aA
Nors labai dažnai galvojama, kad „Eurovizijoje“ dalyvaujantis atlikėjas turi tik tinkamai per tris minutes didžiulėje scenoje atlikti dainą, iš tiesų šis konkursas reikalauja didžiulio pasiruošimo, kantrybės ir finansų. Muzikos apžvalgininko ir LRT OPUS laidų vedėjo Ramūno Zilnio teigimu, būtent dėl šių priežasčių konkurse greičiausiai niekuomet neišvysime pirmo ryškumo žvaigždžių.
Kodėl Jungtinė Karalystė niekuomet į „Euroviziją“ neišsiųs Robbie Williamso?
© DELFI / Karolina Pansevič

„Įsivaizduokime, Jungtinė Karalystė galėtų pasiųsti į „Euroviziją“ Robbie Williamsą, bet taip nenutiko ir niekada nenutiks, nes vien važiuoti dviem savaitėms repetuoti ir dalyvauti visose spaudos konferencijose...“ – kalba muzikos apžvalgininkas ir priduria, jog tai – ne vienintelė priežastis, dėl kurios superžvaigždės nė nesvarsto galimybės pasirodyti konkurse.

„Kasmet prieš „Euroviziją“ skamba frazė „kas bus, jei mums pasiseks ar nepasiseks“. Manau, kad klaidingai suprantame, ką reiškia, jog „Eurovizijoje“ pasisekė ar nepasisekė. Jei kalbame apie rezultatų lentelę, sėkmė 99 proc. šalių, kurios atvyksta į konkursą, yra patekti į finalą. Tai jau yra laikoma didele sėkme.

Lietuva tiek daug kartų buvo patekusi į finalą. O pasakykite tai latviams, kurie, berods, 6 metus iš eilės liko pusfinaliuose. Lietuvoje patekimas į finalą yra „nieko tokio, dabar mums reikia pirmos vietos“, – kalba muzikos apžvalgininkas, ne vienerius metus drauge su eurovizine delegacija į konkursą vykęs žurnalistas R. Zilnys.

Muzikos apžvalgininkas nuoširdžiai pripažįsta abejojantis, ar šiųmetinė I. Zasimauskaitės atliekama daina užims pirmąją vietą „Eurovizijoje“. Bet jis nemano, jog tai – pats svarbiausias dalykas. „Svarbiausia, kad ta daina būtų pastebėta, kad aplink Europą būtų pakankamai daug žmonių, kurie pasijustų gerai jos besiklausydami. O ši daina tokį potencialą, manau, turi“, – įsitikinęs R. Zilnys.

Pats šiųmetinės Lietuvos konkursinės dainos „When We`re Old“ autorius Vytautas Bikus pripažįsta neįsivaizduojantis, ko reikia dainai-nugalėtojai. To, V. Bikaus teigimu, nežino niekas. „Jei žinočiau, ko reikia eurovizinei dainai, gyvenčiau pily ant jūros kranto. Yra labai daug faktorių, kurie gali padaryti dainą gerą. Kartais suveikia vieni, kartais – kiti dalykai. Yra bendros taisyklės, kurios galbūt pasitvirtina, bet aiškaus recepto – ne“, – įsitikinęs kompozitorius.

R. Zilnys pastebi, kad labai daug lemia ne tik pati daina, bet ir atlikėjas. „Manau, kad mažiausiai 50 proc. šios dainos sėkmės ir priežasties, dėl kurios daugiausiai Lietuvos žiūrovų atrankos finale balsavo būtent už ją, yra būtent pati Ieva Zasimauskaitė, kuri sugebėjo iš šios dainos padaryti viską, ką galima geriausio.

Jei šį kūrinį duotumėt bet kuriam kitam iš penkiasdešimties atrankoje dalyvavusių atlikėjų, galbūt ta daina nebūtų patekusi į finalą. Tai yra atvejis, kai daina idealiai atitinka atlikėją“, – pažymi muzikos apžvalgininkas.

R. Zilnio teigimu, didžiausias Europos dainų konkursas turi dar vieną specifinę savybę – jei atlikėjas yra labai ryškus ir žinomas, jis dažnai nenori važiuoti į „Euroviziją“, nes jį vargins kelių savaičių intensyvus repeticijų grafikas.

„Įsivaizduokime, Didžioji Britanija galėtų pasiųsti į „Euroviziją“ Robbie Williamsą, bet taip nenutiko ir niekada nenutiks, nes vien važiuoti dviem savaitėms repetuoti ir dalyvauti visose spaudos konferencijose... Tos dvi savaitės pirmiausia atlikėjui labai daug kainuoja. Antra, jei esi atlikėjas, įsitvirtinęs tarptautiniu mastu ar net savo šalyje, kuris renka pilnas arenas, labai pasvarstai, ar tau verta ten važiuoti. Jei netyčia nutiks taip, kad nepasiseks, galbūt kitą gruodį į tavo koncertus ateis penkiais tūkstančiais mažiau žiūrovų“, – svarsto E. Zilnys.

Komunikacijos specialistas Arijus Katauskas pastebi, kad dažnai kalbama, jog Lietuvoje trūksta profesionaliai paruoštų kompozitorių, kurie kurtų stiprius kūrinius konkursams. Tam, anot A. Katausko, yra viena svarbi priežastis.

„Kuo didesni pinigai yra kuriame nors sektoriuje, tuo greičiau įvyksta inovacijos ar tobulėjimas. Kad ir kas tai būtų: verslo sektorius, pramogų. Pažiūrėkime, kokia yra lietuviškos muzikos rinka Lietuvoje. Ačiū Dievui, pastaraisiais metais atlikėjai ėmė rinkti arenas. O prieš penkerius metus jie važiuodavo į Balbieriškį parduoti šimto bilietų. Nėra pinigų – nėra konkurencijos. Nėra konkurencijos, nėra poreikio kurti kažką ypatingo.

Mūsų atlikėjai įvaizdžio kūrimo prasme atsilieka dešimtmečiais nuo Vakarų, nes tam irgi nėra poreikio. Tad įsiurbkime į šią rinką porą–trejetą milijonų per metus ir pamatysime tokį proveržį, kad tikrai galėsime stumdytis „Eurovizijoje“, – kalba komunikacijos specialistas.

Ne kartą su savo prodiusuojamais atlikėjais į „Euroviziją“ vykęs Martynas Tyla pažymi, jog be didelių investicijų prie atlikėjo pergalės nemaža dalimi prisideda ir su juo dirbanti komanda.

„Kai vykome į Maskvoje rengtą „Euroviziją“ su Sasha Song, galiu pripažinti, buvau visiškai žalias. Nugalėti Lietuvos atrankoje kainavo labai nedaug – mokėjome už pačią dainą ir drabužius, kainavusius apie 300 eurų. O kai atvykau į Maskvą, nesupratau nieko, kas vyksta užkulisiuose, bet gavome geras pamokas.

Kadangi dirbome su rusais, pokalbis iš pradžių buvo vienoks, vėliau teko įvesti rusišką kalbėjimo manierą – ne „atsiprašau“, „prašau“, kaip galima kalbėti su vakariečiais, o pasakai porą keiksmažodžių, tada paaiškini, kas yra kas. Jie supranta, kad čia jau – beveik savi, tada pasikeičia kalbėjimo tonas“, – šypsodamasis pasakoja M. Tyla.

Anot jo, kitose šalyse, kur vyko „Eurovizijos“ konkursas, pokalbis užkulisiuose buvo visai kitoks – labai malonus, taktiškas. „Tave išklauso, bet visada gali jausti, kas yra favoritas už scenos. Vienaip elgiamasi su didžiosiomis šalimis, kitaip – su mumis. Todėl šioje vietoje labai svarbi komanda. Ar tai duoda rezultatą? Jei yra kelios vienodai stiprios dainos, laimės tas, kuris turės stipresnę komandą“, – atvirauja M. Tyla.

Prodiuseris sako susidūręs su situacija, kai vienai šaliai užkulisių komanda padeda labiau, nei kitai. Kartą paprašius panašaus vizualizacijos sprendimo, kokio prašė ir kita šalis, buvo atsakyta, jog tam nėra techninių galimybių. „Dėl to delegacijų vadovų darbas yra labai sunkus. Noriu pagirti Audrių Giržadą, kuris „Eurovizijoje“ – kaip ruonis Baltijos jūroje. Jis gali tikrai daug. Tai – labai svarbus žmogus. Delegacijos vadovo pakeitimas galėtų pabloginti situaciją užkulisiuose“, – mintimis dalijasi atlikėjų vadybininkas.

www.lrt.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vokietijoje triumfavę „The Roop“ – apie kliūčių ruožą kertant sienas karantino metu, įnorius ir 5 mln. žiūrovų (25)

Nors šiemet oficialus „ Eurovizijos “ konkursas Nyderlanduose dėl koronaviruso pandemijos buvo...

„The Roop“ vėl triumfuoja: lietuviai tapo oficialios „Eurovizijos“ gerbėjų organizacijos nugalėtojais (112)

„The Roop“ ir toliau skina pergales. Europą sužavėję lietuviai tapo ne tik internautų...

Vaidotas Valiukevičius įvardijo, kokia reikšmė iš tiesų slypi po „The Roop“ pavadinimu (54)

Tikriausiai, jau visa Lietuva matė netikėtą šių metų „Eurovizijoje“ Lietuvai turėjusių...

Ne konkursas: koronaviruso eroje „Eurovizija“ siekia suvienyti Europą (6)

Tai nebuvo konkursas. Dėl kilusios koronaviruso krizės šiemet atšauktas kasmetinis Europos dainų...

Rengėjai atsakė, kur vyks 2021-ųjų metų „Eurovizijos“ konkursas (101)

Šiemet „Eurovizija“ , deja, neįvyko. Daugelio šio dainų konkurso gerbėjų nusivylimui...

Top naujienos

Keičiasi karantino lyderių paveikslas: Skvernelis pasinaudojo gudria taktika, o Veryga per daug įsijautė

Teigiamai vertinančių sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą per mėnesį sumažėjo...

Tragiška kinologo žūtis priminė visą Lietuvą sukrėtusius įvykius: iš darbo namo taip ir nesugrįžo dešimtys pareigūnų 13 iš jų nužudė nusikaltėliai (62)

Pirmadienį palaidotas Mažeikių r. policijos kinologas Saulius Žymantas – 35-asis žuvęs...

Pasiūlymas dėl vienkartinių išmokų visiems vaikams skinasi kelią: tikisi, kad iš karto neišleis (36)

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pirmadienį svarstė prezidento Gitano Nausėdos pasiūlytas...

Tomaševskis: mano žmonos mergautinė pavardė Narkevič, bet Narkevičiui ji ne giminė (3)

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis sako jį su susisiekimo...

Lukašenka prakalbo apie politinę krizę (18)

Baltarusijoje koronaviruso pandemija pagal laiką sutapo su politine, ekonomine ir kitomis...

Kas Lietuvos laukia po karantino: kai kurių išmokų palaipsniui nebeliks (35)

Prieš kelis mėnesius visi turėjome prisitaikyti prie pokyčių, kuriuos atnešė karantinas....

Maskvoje švelninamas karantinas sulaukė viešų Galkino pašaipų: net keli leidiniai pašalino publikacijas (7)

Maskvos valdžiai sušvelninus devynias savaites galiojantį griežtą karantiną, sostinės...

Paskelbė rajonus, kuriuose planuojama daugiau testuoti: sergamumas viršija Lietuvos vidurkį papildyta 15.02; pirmadienį į Lietuvą lėktuvais atvyksta apie 400 keleivių (93)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus...

Šią ligą nesunku supainioti su koronavirusu: gydytojos įvardijo pagrindinius simptomus (8)

Kiekvieną pavasarį pradedate sloga , čiaudėjimu, kosuliu, o kartais net neaukštai pakylančia...

Žiniasklaida: Požėla atskleidė, kad nušautas pareigūnas ir jo žudikas buvo pažįstami (115)

Penktadienį tarnybos metu nužudyto pareigūno Sauliaus Žymanto tragedija įgauna daugiau aiškumo...

|Maža didelių žinių kaina