aA
Apie Vilnių poetas, vertėjas, publicistas Tomas Venclova kalba kaip apie unikalų, svarbiausią pasaulio miestą, kuriame jaučiasi jaukiai ir savas. Be to, Vilniuje kadaise įvyko lemtingas poeto ir jo žmonos Tatjanos Milovidovos susitikimas, apie kurį pora pasakos LRT „Stiliaus” laidoje šį šeštadienį 19.30 val.
Tomas Venclova su žmona
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kaip rašoma LRT pranešime spaudai, Tatjana tarsteli – tai buvo kavinėje, o Tomas detaliai mena kiekvieną pažinties akimirką.

„Susipažinom tais laikais, kai buvo gilus sovietmetis. Į Vilnių atvažiavo mano bičiulė, garsi Rusijos disidentė ir žinoma poetė Natalija Gorbanevskaja. Ir bevaikščiodami užėjome į kavinę. Prisėdom prie staliuko, staiga pakėliau akis – priešais sėdi jaunutė mergaitė, labai įdomi. Ir tai buvo Tania. Mane labai sudomino ta mergaitė, bet negalėjau prasimanyti būdo, kaip su ja susipažinti. Na ir čia Gorbanevskaja pradėjo kalbėti apie mūsų bendrą bičiulį. Ir staiga mergaitė pakelia akis ir sako – jūs apie Aliką Ginzburgą? Alikas Ginzburgas – tais laikais turbūt pats žymiausias Rusijos disidentas – laukė teismo. O ji sako – aš pažįstu tą šeimą, esu lankiusis pas jo mamą. Taip ir prasidėjo pažintis”, – prisimena Tomas Venclova, netrukus tapęs naujos pažįstamos, atvykusios iš tuomečio Leningrado, gidu po Vilnių ir Trakus.

Ir nors profesorius pasakoja tuomet už Tatjaną buvęs jau gerokai vyresnis, po netikėtos pažinties prasidėjo ilgas laiškų laikotarpis. Abu sukūrė savas šeimas, susilaukė vaikų, tačiau po kurio laiko abu ir išsiskyrė. 1977-aisiais emigravęs į Jungtines Valstijas Tomas Venclova nepamiršo kadaise Vilniuje sutiktos merginos.

„Pirmiausia ji buvo graži. Man tai svarbu, aš estetas. Antra – labai bičiuliška, labai atvira, labai nuoširdi, labai paprasta, iš paprastos šeimos, bet aiški inteligentė. Su ja buvo galima pasikalbėti visomis temomis, kurios mane domino”, – pasakoja žinomas disidentas, atskleisdamas tuometės istorijos tąsą, kaip jau minėto A. Ginzburgo namuose pora vėl netikėtai atsidūrė prie vieno staliuko.

Susitikimą prisimindama Tatjana pasakoja, kaip tuomet jautėsi pati: „Juokingiausia buvo tai, kad jis sėdėdamas tarsi nerado sau vietos. Jo akyse matėsi baimė – o kas, jei aš atsistosiu ir išeisiu. Buvau jaunutė, tačiau jau moteriška. Irgi mąsčiau, dieve, kas nutiks, jei išeisiu.”

Tatjana neslepia – gerbėjų dėmesio jai nestigo. Pirmojo pasiūlymo tekėti sulaukė būdama vos šešiolikos – piršosi režisierius, kurio filme ji tuomet vaidino. Tuomet atsakė neigiamai, kaip ir jos rankos pirmąkart paprašiusiam Tomui. Juodu liko bičiuliai ir tik po daugelio metų, šylant politiniam klimatui, susitiko Roterdame.

„Kai jau susitikom Roterdame, Tania dar buvo Sovietų Sąjungos pilietė. Aš jai pasakiau, kad mielai nuvežčiau, parodyčiau Paryžių. Tai buvo kiekvieno sovietinio žmogaus svajonė”, – situaciją mena Tomas Venclova.

Netrukus Tomas ją nusivedė prie altoriaus. „Šeima – tai pirmiausia gyvenimas ne dėl savęs, o dėl kito”, – pripažįsta moteris, puikiai išmananti, ką reiškia būti poeto žmona, ir apie tai parašiusi knygą „Sapnas ne apie mane“.

„Jei Tomas prie kompiuterio, klausimo užduoti nevalia – juk dirba. Visos rašytojų žmonos tai žino”, – neslepia Tatjana, kurios nuomonę sutuoktinis itin vertina. Savo eilėraščius jai perskaito pirmiausia lietuviškai, vėliau išverčia į rusų kalbą.

Beje, Tatjanos mama – pusiau lietuvė. Senelis, pavarde Kubilinskas, kadaise iš Lietuvos atvyko į Sankt Peterburgą uždarbiauti, ten ir gimė Tatjanos mama. Tačiau sovietmečiu lietuviška šeimos kilmė buvo slepiama. Kaip ir močiutės, kuri buvo vokietė.

„Baigusi mokyklą galvojau apie aktorės profesiją, tačiau visada turėjau problemų dėl balso stygų. Tačiau nutiko taip, kad vis vien filmavausi, atlikau epizodinius vaidmenis, o vieną dieną kino studijos koridoriuje sutikta moteris pasiūlė kandidatuoti į pagrindinį vaidmenį”, – pasakoja Tatjana, suvaidinusi pagrindinę rolę filme „Praėjusią vasarą“.

Tačiau kinas netapo jos tikruoju gyvenimu, toliau sekė tik epizodiniai vaidmenys, redaktoriniai mokslai ir darbai televizijoje bei reklamos agentūroje. O galiausiai viską teko mesti dėl kadaise Vilniuje sutikto bičiulio Tomo Venclovos.

Negirdėta žinomo poeto meilės istorija, atverianti jausmų grožį ir šeimos kasdienybę, kūrybą ir įkvėpimus su moterimi, tapusia gyvenimo mūza, – „Stiliuje” sausio 5 d. 19.30 val. per LRT televiziją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Su Meksikos milijonieriumi gyvenusios lietuvės drama: vienatvę draugas gydė kreditine kortele

Su Meksikos multimilijonieriumi kartu gyvenusi lietuvė Goda Stasiulaitytė papasakojo, kodėl ji...

Stonkuvienė apie netipišką vaikystę: daktarai sakė, kad negyvensiu ir pakrikštijo reanimacijoje (5)

Laidoje „KK2 penktadienis” mažieji talentai ir žinomi žmonės kalbės apie nelengvą kelią į...

Vaikystę ligoninėse praleidęs Arūnas Valinskas palaiko priverstinę donorystę (7)

Statistiniais duomenimis, vienas donoras gali išgelbėti septynis žmones. Širdis, inkstai, kepenys,...

Po skyrybų su Meksikos turtuoliu lietuvė vėl ieško meilės: kelionės, privatūs lėktuvai ir asmeniniai vairuotojai buvo kasdienybė (39)

Pirmadienį startuojantis LNK realybės šou „Sala“ beveik mėnesį buvo filmuotas Kanarų salose...

Valinskas apie jaunąją kartą: dar ilgai nesulauksime konkurencijos, nes nėra kam mūsų pakeisti (24)

Kiekvienas žmogus svajoja tapti sėkmingu, turtingu ir laimingu. Apie tą patį svajoja ir vaikus...

Top naujienos

Profesorius Landsbergis: mes Europoje galime tapti labai reikšmingi (46)

Europos Parlamento ( EP ) rinkimų debatai pirmadienį, gegužės 20 d., į DELFI studiją pakvietė...

Nausėdos štabo atsakas konservatoriams: matyti, tam buvo rengtasi iš anksto (294)

„Noriu pasveikinti mūsų kolegas oponentus su puikiai sukurtu politiniu įvykiu, matosi, kad tikrai...

Laukė vieno vaikelio, o gavo du: visos sukauptos žinios išgaravo akimirksniu (13)

Trečioji praėjusios savaitės DELFI ir „ Kidy Tour “ metų šeimos konkurso šeima...

Vilniaus miesto savivaldybės pastatas neatlaikė įtampos: besirenkant rinkėjams pažiro šukės (5)

Pirmadienio popietę į Vilniaus miesto savivaldybę balsuoti atvykusius rinkėjus išgąsdino...

„The Guardian“: Skripalių nuodytojai sulaukė mįslingo skambučio (40)

Vyriškiai iš Rusijos, įtariami Sergejaus ir Julijos Skripalių apnuodijimu Solsberyje, išpuolio...

Dėl galimo Sandros Grafininos nužudymo įtariamam jos sutuoktiniui – negailestingas teismo sprendimas (44)

Didelio visuomenės susidomėjimo sulaukusi buvusios „Olialia pupytės" Sandros Grafininos dingimo...

Olandijos lietuvės turi pasiūlymą Lietuvai: vairuotojai turi per daug privilegijų (8)

Dviračių šalimi Olandija vadinama ne be reikalo, skaičiuojama, kad šioje šalyje vienam...

Kuodis: žmonės turi geriau suvokti, dėl ko moka mokesčius (21)

Lietuvoje prasidėjus pilietinei akcijai dėl šešėlinės ekonomikos daromos žalos ekonomistas...

Braškes auginantis ūkininkas: Sakantys, kad 10 eurų už kilogramą – brangu, turėtų patys imtis ūkininkavimo (94)

Ūkininkų šiltnamiuose jau sirpsta pirmosios lietuviškos braškės . Vis tik pirmuoju derliumi, ko...

Palankaus vertinimo reitinge - daug pokyčių: keitėsi požiūris ir į Skvernelį, ir į Šimonytę (166)

Iki prezidento rinkimų pirmo turo atliktos sociologinės apklausos rodo pokyčius palankiausiai...