Beikerio gatvė 221b. Tikri detektyvų mėgėjai šį adresą turėtų atsiminti net naktį išversti iš lovos. Čia esą gyveno legendinis seklys Šerlokas Holmsas ir daktaras Vatsonas. Net jei ši porelė buvo realūs asmenys, jau seniai juos galima sutikti tik knygų puslapiuose. Ir muziejuje Londone bei greta įrengtoje suvenyrų krautuvėlėje, kuri užversta gausybe reikalingų daiktų – nuo firminių cigarų iki kepurių, kokias dėvėjo Šerlokas Holmsas.
Šerlokas Holmsas
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Savaime suprantama, muziejus įsikūręs Beikerio gatvėje, tik tikrasis pastato adresas yra ne 221b, o 239. Tiesą sakant, toks numeris šioje gatvėje nebuvo suteiktas nė vienam pastatui.

Anuomet, kai čia, dviejų miegamųjų ir vieno gyvenamojo kambario bute, esą buvo įsikūręs legendinis seklys, namų numeracija baigėsi 100-uoju. Gal dėl to Arthuras Conanas Doyle’is savo herojaus būstui parinko išgalvotą adresą.

Dėl numerio 221b, kuris šiandien kabo virš įėjimo į muziejų, buvo kilęs ginčas su banku Abbey National. Mat nuo praėjusio amžiaus ketvirtojo dešimtmečio Karališkasis paštas laiškus, adresuotus Šerlokui Holmsui, pristatydavo į banką, įsikūrusį 221 numeriu pažymėtame pastate.

Šerloko Holmso muziejus
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)

Jo vadovybei net teko papildomai įdarbinti žmogų, kuris rūpintųsi šia korespondencija. Po ilgų muziejaus pastangų laiškus nukreipti tinkama linkme problemą pavyko išspręsti tik 2002-aisiais, kai bankas persikėlė į kitas patalpas.

Prieš beveik du šimtmečius pastatytame pastate, kur dabar įsikūręs muziejus, 1860-1936 m. veikė nakvynės namai. Kas iš tiesų čia buvo apsistoję Viktorijos laikais, nežinoma – neišliko jokių registracijos popierių.

Šerlokas Holmsas ir daktaras Johnas H. Watsonas, sakoma, šiuo adresu gyveno 1881-1904 m. Butą jie nuomojosi iš ponios Hadson, kuri taip pat tvarkydavo kambarius ir gamindavo maistą.

Tvirtinama, kad Šerloko Holmso muziejus yra populiariausias privatus muziejus Londone. Jį prižiūri Tarptautinė Šerloko Holmso draugija, ne pelno siekianti organizacija.

Muziejus pastate, panašiame į aprašytąjį A. Conano Doyle’io knygose, duris atvėrė 1990 m. Kad virš durų galėtų pakabinti numerį 221b ir būtų išvengta painiavos, šeimininkams net teko įregistruoti bendrovę pavadinimu „221b Ltd“. Mat kompanijoms nedraudžiama be specialaus leidimo ant fasado pasikabinti lentelės su savo pavadinimu.

Pastato interjeras buvo pakeistas taip, kad kuo labiau primintų aprašytą istorijose apie Šerloką Holmsą. Pirmąjį muziejaus aukštą buvo galima pamatyti ne viename filme apie šį seklį.

Lankytojai gali prisėsti ant Šerloko Holmso fotelio prie židinio ir nusifotografuoti, įkišti nosį į miegamąjį, tačiau norintys užtraukti dūmą prašomi atsinešti savo pypkę. Čia pat padėtos persiškos šlepetės, medžiotojo kepurė, smuikas, padidinamasis stiklas, užrašų knyga, maskavimosi priemonės.

Viename muziejaus aukšte eksponuojamos A. Conano Doyle’io istorijų, iš kurių pirmoji pasirodę 1891-aisiais, herojų vaškinės figūros.

Šerlokas Holmsas
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)

Šerlokas Holmsas ne tik tapo šio škotų rašytojo detektyvų herojumi, bet ir įkvėpė daugybę kitų pasakojimų, pjesių, filmų. Jį, sakoma, įkūnijo daugiau aktorių nei bet kurį kitą personažą. Seklys nuolat cituojamas įvairiomis progomis – nuo spaudos iki interneto. Kas nežino, pavyzdžiui, jo frazės: „Elementaru, Vatsonai“?

1854 m. sausio 6 d. gimęs Šerlokas Holmsas buvo, kaip tvirtina muziejaus šeimininkai, „puikiausia pasaulyje mąstymo ir stebėjimo mašina“. Tačiau jam nebuvo svetimas ir jausmingumas – seklys mėgo klasikinę muziką, nors su moterimis elgėsi itin santūriai, mat romantiški jausmai būtų trukdę darbui.

Anot daktaro Vatsono, detektyvas buvo siaubingiausias nuomininkas visame Londone, mat laikydavo savo cigarus anglių kibire, tabaką – šlepetėse, o laiškus – prismeigtus prie paveikslų. Keisti lankytojai, cheminiai eksperimentai ir smuiko muzika vėlyvą naktį buvo nemažas išbandymas poniai Hadson.

Pagal kitą versiją, Šerlokas Holmsas galėjo gyventi Nortumberlendo gatvėje netoli Čering Kroso geležinkelio stoties. Iš pradžių čia buvo nedidelis viešbutis „Northumberland Arms“, dabar veikia aludė, o viršuje įrengtas neva seklio butas.

Tačiau juk A. Conano Doyle’io knygose minima Beikerio gatvė. Ne veltui metro stoties Baker Street sienos išpieštos Šerloko Holmso profiliu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (50)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (113)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (82)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (277)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (130)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Net geriausieji prisipažįsta: mokytojų trūksta taip, kad tenka susimąstyti apie išlikimą (86)

„Ieškodami mokytojų, verčiamės sunkiai. Privalome išlaikyti savo licėjaus lygį, todėl...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (719)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje (2)

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...

„Lietuvos ryto“ jaunimas triumfavo Eurolygos jaunimo atrankos turnyre jaunieji žalgiriečiai – treti (22)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ turi daug žadančią pamainą. Sostinės ekipos talentai laimėjo Kaune...

Neįprastas atvejis užminė mįslę, kas iš tiesų vyksta po mirties (2)

Nusakyti, kas yra mirtis, yra gan sunku. Kai sustoja širdis, žmogus laikomas mirusiu, tačiau tai...