aA
Kai kurie meno tyrinėtojai teigia, kad Michelangelo, Leonardo da Vinci, Vincento van Gogho ir dar keleto kitų žymių pasaulio dailininkų genialumas buvo dar įstabesnis nei galima manyti žvelgiant į jų darbus vien paviršutiniškai.
Paveikslai
© DELFI montažas

Dievo palyda po ypatingos formos skraiste

Istorikai ir menotyrininkai lig šiol iki galo nesutaria, kaip atsakyti į vienoje iš žymiausių visų laikų freskų užduotą klausimą. Jis užšifruotas ant italų renesanso atstovo garsiojo Michelangelo ištapytų Siksto koplyčios lubų.

Kalbama apie pavadinimu „Adomo sutvėrimas" žinomą fragmentą, kuriame pavaizduota, kaip Dievas siekia Adomo rankos ir įžiebia gyvybės kibirkštį. Už Dievo plevenanti raudonai rudos spalvos skraistė, po kuria susispietę keletas angelų, yra lygiai tokios pat formos kaip žmogaus smegenys. Šią freską tyrinėjusiems mokslininkas net pavyko išskirti kai kurias smegenų sritis, taip pat iš jų einančią slankstelinę arteriją, kurią atitinka žemiau Dievo esantis angelus ir žalias jo šalis, bei hipofizę, arba posmegeninę liauką.

Egzistuoja ne viena teorija, aiškinanti, kodėl Michelangelo nutapė būtent taip. Vieni mano, kad pavaizduotos smegenys sufleruoja apie Adomui perduodamą dieviškąją žinią. Kiti tvirtina, kad smegenis Michelangelo pavaizdavo protestuodamas prieš priešišką bažnyčios nusiteikimą mokslo atžvilgiu.

Vyras veidrodyje

XV a. olandų tapytojas Janas van Eyckas neatsispyrė pagundai įsiamžinti gerai žinomame „Arnolfinių portrete". Visų pirma, apie save patį jis be didelių skrupulų primena fraze „Janas van Eyckas buvo čia 1434 m." Šį užrašą lotynų kalba galima be vargo pamatyti ant patalpos, kurioje pavaizduoti tapybos kūrinio veikėjai, sienos.

Vis dėlto paveiksle esama ir kur kas subtilesnės užuominos. Tiesą sakant, tai dar du jame pavaizduoti asmenys. Iš labai arti pažvelgus į ant sienos kabantį veidrodį galima pastebėti, kad jame atsispindi dar du personažai, stovintys maždaug toje vietoje, kurioje turėtų būti Arnolfinių porą tapęs menininkas. Manoma, kad tas, kurio ranka pakelta, ir yra pats J. van Eyckas.

Paslėpta Džokondos draugužė

Anot skeptikų, populiarusis detektyvas „Da Vinčio Kodas" yra mažų mažiausiai perkrautas neįtikėtinų spėlionių, bet kad renesanso tapytojas Leonardo da Vinci iš tiesų paliko keletą paslapčių žymiausiuose savo darbuose, paneigti neįmanoma.

There she is

Публикация от TobyHawkins (@toby__hawkins) 22 Апр 2017 в 2:52 PDT

Pirmiausia, verta pakalbėti apie garsųjį jo paveikslą „Mona Lisa" – daugiausiai lankytojų pritraukiantį Luvro muziejaus eksponatą. Ant enigmatiškos ledi menininkas paliko savo inicialus. Mikroskopinės raidės L ir V – dešiniojoje moters akyje.

Dar įstabesnį atradimą padarė vienas prancūzų mokslininkas 2015 metais. Pasitelkęs šviesą atspindinčią technologiją jis išsiaiškino, kad po visus pakerinčiu atvaizdu slypi kitos moters portretas. Remiantis tokia prielaida, buvo prieita prie išvados, kad toji kita moteris buvo L. da Vinci juodraštis, kurį dailininkas užtapė sukurdamas lig šiol dėmesio nestokojantį šedevrą.

Botanikas Botticelli

Labiausiai paveikslu „Veneros gimimas" išgarsėjęs ankstyvojo renesanso dailininkas Sandro Botticelli, pasirodo, galėjo būti aistringas augalų tyrinėtojas.

"The Birth of Venus" by Sandro Botticelli is generally thought to have been painted in the mid 1480s. It has long been suggested that Botticelli was commissioned to paint the work by the Medici family of Florence. It depicts the goddess Venus, having emerged from the sea as an adult woman, arriving at the shore. Venus is the Roman goddess whose functions encompassed love, beauty, sex, fertility, prosperity, victory, and desire. It is located in the Uffizi Gallery in Florence, Italy. The song playing is a cover of “Can’t Help Falling In Love” by Elvis Presley. Feel through listening and looking art at the same time! #art #artist #artwork #florence #uffizigallery #gallery #botticelli #sandrobotticelli #italy #florence #canthelpfallinginlove #elvis #elvispresley #music #color #colorful #colored

Публикация от Listening Art (@listeningart) 7 Сен 2016 в 10:41 PDT

Ne ką mažiau dėmesio sulaukusiame kitame jo paveiksle „Pavasaris" mokslininkai suskaičiavo net 500 skirtingų rūšių augalų, nutapytų taip skrupulingai, kad visus galima palyginti nesunkiai atpažinti.

„Paskutinėje vakarienėje" per duoną į muziką

Ypač daug hipotezių pateikė ir dar vieno visame pasaulyje žinomo L. Da Vinci kūrinio – freskos „Paskutinė vakarienė" tyrinėtojai. Šis nenuginčijamas šedevras neva slepia galybę užuominų, susijusių su paskutiniais Kristaus gyvenimo metai, pasaulio pabaiga ir kitais įvykiais bei reiškiniais. Yra, aišku, ir ne tokių drastiškų įžvalgų.

Štai italų muzikantas Giovanni Maria Pala aptiko paveiksle užrašytą muzikinį motyvą. Jis siūlo nubrėžti paveiksle penkias linijas, kitaip sakant, penklinę, o ant jos atsidūrusias apaštalų rankas ir duonos kepalus traktuoti kaip natas. Skaitant iš dešinės į kairę (taip, kaip L. da Vinci rašė) sugrotas motyvas nuskambės kaip nedidukas 40 sekundžių trukmės į himną panašaus kūrinio fragmentas.

V. Van Gogho „Paskutinė vakarienė"?

Postimpresiozmo krypčiai atstovaujančio olandų dailininko Vincento van Gogho kūrybinis palikimas išties dosnus. Viename iš daugybės savo paveikslų jis pavaizdavo lauko kavinę.

Ryškių spalvų drobė vadinasi „Kavinės terasa naktį". Įžvalgūs tyrinėtojai mano, kad paveikslo veikėjai – ne eiliniai kavinės lankytojai, mat ne vienas požymis rodo, jog šis paveikslas – šiuolaikinė L. da Vinci „Paskutinės vakarienės" versija.

#happiiyada 🎨

Публикация от CHAYADA K. (@khunyada) 6 Авг 2017 в 8:50 PDT

Visų pirma, V. van Goghas, kaip žinia, buvo labai religingas, o jo tėvas priklausė dvasininkų luomui. Be to, paveiksle nutapyta lygiai 12 kavinės lankytojų. Kėdės, ant kurių jie sėdi, sustatytos aplink pačiame centre esančią ilgaplaukę žmogystą, tarsi atsitiktinai stovinčią priešais kryžiaus pavidalo lango rėmą.

Ypač meniškas būdas skandinti liūdesį vyne

Caravaggio „Bakchas" – romėnų vyno dievo atvaizdas – yra dar vienas miniatiūrinį autoportretą slepiantis paveikslas. 1922 metais vienas meno dirbinių restauratorius valė apnašas nuo šios 1595 metais nutapytos drobės.

Young Sick Bacchus. Caravaggio, 1593. #caravaggio #baroque #art #arthistory

Публикация от Art History Feed (@arthistoryfeed) 10 Июн 2016 в 3:08 PDT

Dingus per amžius susikaupusiam purvui išryškėjo po juo buvęs portretas. Stikliniame ąsotyje, stovinčiame kairiajame apatiniame paveikslo kampe, ant vyno paviršiaus galima įžiūrėti mažytį Caravaggio portretą. Vargu ar kas paneigs, kad tai meniškiausias būdas skandinti sielvartą vyne?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vilniaus naktinių klubų gražuolės turi savo taisykles: geria kavą, prašo vaikinų palydos ir maskuojasi juodai (136)

Ne paslaptis, kad naktiniai klubai – kaip atskiras pasaulis. Tai, kas juose vyksta po vidurnakčio,...

Įspūdingi Marijos Antuanetės papuošalai parduodami aukcione

Du šimtmečius viešumoje nematyti nuostabūs Marijos Antuanetės deimantai ir perlai trečiadienį...

Užmirškite internetą užkariavusias diskusijas apie suknelės spalvą - štai nauja abejingų nepaliekanti užduotis apklausa (13)

Pamenate neseniai tikra sensacija tapusią suknelės nuotrauką, kuri supriešino interneto vartotojus...

Vilniaus restoranų reidas: lankytojų neatbaido nei eilės, nei nesveiki įpročiai (19)

Vilnius, kaip didžiausi Vakarų Europos miestai: gauti staliuką restorane be išankstinės...

Šventiniam dekorui elektrą gamins iš kavos tirščių (2)

Pirmadienio vakarą Vilniuje paskelbta šventinės iniciatyvos, kviečiančios pažinti sostinės...

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Pranckietis – apie tai, dėl ko jam vis dar yra gėda ir drastiška kova su rūkymu (10)

Kada Seimo nariai įsiteisins atostogas? Kokie svarbiausi darbai laukia antroje kadencijos pusėje? Ar...

Apkartusi „svajonių Australija“: tolimą šalį pasiekia jau gerokai papurtę piniginę, bet tai būna dar tikrai ne pabaiga (13)

„Svajonių Australija “ – taip vadinasi tinklapis, kurį atsiverčia dažnas, svajojantis apie...

Baisi nelaimė Mažeikių rajone: aštuonmetis mirė įvykio vietoje (7)

Ketvirtadienį, 14.15 val., Mažeikių r., kelyje Telšiai-Tirkšliai, apie 1 km iki Balėnų kaimo,...

Per Vyriausybės valandą – Skvernelio ir Landsbergio konfliktas: kas turėtų atsiprašyti? (120)

Į konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio raginimą premjerui atsiprašyti protestuojančių...

Iš „Ryto“ direktoriaus posto besitraukiantis Gudelis: konfliktas atvėrė seniai esantį skaudulį (30)

Krepšinio klubas „Rytas“ praneša, kad iš generalinio direktoriaus pareigų traukiasi klubo...

Egzotiškieji persimonai: lietuviai itin pamėgo, tačiau iki šiol neišmoko, kaip valgyti (15)

Atėjus šaltajam sezonui, dažnas gyventojas ieško natūralių vitaminų, stiprinančių imunitetą,...

Galvoja, kad padeda odai, tačiau iš tiesų kenkia: kokią klaidą žiemą daro daugybė moterų

Orams vėstant girdime daugybę raginimų pakeisti ir savo kosmetikos krepšelį. Patariama tepti...

Ramūnas Rudokas - apie žmonas, vaikus ir viltį tapti vyriausiu jaunu tėčiu Lietuvoj (1)

„ Laikykitės ten pokalbiuose“ vieši Ramūnas Rudokas . Laidoje jis paatviravo apie žmonas,...

Pešičiui LKL čempionatas – nerimtas: „Žalgiris“ Lietuvoje neturi konkurencijos, vien tik ruošiasi Eurolygai (4)

„Barcelonos“ komanda ketvirtadienio popietę išskrido į Kauną, kur penktadienį žais Eurolygos...

Šalia verslo centro nenorintys gyventi vilniečiai liko it musę kandę: į jokius pasiūlymus atsižvelgta nebus (70)

Sėlių g. 29 namo gyventojai su nerimu laukia priešais juos esančio sklypo likimo. Šiuo metu ten...