Šeštadienį pasirodymus surengs Aistė Pilvelytė, Rūta Loop, KaYra, Monika Marija, MeandI, „The Roop“, „The Backs“, Monique.

„Delfi“ vyksta specialus balsavimas, kuriame savo simpatijas galite nemokamai atiduoti savo favoritui. Tai galite padaryti ir verčiausią kelialapio palaikyti ČIA.

Prieš lemiamą koncertą dalyviai su žurnalistais susitiko arenos koridoriuose ir atsakė į paskutinius dominusius klausimus.

„Šiemet „Eurovizijos“ gerbėjų laukia išties nenuspėjamas nacionalinės atrankos finalas – daug stiprių ir įdomių atlikėjų, skirtingi muzikos žanrai. Žiūrovai turės ką pasirinkti pagal savo muzikinį skonį. Finalo dalyvis, sulaukęs didžiausio komisijos įvertinimo ir žiūrovų palaikymo, ir bus tas, kuris atstovaus Lietuvai didžiosios „Eurovizijos“ scenoje“, – prieš finalą sakė LRT vyriausiasis prodiuseris Audrius Giržadas.

„Labai gerai jaučiuosi po repeticijos, energijos atsirado dar daugiau, palinkėčiau sau, kad kai vyks transliacija, dar geriau viskas būtų. Repeticija puikiai pavyko. Kaune esu gimusi ir augusi, todėl džiaugiuosi, kad finalas vyksta čia ir tikiuosi, kad kauniečiai mane palaikys. Žinoma, patobulinti pasirodymą ir dar pasitempti galima visada, tačiau truputį pritrūkome laiko. Bet jei laimėsime ir vyksime į Roterdamą, tuomet laiko dar labiau pasistengti ir su instrumentalu, ir su pasirodymu, ir su išvaizda tikrai dar turėsime. Iš patirties galiu pasakyti, kad pirmieji kartai yra geriausi ir vakar nusifilmavome repeticiją su kai kuriais pokyčiais ir jie mums nepavyko. Todėl jei ir norisi kažką keisti, tai daryti reikia labai atsargiai“, – prieš finalą arenoje kalbinta sakė A. Pilvelytė.

„Pirmąkart per visus tris etapus jaučiuosi laisva, užtikrinta ir tikrai mėgaujuosi. Miegojau normaliai, papusryčiavau viešbutyje kiaušinienės su dešrelėmis ir atvažiavau čia, į areną. Trečiąkart pakeitėme įvaizdį pasirodymui, o kodėl ne? Mes esame menininkai, aš pati parašiau dainą konkursui, pati kūriau performansą ir kaskart bandau vis geriau išpildyti pasirodymą, kad žmonėms kuo aiškiau perduočiau žinutę. Galiu pasakyti tik tiek, kad finalo pasirodymas bus labai pozityvus ir bus viskas visiškai kitaip, nei žmonės matė prieš tai atrankose“, – žada K. Radžiukynaitė-KaYra.


„Jei anksčiau šiame konkurse mes ieškojome ir bandėme kažką keisti, tai šiemt į jį atėjome apsisprendę. Žinojome, kas limpa tai dainai, kokios spalvos tinka, vizualai. Todėl jaučiuosi labai saugiai, žengiu į sceną rami, žinau, ką man reiškia ši daina, ką ji reiškia autoriui Mariui Leskauskui. Mes visiškai neturime ko prarasti, galime tik gerai praleisti laiką“, – teigia viena finalo favoričių Monika Marija.

Kiek kitaip jaučiasi Saulius Šemiotas-MeandI, papasakojęs, jog šiandien jam viską apsunkina sukilusi temperatūra.

„Jaučiuosi blogai, temperatūra 37,5, bet bandysim kažkaip išsigydyti ir pasirodyti gerai. Nežinau, kiek tai gali pakenkti. Prieš dvi dienas pakilo temperatūra, turbūt reikia visus pastatus uždaryti ir evakuoti žmones, nes koronavirusas atėjo į Lietuvą. O jei rimčiau, tai gali būti, jog čia pervargimas, nes buvo labai įtempta savaitė, turėjom daug interviu, repeticijų. Ar tai nenumušė tikėjimo pergale? Mano vienintelis tikėjimas yra kuo geriau pasirodyti šiandien finale. Norėčiau paraginti žmones balsuoti už tuos, kas jiems patinka, jei patinka pozityvi energetiška muzika, raginčiau balsuoti už mus“, – sako MeandI.

„Mes jaučiamės labai gerai, pasiruošusios, ramia širdimi lipsime į sceną su labai dideliu nekantrumu. Mums tai labai didelis žingsnis pasirodyti finale, šioje arenoje ir kad mūsų dainą išgirstų tiek daug žmonių. Pasirodymas bus be fejerverkų, ieškojome režisūrinių sprendimų, nes labai svarbi dainos emocija“, – teigė grupės „The Backs“ narės.

O kas vyksta Monique viduje prieš svarbų pasirodymą?

„Viduje dėliojuosi istoriją, kurią noriu papasakoti žmonėms ir aš labai laukiu, kada žmonės tą istoriją išgirs savaip. Tai reiškia, kad aš papasakosiu savąją, jie išgirs, kas jiems yra artima ir labai panašu. Jaudulys ir emocija buvo prieš tai, dabar yra ramybė, nusiteikimas, ryžtas, ir, žinoma, adrenalinas. Kiekviena daina yra su tam tikra žinute, o ši mano daina apie tai, kad mes labiau egzistuojame negu gyvenam ir tarp tų dalykų, kuriuos privalom daryti, neberandam to, kas mums iš tiesų teikia džiaugsmą ir spindesį akyse. Kas nutinka tada? Ttada mes atsisukam į tuos, kuriuos mylim ir prašome, kad jie padarytų mus žmogumi kita prasme, kad priverstų mus pasijusti gyvais vėl ir suteiktų kažkokią prasmę“, – pasakoja Monique.

Ji intriguoja, kad ruošia siurprizų žiūrovams: „Daina bus ta pati, tačiau vizualine prasme ruošiame naujovių. Tačiau negaliu atskleisti, kas tai bus, nes to neįmanoma nupasakoti, tai reikia pamatyti“.

O štai, ką apie pasiruošimą ir nuotaikas sakė Rūta Loop:

„Aš jau po generalinės repeticijos, Kaune šviečia saulė. Jaučiuos „On fire“. Šiandien viskas priklausys ne tik nuo mūsų, bet ir juo jūsų. Tiek, kiek jūs prabalsuosit. Nenurašykite visko komisijai, pirmiausia padarykime viską patys, ką galime, atiduokime savo balsus, o tada Visata sustatys viską į savo vietas“, – socialiniuose tinkluose sakė grupės „The Roop“ lyderis V. Valiukevičius.

Grupė 18 val. prie Kauno „Žalgirio“ arenos pagrindinio įėjimo surengė flashmobą, kur didžiulė minia susirinkusiųjų kartu su finalo dalyviais šoko „eurovizinio“ pasirodymo šokį.


Nuotraukų albume - nuotraukos iš arenos, pasiruošimo finalui (nuolat pildoma):

Apie pasiruošimą finalui dalyviai pasakoja savo paskyrose socialiniuose tinkluose. Jų įrašuose - repeticijos iki išnaktų ir mintys apie dalyvavimą, prašymai gerbėjams balsuoti.

Lietuva savo atstovą į „Euroviziją“ siųs jau 21-ąjį kartą.

Finale dalyvius vertins dvigubai didesnė komisija nei per atrankines laidas. Komisiją sudarys Lietuvos ir užsienio populiariosios muzikos profesionalai, kurie pasirašys nešališkumo deklaraciją ir įsipareigos pasirodymus vertinti nešališkai. Jų pavardės bus paskelbtos „Eurovizijos“ nacionalinės atrankos finalo metu.

Už žiūrovų skambučius ir trumpąsias žinutes surinktų lėšų dalis, kuri tenka LRT, bus skirta nacionalinę atranką laimėjusiam atlikėjui ar grupei. Nugalėtojų komandos taip pat lauks ir dvi piniginės premijos. Asociacija LATGA atranką laimėjusios dainos autoriams įsteigė 3 tūkst. eurų dydžio premiją, dar 2 tūkst. eurų ši autorius vienijanti organizacija skirs dainos aranžuotės tobulinimui ir kūrinio sklaidai užsienio šalyse.

„Eurovizijos“ nacionalinės atrankos laimėtojas paaiškės komisijos ir žiūrovų balsavimo rezultatus pavertus euroviziniais balais ir juos susumavus tokia tvarka:

- pagal žiūrovų balsavimo rezultatus dalyvis, užėmęs pirmą vietą, gauna 12 eurovizinių balų, antrą vietą – 10 balų, trečią – 8 balus, ketvirtą – 7 balus, penktą – 6 balus, šeštą vietą – 5 balus, septintą – 4 balus, aštuntą – 3 balus.

- kiekvienas komisijos narys įvertina pasirodžiusius dalyvius skirdamas atitinkamai 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3 balus (komisijos narys negali skirti tiek pat balų keliems dalyviams). Visų komisijos narių balsai yra susumuojami, pirmą vietą pagal komisijos skirtus balus užėmęs dalyvis gauna 12 eurovizinių balų, antrą vietą – 10 balų, trečią – 8 balus ir t. t.

- tuomet susumuojami žiūrovų ir komisijos euroviziniai balai. Daugiausia balų surinkęs atlikėjas užima pirmąją vietą. Jei susumavus komisijos ir žiūrovų eurovizinius balus, atlikėjai surenka vienodą jų skaičių, aukštesnę vietą užima dalyvis, sulaukęs didesnio komisijos įvertinimo.

Šių metų „Eurovizijos“ nacionalinę atranką ves LRT laidų vedėjai Gabrielė Martirosian ir Giedrius Masalskis bei dainininkė Ieva Zasimauskaitė, Lietuvai atstovavusi „Eurovizijoje“ 2018 metais.

Didžioji „Eurovizija“ šiemet vyks Roterdame (Nyderlanduose) gegužės 12–16 dienomis. Lietuvos atstovas pasirodys pirmajame didžiosios „Eurovizijos“ pusfinalyje gegužės 12 dieną. Pirmajame pusfinalyje taip pat pasirodys dar 16 šalių atstovai: Airijos, Australijos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Belgijos, Izraelio, Kipro, Kroatijos, Norvegijos, Maltos, Rumunijos, Rusijos, Slovėnijos, Šiaurės Makedonijos, Švedijos, Ukrainos.

„Eurovizijos“ konkurse Lietuva dalyvauja nuo 1994-ųjų. Lietuvai yra atstovavę Ovidijus Vyšniauskas, Aistė Smilgevičiūtė, „Skamp“, Aivaras Stepukonis, Linas ir Simona, „Laura & The Lovers“, „LT United“, „4Fun“, Jeronimas Milius, Sasha Son, „InCulto“, Evelina Sašenko, Donatas Montvydas (du kartus), Andrius Pojavis, Vilija Matačiūnaitė, Monika Linkytė & Vaidas Baumila, „Fusedmarc“, Ieva Zasimauskaitė, Jurijus Veklenko. Aukščiausią vietą, šeštąją, iki šiol yra užėmę „LT United“ su daina „We Are The Winners“.

Žinomi muzikos autoriai „Eurovizijos“ finale tikisi įdomios kovos

Peržvelgus paskutiniųjų kelių nacionalinių „Eurovizijos“ atrankų finalų dainų autorių sąrašus, galima stebėti tendenciją, kad jame daugėja lietuviškų pavardžių. Tai pastebi ir šio dainų konkurso nacionalinės atrankos komisijoje Asociacijai LATGA atstovavę jos nariai, žinomi muzikos kūrėjai Leonas Somovas, Giedrė Kilčiauskienė ir Jievaras Jasinskis, kurie tikisi, kad vasario 15 d. „Žalgirio“ arenoje vyks įdomi kova dėl kelialapio į Roterdamą, o taip pat ir 5 tūkst. eurų dydžio Asociacijos LATGA premijos.

Lygiaverčiai varžovai

„Šiemetinė atranka nuo ankstesnių skiriasi ne tik tuo, kad finale skambės labai didelis procentas Lietuvoje sukurtų dainų. Mano galva, daugelis pasirodymų, kalbant tiek apie atlikimą, tiek apie pačias dainas, yra panašaus stiprumo, todėl laukia labai įdomi kova. Ankstesniais metais būdavo vos pora favoritų, todėl buvo nesunku atspėti, kas laimės. Šį kartą tai padaryti bus šiek tiek sudėtingiau. Labai tikiuosi, kad žiūrovų ir komisijos nuomonės pernelyg neišsiskirs, kaip buvo beveik visos atrankos metu, todėl išsirinksime patį geriausią pasirodymą“, – pranešime spaudai sako žinomas muzikos autorius ir prodiuseris L.Somovas.

Paklausta, kas svarbiau, – pats kūrinys, ar jo atlikimas, dalyvių pasirodymus atrankoje vertinusi muzikos autorė ir atlikėja G.Kilčiauskienė teigia, kad svarbi visuma: „Nors „Eurovizija“ vadinama dainų konkursu, vis dėl to čia svarbu viskas. Būna, kad geri atlikėjai pasirodo su nelabai tinkama daina. O būna ir taip, kai daina stipri, bet atlikėjas jos tiesiog nesugeba gerai ištransliuoti. Tiek komisija, tiek paprasti klausytojai pirmiausia vertina tai, ką girdi ir mato. Ir neužtenka gero priedainio, klausytojus turi užkabinti ir pats atlikėjas – nebūtinai tobulu balsu, bet geru atlikimu, vaizdu scenoje.“

Paklausti, ko trūksta, kad laimėtumėme didžiąją „Euroviziją“, visi autoriai vieningai sutaria, kad reikia tik Fortūnos šypsnio.

„Manau, kad reikia tiesiog labiau atsipalaiduoti visiems ir tiesiog mėgautis dalyvavimu. Ir ne tik didžiojoje scenoje, bet ir lietuviškoje atrankoje. O šiaip tai viskas yra loterija – labai svarbu, kokia auditorija žiūri, po ko scenoje pasirodome. Jeigu kuri šalis žinotų tą sėkmės receptą, tai ji nuolatos ir laimėtų“, – juokiasi G.Kilčiauskienė.

„Manau, kad dabar tai yra tik sėkmės dalykas. Mūsų muzikos scena pakankamai profesionali. Žinoma, tos kartelės nereikėtų nuleisti, jeigu norime laimėti“, – sako J.Jasinskis.

„Paprasčiau žiūrėkime, juk tai tik žaidimas, tad nereikia savęs nuvertinti dėl to, kad dar nė karto nelaimėjome. Be to, tendencijos vis keičiasi – jeigu ir išmoktumėm pamokas ir dar geriau pasirodytumėme, nebūtinai laimėtumėme. Asmeniškai man yra nemažai dainų, kurios man įsiminė geriau nei tos, kur laimėjo. Pavyzdžiui, visiškai neatsimenu dainos, kuri laimėjo pernai, bet galvoje dar skamba Salvadoro Sobralio daina, kuri pelnė pergalę prieš kelis metus“, – teigia L.Somovas.

Daugėja lietuvių autorių kūrinių

Vasario 15 d. Kauno „Žalgirio“ arenoje nacionalinės Eurovizijos atrankoje dėl pergalės kausis 8 kūriniai, 7 iš jų yra sukurti mūsų šalies autorių.

Palyginimui: pernai iš aštuonių dainų du finale skambėję kūriniai buvo sukurti ne Lietuvos autorių – Monikos Marijos dainuota „Light on“ (tiesa, dainininkė pati prisidėjo prie kūrinio atsiradimo) ir Jurijaus Veklenko atlikta „Run with the Lions“. Pastaroji triumfavo finale, o jos autoriams Pele Loriano, Ericui Lumiere ir Ashley Hicklinui atiteko Asociacijos LATGA premija – 5 tūkst. eurų. 2018 m. finale iš šešių skambėjusių dainų dvi buvo sukurtos užsienio autorių, tiesa, prie vienos iš jų atsiradimo prisidėjo ir Lietuvos kūrėjai.

Tiesa, tąsyk nacionalinę atranką laimėjo lietuvių autoriaus Vytauto Bikaus parašyta daina „When We‘re Old“, kurią įtaigiai sudainavo Ieva Zasimauskaitė. V.Bikui atiteko 3 tūkst. Eur premija, negana to, jis pelnė Metų autoriaus statulėlę M.A.M.A. apdovanojimuose. Beje, šis kūrinys didžiojoje „Eurovizijoje“ užėmė 12 vietą ir kol kas yra trečias geriausias šalies rezultatas pasirodymų konkurse istorijoje po „LT United“ dainos „We Are The Winners“ (ją sukūrė Andrius Mamontovas, Saulius Urbonavičius ir Viktoras Diawara), kuri 2006 m. užėmė 6-ąją vietą, ir Donato Montvydo 2016 m. atliktos „I’ve Been Waiting for This Night“ (dainos autoriai Jonas Thanderis ir Beatrice Robertsson), finale užėmusios 9-ąją vietą.

Beje, 2016-ųjų nacionalinės atrankos finale iš 6 kūrinių 5 sukurti užsienio autorių arba su jais glaudžiai bendradarbiaujant. 2017 m. finale iš 8 dainų 3 buvo sukurtos ne lietuvių autorių, o į finalą išsiuntėme grupę „Fusedmarc“, kurios nariai ir sukūrė nacionalinėje atrankoje triumfavusį kūrinį „Rain Of Revolution“ kartu su bičiuliu muzikos autoriumi Michailu Levinu. Tiesa, su šia daina į finalą patekti nepavyko.

„Žinoma, iš vienos pusės tai džiugina, kad Lietuvos autoriai aktyviai dalyvauja tikėdamiesi, kad jų dainos pateks į didžiąją „Euroviziją“. Iš kitos pusės, galime didžiuotis tuo, kad mūsiškė atranka rūpi užsienio kūrėjams ir jie mums rašo dainas. Žinoma, jeigu laimėtumėm šį konkursą ir dar su Lietuvoje sukurta daina, džiaugsmo ir pasididžiavimo veikiausiai būtų daugiau – mylėti savo šalį ir palaikyti jos atstovus yra natūralus dalykas“, – sako kompozitorius J.Jasinskis, kuriam taip pat teko garbė komentuoti „eurovizinius“ pasirodymus.

Kad atranka ir toliau būtų atvira tiek Lietuvos, tiek užsienio muzikos autoriams, kolegai linkęs pritarti ir Leonas Somovas: „Tikrai nereikia daryti jokios atskirties, kažkaip politikuoti. Nors ne visiems dalyviams, kaip matėme, tai patinka, manau, kad didesnė konkurencija tik padeda vystytis tiek konkursui, tiek kūrėjams, tiek atlikėjams. Manau, kad prie to labai prisideda ir Asociacijos LATGA įsteigta piniginė premija dainų autoriams.“

„Bendradarbiavimo sutarčių pagrindu Lietuvoje atstovaujame bei atlyginimą renkame ir 70 užsienio šalių autoriams, ne tik lietuviams. Pretenduoti į mūsų piniginę premiją turi vienodas teises tiek mūsų, tiek užsienio autoriai. Vis dėlto negalime nesidžiaugti tuo, kad nacionalinėje atrankoje daugėja lietuviškų dainų. Tai reiškia, kad Lietuvoje vis labiau vertinami mūsų šalies kūrėjai“, – sako Asociacijos LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius.

Beje, kaip jau tapo tradicija, nacionalinės atrankos finale triumfuosiančios dainos autoriams bus įteikta Asociacijos LATGA 5 tūkst. Eur dydžio piniginė premija. Tiesa, šį kartą tiesiogiai autoriams bus išmokėta 3000 Eur, likusi pinigų suma bus skirta dainos aranžuotės tobulinimui ir kūrinio sklaidai užsienio šalyse.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (143)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės