aA
Kai kurie meno tyrinėtojai teigia, kad Michelangelo, Leonardo da Vinci, Vincento van Gogho ir dar keleto kitų žymių pasaulio dailininkų genialumas buvo dar įstabesnis nei galima manyti žvelgiant į jų darbus vien paviršutiniškai.
Paveikslai
Paveikslai
© DELFI montažas

Dievo palyda po ypatingos formos skraiste

Istorikai ir menotyrininkai lig šiol iki galo nesutaria, kaip atsakyti į vienoje iš žymiausių visų laikų freskų užduotą klausimą. Jis užšifruotas ant italų renesanso atstovo garsiojo Michelangelo ištapytų Siksto koplyčios lubų.

Kalbama apie pavadinimu „Adomo sutvėrimas" žinomą fragmentą, kuriame pavaizduota, kaip Dievas siekia Adomo rankos ir įžiebia gyvybės kibirkštį. Už Dievo plevenanti raudonai rudos spalvos skraistė, po kuria susispietę keletas angelų, yra lygiai tokios pat formos kaip žmogaus smegenys. Šią freską tyrinėjusiems mokslininkas net pavyko išskirti kai kurias smegenų sritis, taip pat iš jų einančią slankstelinę arteriją, kurią atitinka žemiau Dievo esantis angelus ir žalias jo šalis, bei hipofizę, arba posmegeninę liauką.

Egzistuoja ne viena teorija, aiškinanti, kodėl Michelangelo nutapė būtent taip. Vieni mano, kad pavaizduotos smegenys sufleruoja apie Adomui perduodamą dieviškąją žinią. Kiti tvirtina, kad smegenis Michelangelo pavaizdavo protestuodamas prieš priešišką bažnyčios nusiteikimą mokslo atžvilgiu.

Vyras veidrodyje

XV a. olandų tapytojas Janas van Eyckas neatsispyrė pagundai įsiamžinti gerai žinomame „Arnolfinių portrete". Visų pirma, apie save patį jis be didelių skrupulų primena fraze „Janas van Eyckas buvo čia 1434 m." Šį užrašą lotynų kalba galima be vargo pamatyti ant patalpos, kurioje pavaizduoti tapybos kūrinio veikėjai, sienos.

Vis dėlto paveiksle esama ir kur kas subtilesnės užuominos. Tiesą sakant, tai dar du jame pavaizduoti asmenys. Iš labai arti pažvelgus į ant sienos kabantį veidrodį galima pastebėti, kad jame atsispindi dar du personažai, stovintys maždaug toje vietoje, kurioje turėtų būti Arnolfinių porą tapęs menininkas. Manoma, kad tas, kurio ranka pakelta, ir yra pats J. van Eyckas.

Paslėpta Džokondos draugužė

Anot skeptikų, populiarusis detektyvas „Da Vinčio Kodas" yra mažų mažiausiai perkrautas neįtikėtinų spėlionių, bet kad renesanso tapytojas Leonardo da Vinci iš tiesų paliko keletą paslapčių žymiausiuose savo darbuose, paneigti neįmanoma.

There she is

Публикация от TobyHawkins (@toby__hawkins) 22 Апр 2017 в 2:52 PDT

Pirmiausia, verta pakalbėti apie garsųjį jo paveikslą „Mona Lisa" – daugiausiai lankytojų pritraukiantį Luvro muziejaus eksponatą. Ant enigmatiškos ledi menininkas paliko savo inicialus. Mikroskopinės raidės L ir V – dešiniojoje moters akyje.

Dar įstabesnį atradimą padarė vienas prancūzų mokslininkas 2015 metais. Pasitelkęs šviesą atspindinčią technologiją jis išsiaiškino, kad po visus pakerinčiu atvaizdu slypi kitos moters portretas. Remiantis tokia prielaida, buvo prieita prie išvados, kad toji kita moteris buvo L. da Vinci juodraštis, kurį dailininkas užtapė sukurdamas lig šiol dėmesio nestokojantį šedevrą.

Botanikas Botticelli

Labiausiai paveikslu „Veneros gimimas" išgarsėjęs ankstyvojo renesanso dailininkas Sandro Botticelli, pasirodo, galėjo būti aistringas augalų tyrinėtojas.

"The Birth of Venus" by Sandro Botticelli is generally thought to have been painted in the mid 1480s. It has long been suggested that Botticelli was commissioned to paint the work by the Medici family of Florence. It depicts the goddess Venus, having emerged from the sea as an adult woman, arriving at the shore. Venus is the Roman goddess whose functions encompassed love, beauty, sex, fertility, prosperity, victory, and desire. It is located in the Uffizi Gallery in Florence, Italy. The song playing is a cover of “Can’t Help Falling In Love” by Elvis Presley. Feel through listening and looking art at the same time! #art #artist #artwork #florence #uffizigallery #gallery #botticelli #sandrobotticelli #italy #florence #canthelpfallinginlove #elvis #elvispresley #music #color #colorful #colored

Публикация от Listening Art (@listeningart) 7 Сен 2016 в 10:41 PDT

Ne ką mažiau dėmesio sulaukusiame kitame jo paveiksle „Pavasaris" mokslininkai suskaičiavo net 500 skirtingų rūšių augalų, nutapytų taip skrupulingai, kad visus galima palyginti nesunkiai atpažinti.

„Paskutinėje vakarienėje" per duoną į muziką

Ypač daug hipotezių pateikė ir dar vieno visame pasaulyje žinomo L. Da Vinci kūrinio – freskos „Paskutinė vakarienė" tyrinėtojai. Šis nenuginčijamas šedevras neva slepia galybę užuominų, susijusių su paskutiniais Kristaus gyvenimo metai, pasaulio pabaiga ir kitais įvykiais bei reiškiniais. Yra, aišku, ir ne tokių drastiškų įžvalgų.

Štai italų muzikantas Giovanni Maria Pala aptiko paveiksle užrašytą muzikinį motyvą. Jis siūlo nubrėžti paveiksle penkias linijas, kitaip sakant, penklinę, o ant jos atsidūrusias apaštalų rankas ir duonos kepalus traktuoti kaip natas. Skaitant iš dešinės į kairę (taip, kaip L. da Vinci rašė) sugrotas motyvas nuskambės kaip nedidukas 40 sekundžių trukmės į himną panašaus kūrinio fragmentas.

V. Van Gogho „Paskutinė vakarienė"?

Postimpresiozmo krypčiai atstovaujančio olandų dailininko Vincento van Gogho kūrybinis palikimas išties dosnus. Viename iš daugybės savo paveikslų jis pavaizdavo lauko kavinę.

Ryškių spalvų drobė vadinasi „Kavinės terasa naktį". Įžvalgūs tyrinėtojai mano, kad paveikslo veikėjai – ne eiliniai kavinės lankytojai, mat ne vienas požymis rodo, jog šis paveikslas – šiuolaikinė L. da Vinci „Paskutinės vakarienės" versija.

#happiiyada 🎨

Публикация от CHAYADA K. (@khunyada) 6 Авг 2017 в 8:50 PDT

Visų pirma, V. van Goghas, kaip žinia, buvo labai religingas, o jo tėvas priklausė dvasininkų luomui. Be to, paveiksle nutapyta lygiai 12 kavinės lankytojų. Kėdės, ant kurių jie sėdi, sustatytos aplink pačiame centre esančią ilgaplaukę žmogystą, tarsi atsitiktinai stovinčią priešais kryžiaus pavidalo lango rėmą.

Ypač meniškas būdas skandinti liūdesį vyne

Caravaggio „Bakchas" – romėnų vyno dievo atvaizdas – yra dar vienas miniatiūrinį autoportretą slepiantis paveikslas. 1922 metais vienas meno dirbinių restauratorius valė apnašas nuo šios 1595 metais nutapytos drobės.

Young Sick Bacchus. Caravaggio, 1593. #caravaggio #baroque #art #arthistory

Публикация от Art History Feed (@arthistoryfeed) 10 Июн 2016 в 3:08 PDT

Dingus per amžius susikaupusiam purvui išryškėjo po juo buvęs portretas. Stikliniame ąsotyje, stovinčiame kairiajame apatiniame paveikslo kampe, ant vyno paviršiaus galima įžiūrėti mažytį Caravaggio portretą. Vargu ar kas paneigs, kad tai meniškiausias būdas skandinti sielvartą vyne?

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

YouTube kanalų tinklas / Oficialus YouTube partneris Baltijos šalyse

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Finansinių bėdų spaudžiamas makaronų pardavėjas nusiramina muzikuodamas

Kaip ir daugybė verslų visame pasaulyje, Šenženo mieste makaronų užeigą turintis Wang...

„Kitokie pasikalbėjimai“ grįžta su nauju vedėju ir spalvingais svečiais (5)

Antradienį vasaros sezoną atidaro laida „ Kitokie pasikalbėjimai “ – vasaros terasoje, Kaune...

„Kinder“ šokolado berniukas užaugo į išvaizdų vyrą: pažinčių programėlėje „Tinder“ neatsigina moterų dėmesio (44)

Tą veidą prisimename iš vaikystės, nors kas tasai berniukas, žino ne daug kas. Kad ir kaip...

Maistą į atokias Velso vietoves pristatyti padeda lama (1)

Maistą į atokias Velso vietoves pristatyti padeda lama Lama vardu Maxas dėl koronaviruso taikomų...

Akyliausi „Simpsonų“ gerbėjai nepraleido pro akis įdomios detalės – netikėtai sužinojo tikrąjį Houmerio amžių (24)

„The Simpsons“ kūrėjams baigiant 31-ąjį „Fox“ sezoną ir besiruošiant 32-ajam,...

Top naujienos

Amerikos lietuvė – apie tai, kaip vos kelios savaitės jos nuomonę apie Trumpą pakeitė iš esmės: kažkada buvau didžiausia jo skeptikė (480)

Į Jungtines Valstijas emigravusi aktyvi moteris, buvusi liberalė Renata Underis sako, kad pastarasis...

Išdrįsus kalbėti vienai, apie Kėdainių priėmimo skyrių prabilo ir kiti: ten yra baisu (114)

Kėdainiuose įvyko grandininė reakcija: vienam žmogui socialiniame tinkle papasakojus nemalonią...

Kavos vartojimo paslaptys: kiek daugiausiai puodelių per dieną galime išgerti (6)

Daugelio rytas prasideda nuo puodelio kavos, kuris suteikia energijos ir leidžia efektyviai pradėti...

Prancūzų pajėgos Malyje nukovė „Al Qaeda“ vadeivą (9)

Prancūzijos ginkluotosios pajėgos Malyje nukovė teroristinės grupuotės „Al Qaeda“...

Kraupi pramoga – žmonių zoologijos sodai – buvo viena pelningiausių XX a. pradžios šou verslo krypčių (234)

XX amžiaus pradžioje atėję į zoologijos sodą Europoje ar Jungtinėse Valstijose, narvuose...

Su dviratininku susidūręs vyras, važiavęs paspirtuku, ligoninėje mirė

Birželio 5 d., apie 18.40 val., Panevėžyje, Panevėžio kultūros ir poilsio parke po Nemuno...

Fiziko žinia bijantiems 5G technologijos: jei valgote raugintas daržoves, tai galite ir saugiai naudoti 5G (62)

5G ryšio technologijos ir nejonizuojančios elektromagnetinės spinduliuotės reikėtų baimintis...

Valdžiai ruošiantis mažinti mokesčius, verslininkai ženklių pokyčių nesitiki: daugiau išlaidauti gyventojų tai nepaskatins (48)

Valdžia šiuo metu svarsto, ar mažinti darbo apmokestinimą. Verslininkų ir ekonomisto nuomone,...

Automobilių aikštelėje „Tvarkiečiai“ likviduos partiją ir prisijungs prie Zuoko (71)

Šeštadienį Vilniuje, prie „Litexpo“ rūmų esančioje automobilių aikštelėje, Lietuvos...

|Maža didelių žinių kaina