aA
Kai kurie meno tyrinėtojai teigia, kad Michelangelo, Leonardo da Vinci, Vincento van Gogho ir dar keleto kitų žymių pasaulio dailininkų genialumas buvo dar įstabesnis nei galima manyti žvelgiant į jų darbus vien paviršutiniškai.
Paveikslai
© DELFI montažas

Dievo palyda po ypatingos formos skraiste

Istorikai ir menotyrininkai lig šiol iki galo nesutaria, kaip atsakyti į vienoje iš žymiausių visų laikų freskų užduotą klausimą. Jis užšifruotas ant italų renesanso atstovo garsiojo Michelangelo ištapytų Siksto koplyčios lubų.

Kalbama apie pavadinimu „Adomo sutvėrimas" žinomą fragmentą, kuriame pavaizduota, kaip Dievas siekia Adomo rankos ir įžiebia gyvybės kibirkštį. Už Dievo plevenanti raudonai rudos spalvos skraistė, po kuria susispietę keletas angelų, yra lygiai tokios pat formos kaip žmogaus smegenys. Šią freską tyrinėjusiems mokslininkas net pavyko išskirti kai kurias smegenų sritis, taip pat iš jų einančią slankstelinę arteriją, kurią atitinka žemiau Dievo esantis angelus ir žalias jo šalis, bei hipofizę, arba posmegeninę liauką.

Egzistuoja ne viena teorija, aiškinanti, kodėl Michelangelo nutapė būtent taip. Vieni mano, kad pavaizduotos smegenys sufleruoja apie Adomui perduodamą dieviškąją žinią. Kiti tvirtina, kad smegenis Michelangelo pavaizdavo protestuodamas prieš priešišką bažnyčios nusiteikimą mokslo atžvilgiu.

Vyras veidrodyje

XV a. olandų tapytojas Janas van Eyckas neatsispyrė pagundai įsiamžinti gerai žinomame „Arnolfinių portrete". Visų pirma, apie save patį jis be didelių skrupulų primena fraze „Janas van Eyckas buvo čia 1434 m." Šį užrašą lotynų kalba galima be vargo pamatyti ant patalpos, kurioje pavaizduoti tapybos kūrinio veikėjai, sienos.

Vis dėlto paveiksle esama ir kur kas subtilesnės užuominos. Tiesą sakant, tai dar du jame pavaizduoti asmenys. Iš labai arti pažvelgus į ant sienos kabantį veidrodį galima pastebėti, kad jame atsispindi dar du personažai, stovintys maždaug toje vietoje, kurioje turėtų būti Arnolfinių porą tapęs menininkas. Manoma, kad tas, kurio ranka pakelta, ir yra pats J. van Eyckas.

Paslėpta Džokondos draugužė

Anot skeptikų, populiarusis detektyvas „Da Vinčio Kodas" yra mažų mažiausiai perkrautas neįtikėtinų spėlionių, bet kad renesanso tapytojas Leonardo da Vinci iš tiesų paliko keletą paslapčių žymiausiuose savo darbuose, paneigti neįmanoma.

There she is

Публикация от TobyHawkins (@toby__hawkins) 22 Апр 2017 в 2:52 PDT

Pirmiausia, verta pakalbėti apie garsųjį jo paveikslą „Mona Lisa" – daugiausiai lankytojų pritraukiantį Luvro muziejaus eksponatą. Ant enigmatiškos ledi menininkas paliko savo inicialus. Mikroskopinės raidės L ir V – dešiniojoje moters akyje.

Dar įstabesnį atradimą padarė vienas prancūzų mokslininkas 2015 metais. Pasitelkęs šviesą atspindinčią technologiją jis išsiaiškino, kad po visus pakerinčiu atvaizdu slypi kitos moters portretas. Remiantis tokia prielaida, buvo prieita prie išvados, kad toji kita moteris buvo L. da Vinci juodraštis, kurį dailininkas užtapė sukurdamas lig šiol dėmesio nestokojantį šedevrą.

Botanikas Botticelli

Labiausiai paveikslu „Veneros gimimas" išgarsėjęs ankstyvojo renesanso dailininkas Sandro Botticelli, pasirodo, galėjo būti aistringas augalų tyrinėtojas.

"The Birth of Venus" by Sandro Botticelli is generally thought to have been painted in the mid 1480s. It has long been suggested that Botticelli was commissioned to paint the work by the Medici family of Florence. It depicts the goddess Venus, having emerged from the sea as an adult woman, arriving at the shore. Venus is the Roman goddess whose functions encompassed love, beauty, sex, fertility, prosperity, victory, and desire. It is located in the Uffizi Gallery in Florence, Italy. The song playing is a cover of “Can’t Help Falling In Love” by Elvis Presley. Feel through listening and looking art at the same time! #art #artist #artwork #florence #uffizigallery #gallery #botticelli #sandrobotticelli #italy #florence #canthelpfallinginlove #elvis #elvispresley #music #color #colorful #colored

Публикация от Listening Art (@listeningart) 7 Сен 2016 в 10:41 PDT

Ne ką mažiau dėmesio sulaukusiame kitame jo paveiksle „Pavasaris" mokslininkai suskaičiavo net 500 skirtingų rūšių augalų, nutapytų taip skrupulingai, kad visus galima palyginti nesunkiai atpažinti.

„Paskutinėje vakarienėje" per duoną į muziką

Ypač daug hipotezių pateikė ir dar vieno visame pasaulyje žinomo L. Da Vinci kūrinio – freskos „Paskutinė vakarienė" tyrinėtojai. Šis nenuginčijamas šedevras neva slepia galybę užuominų, susijusių su paskutiniais Kristaus gyvenimo metai, pasaulio pabaiga ir kitais įvykiais bei reiškiniais. Yra, aišku, ir ne tokių drastiškų įžvalgų.

Štai italų muzikantas Giovanni Maria Pala aptiko paveiksle užrašytą muzikinį motyvą. Jis siūlo nubrėžti paveiksle penkias linijas, kitaip sakant, penklinę, o ant jos atsidūrusias apaštalų rankas ir duonos kepalus traktuoti kaip natas. Skaitant iš dešinės į kairę (taip, kaip L. da Vinci rašė) sugrotas motyvas nuskambės kaip nedidukas 40 sekundžių trukmės į himną panašaus kūrinio fragmentas.

V. Van Gogho „Paskutinė vakarienė"?

Postimpresiozmo krypčiai atstovaujančio olandų dailininko Vincento van Gogho kūrybinis palikimas išties dosnus. Viename iš daugybės savo paveikslų jis pavaizdavo lauko kavinę.

Ryškių spalvų drobė vadinasi „Kavinės terasa naktį". Įžvalgūs tyrinėtojai mano, kad paveikslo veikėjai – ne eiliniai kavinės lankytojai, mat ne vienas požymis rodo, jog šis paveikslas – šiuolaikinė L. da Vinci „Paskutinės vakarienės" versija.

#happiiyada 🎨

Публикация от CHAYADA K. (@khunyada) 6 Авг 2017 в 8:50 PDT

Visų pirma, V. van Goghas, kaip žinia, buvo labai religingas, o jo tėvas priklausė dvasininkų luomui. Be to, paveiksle nutapyta lygiai 12 kavinės lankytojų. Kėdės, ant kurių jie sėdi, sustatytos aplink pačiame centre esančią ilgaplaukę žmogystą, tarsi atsitiktinai stovinčią priešais kryžiaus pavidalo lango rėmą.

Ypač meniškas būdas skandinti liūdesį vyne

Caravaggio „Bakchas" – romėnų vyno dievo atvaizdas – yra dar vienas miniatiūrinį autoportretą slepiantis paveikslas. 1922 metais vienas meno dirbinių restauratorius valė apnašas nuo šios 1595 metais nutapytos drobės.

Young Sick Bacchus. Caravaggio, 1593. #caravaggio #baroque #art #arthistory

Публикация от Art History Feed (@arthistoryfeed) 10 Июн 2016 в 3:08 PDT

Dingus per amžius susikaupusiam purvui išryškėjo po juo buvęs portretas. Stikliniame ąsotyje, stovinčiame kairiajame apatiniame paveikslo kampe, ant vyno paviršiaus galima įžiūrėti mažytį Caravaggio portretą. Vargu ar kas paneigs, kad tai meniškiausias būdas skandinti sielvartą vyne?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Snaudžiantys našlaičiai lokiukai rogėmis nutempti į žiemos irštvas

Kolorado parkų ir laukinės gamtos agentūra paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuoti jos...

Lokiams Rio de Žaneire karštį ištverti padeda ledai

Rudieji lokiai atogrąžų klimatu pasižyminčiame Rio de Žaneire bet kuriuo metu atrodo esantys...

Palydovė mirusiam rėmėjui paliko šokiruojantį laišką, nes šis ją išbraukė iš testamento (29)

Šokiruojantis su turtingu ją išlaikiusiu vyru bendravusios merginos Lydios įrašas socialiniame...

Mirė „mieliausias šuo pasaulyje“ – socialinių tinklų žvaigždė Boo (105)

Mirė socialinių tinklų žvaigždė – keturkojis šunelis, vardu Boo. Pomeranijos špicui buvo 12...

Rio de Žaneiro gyventojai nuo karščio gaivinasi paplūdimiuose (5)

Temperatūra Rio de Žaneire pasiekė 35 laipsnius karščio, o anksčiau termometrų stulpeliai rodė...

Top naujienos

Du „valstiečių“ skyriai iškėlė ne Skvernelį: siūlys rinktis slaptu balsavimu (119)

Du „valstiečių“ skyriai partijos kandidatu į prezidentus iškėlė ne Saulių Skvernelį. Kauno...

Biržų meras švedams neleidžia kelti kojos į miestą: ne mes juos ėjome grobti ir žudyti patikslinta (330)

Biržų miesto meras Valdemaras Valkiūnas, sužinojęs, kad Švedijos ambasada ruošiasi rengti...

Šiųmetis gripas – itin grėsmingas: gydytojai pastebi, kas šiemet serga labiausiai (90)

Smarkiai šoktelėjus sergamumo ūmiomis peršalimo ligomis ir gripu kreivei, nuo antradienio penkiose...

Pietūs Vilniuje už 3 eurus: į tokią vietą koją kelti baisu, bet didelė porcija atėmė žadą (76)

Nors retai skaitau komentarus, o ypatingai anoniminius, po savo pietų pertraukų apžvalgomis, bet...

Didžiausios pūgos Lietuvos istorijoje: tikras pragaras, kuris šiandien kirstų dar stipriau (3)

Šiųmetė žiema lietuviams priminė, kas yra tikrasis šaltasis metų laikas. Pūgos ir dideli...

Linkevičius: tikėti, kad be JAV Europa galės ginti demokratines vertybes, būtų saviapgaulė (47)

Šiemet Lietuvos narystei Europos Sąjungoje sukaks penkiolika. Tokio amžiaus žmogus – dar...

Juozas Ruolia: lietuviai atranda prieskonį, padedantį užkirsti kelią vėžiui (9)

„Vaistingųjų augalų priešvėžines savybes mokslininkai tyrinėja seniai, tačiau tik...

Kalvariją drebina dėl alkoholio į komą panirusios nepilnametės skandalas: šešėlis krenta ant kandidatės į merus (190)

Sausio 13-osios naktį, apie 1 val. 15 min., į Marijampolės ligoninę iš Kalvarijos buvo pristatyta...

Prieš katastrofą futbolininkas šeimai spėjo išsiųsti žinutę: esu lūžtančiame lėktuve gelbėtojai praranda viltį

Nuo pirmadienio vykstančios dingusio lėktuvo paieškos, kuriame skrido neseniai sutartį su Anglijos...