Ši idėja Monikai gimė prieš metus. Internetinėje erdvėje žinomai kūrėjai už akies vis užkliūdavo vaikystėje pamiltos undinės atvaizdas. Mūsų įsivaizdavimu, gražioji ilgakasė gyvena gelmėse, turtais nukarstytuose savo bekraščiuose namuose. Tačiau realybė kitokia – nei jūros, nei vandenynai jau seniai neprimena tokių, apie kokius skaitydavome pasakose, rašoma pranešime spaudai.

„Ėmiau vis dažniau pastebėti undinėlių atvaizdus internete. Gražiosios gelmių gyventojos pasipuošusios perlais, deimantais, žėrinčiomis kriauklytėmis, švariomis karūnomis ir išpuoselėtais žvynais. Šiaip realybė visai kitokia – vandenys tokie užteršti, kad žavioji undinė jau nebegali atrodyti taip, kaip norėtų. Visos šiukšlės, kurias išmetame į gatvę, nepasirūpindami jų likimu, pakyla su vėju ir patenka nugula į vandenį – jas priglaudžia upės, ežerai, jūros bei vandenynai“, – sako Monika.

Tad kūrėjai kilo mintis sukurti kraujuojančios, išmestos ant Klaipėdos molo akmenų, leisgyvės pasakų herojės įvaizdį. Šiame projekte undinę iš plastiko ir kitų šiukšlių gniaužtų gelbsti praeiviai.

„Baltijos jūra yra tokia užteršta, kad undinėlė yra tiesiog pasmerkta išnykimui. Kad jau visi šią vasarą keliavome ilsėtis prie jūros, tai susitelkime ir susitvarkykime. Gailiausiai, apsitvarkykime bent jau aplink save. Jeigu matote, kad bičiuliai nesugebėjo to padaryti – padarykite jūs, parodykite gražų pavyzdį. Būtinai tas šiukšles surinkę uždarykite į šiukšlių dėžes, kad stiprus pajūrio vėjas nesugebėtų jų išversti ir išnešioti nederamais keliais. Pakliuvusios į bangas šiukšlės keliauja ne tik po Baltijos jūrą, bet ir po visą pasaulį“, – pažymi Monika.

Žinoma tiktokerė pasakoja, kad jos undinėlė nėra puošta dailiais karoliukais – o įkalinta panaudotuose plastikiniuose maišeliuose ir kitose plastiko šiukšlėse. Na, o ankstesnio projekto „EkoŠmeko“ dalys – kamšteliai ir skardinių liežuvėliai buvo panaudoti kuriant undinei žvynelius.

„Karoliukai ir kriauklytės jau seniai nukrito. Dabar prie undinės limpa visokios šiukšlės, kurių tik gausėja. Ir šitaip ji tampa dar labiau pažeidžiama – jai gresia išnykimas. Prie projekto labai prisidėjo Ievos Simonaitytės gimnazija Priekulėje, kurios mokiniai mano edukacinėje „Eko Šmeko“ pamokoje pagamino undinėlei karūną. Taip pat man padėjo vaikai iš vasaros stovyklos „Išminties erdvės“, pagaminę undinėlei uodegą“, – pamini kūrėja.

Mintį apie undinėlės karūnos kūrybą Monika nešiojosi metus. Ją įgyvendino paprašiusi projektui neabejingų „Tik Tok“, „Facebook“ ir „Instagram“ vartotojų jai paštu atsiųstinereikalingas atliekas užuot išmetus jas, kur papuola.

„Man šią mano idėją priminė mama, paklaususi, ar vis dar renku maišelius. Pasidarė taip gera, kad tai, apie ką užsiminiau prieš metus, dar liko atminty. Buvau prašiusi žmonių, kad jie panaudotų maišelių neišmestų, o rinktų vienoje vietoje ir paskui, kai ruošiuosi šio projekto įgyvendinimui, man juos atiduotų. Prie mano idėjos realizavimo prisidėjo net didesnės įmonės, kurioms svarbu saugoti aplinką ir mažinti taršą. Taip pat idėją užbaigti mane paragino vizitas kino teatre, filmo apie undinėlę peržiūroje. Čia ji atrodo tobulai – švari, graži, žėrinti. Ne! Nėra viskas taip gražu“, – patikina Monika.

Viešėdama Tailande bei Egipte ir grožėdamasi akinančiu pakrančių žydrumu, ji ir vėl patyrė šoką. Dešimtmečiais į vandenis gulančios šiukšlės be galo pakeitė vandens gelmėse plaukiojančių gyvių likimą.

„Antra pusė nusivežė mane į teritoriją, kurioje esą galėsiu pasigrožėti koralais. Šią vietą prisiminė iš vaikystės. Esą čia kažkada grožėjosi spalvotų žuvyčių gausa. Nuvykus ten jamteko nusivilti. Vanduo vis dar žydras, tačiau žuvyčių čia nedaug ir visos jos – pilkos. Todėl manyje vėl sukirbėjo noras sukurti projektą, susijusį su vandeniu. Galop nusprendžiau jį susieti su plastiku. Būtent šia pražūtinga medžiaga maitinasi vandens gyviai, paukščiai. Žaisliniai kamuoliai, pamestos šlepetės – irgi yra paplūdimio šiukšlės, kurios žudo gyvūnus, barsto ekosistemą. Bangos gyvūnams atplukdo plastikines šiukšles, kuriomis jie maitindamiesi miršta, negali daugintis ir taip mažėja populiacija. Tai liečia ne tik vandens, bet ir sausumos gyvūnus. Pavyzdžiai, kuriuos matome dokumentikoje, tiesiog sukrečia ir erzina. Pajutau, kad kažką dėl to turiu padaryti.

Labai dėkoju man padėjusiems žmonėms. Pavyzdžiui, tempiant šiukšlių maišus iki Klaipėdos molo sutikau tinklinį žaidusias merginas ir paprašiau jų pagalbos. Taip pat prisijungė ir keletas žmonių, kurie išgirdo mano pagalbos prašymą internete. Karolina Dobrovolskytė, Tija Vasiliauskaitė, Daniela Vink, kauniečiai Kajus ir Viltė Ravaičiai – dėkoju jiems visiems.Pakeliui link molo mane pasivijo ir klaipėdietė Adrija Pukinskytė, padovanojusi labai mielą dovaną – dėžutę su undinėlės apyrankėmis, kuriomis pasipuošė mano įkūnyta personažė. Aš taip pat labai dėkinga visus mano lūkesčius ir vėl pateisinusiam fotografui Ervinui Dikiniui. Na, ir undinėlę namo kartu išgabenti padėjusiems Antonui Baranovui ir RomanuiAndrejevui“, – džiaugiasi idėjos autorė.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją