pakerėjusius pasakojimus.

Ir, mano didžiulei nuostabai, pats filmas kaip perdirbinys pranoko lūkesčius, nors ir nebuvo jis toks, kokio tikėjausi. O tikėjausi labai epinio ir daug batalijų turinčio karinio epo, kuris būtent taip ir buvo pristatomas anonsuose. Todėl, vietoje daugybės didingų mūšių, mes gavome labai daug pokalbių ir savotišką Kinijos kultūros bei jos istorijos atskleidimą. Tiesa, tas atskleidimas buvo įspraustas į tam tikrus rėmus, dėl ko patys kinai gali kelti labai daug pretenzijų. Bet čia jau neatskleisiu, apie ką eina kalba, nes tektų papasakoti labai esminį visos juostos akcentą, kuris buvo daromas dėl politkorektiškumo.

Kas dėl pačios istorijos, tai ji buvo papuošta visiškai naujomis spalvomis. Čia mes gauname ne tik keletą svarbių siužetinei linijai naujovių, kurių nematėme filmuke, bet ir tokį labiau rimtą požiūrį į šios merginos legendą. Tad naivumo, pernelyg didelio paprastumo ir aišku lengvumo žiūrovai „Mulan“ filme tikrai pasiges, bet užtat visas pamatas, kuris buvo sukurtas animaciniame filmuke, išliko. Tai man labiausiai ir patiko.

Kalbant apie minusus, nes visus įmanomus pliusus kaip ir išvardijau, tai jais taptų veikėjai. Na, apart pagrindinio personažo Mulan, kuri juostoje atrodė netgi labai išdirbta ir leidžianti ją akimirksniu pamėgti. Visi kiti personažai – bedvasiai ir neįdomūs, blankiai atskleisti bei sunkiai įtikinami. Tiek blogiečiai, tiek ir karalius su Mulan tėvu bei pašaliniai herojai, kurie atliko visiškai nuobodžių statistų vaidmenį, nuvilia.

Tad apibendrinus, mano nuomone, jog tai visai neblogas, žiūroviškas, bet ne toks epinis darbas, kurio buvo galima tikėtis iš studijos „Walt Disney“ bei pamato, kuriuo ir buvo įkvėpta ši kino ekranizacija. Tačiau, kaip ten bebūtų, tai yra reginys, kuris didesnį malonumą suteiks būtent kino salėje, o ne namie.

Techninė juostos pusė

Kas jau kas, bet studija „Walt Disney“ niekada negailėjo pinigų savo projektams, o tuo labiau žymių animacinių filmukų vaidybiniams perdirbiniams, todėl techninė filmo dalis atrodo išties pagirtinai.

Išskirčiau čia labai efektingą bei epiškais vaizdais džiuginantį kameros darbą, kuris karts nuo karto pagyvindavo užsitęsusį ekrane veiksmą. Taip pat ir specialieji efektai sugeba padaryti puikų įspūdį, nes jie visos juostos metu atrodo išties labai tikroviškai, kas mano nuomone tokio pobūdžio filmui tik į naudą.

Garso takelis filme ne tik kruopščiai priderintas prie rodomų scenų, bet jo dėka yra sukuriama nors ir šiek tiek stereotipinė, bet visgi labai artima Kinijai atmosfera. Tai leido trumpam pasinerti į šios Azijos šalies kultūrinius aspektus, kuriais ir buvo prifarširuotas šis kino epas.

Tačiau, net ir atmetus gerus specialiuosius efektus, geras muzikines kompozicijas ir judrų operatoriaus darbą, juosta dar turi vieną didžiulį pliusą – produkcijos dizainą, kuris stebina savo didybe. Dekoracijos, grimas, herojų kostiumai ir aplinka, kurioje vyksta veiksmas, pakeri nuo pačios pradžios iki finalinės juostos scenos. Ir vien tai manau daugelį žiūrovų privers šį filmą pasižiūrėti dar kartą.

Aktorių kolektyvinis darbas

Pagrindinį vaidmenį filme atlikusi Yifei Liu buvo nepakartojama ir įtikinama tame, ką jos personažui tenka nuveikti ekrane. Tiek vaidyba, tiek ir fizinis pasiruošimas Mulan vaidmeniui peržiūros metu nekėlė jokių priekaištų. Viskas čia buvo atidirbta idealiai, jog tam tikrais momentais galima Yifei Liu įkūnytą veikėją sutapatinti su tuo personažu, kurį mes pamilome 1998 metais pasirodžiusioje animacijoje.

Bet kas liečia kitus veikėjus, čia jau situacija kardinaliai pasikeičia. Todėl kažkaip išskirti kokio nors antro plano aktoriaus šiame filme man nesinori, nes visi jie buvo čia kaip kokie bereikšmiai statistai, kuriems atiteko ne vaidmenys, o funkcijos. Ir tai yra be galo liūdna, nes turint savo arsenale tokius žymius ekrano veidus kaip Donnie‘is Yenas, Jetas Li, Li Gong bei Tzi Ma galima iš jų išspausti maksimalų efektą, nes aktoriniu talentu šie žmonės tikrai gali pasigirti.

Verdiktas

„Mulan“ – labai žiūroviškas, didingą produkcijos dizainą turintis bei stereotipinius Kinijos atspalvius skleidžiantis studijos „Walt Disney“ hitas, kuriam pavyko atrodyti žymiai originaliau už kitus populiarių animacinių filmukų vaidybinius perdirbinius. Ir tai yra didžiausias šio filmo, kurio vizualus grožis užgožia tam tikras siužetines spragas, laimėjimas.

Filmo anonsas:

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
2.6000

Filmo „Karštakošė gražuolė“ recenzija: nuspėjamai nykus veiksmo trileris

Visą savo kino karjerą atsakinga už romantines komedijas bei dramas, tarp kurių ryškiausiai...

Filmo „Džiunglių kruizas“ recenzija: nuotykių žanras atgyja su „Walt Disney“

Ieškodama sau naujos pelną nešančios nuotykių kino serijos, studija „Walt Disney“ nusprendė...

Filmo „Gyvatės akys: Eilinio Džo kilmė“ recenzija: ganėtinai neblogas žinomo personažo pristatymas

Po stulbinančios 2007 metų sėkmės su Michaelo Bay’aus hitu „ Transformeriai “, studija „...

Filmo „Senatvė“ recenzija: mistinio kino guru kviečia į dar vieną paslaptingą pasakojimą

Mistinių filmų virtuozas ir žmogus, kurio dėka mes galėjome pamatyti tokius iškilius šio žanro...

„Scanorama“ siūlo europietiško kino atostogas: surengs mažąjį festivalį Biržuose

Europos šalių kino forumas „ Scanorama “ kviečia į europietiško kino atostogas ir tęsia...

Top naujienos

Iš partijos išmestas Tomilinas: su manim susidorojo

Parlamentaras Tomas Tomilinas sako, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS )...

Nusprendė, kad gana: LVŽS išmetė Tomiliną iš partijos Karbauskis: Tomilinas keistis nesutinka (145)

Bandymas iškelti savo kandidatūrą valstiečių“ pirmininko rinkimuose ir konfliktai su partijos...

NVSC ir ULAC vis dar neturi vadovų: norinčių už tokius atlyginimus neatsiranda (55)

Nuo kovo 1 dienos, kuomet iš Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovo pareigų buvo...

Stambieji „Panevėžio kelių“ akcininkai švenčia pergalę, o buvęs vadovas papasakojo apie privatų lėktuvą (18)

Ketvirtadienį įvykusiame neeiliniame susirinkime 81,46 proc. „Panevėžio kelių“ akcininkų...

Rūdninkų gyventojas: su mumis ilgai gražiai kalbėjo – ir vėl apgavo (655)

Rūdninkų miestelio gyventojai – pasipiktinę. Jų teigimu, valdžia nesilaiko duoto žodžio...

Žirmūnuose planuojamas naujas daugiabutis sukėlė gyventojus ant kojų: nesupranta, kodėl pasirinkta tokia vieta (108)

Žirmūnų gyventojai šiuo metu išgyvena neramias dienas: žmonės socialiniuose tinkluose dalinasi...

Tokijo olimpinės žaidynės trumpai truko ir Lietuvos trišuolininkei – finalas buvo nepasiekiamas (1)

Dar vienos žaidynių debiutantės iš Lietuvos – trišuolininkės Dianos Zagainovos pasirodymas...

Orijus Gasanovas: Klaipėda man – antras miestas Lietuvoje pagal mielumą (4)

Žinomas Lietuvos žurnalistas, TV laidų vedėjas, keliautojas bei nuomonės formuotojas Orijus...

Edita Rouge | D+

Bendravimas prie pietų stalo kai kuriems net pakerta kojas – kas paskatina tokią liguistą baimę?

Ko gero, mums net į galvą neateitų, kad yra toks sutrikimas kaip deipnofobija (angl. deipnophobia...