Lenkų režisieriaus Grego Zglinskio psichologinė drama „Drąsa“ pasakoja apie dėl bendro kabelinės televizijos šeimos verslo dažnai besipykstančius brolius Alfredą ir Ježį. Alfredas — karštakošis, savo drąsą vis mėginantis parodyti vyresnėlis. Ježis — visiška Alfredo priešingybė. Vyrai neretai nesutaria ir dėl gyvenimiškų smulkmenų bei nepaiso neįgalaus jų tėvo prašymų nesipykti. Vieną dieną važiuodami traukiniu broliai pamato prie merginos priekabiaujančių, agresyviai nusiteikusių jaunuolių kompaniją.
Filmas "Drąsa". Kino pavasario programos pristatymo nuotr.
© Organizatorių archyvas

Ježis stoja ginti merginos, tačiau nuo nusikaltėlių nukenčia pats: šie jį sumuša ir išmeta iš važiuojančio traukinio. Baimės pakirstas Alfredas net nemėgina apginti brolio. Sunkiai sužalotas Ježis atsiduria ligoninėje, o šeimos ir aplinkinių smerkiamą Alfredą ima kamuoti sąžinės priekaištai.

Filme puikiai atskleidžiamas pagrindinio veikėjo Alfredo charakteris. Vyras stengiasi pasirodyti esąs drąsus, savimi pasitikintis, viršesnis už savo jaunesnįjį brolį Ježį ir neretai nutaria kvailai rizikuoti. Puiki tai atskleidžianti scena — epizodas, kuomet kartu su savo broliu automobiliu važiuojantis Alfredas nutaria palenktyniauti su traukiniu. Tokia didelė rizika siaubingai išgąsdina Ježį, šis dėl to ima priekaištauti savo broliui.

Dėvėdamas „kietuolio“ kaukę, Alfredas tikisi dominuoti tiek darbe, tiek šeimoje. Tačiau iš tiesų vyras bijo rizikuoti, jį dažnai kamuoja dvejonės.  Tai puikiai iliustruoja scena, kurioje į brolių darbą atvyksta interneto paslaugų tiekėjai. Nors Alfredas sulaukia pelningo pasiūlymo sujungti dvi agentūras, bijodamas nesėkmės, jis jį atmeta. Dėl to vyras sulaukia piktų Ježio priekaištų.

Tačiau tai, kad Alfredas yra bailys, labiausiai įrodo minėtoji scena traukinyje. Šis epizodas — pagrindinis siužeto lūžis filme. Itin didelę reikšmę šioje istorijoje įgauna ir Alfredo apklausa policijoje. Pareigūnas vyro pasiteirauja, kodėl šis savo šaunamuoju ginklu nepagąsdino nusikaltėlių. Nors tai nėra tiesioginis priekaištas Alfredui, šie žodžiai dar labiau užgula jo sąžinę.

Nepaisaint pagrindinio veikėjo bailumo, žiūrovas nėra raginamas jo visiškai pasmerkti. Kaip teigė filmo režisierius, šis filmas nėra  vien apie kaltę. Tai kartu ir pasakojimas apie žmogaus galimybę pasikeisti, sumokėti už savo klaidas. Būtent tokie jausmai Alfredą ir kankina. Vyras nuolatos jaučia aplinkinių priekaištus, jį pasmerkia net artimiausi žmonės. Tačiau nors Alfredas ir mėgina kitus įtikinti, jog „negalėjo nieko padaryti, kad apgintų brolį“, viduje savo kaltę jis pripažįsta ir stengiasi ją atpirkti ieškodamas brolio skriaudikų.

Vyras neretai atrodo palūžęs, savo neviltį ir skausmą išlieja ant aplinkinių. Tačiau toks Alfredo elgesys žiūrovui nesukelia neapykantos šiam personažui, veikiau priverčia susimąstyti, kaip reikėtų elgtis atsidūrus tokioje situacijoje.

Nemažas vaidmuo šiame filme tenka važiuojančio traukinio motyvui. Tai tarsi įprasmina šią istoriją, jungia filmo epizodus ir simbolizuoja Alfredo kaltę.

Nors šios istorijos idėja nėra labai originali, filmas sudomina nuo pirmųjų savo minučių. Kino juosta dinamiška, žiūrint susidaro įspūdis, jog filme nėra nė vienos nereikalingos scenos.  Veikėjų psichologinę būklę atskleidžiantys epizodai neištęsti, konkretūs. Aktorių vaidyba nuoširdi ir įtikinanti. Žiūrovui nesunku įsijausti į pagrindinių filmo personažų vaidmenis, išgyventi kartu su jais. Šį filmą verta pamatyti ne tik psichologinių dramų mėgėjams. Tai — pasakojimas apie gyvenimišką situaciją, su kuria realiame gyvenime galime susidurti kiekvienas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas griebėsi naujos taktikos (355)

Prieš daugiau kaip tris mėnesius mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu...

Gyvai / Lemtingasis 13-asis Dakaro etapas: lietuviai nesiruošia sudėti ginklų Vanagas turėjo techninių problemų (380)

Paprastai 13-asis Dakaro ralio etapas vadinamas lemtinguoju, mat jame sportininkai galutinai...

Papasakojo, kas Kaune dedasi vakarais: be dujų balionėlio į gatvę nekelia kojos (398)

„Apie 22 val. laukiau autobuso ir telefonu kalbėjau su drauge. Stotelėje sėdėjęs aiškiai...

Nesušalkite! 6 pozos, tinkamos seksui po antklode (35)

Neatsisakykite meilės žaidimų vien dėl to, kad kambaryje yra vėsu.

„AX Armani“ su naudingais lietuviais paskutinę sekundę triumfavo Vitorijoje, CSKA paėmė „Pao“ tvirtovę „Real“ krito Malagoje (4)

Viena autsaiderių Milano „AX Armani“ (6/13) Eurolygoje iškovojo antrąją pergalę iš eilės....

Kaip buvo „taisoma“ nomenklatūrininkų sveikata (151)

Dažnas vyresnio amžiaus skaitytojas atsimena sovietmečiu sklidusius gandus apie tai, kad įtakingus...

Brolių Ballų vardu reklamuoja šakočius (51)

Kai buvo paskelbta, kad į Lietuvą atvyks krepšininkų Ballų šeima, netruko pasipilti prognozės,...

Jaunieji žalgiriečiai Eurolygos atrankoje latviams atseikėjo 107 taškus (4)

Eurolygos jaunimo atrankos turnyro A grupės antrose rungtynėse Kaune „Žalgirio“ dubleriai...

Šie specialistai taps aukso vertės (286)

Pastarąjį pusmetį įsibėgėjusios intensyvios diskusijos apie idėjas, kurios į Lietuvą...

Sugalvojo, kaip pagauti nesilaikančius kelio ženklo vairuotojus (52)

Kėdainiuose Didžiosios gatvės atkarpoje nuo Senosios gatvės iki Didžiosios Rinkos aikštės...