Šiandien LRT ekranus pasieksiantis atkuriamosios dokumentikos žanro projektas, pasakos apie aštuonias įtakingas XX a. asmenybes, kurios sukūrė Lietuvą ir prisidėjo prie jos nepriklausomybės. Dokumentinių filmų ciklas startuos su istorija apie pirmąjį Lietuvos prezidentą A. Smetoną, kurį ekrane įkūnys R. Šimukauskas.

Ne tik televizijos ekrane, bet ir teatro scenoje Lietuvos prezidentą įkūnijęs garsus aktorius tikina, kad per šią šventę jis dažniau linksmina kitus, nei švenčia pats: „Man tai dažnai yra darbo diena – tą dieną neretai išpuola, kad turime kažkokį vaidinimą, tai atvejų, kad man tai būtų išeiginė ir galėčiau ją paminėti – mažai, todėl ir nuoseklių tradicijų neturiu. Tačiau visada džiaugiuosi, kad tai yra šventė. Mano širdyje vasario 16 – visada šventė, nežiūrint į tai, kad aš tą dieną galbūt dirbu.“

Prezidentas A. Smetona, pirmosios vyriausybės vadovas Augustinas Voldemaras, lakūnas Steponas Darius, Lietuvos Valstybės tarybos narys Stasys Šilingas, pirmoji Lietuvos žvalgė Marcelė Kubiliūtė – tai tik dalis iškiliausių asmenybių, kurias LRT žiūrovai jau nuo šiandien kiekvieną sekmadienį išvys televizijos ekranuose.

Vienoje iš aštuonių dokumentinių vaidybinių filmų ciklo dalyje A. Voldemarą įkūnysiantis aktorius D. Meškauskas sako, kad dar būdamas vaikas buvo įsitikinęs, kad Lietuva turi būti laisva šalis.

„Man ši diena reiškia kažkokią pilnatvę – aš žinau, kad taip turi būti, lietuviai turėjo turėti savo laisvę. Be savo valstybės nebūtumėme pilni. Aš šitą jausmą turėjau dar nuo mokyklos laikų ir niekaip nesuprasdavau, kodėl mes neturime savo valstybės. Tėvai man, vaikui, nerizikavo pasakyti, kad nebūtų mokykloje nemalonumų – juk mokiausi tarybinėje mokykloje. Man laisvės neturėjimas atrodė nelogiškas ir kvailas“, - prisiminimais dalinosi aktorius.

Nors D. Meškauskas sako, kad ypatingų tradicijų švenčiant šią progą neturi, tačiau prisipažįsta, kad šią dieną visuomet prisimena, jog reikia vertinti tai, ką turime: „Ši diena priverčia prisiminti ir vertinti tai, ką mes dabar turime. Tai, kas mums dabar atrodo elementaru ir savaime suprantama, anaiptol nėra savaime suprantama – tai gali iš mūsų ir atimti.“

Į 1918 m. Lietuvos Valstybės tarybos nario Stasio Šilingo vaidmenį įsikūnijęs aktorius A. Paulavičius prisipažino, kad Vasario 16 d. jam asocijuojasi su vaikyste ir slaptumu: „Man ši šventė primena vaikystę, nes ją leisdavau kaime, Biržų rajone pas senelius. Šią šventę mano seneliai visada paminėdavo slaptai. Ta paslaptis, paslaptinga šventė matyt yra užsilikusi ir iki šių dienų – jos pagerbimas širdyje. Ši diena man yra gražus vaikystės prisiminimas.“

„Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ – tai dokumentinis draminis pasakojimas apie iškilius mūsų šalies politikos, verslo, kultūros ir meno, sporto veikėjus, kurių dėka Lietuva tapo tokia, kokia ji yra šiandien. Tai pasakojimas aprėpsiantis kone tris amžius ir paliesiantis visus reikšmingiausius šalies įvykius bei atskleisiantis detalių, kurios kartais nepelnytai prapuolė tarp istorijos puslapių.

„Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą. A. Smetona“:

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)