Audringus ginčus dar kartą įplieskė dviejų spalvų suknelės nuotrauka, kurią prieš keletą metų platformoje „Tumblr“ paviešino tokia Caitlin McNeill, dainininkės karjeros siekusi 21 metų moteris iš Škotijos. Pastebėjusi, kad jos draugai, žvelgdami į nuotrauką, mato skirtingas spalvas, C. McNeill nutarė paklausti, kokią gi spalvą mato daugelis.

Žmonių nuomonės išsiskyrė: vieni tvirtino, kad suknelės dryžiai balti ir auksiniai, kiti gi teigė, kad jie akivaizdžiai juodi ir mėlyni. Tokie nesutarimai natūraliai pakurstė norą surasti mokslinį iš pažiūros neįtikėtino reiškinio paaiškinimą, rašo „MailOnline“.

Ginčai pagaliau liovėsi, kai buvo paviešinta objektyvi tos „Roman Originals“ prekės ženklo suknelės nuotrauka ir visiems tapo aišku, kad tikrosios jos palvos – juoda ir mėlyna.

Dabar chameleoniškos suknelės nuotrauka vėl kelia audras „Twitter“.


Šįkart drabužis jau atrodo mėlynos ir auksinės spalvų ir į jo vaizdą sureagavo begalė piliečių. Tarp komentarų – net 9 tūkst. citatų, įkeltų „Twitter“ naudotojų, kuriems šita diskusija apie spalvas jau įkyrėjo iki gyvo kaulo.

Štai kokių įrašų pavyksta rasti tarp nuotraukos komentarų: „Ar neįmanoma palikti šios suknelės 2015-uosiuose. Jos vaizdas ima varginti“, „Nesijaučiu toks tvirtas, kad vėl per šitai pereičiau“, „Maldauju, pasidomėkite, kaip veikia šviesa“.

Vis dėlto kai kuriuos suknelės vaizdas net labai suintrigavo ir vėl sukėlė norą ginčytis. „Jau aišku, kodėl visi čia mato baltą ir auksinę“, „Apsilankykite pas akių gydytoją, jei ten, kur krenta šešėlis, matote ne mėlyną ir auksinę, o kokias nors kitas spalvas“, vienas po kito rašo internautai.

Tikriausiai neprošal priminti, kad gluminančios nuotraukos autorė – Cecilia Bleasdale, 2015-aisiais suknelę įsigijusi dukters vestuvėms. Moteris nusifotografavo su suknele ir nusiuntė nuotrauką būsimai nuotakai. Ji ir jos išrinktasis buvo pirmieji žmonės, pradėję ginčytis dėl matomų spalvų.

Tada būsima nuotaka suknelės nuotrauką įkėlė į „Facebook“, bet ginčo taip išspręsti nepavyko, kadangi vieni socialinio tinklo naudotojai matė baltą ir auksinę, o kiti – mėlyną ir juodą.

Pirmą kartą internete kilusios diskusijos pasimiršo, kol pradžioje minėta Caitlin McNeill, artima susituokusios poros bičiulė, praėjus vos kelioms dienoms po vestuvių vėl, tik tąkart į „Tumblr“, įkėlė sumaištį sukėlusią suknelės nuotrauką.

Begalė žmonių iš įvairių pasaulio vietų įsitraukė į ginčus. Pagundai sudalyvauti diskusijoje neatsispyrė net keletas to meto įžymybių, o žinutės, kuriose buvo paminėta grotažymė #TheDress, neįtikėtinai sparčiai priartėjo prie milijono.

Asmeninę nuomonę gana kategoriškai tada suskubo pareikšti aktorė Mindy Kaling („Tai mėlynos ir juodos spalvų suknelė! Gal bandote ką nors apmulkinti?“), Kim Kardashian ir Kanye Westas („Pati matau baltą ir auksinę, o Kanye – juodą ir mėlyną. Kuris iš mūsų neskiria spalvų?“), dainininkė Taylor Swift (Nesuprantu ginčų dėl suknelės spalvų prasmės. Manau, čia kažkokia apgaulė. Esu suglumusi ir išsigandusi. Aiškiai matau mėlyną ir juodą.“), Justinas Bieberis (jo verdiktas – mėlyna ir juoda).

Tikroji spalva ir mokslinis paaiškinimas

Į klausimą, kodėl vieni žmonės mato juodą ir mėlyną, o kiti baltą ir auksinę, galima pateikti moksliškai pagrįstą atsakymą.

Žinoma, paprasčiausia būtų pasakyti, kad tas vaizdas – optinė iliuzija, tačiau šį reiškinį įmanoma paaiškinti ir išsamiau.

Reikalas tas, kad objektai atspindi šviesą tam tikro ilgio bangomis, arba spalvomis, o jau tada žmogaus galvos smegenys, apdorojusios atspindėtą šviesą, nustato to objekto spalvą. Deja, spalvos suvokimą gali sutrikdyti gretimų objektų spalvos.

Tarkim, suknelės nuotraukos atveju gretimos spalvos tokios neaiškios, kad smegenims sunku apsispręsti, kokios spalvos yra suknelė.

Kaip rašoma portale wired.com, skaitmeninė suknelės nuotraukos analizė parodė, kad vienoje vietoje juodi nėriniai nuotraukoje yra oranžinės spalvos.

Taigi, tie žmonės, kurie aplinkinę sritį suvokia kaip tamsią, mėlynus suknelės plotus mato kaip baltus, o juodus – kaip auksinius. Viskas, pasirodo, priklauso nuo to, kaip smegenys suvokia ir apdoroja spalvą.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją