Operos solistė Nomeda Kazlaus scena neretai dalinasi su tokiomis pasaulinio garso legendomis, kaip Montserrat Caballe, Ianu Storey, Simonu Estesu. Ir nors Lietuvoje artistams išmokami keletą ar net keliolika kartų mažesni honorarai, ji vis tiek nepalieka gimtinės. „Esu didelė Lietuvos patriotė, myliu savo šalį“, – DELFI prisipažino solistė.
Nomeda Kazlaus
© Asmeninio archyvo nuotr.

N. Kazlaus šiuo metu intensyviai ruošiasi premjerai Lietuvos Nacionaliniame operos ir baleto teatre, kur režisierius Oskaras Koršunovas stato operą „Fidelijus“ (žiūrovai ją spektaklyje galės išvysti gegužės 20 d.). Solistei teko sudėtingas ir neįprastas pagrindinis vaidmuo – moters, kuri norėdama išgelbėti savo vyrą, pati ryžtasi apsimesti vyru ir net rizikuoja savo gyvybe.

Nomeda Kazlaus operoje "Valkirija"
Nomeda Kazlaus operoje "Valkirija"
© Asmeninio archyvo nuotr.

 Šis pastatymas yra jums išskirtinis, nes jūsų herojė Leonora pusę spektaklio apsimeta vyru tam, kad išgelbėtų kelėjime sėdintį savo sutuoktinį. Su kokiais sunkumais teko susidurti ruošiantis šiam vaidmeniui?

– Režisierius Oskaras Koršunovas nesistengė kažkaip stipriai suvyriškinti mano vaidmens. Šiais laikais, anot jo, kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo jo lyties, yra labiau vyriškas ar moteriškas, yra tiesiog žmogus. Todėl ta riba - labai trapi. Be jokios abejonės, tam, kad mano herojė Leonora galėtų gauti darbą kalėjime ir išgelbėtų savo mylimą vyrą, jai reikėjo stengtis slėpti savo moteriškumą, kurį pilnai atskleidžia tik operos pabaigoje, kai išaiškėja visa tiesa. Šis vaidmuo tikrai įdomus, tačiau labai sudėtingas visapusiškai, reikalaujantis didelio vokalinio meistriškumo ir fizinės bei psichologinės ištvermės. Su tokiais vaidmenimis paprastai susiduria jau rimtą patirtį turintys solistai, dažnai vadinami „vagneristais“, nes tai - labai monumentalus vaidmuo, skirtas „ilgų distancijų bėgikams“. Norėčiau pasidžiaugti, kad solistams labai padeda puikus dirigentas Martynas Staškus.

Nomeda Kazlaus Prancūzijoje, senovinių kolekcinių automobilių parodoje
Nomeda Kazlaus Prancūzijoje, senovinių kolekcinių automobilių parodoje
© Asmeninio archyvo nuotr.

– O. Koršunovas jūsų veikėją apibūdino kaip labai stiprią ir savarankišką moterį, kuri pati priima sprendimus. Atrodo, lyg jis kalbėtų apie jus. Daug paralelių randate su Leonora?

– Šis vaidmuo man vienareikšmiškai artimas. Tiek operoje, tiek gyvenime stiprios moterys yra sudėtingos asmenybės. Jose visko būna labai daug: nuo trapaus moteriškumo, švelnumo iki nepaprastai didelės tvirtybės ir galybės, kuri apjungia tiek vyro, tiek moters jėgą.

– Kaip pasielgtumėte, jei jums gyvenime taip pat tektų dėl vyro ryžtis kardinaliems dalykams?

– Be jokios abejonės, elgčiausi taip pat. Jei tik tai būtų reikalinga vyrui, kurį aš myliu, ir jam grėstų pavojus.

Nomeda Kazlaus
Nomeda Kazlaus
© M. Raškovskio nuotr.

– Tačiau esate ne kartą akcentavusi feministines idėjas ir požiūrį, kad vyras moters gyvenime nebūtinai turi griežti pagrindiniu smuiku...

– Tai galbūt supaprastinimas to, ką aš kažkada esu pasakiusi. Nesu nei už, nei prieš feminizmą. Manau, kad tos sąvokos yra sugalvotos visiškai bereikalingai. Dėl to man ir įdomi O. Koršunovo traktuotė, kad žmogus, nesvarbu, kokia jo lytis, yra stipriausias. Tai gali būti tiek vyras, tiek moteris. Nors pasaulyje iki šiol vyravo kitokios tendencijos, ačiū Dievui, moterys vis dažniau užima vadovaujamus postus versle, kultūroje ar politikoje. Dailiosios lyties atstovės turi labai didelį empatijos jausmą. Jos pastoja, išnešioja vaikus, gimdo, maitina krūtimi. Jos tarsi žmonijos globėjos. Todėl moteris bet kokioje darbo vietoje, manyčiau, turi pranašumų, nes turi nepaprastai didelį intuicijos jausmą.

Angela Merkel, būdama viena įtakingiausių pasaulio moterų, patvirtino įstatymą, kad visos didžiausios Vokietijos kompanijos privalo laikytis normatyvos į darbą priimti ne mažiau 50 procentų moterų. Nes seniau būdavo išties didelė diskriminacija. Įmonėse dailiosios lyties atstovių dirbdavo tik apie 20-30 procentų. Buvo klaidingai manoma, esą moteris negali pilnai atsiduoti darbui, nes turi rūpintis šeima, vyru ir vaikais. Tačiau mano herojė Leonora yra kaip visų moterų simbolis, kuriame telpa viskas, ką netgi mums pačioms sunku suvokti. Moteris gali viską, jos yra nepaprastai galingos, stiprios dvasiškai ir emociškai.

Nomeda Kazlaus, Olandija
Nomeda Kazlaus, Olandija
© Asmeninio archyvo nuotr.

– Po „Fidelio“ premjeros gegužės 20 d., kur dar galėsime jus išgirsti šiais metais Lietuvoje?

 – Šią vasarą liepos 16-18 dienomis dainuosiu labai pramoginę, linksmą programą „Amerikietiška klasika ir džiazas“ Nidoje ir Palangos Kurhauze. Ypač džiaugiuosi, kad rugpjūčio 5-9 dienomis pirmą kartą vyks edukacinis projektas – „Palangos vasaros akademija“, kurią inicijuoju. Joje tiek pradedantys, tiek ir pažengę įvairių stilių dainininkai turės puikią galimybę pasitobulinti su tarptautinio lygio vokalo ir sceninio meistriškumo pedagogais. Numatomas dalyvių baigiamasis koncertas Palangos Kurhauze. O žiemą laukia tikra šventė ne tik man, bet ir visiems muzikos gurmanams - gruodžio 12 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje pirmą kartą Lietuvoje įvyks mano rečitalis su M. Kabalje dukra Monsita, su kuria esame geros draugės ir scenos partnerės. Paruošėme tikrai įdomią programą, tai bus Kalėdinė dovana visiems klausytojams, tad jau dabar kviečiu ateiti.

Nomeda Kazlaus ir M. Caballe, koncertas ir repeticija Vilniuje 2010
Nomeda Kazlaus ir M. Caballe, koncertas ir repeticija Vilniuje 2010
© Asmeninio archyvo nuotr.

– Prakalbote apie lyčių darbo rinkoje pasidalinimą. Atlikti tyrimai rodo, kad moterys, netgi dirbdamos tokį patį darbą, uždirba mažiau už vyrus. Ar jūs taip pat esate su tuo susidūrusi?

– Operos pasaulyje to nėra. Honoraro vyriški ir moteriški balsai nenulemia. Viskas priklauso nuo teatro lygio, produkcijos ir valstybės. Lietuvos atlikėjai dirba kaip labdaros davėjai. Nes jų uždarbis yra mažiausias visose Baltijos šalyse. Kultūros ministerijos duomenimis, visų kultūros darbuotojų atlygis yra neįtikėtinai mažas. Lietuvoje mažus honorarus gauna solistai tiek vyrai, tiek moterys.

– Tačiau pasaulinio garso teatrų scenose Lietuvos solistų honorarai nenusileidžia operos žvaigždžių atlyginimams...

– Aš pati tą išgyvenu. Skirtumas yra labai didelis tarp honorarų, kuriuos gauname užsienyje ir Lietuvoje. Todėl drąsiai sakau, kad visi atlikėjai, dirbantys gimtinėje, yra labdaros davėjai savo valstybei.

Nomeda Kazlauskaitė-Kazlaus, operoje "Otelas", tarptautiniame festivalyje Vroclave
Nomeda Kazlauskaitė-Kazlaus, operoje "Otelas", tarptautiniame festivalyje Vroclave
© Asmeninio archyvo nuotr.

– Kas jus pačią priverčia pasilikti dirbti gimtinėje?

– Esu didelė Lietuvos patriotė, myliu savo šalį. Čia mano gimtinė, tėvai, artimieji. Esu labai dėkinga šiai šaliai, kad įgijau puikų išsilavinimą M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, kur baigiau aspirantūrą. Lietuvoje yra daug nuostabių, darbščių, talentingų žmonių. Norisi palaikyti savo kontaktą su publika. Bent kartą per metus čia organizuoju tarptautinius projektus, susitikimus su savo klausytojais. Tokiais atvejais nebėra reikšmės, kad dainuoji už labai mažą atlyginimą. Tai duoklė, padėka savo šaliai, noras dalyvauti kultūriniame gyvenime. Taip ir turi elgtis tikras lietuvis.

– Ar savo beveik penkerių metukų dukrelei Odabellai taip pat nuo mažens skiepijate lietuviškumą, mokote lietuvių kalbos?

– Be jokios abejonės, ji auklėjama kaip tikra lietuvaitė. Jei mama yra lietuvė, vaikas privalo mokėti lietuvių kalbą ir turi būti didelis Lietuvos patriotas. Dukra mokosi ne vieną kalbą. Tokio amžiaus vaikams mokytis kalbų yra pats tinkamiausias laikas (N. Kazlaus moka aštuonias kalbas, – DELFI). Ji moka daugybę lietuviškų pasakų, eilėraščių, dainų. Tai yra ir mano mamytės nuopelnas, nes ji labai daug užsiima su anūke, visko moko.

Nomeda Kazlaus, Šveicarija
Nomeda Kazlaus, Šveicarija
© Asmeninio archyvo nuotr.

– Turbūt nėra lengva suderinti šeimą ir karjerą?

– Tai labai sudėtinga. Kol pats su tuo nesusidūrei, sudėtinga ir įsivaizduoti. Kol neturėjau šeimos, darbas ir karjera buvo pirmoje vietoje. Kai gimė dukrytė, vertybės natūraliai susidėliojo. Dabar darbas man teikia didžiulį džiaugsmą, galimybę išreikšti save, perduoti publikai savo patirtį, būti tarpininku tarp kompozitoriaus ir klausytojo. Mūsų darbas yra įdomus ir sudėtingas, bet jis ir lieka tik darbu. Asmeninis gyvenimas ir santykiai, mikropasaulis yra pats svarbiausias dalykas. Nes scenoje žmonės taip pat spinduliuoja tai, ką jie turi asmeniniame gyvenime.

– Kai kurie artistai dėl karjeros paaukoja savo šeimyninę laimę. Ar jūs nebuvote susidūrusi su abejonėmis, ar verta plėšytis į dvi dalis?

– Manau, kad visame kame reikia rasti aukso viduriuką. Kraštutinumai yra kiekvieno asmeninis pasirinkimas, kurį labai gerbiu. Man buvo svarbiausia viską suderinti ir manau, kad man puikiai sekasi.

Nomeda Kazlaus, Meksika
Nomeda Kazlaus, Meksika
© Asmeninio archyvo nuotr.

– Savimi pasitikinčių, karjeros aukštumų pasiekusių ir nepriklausomų moterų vyrai dažnai privengia, galbūt bijo. Ar jums su tuo neteko susidurti?

– Ačiū Dievui, man pasisekė sutikti stiprius, talentingus, ryškius ir galingus vyrus, kurie šalia manęs jaučiasi lygiaverčiai partneriai. Šiuo klausimu mes vienas kitą visada papildome ir niekada nesusidūrėme su panašiomis problemomis. Bet artimų draugių rate pasitaiko pokalbių, kad vyrai jų bijo, nes jos yra išsilavinusios, protingos ir materialiai nepriklausomos moterys. Nesu fatalistė, bet manau, kad žmonės susitinka, nes jie turi susitikti. O jei vienas prie kito negali prieiti, tiesiog jiems nelemta būti kartu. Stengiuosi į viską žiūrėti paprasčiau ir priimti situaciją tokią, kokia yra. Mes gyvename savo gyvenimą ir vis tiek viskas bus taip, kaip turi būti.

– Jei tikite likimu, gal esate užsukusi į būrimo saloną?

– Aš domiuosi įvairia literatūra, kuria domisi ir kiti artistai. Nes tai susiję su mūsų psichofizika, dvasingumu, daugybe dalykų, kuriuos žmogui, dirbančiam kitą darbą, galbūt nebūtina žinoti. Todėl viskas, kuo domiuosi, vienaip ar kitaip susiję su mano profesija.

Nomeda Kazlaus
Nomeda Kazlaus
© Klubas.lt (J.Baliutavičiaus nuotr.)

– Ar per darbus ir buitinius rūpesčius randate laiko sau?

Be abejonės. Esu didelė grožio procedūrų mėgėja. Labai vertinu kūno, veido masažą. Prieš metus įgyvendinau savo svajonę ir pradėjau žaisti lauko tenisą pas nuostabų trenerį Kęstutį Makarevičių, kuris yra užauginęs daugybę profesionalių sportininkų. Žinoma, aš nesiruošiu tapti antra Šarapova, bet tenisas man suteikia daug jėgų. Laisvalaikis, buvimas gamtoje, kalbų mokymasis praturtina ne tik tavo, bet ir artimųjų gyvenimą.

Nomeda Kazlaus
Nomeda Kazlaus
© DELFI / Kiril Čachovskij

Apie Nomedą Kazlaus:

Solistė gimė vasario 13 d. Beje, tą pačią dieną gimė ir garsusis rusų solistas Fiodoras Šaliapinas.

1980-1992 m. mokėsi M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje: fortepijono specialybę ir muzikologiją.

1992-2001 m. studijavo Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademijoje. Solinis dainavimas: menų magistrės ir aspirantės laipsnis (prof. V. Prudnikovo klasė).

2007 m. įteikta LR kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premija. 2007 m. Lietuvos teatro apdovanojimuose „Auksiniai scenos kryžiai” nominuota už Brunhildos (Brunnhilde) vaidmenį R.Wagner’io operoje „Die Walkure“. 2003 m. Vokietijoje įteikta prestižinė „Richard-Wagner-Verband Bayreuth“ stipendija.

N. Kazlaus yra tarptautinių konkursų laureatė, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premijos laureatė (2007 m.), Respublikinio V. Jonuškaitės-Zaunienės dainininkų konkurso komisijos pirmininkė (2013 m.), LRT projekto „Auksinis balsas“ komisijos narė, laidų ciklo „Skambantys pasauliai“ idėjos autorė ir vedėja, „Palangos vasaros akademijos“ įkūrėja ir viena iš pedagogių.

Nomeda Kazlaus
Nomeda Kazlaus
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Solistė nuolat kviečiama koncertuoti prestižiniuose Europos teatruose ir koncertų salėse, dalyvauja tarptautiniuose projektuose „St. Johns Smith Square“ Londone, Maskvos filharmonijos Didžiojoje salėje, Castell de Peralada Ispanijoje, Kremliaus „Gostiny Dvor“, P. Čaikovskio vardo konservatorijos Didžiojoje salėje Maskvoje ir kt.

Atlieka pagrindinius vaidmenis „Gran Teatre del Liceu“ Barselonoje, Didžiajame teatre Maskvoje, Ravenos „Teatro Alighieri“ Italijoje; Malibran teatre Venecijoje, Marijos (Mariinsky) teatre Sankt Peterburge ir kt.

Nuo 2000 metų dainuoja su operos legenda Montserrat Caballe.

Tarptautiniai kritikai pabrėžia įspūdingą, stiprybės kupiną lietuvės vokalą, puikų tembrą, platų diapazoną, išskirtinį muzikalumą, tobulai tiksliai išdainuotas natas, emociniu tikslumu persmelktą įtaigią vaidybą ir kerintį žavesį.

Nomeda Kazlaus
Nomeda Kazlaus
© DELFI / Tomas Vinickas

„Žymi dainininkė Nomeda Kazlaus, kilusi iš Lietuvos, buvo pakviesta atlikti juodaodžio vietininko žmonos vaidmenį. Pasitelkusi sodrų, dramatiškų intonacijų kupiną sopraną, dainininkė itin jautriai kūrė mielaširdingosios Dezdemonos vaidmenį. <...> Už sukurtą vaidmenį dainininkė nusipelno būti pavadinta didele žvaigžde.” „Maestro“, Lenkija, 2008.

„Vizualiai ryškus, įspūdingas, verčiantis susimąstyti pastatymas praturtintas puikiai sukombinuotais, įdomiais režisūros elementais, labiausiai įsiminė dėl nepakartojamos Brunhildos (Nomeda Kazlauskaitė-Kazlaus) – solistė sužibėjo ne tik savo įspūdingu, stiprybės kupinu vokalu, būtinu šiai itin sudėtingai partijai, bet ir nesumeluota, emocinio tikslumo persmelkta vaidyba, kuri visu grožiu išsiskleidė III veiksme, dueto su Votanu metu. Visuose registruose solistės išdainuotos natos buvo tobulai tikslios, netgi triumfuojančiame Brunhildos karo šūksnyje, o bundantis erotiškumas nejučia paskatino laukti būsimo jos susitikimo zu Zygfrydu (operoje „Zygfrydas“ Red.past.). Tai buvo išties jausmingas pasirodymas.” „Opera Now“, Anglija, 2007 m.

„Iš visų vaidmenų ypač išsiskyrė sopranas Nomeda Kazlaus – Brunhilda, atskleidusi labiau žmogišką ir moterišką personažo prigimtį, tačiau taip pat puikiai dainuojanti karingą Brunhildos ariją su itin sudėtingomis aukštomis viršūnėmis.“ „La Voce”, Italija, 2007 m.

„Nuostabiu balsu ir kerinčiu žavesiu lietuvė Nomeda Kazlaus puikiai įkūnijo šios operos gudriąją viliokę Aną Boleną, ir tokiu būdu ši opera tarytum tampa herojės Anos Bolenos opera. Jos stiprus ir jaunatviškas balsas tobulai atskleidė šį charakterį ir puikiai įsiliejo į solistų sudėtį.“ „Opera News” JAV, 2002 m.

Daugiau naujienų – „Facebooke“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Nuotakos sunkelę vėl apsivilkusi V. Skaisgirė papasakojo apie atšauktas jos vestuves (9)

Jau šį sekmadienį, rugsėjo 24 dieną į TV3 ekranus sugrįžta gyvenimo būdo laida „Raudonas...

G. Savickas: pirmąkart mane pamatęs brolis klausė, ar negalėjo tėvai parinkti ko nors geresnio (1)

„Mano devynerių metų brolis, pamatęs mane [pirmą kartą], tėvų paklausė, kas čia. Kai tėvai...

„X Faktoriaus“ žvaigždė Aleksas nesidžiaugia pasaulyje abejingų nepalikusiu vaizdo įrašu: jaučiuosi kaip melagis (13)

Kelios minutės televizijos eteryje – ir tu jau žvaigždė. Tai ne sapnas ir ne teorinė galimybė,...

Aktorė E. Jackaitė atskleidė savo namų jaukumo paslaptis (5)

„Kambariai pilni juoko ir džiaugsmo – štai kas kuria tikrąjį namų jaukumą. Be abejo, svarbus...

Ragaudami itališką maistą garsūs žmonės atskleidė savo silpnybes (24)

Trečiadienio vakarą gurmaniško maisto gerbėjai, kurių gretose – ir žinomi šalies veidai,...

Top naujienos

A. Tapinas. Pagauti girti medikai – didžioji mūsų pergalė. Ar tikrai? (225)

Pastarosiomis dienomis visuomenės dėmesys nukrypo į alkoholiu piktnaudžiavusius medikus – darbo...

Perskaičiavo lietuvišką atlyginimą: kodėl Anglijoje jis atrodytų visiškai kitaip? (137)

Apie 1200 eurų – tiek kainuoja jūsų darbo vieta, jei „į rankas“ gaunate 700 eurų. Tačiau...

Sviesto kaina Lietuvoje muša naujus rekordus (95)

Pieno produktai pastaruoju metu itin brangsta, o sviesto kaina muša visus rekordus, rodo...

Situacija tampa nebevaldoma: Panevėžio r. upėse vandens lygis kyla katastrofiškai (49)

Dėl itin gausaus lietaus užtvindytų ūkininkų laukų Panevėžio rajono savivaldybė paskelbė...

Pratybos „Zapad“ – Rusijos treniruotė prieš invaziją į Baltarusiją? (62)

Nors karines pratybas Rusija organizuoja reguliariai, todėl jokios ypatingos nuostabos dėl to...

Avite nepatogius batus? Tai gali baigtis operacija (1)

Iškrypę pėdos „kauliukai“ - problema, su kuria dažniau susiduria moterys, nors didžiojo kojos...

Alpinizmo patirties neturėjusi lietuvių komanda išgarsino Lietuvos vardą (7)

„Akmenų griūtys, ledo plyšiai, kurių apstu pakeliui į viršūnę ir labai stiprūs vėjai“,...

Iš J. V. Paleckio lūpų – nauja valstybės nepriklausomybės interpretacija (489)

Ketvirtadienį Seime vykusiame Algirdo Mykolo Brazausko 85-ųjų gimimo metinių paminėjime...

Nauja tvarka gyventojus varo į neviltį: neturi adreso – negausi nieko (322)

Gyvenamosios vietos deklaravimas kelia vis didesnį galvos skausmą – kai kurie gyventojai teigia...

Katės liūdesys sulaukė populiarumo: internautai stebisi jos išvaizda

Katėms labai pasisekė – jos gali visą dieną miegoti, būti glostomos, nemokamai valgyti ir...