aA
Šešis tūkstančius kilometrų per kelionę į Ukrainą savo automobiliu sukoręs Vitalijus Cololo tikina norėjęs „pailsėti ramiai - be moterų“ prie Azovo jūros, iki soties prisivalgyti arbūzų, paskanauti ukrainietiškos virtuvės delikatesų ir aplankyti seniai matytus giminaičius.
Ukraina
© Corbis
Šią vasarą labai įtemptai dirbęs renginių organizatorius bei pramogų verslo žvaigždė Vitalijus Cololo taip ir neturėjo galimybės gerai pailsėti. Kelionė su šeima automobiliu po Lenkijos, Slovakijos ir Čekijos pilis laukto atsipalaidavimo nesuteikė. Net savo gimtadienį rugpjūčio 3-iąją šventė užsienyje. Tad Cololo prisipažįsta namo grįžęs labai pavargęs.

Idėja išvykti „vieniems vyrams“ į Ukrainą aplankyti ten gyvenančių giminaičių gimė spontaniškai - apsispręsti užteko vienos nakties.

Pasijuto išskirtinis

Vitalijus Cololo
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Iš vakaro dar nusifilmavau laidoje, - „Gyvenimo plius“ korespondentams pasakojo Vitalijus Cololo, - grįžęs namo prieš vidurnaktį buvau nusprendęs niekur nevažiuoti. Tačiau kitos dienos rytą, apie 11 valandą, mano „Dodge Caravan“ jau judėjo Ukrainos link.“

Kartu su Vitalijumi į kelionę rugsėjo pradžioje išvyko tėvas ir brolis - aplankyti prieš gerą dešimtmetį matytų giminaičių.

„Ukrainoje gyvena daug graikų, - paaiškino Cololo. - Mano giminės - abi pusseserės ir pusbrolis - yra įsikūrę Donecke, netoli Azovo jūros. Pas juos ir vykome.“

Keliauninkams pasisekė: prie Lenkijos ir Ukrainos sienos sugaišo tik 3 valandas. Mat, skirtingai nei kitų šalių piliečiams, lietuviams vykti į Ukrainą vizų nereikia. Anot Cololo, net atgal vykstant niekas netikrino jų bagažo, o kaimynai lenkai pasienio tarnybos buvo kratyti kaip reikiant - ar negabena nelegalaus alkoholio ir cigarečių.

Geriausia mėsa - žuvis

Ukrainos kaimas, šulinys
© DELFI (R.Lukaitytės nuotr.)

Kelias į Ukrainą, Vitalijaus teigimu, neprailgo, nors daugiausiai vairavo pats. Kelionės tikslas buvo pasiektas po 24 valandų. (Labiausiai Cololo įstrigo prekyba pakelėse: prie kiekvieno didesnio kaimo galėjai įsigyti saulėgrąžų, arbūzų, melionų ar ką tik iškopinėto grikių medaus.)

Išvykę iš Lietuvos lietingą dieną, keliautojai tarsi vėl pateko į vasarą: Ukraina juos pasitiko 40 laipsnių karščiu.

Svečiavimąsi pas giminaičius ir poilsį sumaniai suderinę vyrai kelias dienas leido sau patysoti paplūdimiuose prie Azovo jūros. Rugsėjį ten čia jau būna visiškai tuščia, tad trijulė galėjo vienui vieni mėgautis 28 laipsnių druskos priotintu jūros vandeniu.

„Valgėme žuvį, gėrėme nuostabią duonos girą, deginomės ir maudėmės, priiminėjome juodojo purvo vonias, - su malonumu dar ir dabar prisimena Vitalijus. - Galėjome būti kad ir nuogi, nes aplinkui nebuvo nė gyvos dvasios.“

Azovo jūra, anot jo, labai sūri ir nuskęsti joje neįmanoma. Juolab kad ir gylis labai nedidelis. „Norėdami sušlapti bambą turėjome bristi gal porą kilometrų“, - juokiasi.

Vis dėlto Cololo su giminaičiais turėjome galimybę ir panardyti, ir nedidukų Azovo krabų po vandeniu pagaudyti. „Mėgavomės laisve ir žuvimi. Ak, visokiausios žuvies ragavome! Vien džiovintos gal kokių dvylika rūšių... - seilę varvinti verčiančiais įspūdžiais dalijosi Vitalijus. - Aš ne tik mėgstu žvejoti, bet ir valgyti žuvį, tad Ukrainoje jos galėjau atsivalgyti sočiai - mėsos net neragavau!“

Klesti pinigų kultas

Sofijos parkas, Ukraina.
© DELFI (R.Lukaitytės nuotr.)

Pasak Cololo, pajūrys Ukrainoje ir Lietuvoje labai skiriasi: pas mus prie pat jūros pristatyta pastatų, o Ukrainoje - tuščia. Vien laukai ir kalvos.

Keliautojai gyveno Novoazovske, netoli jūros esančiame kotedže. Tačiau pro jo langus jūros matyti negalėjo - vaizdą užstojo kalnas, kurį, pasak padavimo, kadaise kazokai supylė kepurėmis, kad paslėptų laivus nuo pašalinių akių.

Lietuviams krito į akis, kad šiuolaikinė Ukraina politiškai padalyta į dvi stovyklas: iki Kijevo - „oranžinė“, o už jo - „mėlynai balta“.

Šalyje tarsi nėra viduriniosios klasės - tik turtingieji ir vargšai. Nors visos prekės ten du tris kartus pigesnės nei pas mus, žmonės gyvena skurdžiai - ypač kaimuose. Anksčiau didelius atlyginimus gaudavę šachtininkai dabar vos gali išmaitinti šeimas. Nenuostabu, kad Ukrainoje klesti pinigų kultas.

„Jei turi pinigų, esi visagalis, - teigė Cololo. - Turistams čia gerai, tačiau vietiniams - ne. Didžiuliai prekybos centrai, prekių gausa ir tankai bei sovietiniai užrašai „Slava KPSS“ - tokių kontrastų buvo pilna...“

„Kiečiausia“ mašina - Moskvičius

Senas automobilis, "Moskvič"
© DELFI

Ukrainos keliuose Vitalijų labiausiai stebino seniai bematyta žiguliukų ir moskvičių gausa.

Labai išsiskyrė vietinis jaunimas, važinėjantis „tiuninguotais“ moskvičiais: mašinų langus apkaišioję monetomis, variklio gaubtą papuošę tikrais briedžio ragais... Anot Cololo, tokiomis vos 90 km/val. išspaudžiančiomis juodų dūmų debesyje paskendusiomis mašinomis važinėjama į kaimo šokius. Nustebusiems lietuviams buvo paaiškinta, kad vokiškas „golfas“ net stovėti šalia moskvičiaus nėra vertas, nes tik moskvičius yra „krūtas“, o visos kitos transporto priemonės - bevertės.

Anot Cololo, Ukraina dabar gyvena maždaug tokį laikotarpį, kurį mūsų šalis išgyveno prieš dešimtmetį. Tačiau tai nereiškia, jog ji atsilieka nuo Lietuvos. Sostinėje Kijeve juntamas tikro didmiesčio pulsas. Vien intensyvus eismas net 7 juostomis neretą gali išmušti iš vėžių. Visam miestui pervažiuoti Vitalijui su bendrakeleiviais prireikė gerų trijų valandų.

Keliautojams dar teko lankytis Zaporožėje - kazokų krašte ir garsiojo jų atamano „batkos“ Machno gimtinėje.

Nemalonus pokalbis su ginkluotais pareigūnais

Kelionėje neapsieita ir be nuotykių. Ukrainoje, pasak Vitalijaus, eismo taisyklių retai kas laikosi, tačiau avarijų daug mažiau nei pas mus. Už bet kokį eismo pažeidimą kelių policija skiria 5 grivinų, arba 5 litų, baudą. Cololo prisipažino už greičio viršijimą baudas mokėjęs ne kartą, tačiau per vieną stabtelėjimą nejuokais teko pasinervinti.

Tąkart Vitalijus su bendrakeleiviais nusprendė sustoti pamatę avariją - kaip sako pats, vis tas lietuviškas smalsumas... Cololo išsitraukė fotoaparatą, kelis kartus spragtelėjo ir tęsė kelionę. Po kurio laiko lietuviai išgirdo policijos automobilio sireną. Juos sustabdė automatais ginkluoti pareigūnai, liepė atiduoti fotoaparatą ir ištrynė visus avarijos kadrus.

Gurmaniškos lauktuvės

Sofijos parkas, Ukraina.
© DELFI (R.Lukaitytės nuotr.)

Į Lietuvą keliauninkai grįžo su gausiomis lauktuvėmis: vežėsi arbūzų, melionų, įvairiausių suvenyrų, vyno, Cololo pamėgtos ir, kaip jis tvirtina, pačios geriausios rūšies degtinės (deja, neeksportuojamos), kuria gardžiuojasi tik žymiausios Rusijos žvaigždės bei svečiai iš Vakarų...

Dėl lauktuvių gausos teko net išimti užpakalines automobilio sėdynes. Labiausiai, kvatoja Cololo, buvo nustebinti Lenkijos pasieniečiai, radę lietuvių mašinoje visą maišą džiovintos žuvies.

Kelionės įspūdžius pasakoti Cololo baigė girdamas ragautų patiekalų skonį: melionų, įvairiai pateikiamų arbūzų, medaus, pyragėlių su šviežiomis slyvomis, vėžių, žuvies, Kijeve ragautų virtinukų su vyšniomis ir varške, Krymo vynų...

Vitalijus Cololo patikino, kad ir ateityje, kai norės ramiai pailsėti, nereikės vykti į „jokias turkijas“ - užteks Ukrainos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gyvai / Eurolygos dvikova Maskvoje: CSKA – „Žalgiris“ (28)

Kauno „Žalgirio“ (3-8) krepšininkų laukia sunki užduotis. Eurolygos 12-o turo rungtynėse...

Seime brandinamam skandalingam sprendimui turi atsaką: gal tuomet naikinkime vienmandates? (6)

„Jeigu mes žmonių klaustume, kas jiems yra svarbiau, ar valdžios stabilumas ir gebėjimas dirbti,...

Rapšys nesulaikomas – apgynė Europos čempiono titulą ir iškovojo antrą aukso medalį (2)

Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys Glazge (Jungtinė Karalystė) vykstančiose Senojo...

Bjauriuoju ančiuku praminta Panevėžio eglė pagaliau atsitiesė: pajuokos objektas tapo tikru grožio etalonu (19)

Šiemet Panevėžys tapo ankstyviausiu kalėdinio laikotarpio pranašu Lietuvoje ir, aplenkęs visus...

Arūnas Milašius. Kodėl ūkininkai pralaimėjo dar prieš išvarydami traktorius į miestus (89)

Formaliai praeitos savaitės ūkininkų protesto akcijos atnešė sėkmę – žymėtas dyzelinas...

Neįtikėtinas rusų sukčiaus įžūlumas: pastatė netikrą pasienio postą, pravežė migrantus ir paleido atgal į Rusijos miškus pasiėmė 10 tūkst. eurų (5)

Rusijoje buvo suimtas vyras, klaidingoje vietoje įkasęs pasienį žyminčius stulpus, kad apgautų...

Seimas gavo eksperto vertinimą: prekybininkai garantuotai padidintų kainas, bankams mokestis būtų nepakeliamas (146)

Seimui jau pateiktas nepriklausomo eksperto vertinimas dėl bankų ir prekybos tinklų mokesčio....

Kručinskienė apsisprendė: išsikrausto (318)

Eglė ir Gintaras Kručinskai pagaliau sutiko – išsikraustys į Kauno miesto savivaldybės...

Už tautiečių nužudymą teisiamą ukrainietį prašoma įkalinti iki gyvos galvos (9)

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį baigė nagrinėti už tautiečių nužudymą teisiamo...

Ištyrė ir rėžė rezultatus: kurį mėnesį gimusiems didžiausia tikimybė sulaukti šimto metų, o kurį – mažiausia?

Ar turi reikšmės tai, kokį mėnesį gimėte? Akivaizdu, kad taip, ir šį kartą kalba sukasi ne...