„Karaliaučiaus kraštas yra baltų – ne tik prūsų, bet ir lietuvių etninė žemė, kurioje gausu istorinio ir kultūrinio lietuvių palikimo. Antrojo pasaulinio karo metais, traukiantis vokiečių kariuomenei ir vykstant Mažosios Lietuvos ir Karaliaučiaus krašto evakuacijai, dauguma Rytprūsių gyventojų, tarp jų ir mažalietuvių, tapo karo pabėgėliais, o likusi, mažesnioji dalis – puolančios sovietų kariuomenės aukomis, – sako istorikas Arvydas Anušauskas. – Prieš mažalietuvius įvykdytų karo nusikaltimų tyrimą stabdo archyvinės medžiagos trūkumas, todėl „Pabėgimas“ gali papildyti taip trūkstamas istorines žinias“.

„Pabėgimas“ (Die Flucht) – tai pasakojimas apie daugiau kaip dviejų milijonų rytprūsių vokiečių ir mažalietuvių pasitraukimą iš Karaliaučiaus krašto 1944-aisiais, užėjus Sovietų kariuomenei. Šiandien istorikai gali svarstyti, kad evakuacija galėjo būti ne tokia žiauri, jei ne begalinis Rytų Prūsijos vadų tikėjimas Vokietijos pergale ir pavėluota reakcija į artėjantį pavojų.... Rezultatas – tūkstančiai suluošintų gyvenimų. Tų, kurie bėgo, bandė sugrįžti (iš dviejų milijonų – vos keli tūkstančiai) ar glaudėsi Lietuvoje.

Tie, kurie išsigelbėjo Lietuvoje, šiandien vadinami „vilko vaikais“. Tai vokiečių našlaičiai, tragiškąją 44-45 metų žiemą praradę tėvus, šalčio ir bado atginti į Lietuvą ir priglausti Lietuvos ūkininkų. „Pabėgimas“ pasakoja ir apie juos, rašo LTV.

„Pabėgimas“ (2006 m.) – vienas brangiausių ir populiariausių vokiečių televizijos projektų, kainavęs 9 milijonus eurų. „Pabėgimas“ nufilmuotas per 65 dienas, iš kurių 26 dienas buvo filmuota Lietuvoje – Vilniuje ir Trakų Vokėje. Čia buvo suvaidintos sunkiausios scenos – apie filmo herojų paskutines dienas Rytų Prūsijoje ir kelionės pradžią. Tai vyko 2006 metų vasarį, kai termometras rodė 18 laipsnių šalčio. Gal jį ištverti padėjo ir filme vaidinantys lietuvių aktoriai?

Vaidina Maria Furtwängler, Jean-Yves Berteloot, Tonio Arango, Gabriela Maria Schmeide, Jürgen Hentsch, Hanns Zischler, Angela Winkler. Nedidelius vaidmenis atliko lietuvių aktoriai Artūras Aleksejevas, Arvydas Lebeliūnas, Donatas Simukauskas, Sakalas Uždavinys.

Liūdniausią metų šventę Lietuvos televizija kviečia praleisti kartu ir pamąstyti – apie istoriją ir tautų likimą. „Pabėgimas“ – lapkričio 1 dieną 21 val. per Lietuvos televiziją.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją