aA
Jau penkioliktus metus iš eilės Nacionaliniai apdovanojimai „Lietuvos garbė“ kvietė minėti vieną svarbiausių valstybinių švenčių – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną – kovo 11 d. Per jau tradicija tapusį iškilmingą „Lietuvos garbės“ renginį buvo apdovanoti paprasti mūsų šalies žmonės, atlikę nepaprastus žygdarbius.
"Lietuvos garbė 2020" ir prezidentas
"Lietuvos garbė 2020" ir prezidentas
© DELFI / Tomas Vinickas

„Lietuvos garbė“ apdovanojimų misija – pastebėti tuos, kurie nesivaiko šlovės, neieško garbės, bet tyliai daro didelius darbus – gelbsti gyvybes, padeda kaimynams, savanoriauja ligoninėse, ištiesia pagalbos ranką į nelaimę pakliuvusiam, rūpinasi savo bendruomene ar įkvepia geriems darbams kitus. Tokie žmonės – mūsų šalies pasididžiavimas ir jie nusipelnė visų mūsų pagarbos. Šiemet buvo apdovanoti 7 didvyriai.

Šiemet „Lietuvos garbė“ šventė buvo dar ypatingesnė – šiemet sukako lygiai 30 metų, kai buvo atkurta Lietuvos nepriklausomybė, taigi apdovanojimai simboliškai nusidažė trimis svarbiausiomis spalvomis. Geltona mus įkvepia žinių troškimui ir šviesiam praregėjimui – tai mokslo ir šviesos spalva. Žalia – gamtos, gyvybės ir šiltų namų spalva. Raudona – įkvepiančios kovos, drąsos, ryžto ir tikros garbės spalva, rašoma spaudos pranešime.

Renginio vedėjai Audrė Kudabienė, Marijus Mikutavičius ir Mindaugas Stasiulis pristatė 7 jaudinančias, įkvepiančias, mūsų vėliavos spalvomis nuspalvintas, istorijas.

GELTONA

Metų stebuklas – Rasa Tamelienė ir Ilona Aldakauskienė

Lietuvoje kasmet gimsta apie 1500 neišnešiotų naujagimių. Ankstukai apdovanoti ypatingu troškimu išgyventi... O įgyvendinti šį troškimą jiems padeda ne tik tėvelių meilė, bet ir medikai. Naujagimių, pasibeldusių į pasaulio duris anksčiau, nei turėjo, priežiūra, Lietuvoje yra itin aukšto lygio. Tačiau praėjusiais metais Lietuvos medikai pranoko viską, kas buvo padaryta iki šiol ir, galima sakyti, sukūrė stebuklą, tapdami pirmaisiais pasaulyje, suteikusiais šansą gyventi tokio mažumo kūdikiui, kuris telpa delne – Kauno klinikose gimė 22 nėštumo savaičių vos 350 gramų sverianti mergaitė, kuri išgyveno tik atkaklių medikų dėka. Tai mažiausias išgyvenęs naujagimis šalyje. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų medikai padarė stebuklą ir pakeitė pasaulio medicinos istoriją! Kauno klinikų gydytojams Artūrai Kildai , Rasai Tamelienei ir Ilonai Aldakauskienei nominaciją įteikė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Metų Talentas – Tautvydas Ribinskas

Tautvydas Ribinskas – Naujosios Akmenės „Ramučių“ gimnazijos dvyliktokas, itin besidomintis chemija ir biochemija. Šiuo metu Tautvydas dirba su dviem mokslo darbais – „Dirvinės karpažolės (Euphorbia helioscopia L.) ekstrakto fungicidinis poveikis medieną ardantiems mikrogrybams“, ir kitas jo darbas – „Paprastosios nendrės – ekologiška priemonė vandens telkinių grunto užterštumo sunkiaisiais metalais mažinimui ir alternatyvi žaliava biokurui“. Jis ėmėsi tirti tai, kas yra aplink mus, ko mes nepastebim, bet kas gali turėti labai didelę naudą mūsų gamtai, ekologijai. Abu darbai turi aiškų praktinį pritaikymą natūraliai gamtai ir ekologijai, ir abu yra labai perspektyvūs. Su šiais darbais Tautvydas atstovauja Lietuvą tarptautiniuose mokslininkų konkursuose. Jaunajam mokslininkui nominaciją įteikė „MAXIMA“ generalinė direktorė Kristina Meidė.

ŽALIA

Metų geradariai – Tomas Balsys ir Jūratė Rekašienė

Jei vieni stengiasi žūtbūt išsaugoti gyvybę, kaip, kad Kauno klinikų medikai, pelnę „Metų stebuklo“ nominaciją, kiti gi, tik dėl jiems vieniems žinomų priežasčių, palieka gyvybę tiesiog likimo valiai… Ir dėkui likimui, kad pro šalį ėjo neabejingi žmonės. Klaipėdoje gyvenantis Tomas Balsys, grįžęs iš naktinės pamainos, vedžiojo šuniuką ir pastebėjo prie tvoros kažkokį gniužulą, priėjęs arčiau ir pačiupinėjęs pamatė, kad ten naujagimis – dar visas kruvinas ir su virkštele. Vyras iškart pasikvietė į pagalbą kaimynę Jūratę Rekašienę ir puolė skambinti tarnyboms. Kūdikis buvo smarkiai sušalęs, tačiau jį išgelbėti pavyko. „Metų geradarių“ nominaciją Tomui Balsiui ir Jūratei Rekašienei įteikė Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė.

Metų globa – Irma Zabulionytė

Irma Zabulionytė – moteris, kuri neabejinga kitų skausmui, kitų nelaimei, nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad pagalba praverstų jai pačiai. Irmos diagnozė – diastrofinė displazija. Vos gimus mergaitei, jos negalia buvo akivaizdi. Daktarai nežadėjo, kad ji vaikščios, kalbės... Irma patyrė 10 operacijų, daugelis iš jų – kojų. Ji vaikšto su ramentais, tačiau, kai reikia įveikti didesnį atstumą, persėda į vežimėlį. „Negalia – man tik papildomas sunkumas“, – sako Irma ir sukasi darbų verpete, kurių tikrai turi nemažai. Ji vadovauja agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyriui jau 6 metai. 2002 m. prie jo buvo įkurti šeimos namai, kur teikiama kompleksinė pagalba šeimai. Šiuo metu čia veikia moterų krizių centras, vaikų dienos centras, labdaros valgykla, kur kasdien pamaitinama virš 50 alkstančių. Jei likimas kažką iš tavęs atima – tampi stipresnis! – tai istorija apie Irmą. Jai nominaciją įteikė garsus Lietuvos atlikėjas, operos solistas Merūnas Vitulskis.

Metu gelbėtoja – Vitalija Stadalienė

Praeitą vasarą Marijampolėje gyvenanti senjorė Vitalija Stadalienė kartu su anūkais atėjo pasimaudyti Šešupėje, netikėtai pamatė skęstantį vyriškį. Moteris nesudvejojo, puolė į vandenį ir viena pati ištempė į krantą vyrą, nors netoliese buvo ir daugiau žmonių, tik Vitalija liko neabejinga situacijai. Tai jau trečias Vitalijos išgelbėtas žmogus. Pirmą kartą skęstantį žmogų Vitalija išgelbėjo būdama penktokė, antrą kartą – būdama 19-os metų. Anksti našle likusi V. Stadalienė užaugino tris vaikus, o kai gimė anūkai, ji pradėjo rašyti pasakas mažiesiems. Kaip sako pati Vitalija, visos jos pasakos tik su laiminga pabaiga. Nominaciją jai įteikė knygos „Lietuva ir mes“ idėjos autorius ir sumanytojas Gytis Daugėla.

RAUDONA

Metų drąsa – Alvydas Žebrauskas

„Metų drąsos“ nominacija apdovanotas žmogus, nepabūgęs pikto šuns nasrų. Apie Šakiuose gyvenantį agresyvų šunį žino daugelis. Praeitų metų rudenį šis šuo užpuolė paauglį, jis bandydamas gelbėtis, lipo per kaimynų tvorą, bet šuo pačiupo už kojos ir nutempė jį žemyn, vaikinas gynėsi nuo šuns, kiek pajėgė, ir šaukėsi pagalbos. Išgirdęs riksmus, atskubėjo greta gyvenantis Alvydas Žebrauskas, jis nė sekundės nedvejodamas puolė gelbėti paauglį. Pasak medikų, tik atsitiktinumo ir Alvydo dėka vaikinas liko gyvas. Ir vaikinui, ir gelbėtojui prireikė medikų pagalbos, abiem buvo siūtos žaizdos. Nominaciją drąsiajam Alvydui Žebrauskui įteikė kunigas Ričardas Doveika.

Metų kaimynas – Andrius Vyšniauskas

Dar viena istorija apie drąsą ir pasiaukojimą įvyko Vilkaviškio rajone. Tą lemtingą vakarą garbaus amžiaus senjoras pabudo nuo aitraus dūmų kvapo. Į namą įsisukusi liepsna, pravėrus duris, įsiplieskė dar labiau. Su neįgaliojo vaikštyne judantį būsto šeimininką apėmė baimė, kad jau nepavyks ištrūkti į lauką. Laimei, jo gelbėti atskubėjo kaimynystėje gyvenantis Andrius Vyšniauskas. Jis atbėgo vos tik pamatęs per kaimyno langus ir duris virstančius dūmus. Nepabūgęs liepsnų, vaikinas puolė į namą ir išgelbėjo kaimyną. Kai gyvename bendruomenėje, labai svarbu, kokie žmonės mus supa, kokius kaimynus turime... „Metų kaimyno“ apdovanojimą Andriui Vyšniauskui įteikė TV3 žiniasklaidos grupės generalinė direktorė Laura Blaževičiūtė.

Jaudinančias apdovanojimų istorijas lydėjo įspūdingas koncertas. Būrys geriausių Lietuvos atlikėjų, muzikantų, šokėjų džiugino ypatingais, niekur nematytais, būtent šiai progai skirtais pasirodymais. Renginį pradėjo Jonas Vozbutas, pernai pelnęs „Metų vaiko“ nominaciją. Neeilinio talento trylikametis akordeonistas garsina mūsų šalį toli už jos ribų. Tautišką giesmę atliko „Ažuoliuko“ choras, scenoje pasirodė garsiausi Lietuvos atlikėjai: Merūnas Vitulskis, Steponas Januška, Vaidas Baumila, Martynas Kavaliauskas atliko legendinės grupės „Hiperbolė“ dainų popuri, Inga Jankauskaitė akomponuojant pianinui sudainavo vieną naujausių savo dainų „Tau ir man“, projekto „Lietuvos talentai“ dalyvė Sofija ir muzikinio šou „X faktorius“ laimėtoja, įspūdingo balso savininkė Milda Martinkėnaitė kartu su „Ažuoliuko“ choru atliko vieną gražiausių mūsų dainų „Laisvė“, renginį finalizavo naują aranžuotę ir naują skambesį įgavęs grupės „Studija“ kūrinys „Atgimimas“.

„Lietuvos garbė“ projektą organizuoja žiūrimiausia televizija TV3 ir lietuviškas prekybos tinklas MAXIMA. Per penkiolika renginio metų išdalinta daugiau nei pusantro šimto nominacijų.

Renginio akimirkos:

Renginio svečiai:

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Merūno šeimai karantinas smogė itin skaudžiai: prarado 150 tūkst. eurų, o žmonai teko stabdyti verslą (364)

„Sakau sąžiningai, nebuvome pasiruošę tam, kas vyksta dabar“, – sako operos solistas,...

Karantinas Tarasovų namuose: Violeta ėmėsi kirpėjos pareigų (20)

Kur nusikirpti? Kaip moterims išlikt gražiais nagais, nudažytomis šaknimis ir ilgomis...

Gabrieliaus Vagelio mama apie sūnaus charakterį: nuo vaikystės jis turėjo tvirtą stuburą

Muzikiniuose projektuose išgarsėjęs atlikėjas Gabrielius Vagelis jau yra pelnęs daugybės...

Liveta Kazlauskienę apie sveiką šeimos mitybą: Petras pavasarį ir pumpurus nuvalgo, ir kiaulpienes (30)

Šiomis dienomis ypač daug kalbama apie imuninę sistemą, tikintis, kad kiekvieno mūsų organizmas...

Karjeros pokyčiais besidžiaugiantis Timūras Augucevičius: turiu panišką baimę neturėti pinigų (3)

Redaktorius, operatorius, montuotojas, garso režisierius, radijo, TV laidų ir renginių vedėjas –...

Top naujienos

Oficialu: Klaipėdoje nuo COVID-19 pasveiko šeši pacientai papildyta 20:44 val.

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle Facebook pasidalino džiugia...

Koronavirusu susirgusi Seimo darbuotoja atsisako pateikti savo kontaktus ir maršrutus papildyta Gaižausko komentaru (1284)

Karantino sąlygomis gyvenančioje Lietuvoje – precedento neturintis skandalas. Nors įstatymas...

Pirmadienį šalyje nustatyti dar 7 užsikrėtimo atvejai iš viso šalyje užfiksuotas 491 atvejis (190)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti...

Traukiantis šilumai sulauksime sniego ir plikledžio (6)

Antradienio naktį Lietuvos padangėje praplauks nedidelis debesų sūkurys. Vietomis, daugiausia...

Vyrui diagnozavo COVID-19, bet pakartotinai netiria: už kelių dienų į darbą, bet virusą dar gali nešioti (119)

40-metis Andrius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) iš Austrijos, į kurią buvo...

Generalinis komisaras: nubausti už saviizoliacijos pažeidimus patys dar negalime (120)

Šalyje prasidėjus trečiajai karantino savaitei, Lietuvos policija vis dar neturi įstatyminio...

Baltarusiai valdžios sprendimų dėl koronaviruso nelaukia – patys imasi veiksmų (69)

Medikai iš viso pasaulio, įskaitant ir sveikatos priežiūros profesionalus iš Baltarusijos, dėl...

Profesorius papasakojo, kokios apsaugos nuo virusų priemonės yra efektyviausios (78)

COVID-19 pandemijos akivaizdoje susiduriame su asmens apsauginių priemonių trūkumu. Jų...

Italijoje auga nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, bet užsikrečia vis mažiau pasaulyje jau mirė daugiau nei 35 tūkst. žmonių (97)

Italijoje per pastarąją parą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė dar 812 žmonių, o...

Malinauskas: buvau asmeniškai Verygos patikintas, kad reagentų nepritrūks (240)

Buvęs premjero patarėjas bei Visuomenės informavimo grupės vadovas dėl koronaviruso Skirmantas...

|Maža didelių žinių kaina