aA
Rašyti apie „Matricos“ tęsinį yra kiek nedėkingas užsiėmimas, kadangi, viena vertus, pirmoji istorijos dalis kilstelėjo vertinimo standartus taip aukštai, kad tęsinys privalėjo būti tobulas, kita vertus, jau beveik kultinio filmo statusą pasiekusi pirmoji „Matrica“ (o dar labiau jos kulto sekėjai – milijonai „Matricos“ istorijos fanų), nepakęs nieko, išskyrus šlovinančią recenziją. Vis dėlto, nuo beveik atsiprašymo pradėtas tekstas išduoda, kad šių eilučių autorei „Matrica: perkrauta“ paliko blankesnį įspūdį nei privalėjo padaryti filmas, tęsiantis šlovingosios „Matricos“ istoriją.
Matrica: Perkrauta
Prieš keturis metus pasirodžiusi „Matrica“ buvo tobulas filmas. Šiais laikais, kai priešintis masinės kultūros epidemijai neįmanoma, o didžioji dalis jos produkcijos yra be galo pilka ir nuobodi, „Matrica“ sugebėjo suderinti masinį populiarumą, protingą scenarijų ir, tiesiogine žodžio prasme, stulbinančio meninio lygio specialiuosius efektus. Dar svarbiau yra tai, kad „Matrica“ nebuvo tiesiog šių visų gerų dalykų šiupinys, o sugebėjo sulydyti viską į labai stiprų „kokteilį“, kurio pagrindas - pusiau budistiškai, pusiau hakeriškai nušvintantis Neo. Savotiškas XXI amžiaus pradžios Jėzus Kristus. Pagaliau dar vienas stebuklas buvo tai, kad toks šedevras gimė toje pilkoje korporacijoje, vadinamoje Holivudu.

Tad ar galėjo „Matrica: perkrauta“ tapti pirmojo filmo vertu tęsiniu? Be jokios abejonės, kad taip. Bet, deja, netapo. O toliau ir panagrinėsime, kodėl.

Pirma, ir tai svarbiausias, nors ir sunkiausiai nusakomas, filmo trūkumas, „Matrica: perkrauta“ verčia žiopsoti į ekraną, kai pirmoji „Matrica“ buvo nušvitimas ne tik Neo, bet ir dažnam kino salėje sėdinčiam žiūrovui. Kas buvo svarbiausia pirmoje „Matricoje“? Tikrai ne specialieji efektai, bet klausimas – ar Neo yra tas vienintelis?

Antrojoje „Matricoje“ bandoma šiaip taip tęsti šią temą ir filmo pabaigoje šis klausimas net tampa svarbiausiu, bet tai jau ne tas. Didžiąją laiko dalį Neo – tai Supermenas, lakstantis kosminiu greičiu.

Pirmosios "Matricos" pabaigoje Neo – tai ne geriau už mašinas (tiksliau, programas) kovojantis herojus, bet beveik mesijas, kuriam nereikia kovoti. Prisimenate, kaip pabaigoje Neo ramiu budisto veidu „tvarko“ Smitą? Jis ne tiesiog geriau kovoja, jam jau nereikia kovoti, nes jis Suprato. Bet dėl kažkokių priežasčių antroje „Matricos“ dalyje Neo vėl su mumis visais paskendęs žemiškosiose aistrose ir pliekiasi kumščiais, kojomis ir geležiniais pagaliais su agentais Smitais.

Antra, „Matrica: perkrauta“ yra siužetinių linijų, kurios neturi tiesioginio ryšio su tuo, ką reikėtų laikyti pagrindine filmo siužetine ir temine linija. Pirmoje dalyje viskas buvo suderinta, viskas tik tarnavo pagrindinės temos vystymui, viskas sukosi apie Neo. Antroje dalyje matome ir kažkokias „razborkes“ tarp žmonių, vadovaujančių karui su mašinomis, juokingą liniją apie Morfijaus meilę, nuviliotą kito herojaus ir, pagaliau, Neo ir Trinity meilės istoriją, kurią vis dėlto reikėjo geriau apgalvoti, nes matome kažkokią buitinį meilės romaną apie kareivį ir jo moterį.

Trečia, filme tikrai yra įdomių siužetinių linijų, kurios dėl kažkokių priežasčių paliktos antrame ar net trečiame plane. Viena stipriausių filmo scenų yra Neo kova su besidauginančiais agentais Smitais. Scena įdomi visais atžvilgiais - sukrečianti vizualiai ir įdomi savo idėja. Atkreipkite dėmesį į agento Smito aiškinimą, kas su juo atsitiko po kovos su Neo pirmoje dalyje. Smitas tampa laisva, nuo centro atsijusia programa, programa be tikslo. Iš to tikrai galima kažką „išspausti“, bet genealieji broliai Wachowskiai to nedaro. Vizualiai scena balansuoja ant skaitmeninio siurrealizmo su šizofreniniu prieskoniu ribos. Nejučia stengies karts nuo karto žvilgtelti į šalia sėdinti kaimyną, kad įsitikintum, kad tu vis dar čia, o ne ten.

Tad tokie filmo trūkumai, kurie, mano nuomone, filmą paverčia tiesiog tęsiniu, kuris nė iš tolo neprilygsta pirmajai daliai. Tiesa, gal viskas ir ne taip blogai, nes pasistengus trečioji dalis „Matrica: revoliucijos“, pasirodysianti kino ekranuose šių metų gruodį, gali tapti pirmosios dalies vertu filmu. Bet, kita vertus, antroji dalis parodo kryptį, kuria eina filmo kūrėjai ir nepanašu, kad jie ją norėtų keisti.

Visi išvardyti priekaištai rodo ne vien „Matrica: perkrauta“ trūkumus, bet ir tai, kad iš šios trilogijos, bent jau šių eilučių autorė, tikisi tik šedevro. Visa kita yra kompromisas, kurio neleidžia daryti pirmosios „Matricos“ lygis. Visa kita yra tik dar vienas įrodymas, kad Holivudas ir toliau sėkmingai suryja bet kokią kūrybingesnę mintį, kuri, kartais netyčia, išdygsta kokiame techninio personalo kambarėlyje, hakeriui miegant ant klaviatūros.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Filmo „Idealus vyras" recenzija: ne idealus filmas, bet ne toks gėdingas, kaip ankstesni Mariaus Vaisbergo kūriniai

Pamaloninęs mums itin niekingais ir šleikštulį sukeliančiais komediniais projektais „Laisvo...

Filmo „Mažosios moterys“ recenzija: tokių gerų kostiuminių dramų seniai kino ekranuose nebuvo

Pelniusi dvi JAV kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimų nominacijas geriausio režisieriaus ir...

Filmo „Džentelmenai“ recenzija: geriausias Guy‘aus Ritchie‘io filmas per pastaruosius 10 metų (1)

Daugiau nei prieš dešimt metų apleidęs kino žanrą, kuris padarė iš jo žvaigždę, britų...

Vatikanas po metų tylos pagaliau sureagavo į serialą „Jaunasis popiežius“: filmas slepia kur kas gilesnius tikslus (3)

Tik pasirodęs serialas „ Jaunasis popiežius “ (angl. „The Young Pope“) iškart sulaukė...

Paskelbti žiūrimiausi 2019-ųjų filmai Lietuvos kino teatruose: lietuviška juosta populiarumu pralenkė net pasaulinį hitą (10)

Lietuvos kino centras skelbia 2019 m. kino teatrų lankomumo rodiklius. Praėjusiais metais šalies...

Top naujienos

Tūkstančius žmonių Lietuvoje sukrėtęs gaisras slepia protu nesuvokiamas klaidas (6)

Alytaus padangų gaisre kovojusių ugniagesių sauga, sveikata ir darbo sąlygomis nebuvo tinkamai...

Vartojate pieną ir jo produktus? Mokslų daktarė įvardijo, kuo rizikuojate (79)

Pieno produktai jau daugiau nei 8 šimtmečius vartojami žmogaus mityboje. Dėl savo sudėties,...

Liuksemburge gyvenanti lietuvė apie motinystę svetur: čia vaikai į darželį vedami ir su temperatūra (2)

DELFI tęsia pasakojimus apie mamas, kurios nebijo keliauti su vaikais. Savo patirtimi ir patarimais...

Kokių darbuotojų ir už kiek ieško geriausi Lietuvos darbdaviai (83)

Darbo skelbimuose darbdavių rašoma eilutė – „laiku mokamas atlyginimas“ – kandidatams kelia...

Atrėžė bijantiems „trikojų“: 16-oje šalių įspėjamųjų ženklų nėra, nenusižengiantiems jų ir nereikia (186)

Netrukus po mobiliųjų greičio matavimo įrenginių darbo pradžios vairuotojai sujudo –...

Trumpas skelbia „taikos planą“ Artimiesiems Rytams, Izraelis jau stiprina karinę parengtį pasiūlė įkurti Palestinos valstybę (47)

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pristato ilgai atidėliotą „ taikos planą...

Tarp studentų verda diskusijos: kaip bus užtikrinama, kad koronavirusas neplis Lietuvos universitetuose?

DELFI redakcija gavo laišką iš studento, kuris, kaip pats sako, ne vienas nuogąstauja: kas bus...

Plastikos chirurgas – apie raukšlių priešą botulino toksiną: kada galima pradėti leistis ir kada jau per vėlu? DELFI TV laida „Stiliaus DNR“ (1)

Botulino toksino injekcijos vis dar yra viena dviprasmiškiausiai vertinamų procedūrų Lietuvoje....

Tragiškas vakaras Panevėžio rajone: „Audi“ pervažiavo vyrą

Sausio 28-osios vakarą, apie 19.18 val., policija gavo pranešimą, kad Panevėžio r., Breiviškių...

Nematytas profesorius Gudavičius: ateities kartoms jis paliko neįmintų mįslių (41)

Lietuvos istorijos revoliucionierius, kuris mėgo tokiais giliais pjūviais gilintis į temą, kad jo...