aA
Jei sumanysite aplankyti pačiame Lietuvos pakraštyje esančią Norviliškių pilį – nepamirškite paso. Ir ne todėl, kad tektų vykti į užsienį. Pačioje į Baltarusijos teritoriją giliai įsiterpusios Dieveniškių kilpos pradžioje – pasieniečių postas, vadinamas gretimo Širvių kaimo vardu. Šis postas, kuriame tikrinami vykstančiųjų iš Lietuvos į Lietuvą dokumentai ir automobiliai, vietos gyventojams – įprastas, tačiau neretai nustebina turistus.
Norviliškių pilis
Norviliškių pilis
“Dieveniškių ir Poškonių seniūnijas beveik iš visų pusių supa Baltarusijos teritorija. Sienos ilgis čia – apie šimtą kilometrų, didesnė jos dalis eina per miškus. O vieta, kur šios apylinkės jungiasi su pagrindine Lietuvos teritorija, – vos dviejų kilometrų pločio. Šią atkarpą ypač akylai stebime, todėl čia ir įrengėme kontrolės postą”, - paaiškino pasieniečiai ir palinkėjo laimingo kelio.

Keliaujant po Dieveniškių kraštą, valstybės sieną išvysti teks dar ne kartą. Važiuojant Dieveniškių link, siena eina vos keli metrai nuo kelio. Stulpai ir iš Lietuvos pusės pastatyta metalinė tvora liudija – čia baigiasi Europos Sąjunga ir prasideda Rytai.

Duoną kepa namuose

Dieveniškių kraštas – bene archajiškiausias Lietuvoje. Vienkiemių čia beveik nėra, o kaimai, iki pokario metų priverstinės kolektyvizacijos buvę rėžiniai, po žemės grąžinimo vėl tokie tapo. Lenkijos okupuotoje Vilnijoje vėlai pradėta žemės reforma Dieveniškių apylinkių beveik nepalietė.

“Mūsų krašte galima pamatyti daugybę dalykų, seniai išnykusių kituose Lietuvos regionuose. Kiekvienoje senoje pirkioje rasite duonkepę krosnį. Bent kas antra iš jų yra naudojama iki šiol. Labai daug šeimininkių šiose apylinkėse kasdieniam savo šeimos stalui duoną perka ne parduotuvėje, bet kepa namuose. Čia nieko nestebina moterys, išėjusios pjautuvais kirsti javų, nors kai kurie ūkininkai turi ir javų kombainus”, - pasakojo Dieveniškių istorinio regioninio parko vyriausiasis kraštotvarkininkas Ivanas Kuprijanas.

Senosios pirkios Dieveniškių krašte – ypatingos. Po vienu stogu čia telpa ir gyvenamosios patalpos, ir tvartai. O kluonai Poškonyse stovi atskirai nuo sodybų, viena greta kaimo pakraštyje.

Keliaujant po Dieveniškių kraštą, tiesiog privalu aplankyti etnografinius Rimašių, Poškonių, Žižmų kaimus, apžiūrėti senovinį Dieveniškių miestelį, Bečionių piliakalnį, mitologinius Didžiulių (Jankelio ir Jankeliuko) bei Žižmų akmenis. Poškonių kaime įsikūrusi Dieveniškių istorinio regioninio parko direkcija, kurioje yra įdomi etnografinė ekspozicija, galima gauti visą keliautojui reikalingą informaciją.

Pilį pastatė iš meilės

Ypatingas Dieveniškių krašto perlas – Norviliškių pilis. Ji stūkso ant kalvos pačiame Lietuvos pakraštyje. Pilį XVII a. pastatė turtingas Rytprūsių pirklys Vaitiekus Šorcas, įsimylėjęs ir vedęs vietos gražuolę grafaitę Daratą Zienovičiūtę. Būtent dėl jos, kaip teigiama pasakojimuose, sumanus pirklys bei drąsus karys ir likęs Lietuvoje.

Po vyro mirties ponia Šorcienė, norėdama, kad plistų katalikų tikėjimas, pasikvietė iš Vilniaus brolius pranciškonus ir jiems užrašė pilį bei palivarką. Pasikviesti vienuoliai turėjo kaip galima greičiau pastatyti Šv.Pranciškaus bažnyčią ir įkurti vienuolyną bei kas savaitę laikyti mišias už fundatorius. Taip pilis tapo vienuolynu.

1698 m. naktį iš kovo 7-osios į 8-ąją, kai vienuolyno gvardijonas buvo išvykęs su reikalais, kilo gaisras. Užsidegė skrynia su dokumentais. Pasakojama, kad tuo metu vienuoliai buvę visiškai girti, ir, jei ne vienuolyno tarnai, užgesinę gaisrą, jie būtų sudegę. Pilis kentėjo ir vėlesnių gaisrų metu.

Vienuolyną pakeitė kareivinės

1832 m. vienuolynas buvo uždarytas, medinė bažnyčia - išardyta, rąstai nuvežti į Alšėnus (dabartinėje Baltarusijoje), ten iš jų pastatyta cerkvė. Iš pranciškonų paruoštų plytų naujos bažnyčios statybai pastatytos kareivinės. Kareiviai įsikūrė ir senajame vienuolyno pastate. Vėliau čia veikė mergaičių žemės ūkio mokykla. 1919 metais vienuolyną ir kareivinių pastatą užėmė vietos gyventojai, pageidaujantys atkurti Norviliškių bažnyčią. Po kelerių metų ji pastatyta. Pilyje ilgą laiką buvo klebonija, vėliau pastatas stovėjo apleistas, o dabar pilis atgimė naujam gyvenimui. Kultūros ir pramogų parko “Klimkynė” savininko Giedriaus Klimkevičiaus iniciatyva pilis buvo restauruota ir tapo patraukliu poilsio ir pramogų objektu.

Praėjusią vasarą Norviliškių pilies papėdėje buvo surengtas didžiausias Baltijos šalyse tarptautinis muzikos ir meno festivalis „Be2gether“.

Palaiminimas per sieną

Norviliškės – ne tik pilimi garsus bažnytkaimis. Tikrai verta sekmadienį apsilankyti Norviliškių bažnyčioje, kai joje aukojamos mišios. Iš šventovės išėjęs kunigas ir patarnautojas, paėję išilgai kapinių tvoros apie šimtą metrų, sustoja. Priešais – pėdsakų juosta, pasienio stulpai ir metalinė ažūrinė tvora. Už jos – kelios žilagalvės močiutės, laukiančios kunigo palaiminimo.

Kiekvieną sekmadienį dalis Norviliškių parapijos žmonių būtent taip dalyvauja mišių aukoje. Bažnyčia čia pat, bet ateiti į šventovę, kurioje lankėsi visą gyvenimą, jie negali. Šie Norviliškių parapijos tikintieji – iš parapijos kaimų, likusių Baltarusijos teritorijoje. O jų bažnyčia ir kapinės – Lietuvoje, tačiau jas Baltarusijos gyventojai aplanko retai. Vizos brangios, o artimiausias sienos perėjimo punktas - toli. Norviliškėse siena atveriama tik keliskart per metus - didžiųjų katalikų švenčių metu ir per Vėlines.

Paminkluose iškalti grybai

Užsukus į prie pat pasieniečių įrengtos tvoros esančias Norviliškių kapines, verta atidžiai apžiūrėti senesnius paminklus. Bent keliolika iš vietiniuose laukuose surinktų granito riedulių iškaltų paminklų puošia ne tik kryžiai, Nukryžiuotojo figūrėlės, bet ir iškalti baltakočiai, rudakepuriai baravykai.

Viename kitame paminkle vietos atsirado ir grybus ramstančioms žvitrioms voveraitėms. Dieveniškių kraštas – taip pat Dzūkijos dalis, ir dzūkiška dvasia šiame krašte išliko ligi šiol.

„Valstiečių laikraštis“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vokietija įveda „neskiepytųjų karantiną“ (65)

Vokietija įveda ribojimus nepasiskiepijusiems nuo COVID-19 . Postą netrukus paliksianti kanclerė...

Kinija neįsileido prekių iš Lietuvos: mūsų šalies galimai nebeliko muitinės sistemose (25)

Vienos Lietuvos įmonės gaminiai šiandien negalėjo patekti į Kinijos jūrų uostus, pranešė...

2022 metais rūkymas brangs dar labiau: tai paveiks tiek cigarečių, tiek kaitinamojo tabako pirkėjus (77)

Kitais metais pakuotė cigarečių dėl didesnio akcizo turėtų pabrangti 17 centų, o kaitinamojo...

Nauja politinė jėga glemžiasi regionus: pavojus iškyla ne vienai partijai (148)

Buvusio premjero Sauliaus Skvernelio Seime vadovaujami demokratai stiprina savo pozicijas regionuose,...

Lavrovas perspėja apie „košmarišką karinės konfrontacijos scenarijų“ Europoje papildyta (180)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ketvirtadienį perspėjo, kad į Europą...

Artėjant šventėms – dovanų etiketas: už kiek pirkti, kada išpakuoti ir kaip reaguoti, jei tikėjotės ne šito? (3)

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Visgi ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir...

Gydytoja įspėjo apie vieną dažniausių lytiškai perduodamų ligų visame pasaulyje: gali sukelti net vėžį (2)

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) – viena dažniausių lytiniu keliu perduodamų ligų visame...

Ketvirtadienio vakaras vairuotojams saldus nebus: keliuose laukia plikledis ir provėžos paaiškino, kurie keliai tik valomi, kurie ir barstomi (6)

Lietuvos valstybinės reikšmės kelius prižiūrinti AB „Kelių priežiūra“ perspėja, kad...

Skelbiamas aukcionas, kuriame bus galima įsigyti Karlo Lagerfelfo daiktų

Monake šią savaitę startuoja aukcionų serija, kurios metu bus galima įsigyti asmeninių su „...

Benediktas Vanagas oficialiai pranešė: į Dakarą vykstančiame kelte jo lenktynių bolido nėra (70)

Lenktynininkas Benediktas Vanagas socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbė, kad nors...