Kaip rašoma televizijos pranešime spaudai, pašnekovai apžvelgs vyrų ir moterų teises, buvusių kalinių, negalią turinčių žmonių, kitataučių ir kitų dėmesį traukiančių asmenų grupių situaciją Lietuvoje. Tarp laidos dalyvių diskusiją sukėlė A.Grigaliūnienės priminta statistika, kurioje skelbiamas „tikro vyro“ apibrėžimas apima daugiau uždirbantį, labiau nei žmona karjera besirūpinantį ir net raumeningą.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertas ir knygos „Kam reikalingi verkiantys vyrai“ autorius Donatas Paulauskas patvirtino šiuos duomenis, tačiau pareiškė, kad iš tiesų stereotipai moterims patinka mažiau nei tikimąsi. Tokios išvados jis priėjo atlikdamas apklausas.

„Pateikėme užduotį apibrėžti, kokie gi yra tie „tikri“ ir „geri“ vyrai. „Tikrąjį“ dauguma vadino fiziškai stipriu, nenugalimu herojumi. Na, o apibūdinant „gerąjį“ dažniausiai buvo vartojamos šios sąvokos: švelnus, globojantis, paguodžiantis, apsaugantis. Kaip paaiškėjo, toks variantas yra priimtinesnis, nes tikras vyras yra tik paveiksliukas,
su realiais žmonėmis neturintis nieko bendra“, – paaiškino ekspertas.

Tuo tarpu aktorė, knygos „Vyvenimas“ autorė ir socialinio projekto „Nebegėda“ iniciatorė Beata Tiškevič kalbėjo apie lietuvių pasyvumą intymiuose santykiuose. Visuomenės požiūris į seksą, anot rašytojos, priveda ir prie emocinių traumų.

„Mes net nesugebame įvardinti savo lytinių organų. Ką jau kalbėti apie tai, kad, įvykus kažkokiam prievartos ar priekabiavimo atvejui, nemokame jo apibūdinti. Mes neturime tam žodyno, kuris, beje, reikalingas ir siekiant nupasakoti savo seksualinius poreikius. Moteris apskritai jaučia baimę būti pavadinta necenzūriniu žodžiu iš „k“ raidės“, – pokalbių laidoje „Skyrybos“ be užuolankų kalbėjo pašnekovė.

Nors pasaulyje aktyviai veikia feministiniai judėjimai, kuriems neabejinga ir B. Tiškevič, laidoje nuskambėjusi statistika patvirtino, kad lygiomis galimybėmis Lietuvoje moterys ir vyrai vis dar nesidalija.

„Pagal lyčių susilyginamumo indeksą, matuojantį, kiek vyrai ir moterys turi lygių galimybių, Lietuva yra vienintelė Europos Sąjungos šalis, kuri per 12 metų nepadarė jokio progreso lyčių lygybės srityje. Tai reiškia, kad iki šiol vadovaujančių moterų yra labai mažai. Jos vis dar uždirba mažiau, sulaukia mažesnių pensijų ir senatvėje skursta. Politikoje taip pat moterų ne per daugiausia, o ministrių kabinete – vos viena“, – kalbėjo pašnekovas.

Kitas svečias, drabužių kūrėjas Juozas Statkevičius, kvietė įžvelgti, kur slypi harmonijos visuomenėje nebuvimo problema ir prisipažino pats nuo vaikystės nesivaikęs standartų.

„Harmonijos nėra, nes keičiasi gyvenimo sąlygos, greitis ir t.t. Tad nieko nuostabaus, kad vyras nori paverkti, o moteris siekia prezidentės posto. Galiu prisipažinti – aš žaidžiau su lėlėmis. Dar nemokėjau kalbėti, kai man tai tapo įdomu. Aš jas rengdavau. Ir tai nereiškia, kad mes vienas kito dabar už tai nemylime!“ – atvirai pareiškė dizaineris.

Apie netoleranciją laidoje kalbėjo ir Lietuvos kalinių draugijos reabilitacinio centro vadovė Milda Bliumenzonienė bei Rūdninkų knygyno šeimininkas, negalią turinčio vaiko tėtis Deimantas Vainilka.
Naujos pokalbių laidos „Skyrybos“ idėja – skatinti pradėti nuo savęs išsiskiriant su tuo, kas mums trukdo būti geresniais, nebijoti pasakyti „ne“ tiems, kurie mūsų netenkina ir atsikratyti to, kas mūsų nepuošia. Tad laidos temos – ne visuomet malonios. Anot vedėjos A.Grigaliūnienės, jų gali būti ir itin skaudžių Lietuvai.

Pokalbių laida „Skyrybos“ jau ketvirtadienį „Lietuvos ryto“ televizijos eteryje 21.00 val.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)