aA
Kolumbijos narkotikų barono Pablo Escobaro aukščiausio rango patikėtinis atskleidė prisidėjęs prie sumanymo nužudyti kandidatą į Kolumbijos prezidentus ir 1989 metais dalyvavęs lėktuvo susprogdinimo operacijoje, pareikalavusioje 110 žmonių gyvybių.
Johnas Jairo Velasquezas-Popajus
© Scanpix

Johnas Jairo Velasquezas Vasquezas, pravarde Popeye, jau anksčiau prisipažino, kad per visą narkotikų baronui ištarnautą laikotarpį yra nužudęs 300 žmonių, be to, vykdant jo nurodymus, išpuolių taikiniais tapo dar 3 tūkst. asmenų.

Atlikęs 22 metus trukusią kalėjimo bausmę, 2014-aisiais šis samdomas žudikas pagaliau išėjo į laisvę. Tačiau šiemet, vykdant su plėšimais ir turto prievartavimu susijusios bylos nagrinėjimą, jis vėl buvo suimtas.

Johnas Jairo Velasquezas Vasquezas-Popajus
Johnas Jairo Velasquezas Vasquezas-Popajus
© AFP/Scanpix

Tuo metu, kai dirbo P. Escobarui, J. J. V. Velasquezui teko dalyvauti operacijoje, kurios tikslas buvo nužudyti kandidatą į prezidentus Cesarą Gavirią, palaikiusį Kolumbijos narkotikų kartelio narių ekstradicijos JAV teisėsaugos organams idėją.

1989 metų lapkritį kartelio iniciatyva buvo susprogdintas oro transporto bendrovei „Avianca“ priklausęs lėktuvas, skridęs iš Bogotos į Kalį. Per surengtą katastrofą žuvo 107 orlaivio salone buvę žmonės. Dar trys buvo užmušti po smūgio pasklidusių nuolaužų.

Lėktuve turėjo būti ir C. Gaviria, tačiau vyriausiam apsaugos pareigūnui pareiškus abejonių dėl kelionės saugumo, politikas tuo reisu neskrido.

Prezidentas C. Gaviria karteliui kėlė tikrą galvos skausmą, nes sutiko, kad JAV būtų perduoti prekeiviai narkotikais, ir ėmėsi veiksmų prieš P. Escobaro operacijas.

Ne vieną dešimtmetį atsakomybė už sprogdinimą buvo verčiama ne ypač reikšmingam samdomam žudikui Dandenysui Munozui Mosquerai, pravarde Storulė. Kaip tik jam ir buvo paskelbtas kalėjimo iki gyvos galvos nuosprendis. Tačiau išklausęs J. J. V. Velasquezo parodymų, Kolumbijos apygardos prokuroras suprato, kad D. M. Mosquera turi būti paleistas.

Tik visiškai neseniai J. J. V. Velasquezas papasakojo apie kartelio planą paslėpti sprogstamąjį įtaisą portfelyje, kuris buvo įduotas nieko panašaus neįtarusiam jaunuoliui, maniusiam, jog viskas, ką jam prisieis padaryti, – tai įrašyti lėktuve vykusius DEA (JAV kovos su narkotikais administracija) agento pokalbius.

Medeljinas, Kolumbija
Medeljinas, Kolumbija
© Scanpix

Jaunuoliui atidarius portfelį, bombos mechanizmas suveikė. Pats J. J. V. Velasquezas tą sprogmenį pavadino tikru meno kūriniu.

Pasak J. J. V. Velasquezo, kartelio narys Carlosas Urquijo, pravarde Auskaras, darbavosi kartu su Carlosu Castano Gilu, o bomba buvo sumontuota patikimo sprogmenų eksperto Cuco Zabalos.

„Tas portfelis buvo tikras meno kūrinys. C. C. Gilas apmulkino jaunuolį: pasakė, kad portfelį reikia atidaryti tada, kai lėktuvas pakils į orą ir ims didinti aukštį“, – sakė portalo „Daily Beast“ kalbintas už grotų vėl atsidūręs J. J. V. Velasquezas.

„Pasakė, kad portfelyje – magnetofonas, kuris atidarant bus įjungtas ir pradės įrašyti konkrečių keleivių pokalbius“, – pasakojo J. J. V. Velasquezas.

„Taip pat pasakė, kad lėktuve buvo keletas amerikiečių, o mafijai žūtbūt reikėjo gauti informacijos apie tą ekstradicijos atvejį, kuriuo jie užsiėmė“, – kalbėjo buvęs P. Escobaro patikėtinis.

„Naivuolis jau anksčiau buvo supažindintas su sudėtinga portfelyje sumontuota įrašymo įranga ir žinojo, kaip ji veikia. Siekdamas jį apgauti, C. C. Gilas buvo pademonstravęs keletą pavyzdžių. Tačiau kai tas portfelis buvo atidarytas ore, buvo detonuota bomba“, – sakė J. J. V. Velasquezas.

Narkotikų barono nurodymus vykdydavęs žudikas taip pat paminėjo, kad kartelis kreipdavosi į puikiai savo amatą išmanančius bombų gamintojus iš Didžiosios Britanijos, Izraelio ir Ispanijos, kad šie apmokytų samdomus žudikus.

„C. Zabala, elektronikos inžinierius, tos gudrybės buvo išmokęs iš ETA (baskų nacionalistų ir separatistų organizacija) sprogmenų gamintojo.

„C. Urquijo žinojo, kad nupirkau apgautam jaunuoliui bilietą ir pasirūpinau, kad jis sėdėtų ten, kur reikia. Visi žinojome, kad tuo atveju, jei bomba sprogtų netinkamoje vietoje, orlaivio degalų bakas neužsidegtų ir kapitonui galbūt pavyktų išgelbėti lėktuvą“, – pasakojo J. J. V. Velasquezas.

„Pasistengėme, kad būtų sukeltas domino efektas: galvojome apie lėktuvo sparnuose laikytus degalus, portfelyje buvusį dinamitą ir oro slėgį salono viduje. Pražūtingesnio derinio nė nesugalvosi“, – sakė vienas iš sąmokslo dalyvių.

„Lėktuvas buvo visiškai sunaikintas, tačiau kandidatas liko gyvas. Tą vakarą jį galėjo išgelbėti nebent angelas sargas“, – įsitikinęs J. J. V. Velasquezas.

Johnas Jairo Velasquezas-Popajus
Johnas Jairo Velasquezas-Popajus
© Scanpix

Nagrinėdama liepos mėnesį užfiksuotą turto prievartavimo atvejį, Kolumbijos policija vėl suėmė J. J. V. Velasquezą.

Vyriausiojo prokuroro tarnyba pranešė, kad J. J. V. Velasquezas buvo sulaikytas Medeljino mieste, ir paminėjo, kad 2014-aisiais jis buvo lygtinai paleistas po 22-ejų kalėjimo metų, kuriuos teko praleisti atliekant bausmę už indėlį rengiant sąmokslą prieš kandidatą į Kolumbijos prezidentus.

Bendradarbiaudamas su Medeljino karteliu, J. J. V. Velasquezas, kaip pats prisipažino, savomis rankomis nužudė 300 žmonių. Dar 3 tūkst. piliečių, esą, tapo jo duotų nurodymų aukomis. Viena iš jų – jo mylėta moteris, kartkartėmis susitikinėjusi su pačiu P. Escobaru.

Nors ir prisipažino apgailestaujantis dėl šitokio skaičiaus žmonių nužudymo, jis visada buvo ištikimas P. Escobarui – 1993 metais mirusiam narkotikų baronui.

„Jei P. Escobaras atgimtų, aš eičiau su juo nė nesusimąstydamas“, – sakė jis išeidamas iš kalėjimo.

Išėjęs į laisvę Popeye išgarsėjo kaip kanalo „YouTube“ žvaigždė. Jis atvirai dėstė konservatoriams artimas politines pažiūras, griežtai kritikavo kairuoliškas nuostatas ginančius kovotojus ir socialistinės pakraipos Venesuelos vyriausybę.

J. J. V. Velasquezas negailėjo kritikos ir kairiajam sparnui atstovaujančiam kandidatui į prezidentus Gustavo Petro ir perspėjo, kad už jį prabils jo ginklas.

„Šiame kanale ketinu pasakoti, kaip diena iš dienos integruojuosi į visuomenę, – skelbiama jo paskyros pristatyme. – Man buvo suteikta galimybė gimti iš naujo po 23 metų ir 3 mėnesių trukusios baisiausios žmogui tenkančios bausmės.“

Kiek anksčiau, kalbėdamas su „New York Times“, J. J. V. Velasquezas patikino, kad tikrai nebando pasipelnyti iš savo žinomumo. „Savo gyvenimo istorijos tikrai neketinu paversti pinigais. Tenoriu papasakoti, kaip viskas vyko“, – sakė jis.

„Net 30 metų buvau žinomas. Šia galimybe naudojuosi tik todėl, kad esu aktyvistas. Venesuelos ir Kolumbijos vyriausybių atžvilgiu esu nusiteikęs priešiškai. Taip pat esu prieš (JAV prezidentą) Donaldą Trumpą, nes jis demonstruoja neapykantą Lotynų Amerikos piliečiams. Tenoriu, kad būtų išgirsta mano nuomonė“, – kalbėjo J. J. V. Velasquezas.

30 metų laisvės atėmimo bausmę už indėlį planuojant kandidato į prezidentus nužudymą J. J. V. Velasquezas turėjo atlikti griežtai saugomame Bogotos kalėjime.

Per 1990-ųjų prezidento rinkimus daug šansų laimėti turėjusio su kartėliu kovojusio politiko Luiso Carloso Galano nužudymas sutapo su narkotikų prekeivių vykdyto smurto apogėjumi.

Kad nebūtų perduotas JAV teisėsaugai, P. Escobaras nurodė nužudyti begalę teisėjų, kabineto ministrų ir žurnalistų.

Kartelis vykdė sprogdinimus Bogotoje, Medeljine ir Kalyje, per kuriuos naudotus sprogmenis labai dažnai detonuodavo J. J. V. Velasquezas.

Oro vežėjo „Avianca“ lėktuvo susprogdinimas 1989 metais – tai vienas iš P. Escobaro užsakytų išpuolių, sumanytų tikinti, kad orlaiviu skrido L. C. Galano politinis pasekėjas, vėliau prezidentu tapęs Cesaras Gaviria.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rio de Žaneiro gyventojai nuo karščio gaivinasi paplūdimiuose (5)

Temperatūra Rio de Žaneire pasiekė 35 laipsnius karščio, o anksčiau termometrų stulpeliai rodė...

Kylie Jenner prarado populiariausio „Instagram“ įrašo titulą – 23,5 mln. „patinka“ sulaukė...kiaušinis (8)

Ko gero, nustebsite, tačiau šiuo metu pati populiariausia nuotrauka „Instagram“ tinkle yra......

Kraupiausias viešbutis Los Andžele baimę kelia iki šiol: kalbama apie žmogžudžių viešnages ir besivaidenančias sielas (3)

Dėl daugybės mirtimi dvelkiančių istorijų viešbutis „Cecil", kuriame, esą, jos nutiko,...

Magiškas „Disney On Ice" šou „Stebuklinga ledo pasaka" pradėjo gastroles Lietuvoje (1)

Magiškas „ Disney On Ice" šou pradėjo gastroles Lietuvoje . Pasaulinę šlovę pelnęs ledo...

Trolių mumių sniego pilis

Suomijoje, Kalėdų Senelio kaime Rovaniemyje įrengtas 10 000 kvadratinių metrų parkas su 5 m...

Top naujienos

Istorinis balsavimas: „Brexit“ susitarimas atmestas, balsuos dėl nepasitikėjimo May atnaujinta 21.45 (566)

Antradienio vakarą, 19 valandą vietos (21 val. Lietuvos) laiku, po ilgų derybų ir premjerės...

Pozicijas Dakaro rikiuotėje praradęs Vanagas virto ant šono, gedo ir automobilis papildyta 23.59 val. (309)

Aštuntoji Dakaro diena turėtų būti ypatinga: laukia 360 km greičio ruože ir organizatorių...

Orai: laukia nauja atodrėkio banga (4)

Trečiadienį dieną malonesniais, ramesniais su pragiedruliais orais mėgausis Vidurio ir Rytų...

Britanijoje tvyrant politiniam chaosui dėl Brexit, lietuviai – pasimetę, įsitempę ir išsigandę (247)

Didžiojoje Britanijoje – lemtingas balsavimas dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos sutarties....

Vilnietė patikrino, ką galima rasti Lenkijos išparduotuvių miestelyje: užėjus į pirmą parduotuvę mane ištiko euforija (161)

Iš Italijos slidinėjimo kurorto į Lietuvą garmėjusi Agnė negalėjo praleisti progos aplankyti...

„Sodros“ atstovė: pensijos šį mėnesį dar gali vėluoti (259)

Šimtas tūkstančių pensininkų nuo šių metų pensijas gaus kiek kitaip – pensijas jiems...

Lygindamas trenerius Toupane'as griebėsi gamtos elementų: Jasikevičius – ugnis, Blattas – vanduo

Taip abu trenerius apibūdino prancūzas Axelis Toupane'as , praėjusį sezoną vilkėjęs Kauno...

Jasikevičius pasidžiaugė: po sunkaus laiko mums reikėjo tokių rungtynių (24)

Po triuškinamo laimėjimo Karaliaus Mindaugo taurės ketvirtfinalio dvikovoje Šiauliuose...

Kauno gatvėmis vaikštinėjęs peiliu ginkluotas jaunuolis puolė policininkus, teko panaudoti tarnybinį ginklą papildyta (33)

Antradienio vakarą, apie 21.54 val., policija gavo pranešimą, kad Kaune, H. ir O. Minkovskių g.,...

Keistos vietos, kuriose šeimininkai rado savo augintinius (1)

Žiūrėdami į nuotraukas kačių , sėdinčių ant stiklinių stalviršių, pasaulį pamatome iš...