aA
Būdamas profesionalus pianistas, renginių meno vadovas bei aistringas „Eurovizijos“ gerbėjas, šiuo straipsniu norėčiau padėkoti mūsų šalies atstovams už fantastišką pasirodymą ir pasidalinti keliais pastebėjimais, susijusiais su šiuo konkursu.
Vaidas Baumila ir Monika Linkytė
© Stopkadras

Dažnai girdžiu lietuvių nuogąstavimus, kad „apsijuoksime“ ar „liksime nesuprasti“ Europos. Galbūt todėl ir „Euroviziją“ dažniausiai stebime, širdyje lyg iš anksto užprogramuodami baimę ir tikėjimąsi kažko „gėdingo“. Renkame dainą pagal kriterijų „turi galimybių laimėti“ arba „apsijuoks“, rašome neigiamus komentarus, lyg iš anksto išsirašydami sau leidimą konkursui praėjus garsiai rėkti: „sakiau, kad nieko gero nebus“. Viso to fone du jauni žmonės ir jų komanda, nugalėjusi stereotipus ir iš aplinkos girdimą negatyvą, pakėlė Lietuvos pasirodymų „Eurovizijoje“ lygį į naujas aukštumas. Monikos ir Vaido vokalai buvo profesionalūs, išbaigti, įtaigūs, pritariančiųjų vokalistų darbas – nepriekaištingas, dainos autorius iš aranžuotės išspaudė viską, ką buvo įmanoma. Šįkart „Euroviziją“ didžioji dalis Lietuvos galėjo stebėti su ramiomis širdimis ir malonumu.

Kodėl mes nelaimėjome?

Tai, kad pasiruošimui konkursui sudedame savo paskutines jėgas ir daug talento dar nereiškia, kad kitos šalys nedarys to paties. Lietuvos pasirodymas šiame konkurse buvo itin aukšto lygio, bet tame pačiame lygyje sukosi daugiau nei pusė finalo dalyvių. Šalys turi teisę tik dešimčiai atlikėjų paskirti taškus. Juk tai reikštų, kad jei bemaž visose šalyse pagal balsus likai vienuoliktas, pabaigoje turėsi labai mažai taškų – tai, ką priskambino kaimynai, draugai ar tautiečiai svetur.

Tokiu atveju, kai visos šalys savo balsus skirsto panašiai, gali atsitikti taip, kaip šįmet įvyko Vokietijai ir Austrijai, kurios daugeliui mūsų tikrai neatrodė silpnai pasiruošusios, bet nė vienoje šalyje nepateko į Top 10 ir liko be taškų. Europa su nedidelėm išimtim balsavo labai vieningai ir pirmasis šešetukas (Švedija, Rusija, Italija, Belgija, Australija bei Latvija) buvo pelnytai atitrūkęs nuo likusių dalyvių. Švedai, rusai bei australai sužavėjo tobulomis hitais tapsiančiomis dainomis ir žaviais atlikėjais, tuo metu kai italai, belgai bei latviai pristatė unikalių balsų savininkus, prikausčiusius prie ekranų. Likusios keturios dešimtuko vietos atiteko dainoms, kurios buvo lygiavertės likusioms konkurentėms ir jų vietose galėjo atsidurti dauguma už jo ribų likusių dainų, taip pat ir lietuvių.

Tai provokuoja klausimą – kam apskritai reikalingi konkursai, kuriuose puikūs atlikėjai atsiduria „gėdingoje“ paskutinėje vietoje? Mano nuomone, „Eurovizijoje“ paskutinė vieta nėra gėdinga, tą gėdingą atspalvį jai priklijuojame patys, pernelyg sureikšmindami kovos aspektą. Atlikėjai viso konkurso metu yra stebimi agentų, kurie vertina ne pagal balus, o pagal atlikėjų potencialą. Tad tolimesnėje karjeroje tokius pat šansus turi tiek patekę į dešimtuką, tiek bet kurie talentingi atlikėjai ir prodiuseriai, atsidūrę už jo ribų. „Eurovizija“ yra didžiulė džiugi mugė, kurioje atlikėjai prisistato Europai, o valstybės stengiasi parodyti, koks muzikinis skonis ir idėjos labiausiai atstovauja joms tais metais. Laimi visi tie, kurie palieka gerą, malonų ir talentingą įspūdį.

Kam „Eurovizijoje“ ne vieta

Buvo nuomonių, kad bendras komandos bučinys dainos viduryje neturėtų atstovauti mūsų kultūrai. Bet juk tai toks pozityvus veiksmas, koks skirtumas, kokių lyčių žmonės bučiuojasi?! Baikime, kieme – jau 2015-ieji metai! Pats laikas pradėti domėtis pasaulio istorija, kultūra bei biologija. Egzistuoja skonis, egzistuoja nuomonės, bet egzistuoja ir faktai – patinka ar ne, gėjų buvo visais laikais ir laikyti tai anomalija ar iškrypimu, smerkti tai gali tik visiškai neišprusęs, neapsiskaitęs žmogus.

Pabaigai – Lietuvos balsavimas finale. Nesidomėjau užsienio spauda ir nežinau, ar kas nors garsiai reiškė nuomonę apie mūsų šalies komisijos veiksmus Rusijos atžvilgiu Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje ar Italijoje, tačiau bet kokiu atveju, toks politikavimas muzikinės šventės metu Lietuvai garbės nedaro. Tik skoningai atlikti bei savalaikiai protestai turi galią skleisti žinią. Delegavome nacionalinę penkių asmenų komisiją vertinti muzikos kūrinius ir jos balsavimas parodė, kad net du jos nariai nesuprato savo darbo esmės, o gal neturėjo pakankamai erudicijos šioms pareigoms. Paskutine vieta įvertinti dainą, už kurią buvo daug akivaizdžiai silpnesnių pasirodymų bei kurios vieta galutinėje lentelėje buvo antra, gali tik muzikoje bei konkurso esmėje nesusipratęs žmogus. Toks balsavimas kompromituoja visą komisijos idėją bei balsavimo schemą bei sukelia precedentą korupcijai bei machinacijoms ateityje.

Kaip atlikėjas varžiausi bemaž dvejose dešimtyse konkursų, daugumoje pelniau prizines vietas, šiuo metu dviejų konkursų organizacijai vadovauju pats. Klasikinės muzikos konkursuose su nesąžiningu balsavimu grumiamasi, braukiant po vieną aukščiausią ir žemiausią atlikėjo gautą balą, o iš likusiųjų suskaičiuojant vidurkį – kitaip bet kuris žiuri nario vienetas dėl asmeninių ar politinių priežasčių dešimtbalėje sistemoje reikštų atlikėjo pralaimėjimą. Kas būtų, jei šįmet vykstančiuose pasaulinės reikšmės P. Čaikovskio muzikos konkurse Maskvoje ar F. Šopeno pianistų konkurse Varšuvoje žiuri balsuotų pagal savo politines pažiūras? Šansų toliau patekti netektų visa talentinga Rusijos menininkų karta, žiuri nariai prarastų pasitikėjimą bei ateities kvietimus teisėjauti, o konkurso vadovai pelnytai netektų darbo.

Daugiau naujienų – „Facebook“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Eurovizijos“ nugalėtojai – nemalonumai: dainos kūrėjai kaltinami plagiatu (90)

Šių metų „Eurovizijoje“ triumfavusios dainos „Toy“ kūrėjai, anot Izraelio žiniasklaidos,...

Netikėtas duetas: Ieva Zasimauskaitė ir Paula Valentaitė atliko „eurovizinį“ kūrinį (11)

Ketvirtadienio vakarą Kaune, Lietuvos kariuomenės Kauno įgulos karininkų ramovėje įvyko šių...

Daugiau nei 18 tūkst. islandų pasirašė peticiją boikotuoti „Euroviziją“ Izraelyje (52)

Islandijoje daugiau nei 18 tūkst. gyventojų pasirašė peticiją, kviečiančią boikotuoti...

Izraelio ministras pirmininkas kartu su „Eurovizijos“ nugalėtoja pademonstravo „vištos šokį“ (29)

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu kartu su šių metų „Eurovizijos“...

Salvadoras Sobralis papasakojo apie savo sveikatą ir jo gyvenimą pakeitusią „Euroviziją“ (8)

Po laimėjimo „Eurovizijoje“ buvo tik trys mintys: velnias, reikės lipti laiptais, velnias,...

Top naujienos

Smurtas, skolos ir antstoliai lydėjo visą gyvenimą: kartą pamatęs laišką suprato, kad teks tiesiog bėgti (16)

Po tėvų skyrybų namuose trūko šilumos, todėl jos pradėjau ieškoti gatvėje, sako Andžėjus....

Biudžetininkams kitais metais gali būti sunku: didėjančią algą praris augančios kainos (32)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos suformuota darbo grupė kartu su profsąjungomis sutarė,...

Artėjant „Brexit“ lemiamai akimirkai, rinkos dalyviai pasiruošę svaro vertės kaitai (1)

Rinkos dalyviai rengiasi didesniems svaro sterlingų svyravimams tuo metu, kai Junginės Karalystės...

Visiškai išteisintas Balčiūnas: dar pagalvosiu, ar reikalausiu kompensacijos už pareigūnų neprofesionalumą (74)

Namų šturmas paryčiais, dešimt parų areštinėje ir penkeri metai teismo proceso, kol buvęs...

Mirė vienas iš „Microsoft“ įkūrėjų Paulas Allenas

Milijardierius Paulas Allenas , 8-ame dešimtmetyje kartu su Billu Gatesu įkūręs JAV...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (422)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Išsami Michaelo Jacksono skrodimo išvada: randai ir tatuiruotės atskleidė tai, ką žvaigždė mielai būtų nuslėpusi (1)

Popkaraliumi tituluojamo Michaelo Jacksono rankos buvo nusėtos dūrių, o veidas ir kaklas...

Orai: pokyčių laukiama savaitgalį (1)

Šaltis į Lietuvą veržtis neskuba. Antradienį termometrų stulpeliai aukščiausiai kils iki...

Londone pardavė butą už rekordinio dydžio sumą

Londono nekilnojamojo turto rinkoje – rekordinio dydžio sandoris: už apartamentus pačiame miesto...

Dažnas apie tai nesusimąsto: nuo kelių metų vaikams galima žiūrėti „Youtube“

Vaikai vis labiau grimzta į „picos ir saldėsių“ vizualinio atitikmens skaitmeniniuose...