Pasigrožėjus Vinjales slėniu, grįžtu dienelei į Havaną. Atrodo neįtikėtina, tačiau esant +30 C galima neblogai persišaldyti. Keliauju nusitvėrus tualetinio popieriaus ritinėlį, nes sloga jau tokia, kad nosinės nebepadeda.
Kuba. Peninsula de Zapata
© I.Ledkalnynės nuotr.
Kuba
© I.Ledkalnynės nuotr.

Man užteko sušilus įeiti į vėsią olą, tačiau persišaldyti galima ir įėjus į kondicionuojamą parduotuvę. Važiuojant autobusu tolimesnį atstumą, patartina turėti su savim megztuką. Autobusuose pakankamai vėsu, o išlipus laukan drioksteli tvankuma. Nesibaigiantis prakaitavimas irgi gerokai vargina. Keisčiausia, kad dėl tvankaus klimato labiausiai keikiasi vietiniai, kurie prie jo turėtų būti įpatę.

Havanoje apsistoju pas gyventojus. Kadangi pas juos gyvenau prieš vykdama į Vinajeles, sutinka kaip seną pažįstamą. Aiškinuosi, kodėl mano draugė, apsistojusi Habana Vieja rajone, kuris yra visiškai centre, moka 5 eurais pigiau, nei aš, apsistojusi Vedado rajone, kuris gerokai nutolęs nuo centro. Pasirodo, gyventojai, priimantys turistus, moka mokesčius priklausomai nuo gyvenamos vietos ir būsto ploto. Kažkodėl centre mokesčiai mažesni, nei Vedado rajone, nors jis ir tolokai nuo centro. Nepaisant to, kaina už naktį man sumažėja 5 eurais.

Kuba
© I.Ledkalnynės nuotr.

Paklausus šeimininkės, kodėl Vinjales, paprašius sumažinti vakarienės porciją per pusę, mokėjau kaip už visą, gavau gerą pamoką: reikėjo drąsiai derėtis! Tai, kad jie vieni kitiems rekomenduoja turistus, nereiškia, kad yra draugai ar giminės, tiesiog verslo partneriai. Taigi arba nugaliu drovumą ir gailestį, kuris kyla besiklausant, kaip jie sunkiai gyvena, arba nuo manęs nuplėš ir bus blogiau tik man.

Tolimesnis mano kelionės tikslas: Peninsula de Zapata. Šeimininkė stebisi mano noru ten nuvykti, nes, jos manymu, nieko gero ten nėra. Paaiškinu jai, kad ten yra unikali ekosistema-šlapynė, kurią, mano manymu, verta pamatyti. Taip pat ten yra krokodilų ferma, kuri man atrodo įdomi aplankyti.

Kuba
© I.Ledkalnynės nuotr.

Kuba nuostabi šalis. Ten, kur valdžia nori, kad turistas nuvyktų, yra visos sąlgos, kur nenori – tenka padėti daug pastangų. Vetiniai aiškina, kad Peninsula de Zapata yra karinių objektų, taip pat iš ten pabėgama į JAV. Sunku pasakyti, kiek tame teisybės, tačiau ten nevažiuoja joks maršrutinis autobusas.

Šeimininė bando surasti nakvynę Playa Giron miestelyje. Paaiškėja, kad ten nėra 10 namų, galinčių legaliai priimti turistus. Kaina nakčiai apie 50 eurų, t.y. daugiau nei Havanoje ir Varadero, kurios laikomos labiausiai turistų lankomomis ir brangiausiomis vietomis Kuboje. Nusprendžiu važiuoti autobusu iki Cienfuegos, ten galima gauti nakvynę už maždaug 25 eurus ir ieškotis privatininkų, kad nuvežtų iki krokodilų fermos.

Kuba. Peninsula de Zapata
© I.Ledkalnynės nuotr.

Cienfuegos stotyje pasitinka Ainita, 70 metų šeimininkė, pas kurią apsistoju keletui dienų. Ji jau informuota apie mano norą pamatyti krokodilus, todėl nusiteikusi man padėti kaip tik gali. Iš pradžių apeinam visas miestelio kelionių agentūras. Niekas į krokodilų fermą neveža. Tuomet šeimininė skambinėja visiems pažįstamiems, kurie užsiima vežiojimu.

Kadangi vežti turistus turi teisę tik taksi arba nuosavus automobilius turintys (dėl šito nesu visai tikra), o automobilių vietiniai įsigyti neturi teisės, tai surasti, kas galėtų nuvežti iki krokodilų fermos, nėra taip paprasta. Privalumas, kad esu ne blondinė ir jau įdegiau, tai iš tolo nelabai skirčiausi nuo vietinių, jei kelyje pasitaikytų policija. Šiaip ne taip atsiranda vienas, galintis nuvežti. Susitariam dėl kainos.

Kuba. Peninsula de Zapata
© I.Ledkalnynės nuotr.

Šeštadienio vakaras, keliauju per miestą ant molo, pažiūrėti kaip atrodo Cienfuegos naktinis gyvenimas. Tiesą sakant, neilgai išbuvau. Molu vietinės merginos žygiavo kaip podiumu. Dar vienas Kubos fenomenas: parduotuvėse nieko nėra, bet pažiūrėjus į žmones taip neatrodo. Vietinių merginų apranga labai priminė lotynų Amerikos pramoginių šokių šokėjų aprangą, gal tik blizgučių kiek mažiau. Su savo žygio batais ir kelionių rūbais, palyginus su vietiniais ,,vargšais‘‘ žmonėmis, atrodžiau tikra valkata, o juk aš čia tas turtingasis turistas, iš kurio lupami pinigai.

Sutartu laiku ateina vairuotojas, žadėjęs mane nuvežti į krokodilų fermą. Pasirodo, jis neturi savo mašinos, būtų skolinęsis iš draugo, bet išgirdo, kad būtent tame kelio ruože stovi policija, todėl jis nenori rizikuoti. Na, nebent aš sumokėčiau... kaina nuo 40 eurų pakyla iki 50. Kategoriškai atsisakau. Šeimininkė padeda pasakodama, kad aš nesu tokia jau turtinga, atvykusi iš šalies, kur kažkada buvo socializmas, gerai suprantu jų problemas ir dar krūvą istorijų.

Kuba. Peninsula de Zapata
© I.Ledkalnynės nuotr.

Valandą pasiderėjęs ir supratęs, kad aš geriau atsisakysiu minties pamatyti krokodilus, nei pasiduosiu spaudimui, „vairuotojas“ prižada surasti, kas nuveš.

Klausau šeimininkės pasakojimų apie gyvenimą Kuboje. Turistai, grįžę iš Kubos, mėgsta pasigirti, kad valgė krokodilienos. Šeimininkė su pasibaisėjimu pasakojo, kaip atvykę turistai vakarienei užsiprašo krokodilienos. Vietiniai tokių dalykų nevalgo, net nesupranta, kaip galima valgyti krokodilą, bet turistų poreikius tenkina, apeidami visus draudimus ir rizikuodami baudomis, jei patikrintų.

Kuba. Peninsula de Zapata. Krokodilas
© I.Ledkalnynės nuotr.

Kai jau abi su šeimininke prarandam paskutines viltis, grįžta „vairuotojas“ su draugo draugu. Jis atvežė turistus iš Veradero, turi keletą valandų laisvo laiko ir gali mane nuvežti iki krokodilų fermos už sutartą kainą, bet turim grįžti iki 18 val. Susitariam, kad jei stabdys policija, sakys jog važiuoja su žmona. Mano laikinas „vyras“ baigęs teisę, bet kadangi juristų per maži atlyginimai, vežioja turistus.

Kad išvengtume susitikimo su policija, važiuojam kaimais. Nuorodų jokių, ties kiekviena sankryža stojam klausti kelio. Miškus keičia kažkas panašaus į pelkynus: žemi krūmai, žolės ir daug baltai žydinčių vandens gėlių. Pravažiuojam Playa Giron. Mano „laikinas vyras“ juokiasi iš mano idėjos čia apsistoti. Kaimas visiškas, neaišku, ką aš ten būčiau veikus ir dar brangiausia nakvynė Kuboje.

Kuba. Peninsula de Zapata. Krokodilas
© I.Ledkalnynės nuotr.

Pagaliau La Boca Guama, krokodilų ferma. Šeimininkė sakė, kad čia aš pamatysiu daugybę didžiulių krokodilų. Susimoku beveik 10 eurų už įėjimą. Gražiai sutvarkyta aplinka, daugybė palmių, rudo vandens upė. „Laikinas vyras“ paaiškina, kad upės vanduo saldaus skonio ir nėra purvinas, tiesiog tokia jo spalva dėl jame esančių medžiagų.

Baseinėlyje plaukioja vėžliukai ir kažkokios, evoliucijos eigoje mažai pasikeitę žuvys. Prieinam narvą su mažiukais krokodiliukais. Toliau po medžiu guli didelis krokodilas virve apvyniotais nasrais. Pademonstruoja, kaip gaudomi krokodilai. Praeinančių turistų komentaras ,,pure animal‘‘ (vargšas gyvūnas). Kita atrakcija: už tam tikrą mokestį galima nusifotografuoti su nedideliu krokodiliuku. Pasižiūrėjus į tampomą už virvutės gyvūną, kažkodėl nesinori nuotraukos atminčiai.

Kuba. Peninsula de Zapata. Krokodilas
© I.Ledkalnynės nuotr.

Galiausiai kulminacija: didelis vandens telkinys, kuriame gyvena krokodilai. Bėda, kad atvykome tuo metu, kai krokodilus puola moskitai ir jie slepiasi vandenyje. Krokodilams apžiūrėti saugiai įrengti takeliai, tilteliai, teritorija aptverta. Laimei, vienas krokodilas nebuvo pasislėpęs. Taigi, sukorus 120 km ir suplojus apie 50 eurų, pamačiau vieną didelį krokodilą. Nepigus malonumas. Eilinis kartas Kuboje, kai susimoki už įėjimą pakankamai daug, o praeini ,,ekspoziją‘‘ per pusvalandį ir suabejoji, už ką tokie pinigai.

Važiuojam atgal. Pakeliui stabtelim pakrantėje, kad padaryčiau keletą nuotraukų. Sutinku keletą besimaudančių rusų. Pasidalinam įspūdžiais. Jie buvo tame pačiame regione pažiūrėti aborigenų tobelės. Susižavėjimo nedaug. Vieninga nuomonė, kad vietiniai susirinkti iš turistų pinigus tikrai moka.

Kuba
© I.Ledkalnynės nuotr.

Laimingai grįžtam į Cienfuegos, pakeliui nesutikę nė vieno policijos ekipažo. Taip ir lieka neaišku, ar kalbos apie policiją buvo bandymas pakelti nuvežimo kainą, ar ji iš tikrųjų ten buvo.

Ryt laukia kelionė į Trinidadą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių reitingų varžytuvėse – intriga: duomenys išsiskyrė (50)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai – vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (4)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (16)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (477)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (443)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

15 metų seriale „Kobra 11“ besifilmuojantis Erdoganas Atalay atskleidė užkulisius: keisti dalykai, vykę televizijoje anksčiau

Greitkelių detektyvo Semiro Gerkhano vaidmenį ilgą laiką RTL televizijos rodomame seriale...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (453)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (8)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Valančiūno ir Drummondo dvikovoje – žvėriški dvigubi dubliai ir lietuvio komandos pergalė (1)

NBA pirmenybėse po nesėkmingos atkarpos pergalės skonį vėl pajuto Toronto „Raptors“ (30-13)...

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (14)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...