Šiemet 7 kartą rengtos konkursinės programos laureatais tapo visų trijų Baltijos šalių dokumentinio kino kūrėjai. Pirmąja premija už ironišką, bet jautrų ir poetišką žvilgsnį į posovietinę tikrovę apdovanotas estų režisieriaus Meelio Muhu filmas „Padniestrė. Gyvenimas nežinioje”. Antroji premija atiteko dažnai festivalio viešniai latvei Lailai Pakalninai. Jos pasakojimas „Kaminas” išskirtas už gebėjimą per kasdienybės patirtis perteikti gyvenimo žavesį ir jo prasmę. Trečioji premija „už drąsą būti kartu su herojumi jo kelyje į bedugnę“ įteikta lietuviui Ričardui Marcinkui. Jo režisuotas „Galutinis tikslas” yra pelnęs ne vieno tarptautinio kino festivalio apdovanojimą.

12 konkursinės programos filmų žiūrėjo ir vertino tarptautinė komisija. Šiemet ją sudarė ukrainietis Sergejus Bukovskis, danas Jonas Bangas Carlsenas ir bulgaras Svetoslavas Draganovas. Laureatams įteiktos piniginės premijos, kurias įsteigė ilgalaikis festivalio mecenatas – Kazickų šeimos fondas.

Daugiausiai žiūrovų dėmesio šiemet sulaukė pagrindinė festivalio programa, atrinkta iš kone pusantro šimto naujausių dokumentinių filmų. Ypač gausiai lankyti filmai – „Ar aukštas žmogus yra laimingas?“ (rež. Michelis Gondry), „Nacionalinė galerija“ (rež. Frederickas Wisemanas)‚ „Manakamana“ (rež. Stephanie Spray, Pacho Velezas). Prirūko bilietų norėjusiems pamatyti Marco Levinsono filmą „Dalelių karštinė“, atskleidžiantį didžiausio iki šiol mokslinio eksperimento užkulisius.

Tačiau pastarąjį dokumentinį filmą galima bus pamatyti ir pasibaigus festivaliui. Jau šią savaitę „Dalelių karštinė“ pradedama rodyti „Skalvijos“ kino centre, vėliau – kituose šalies kino teatruose.

Filmo autorius M. Levinsonas stebi Europos branduolinių tyrimų centro (CERN) mokslininkų eksperimentą, dar žinomą kaip „dieviškosios“ dalelės paieškos. Mokslininkai siekia atkurti sąlygas, egzistavusias vos kelios akimirkos po Didžiojo sprogimo. Jie tiki, kad taip pavyks atrasti trūkstamą grandį ir sukurti naują Visatos modelį. Tam sukonstruojamas Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas (angl. Large Hadron Collider, LHC)

M. Levinsonas įsitikinęs, kad jam pavyko sukurti kiekvienam suprantamą mokslo populiarinimo filmą. Nepasimesti informacijos gausoje ir suprantamai perteikti eksperimento eigą režisieriui padėjo mokslinė patirtis – prieš 30 metų gautas fizikos daktaro laipsnis.

„Dalelių karštinės“ autorius sako, kad labiausiai jį sujaudino keli filmo momentai. Tai eksperimento pradžia ir jį lydėjusios emocijos, scenos, kuriose atsiskleidė neribotos žmogiškojo pažinimo galimybės. Ypač M. Levinsonui įstrigo dviejų menininkų pokalbis apie šiuolaikinę meno skulptūrą. Anot režisieriaus, menininkai ir mokslininkai turi daug bendro – jų veikla apibrėžia žmogiškumą.


Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės