Į Vilnių ir vėl sugrįžta geriausių nekomercinių animacinių filmų šventė. „Skalvijos“ kino centre, Prancūzų kultūros centre, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje, Lietuvos kinematografinininkų sąjungoje, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje vyks 6-asis Tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis 2008“.
© Corbis
Šiemet lenkų Miniatiūrų filmų studija Varšuvoje švenčia savo šešiasdešimtmetį. Šio jubiliejaus proga trečiadienį „Skalvijos“ kino centre bus parodyta Lenkų instituto remiama speciali geriausių lenkų režisierių retrospektyvinė programa ir įvyks susitikimas su kūrėjais.

Lenkų animacija jau penkis dešimtmečius yra ryškiausiai matoma lenkų kultūros vizitinė kortelė. Tačiau, tuo pat metu ši animacija niekada nerado sau tinkamos publikos, jai visada buvo lemta atgyti tik tarptautiniuose festivaliuose bei naktinėje televizijoje.

Vienos iš garsiausių Lenkijos animacinių filmų studijų jubiliejinėje Varšuvos miniatiūrų filmų studijos programoje bus parodyta į pasaulinės animacijos istoriją įėjusių lenkų animatorių darbai. „Sargybos keitimas“ („The Changing of the Guard“, 1958) yra pirmasis Halinos Bielinskos kartu su Vlodimieru Haupe sukurtas filmas, 1959 laimėjęs Kanų bei Edinburgo festivaliuose. V. Haupe ir H. Bielinska – vieni pirmųjų garsių lenkų animatorių.

Tai ir Valerijus Borovčiko filmas „Mokykla“ („School“, 1959), kuriam režisierius panaudojo beveik vien tik savo paties 400 nuotraukų, kurios tapo 9 minučių ilgio filmu, groteskiniu protestu prieš karinę tarnybą, kuri nuplėšia žmonių individualumą. „ „Mokykla“ yra <...> paprastų, glaustų minčių viršūnė, tai montažo šedevras, <...> tai bandymas fotografiją ne tik naudoti šalia filmuotos medžiagos, bet ir visiškai ją pakeisti“, rašė lenkų kino kritikė Czartoryska. Filmas gavo Oberhauseno apdovanojimą 1960 metais.

Filmas „Labirintas“ („The Labyrinth“, 1962) – Jan‘o Lenicos labiausiai pripažintas, filosofinis, „Kafkiškas“ filmas. Pasak lenkų kritiko Andzrej‘aus Kossakowski‘o: „menininko vaizduotė sukuria nuostabią nežmogiško pasaulio viziją...“. Originalus filmas buvo padarytas iškarpų technika ir buvo pripažintas kaip atspindintis šešiasdešimtųjų metų lenkų filosofiją ir lenkų animacijos mokyklos kryptį. Filmas laimėjo 1963 - Oberhausene, Annecy, Krokuvoje, Paryžiuje, 1964 – Melburne ir Buenos Aires, 1973 – Annecy.

Filmas „Raudona ir juoda“ („The Red and the Black“, 1963) – pripažintas dėl virtuoziško Witoldo Giersz‘o spalvų paletės panaudojimo konstruojant figūras. Piotro Dumalos filmas „Švelni dvasia“ („Gentle Spirit“, 1985) – ekstraordinari trumpo Fiodoro Dostojevskio pasakojimo vizija – dviprasmiškas pavydo ir neapykantos tyrimas. Tragiška vyro ir moters emocionaliai skaudinančių santykių istorija, papasakota be žodžių. Filmo laimėjimai: 1984 – Hueskoje, 1985 – 3 apdovanojimai Krokuvoje, Manheime, 1986 Hamiltone, 1987 - Zamoske.

Lenkų programą remia Lenkų institutas, o Varšuvos miniatiūrų filmų studijos režisierius Wieslaw Zieba pristatys savo sukurtus filmus bei daugelio kitų lenkų režisierių puikius darbus. Wieslawas Zieba taip pat šiemet dalyvaus kaip festivalio žiuri.

Olandų retrospektyvinė programa

Gera tradicija tampa festivalio bendradarbiavimas su Olandijos karalystės ambasada. Šiais metais olandų animacijos retrospektyvinės programos bus pristatytos autorių specialiuose kūrybiniuose vakaruose, kuriuos remia ši ambasada.

Apie olandų animaciją tikrai daug gerų žodžių yra pasakęs nevienas pasaulio kino mėgėjas ir kino kritikas. Animaciniai olandų filmai retai kada būna paremti jau egzistuojančiais veikėjais ar adaptuoti prie trumpų istorijų ar komiksų. Jie pakyla iš originalaus vizualinio suvokimo.

Vos keli žmonės supranta olandų kalbą už Olandijos ribų, tačiau vizualinę jų filmų kalbą supranta visas pasaulis. Didžioji dalis animatorių pradėjo savo kūrybinę veiklą kaip vaizduojamosios dailės menininkai. Dauguma jų dirba individualiai. Šie filmų kūrėjai ir yra olandų animacijos širdis.

Štai Paul'as Driessen'as - olandų režisierius, animatorius ir rašytojas, kurio trumpametražiai filmai yra laimėję daugiau kaip 50 prizų visame pasaulyje. Paul'as labai originalus menininkas, kurio darbus akimirksniu galime atskirti. Jo filmai turi tris pagrindinius elementus, kurie juos ir išskiria iš kitų: piešiniai atrodo kaip keverzonės, istorijos nėra skirtos vaikams, labiau traukia suaugusius, o jo humoras - grynai vaizdinis.

Vienas iš žinomiausių jo darbų, kurį pamatysime retrospektyvinėje programoje – „3 nesėkmės“ („3 Misses“, 1998), buvo nominuotas Oskarui. Šiemet mūsų festivalio konkursinėje programoje jo kartu su Kajumi Driessen‘u sukurtas naujausias animacinis šedevras „Septyni broliai“ („The 7 brothers“). Autoriai savo filme tarsi septynis nykštukus prie vieno stalo surinko septynis brolius Grimus, kurie perdaro kitoniškai visame pasaulyje gerai žinomas jų pačių pasakas. Šiame filme įdomiai panaudota aktorių vaidyba (broliai Grimai), kuri puikiai jungiasi su nepaprastai stilinga ir šmaikščia pasakų animacija.

Erikas Van Schaaik'as yra patyręs visuose filmų gamybos aspektuose, nuo kino operatoriaus iki aukštų technologijų kompiuterinės animacijos, nuo filmo pradžios iki jo prodiusavimo. Jo trumpametražis animacinis filmas „Anga“ („Vent“, 2004) laimėjo daugiau kaip 10 apdovanojimų įvairiose tarptautinių festivalių konkursuose. Beje Erikas Van Schaaik'as šiemet atvyksta į festivalį kaip žiuri narys. Festivalio atidarymo metu nekonkursinėje programoje jis žada parodyti ką tik užbaigtą savo naujausią darbą.

Kitas garsus režisierius - Michael'as Dudok'as de Wit'as. Jo 9 minučių drama „Tėvas ir dukra“ („Father and Daugter“, 2000) laimėjo Oskarą. Filmas gavo dar 20 apdovanojimų ir 1 nominaciją ir yra laikomas pačiu ryškiausiu Michael'o darbų, traukiančių galybę žiūrovų. Kitas gerai žinomas jo filmas – „Arbatos aromatas“ („Aroma of tea“) - pieštas vien tik arbata. Jo filmai buvo ankstesnių „Tindirindžio“ festivalių konkursinėse programose, dabar papuoš ir retrospektyvinę programą.

Dar šiame renginyje bus pristatyti režisieriaus Borge Ring‘o animacinis filmas „Ana ir Bela“ („Anna & Bella“ 1984) laimėjęs Oskarą kaip geriausias animuotas filmas 1985 metais, Frodo Kuipers'o, Marijos van der Linden ir kitų olandų režisierių filmai.

Olandijoje nėra labai pastebimos komercinės animacijos industrijos. Naujoviški ir pažangūs animaciniai filmai reikalauja begalės valandų eksperimentavimo naujomis technikomis ir bendravimo formomis. Olandų animacija išsivystė į nuostabią, išsiskiriančią meno formą, kur animatoriai ir jų darbai daro įtaką viso pasaulio animacijai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Didžiulę lietuvių kino retrospektyvą Paryžiuje atidarė Šarūnas Bartas (3)

Pirmadienio vakarą Paryžiuje, prancūzų filmotekoje „La Cinémathèque Française“ prasidėjo...

10 faktų apie filmą „3 sekundės“ iš Žilvino Trato lūpų (3)

Sausio 12 dieną visuose Lietuvos kino teatruose startavo puikiai kino kritikų ir žiūrovų...

Filmas „Tarp pilkų debesų“ pasirašė sutartį su CAA – prestižiškiausia pramogų verslo valdymo ir talentų paieškos agentūra (2)

Tarptautiniai vandenys atsiveria lietuviškam kino projektui. Didžiausia pramogų verslo valdymo ir...

Jaunųjų „Pelėdų kalno“ aktorių iššūkiai – nuo ledinio vandens iki ligoninės (1)

Apie niūrias pokario nuotaikas, partizanų kovas, meilę ir netektis pasakojanti istorinė Audriaus...

Filmo „Stalino mirtis" recenzija: nuostabi satyra supuvusiai Tarybų Sąjungos doktrinai (15)

Prisidėjęs prie labai populiaraus televizijos serialo „Viceprezidentė" kūrimo bei „Oskarui"...

Top naujienos

Ėmėsi pilnametystės dar nesulaukusių paauglių gaujos: dviejų merginų mamos sako, kad reikia pagalbos (10)

Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl, įtariama, paauglių merginų gaujos sumuštos...

Sustabdyta populiaraus kelionių pardavėjo licencija (45)

Valstybinis turizmo departamentas laikinai sustabdė vieno iš didžiausių Lietuvoje kelionių...

Pranešimas Japonijos žmonėms: slėpkitės pastatuose arba po žeme (17)

Japonijos nacionalinis transliuotojas NHK antradienį paskelbė tiesos neatitinkantį pranešimą apie...

Sunku patikėti, bet regionuose uždirba daugiau nei Šiauliuose ar Panevėžyje (100)

Nors Panevėžys ir Šiauliai gali puikuotis didmiesčių statusais, tačiau dėl atlyginimų...

Čečėnijos prezidento atstovas: Lietuva nedomina Kadyrovo (137)

Lietuvos sprendimas įtraukti Čečėnijos lyderį Ramzaną Kadyrovą į nepageidaujamų šalyje...

Dalijosi idėjomis, kaip švęsti Lietuvos jubiliejų: tai patirsime tik kartą gyvenime (314)

Lygiai po mėnesio – Vasario 16-ąją Lietuva švęs atkurtos Lietuvos 100-ąjį gimtadienį. Ta...

Siunčia žinią žemę pirkusiems neteisėtai – nori ją atimti (353)

Kai paaiškėjo, kad realiai žemės saugikliai neveikia ir agroverslo grupės sėkmingai superka...

Specialistė pataria: kaip gaminti, kad nesugadintume sveikų maisto produktų (6)

Dar namuose sudarinėdami pirkinių sąrašą mintyse dėliojame planus, kokį patiekalą rinksimės...

Idėja įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas patinka ne visiems: nei Biblijoje, nei Šventuosiuose raštuose tai nebuvo skatinama (18)

Nacionalinės iniciatyvos „ Idėja Lietuvai “ metu buvo pasiūlyta beveik 1400 idėjų, iš kurių...

Ar po galvos smegenų traumos gali pasikeisti žmogaus charakteris? (3)

Devintojo dešimtmečio amerikiečių romantinėje komedijoje „Už borto“ (angl. „Overboard“)...