Geografiškai išplėsta ir į keturias atskiras dalis suskirstyta „Lietuviškų filmų programa“ žiūrovams suteiks progą pamatyti užsienyje kuriančių lietuvių darbus, susipažinti su naujausiais jau gerai žinomų ir naujai suspindusių Lietuvos kūrėjų filmais.

„Bendroje lietuvių programoje žiūrovai galės išvysti geriausius praėjusių metų dokumentinius, vaidybinius ir trumpametražius filmus. Tad išlaikydami šią tradiciją - pristatyti paskutiniais metais sukurtus lietuvių režisierių filmus, suteikiame žiūrovams galimybę pajausti, kaip keičiasi nacionalinis kinas, koks jis yra šiandien ir ką žada naujoji kino karta,“ - pasakoja festivalio „Kino pavasaris“ lietuviškos programos koordinatorė Justė Zavišaitė.

Nuotraukų galerijoje - programos pristatymo spaudos konferencija:

Premjerose - stipri dokumentika, animacija ir gausa trumpametražių filmų

Pirmą kartą kino teatrų ekranuose 18-ojo festivalio „Kino pavasaris“ metu pasirodys net 14 naujų filmų. Kaip ir kasmet vienam iš lietuviškų darbų atiteks žiūrovų simpatijų prizas. Taip pat rengiamas studentiškas konkursas, kuris turėtų padrąsinti jaunuosius kino kūrėjus.

Dokumentinių filmų premjerose paliečiamos rimtos ir susimąstyti priversiančios temos. Mindaugo Urbonavičiaus „Begalinis koridorius“ lietuvių karo žurnalisto akimis pasakoja prieš 20 metų Pietų Kaukaze užvirusį tarptautinį konfliktą ir nekaltų žmonių žudynes.

„Konfliktas vyko musulmoniškame krašte. Jo metų nukentėjo labai daug moterų, kurios vėliau neidavo į policiją liudyti. Jos konflikto metu buvo mušamos, prievartaujamos, todėl jas prakalbinti buvo itin sunku. Tai skaudi tema, todėl nusprendėme neskubėti, apsigyventi su vietiniais ir tapti jų draugais. Vėliau jie nejučia patys imdavo pasakoti istorijas,“ - kalbėjo režisierius M.Urbonavičius.

Debiutinis Lino Mikutos filmas „Dzūkijos jautis“ netradiciškai nušvies senojo lietuviško kaimo realijas.

„Filmas yra apie tai, kaip keičiasi ir nyksta lietuviško kaimo koncepcija. Iš kur jis atsirado ir kur jis keliauja. Sklando daug mitų, kad Lietuvos kaimas yra prasigėręs, ten gyvena runkeliai, tačiau taip atrodo tik žiūrint iš šalies. Man buvo įdomu įeiti į kaimo vidų ir pamatyti, kiek jis atitinka tą šiandieninį kaimo įsivaizdavimą ir kiek turi kultūros židinio įvaizdžio, kokios yra ten gyvenančių žmonių vertybės,“ - pasakojo filmo kūrėjas L.Mikuta.

Inesa Kurklietytė „Gegučių vaikuose“ parodys, kaip motinos reaguoja į savo mažamečius paliktus ir pamirštus vaikus.

„Pusę metų stebėjau vieną šeimyną – 12 pamestų vaikų. Tai mūsų visuomenės dalis, nes mamų gegučių Lietuvoje yra labai daug. Tai filmas apie tikėjimą ir begalinį vaikų atlaidumą savo mamoms, kad ir kokios jos bebūtų,“ - kalbėjo „Gegučių vaikų“ režisierė I.Kurklietytė, vildamasi, kad šis jos filmas sulauks nemažiau dėmesio nei ankstesnieji.

„Filmo ateities, sėkmės nuspėti negaliu. Viską parodys laikas. Tiesiog tikiuosi, kad filmo „Gegučių vaikai“ veikėjai liks nenukentėję, nes filme paliečiama jautri ir intymi tema. Kuo giliau bandome eiti, tuo didesnė tikimybė, kad personažai taps pažeidžiami.“

Trumpametražiai filmai išsiskirs žanrine, jausmine ir temų pasirinkimo įvairove. Žiūrovams nuotaiką kels Akvilės Gelažiūtės „Geriausias skyriuj“, Domo Morkūno „Nesekasi“, o susimąstyti privers Martyno Grašio „Einu gert“ ir Gabrielės Urbonaitės „Plaukikė“.

Dar viena naujiena „Lietuviškų filmų programoje“ šiemet - animacija. Festivalyje bus rodomi du trumpo metražo animaciniai filmai: Redos Bartkutės „Kaltė“ ir Ievos Miškinytės režisuota kelionė į žmonių ir daiktų pasaulį pavadinimu „Saga“.

Žiūrovai turėtų nepraleisti progos šių metų festivalyje pamatyti ir įvertinti naujus bei daug žadančius studentų darbus. „Avarija“ - Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kino studentų kursinis darbas. Filme pasakojamos penkios skirtingos, bet kartu ir pabai panašios istorijos, kurias jungs vienas kelias ir viena jame įvykusi avarija.

„Darbas ir idėja yra sena. Kai aš buvau studentė, perskaičiau tokią novelę apie pravažiuojančias mašinas, kurios negalėdavo sustoti. Visada stengiamės studentus provokuoti, būtent todėl ir davėme jiems užduotį – sukurti filmą apie įvykusią avariją ir pravažiuojančius žmones, kurie negali sustoti padėti. Siekėme, kad studentai pasvarstytų apie gyvenimą, vertybes. Manau, tai tik laiko klausimas, kada pas mus atsiras smagių ir provokuojančių filmų,“ - studentų darbus šių metų „Kino pavasario“ programoje komentavo „Avarijos“ vaizdo režisierių darbo vadovė Giedrė Beinoriūtė.

Roberto Neveckos „Bomba“ supažindins su nelabai maloniais paties režisieriaus prisiminimais iš vaikystės, o Gintarės Rakickaitės trumpametražė juosta „Tuk tuk“ nukels į stebuklingą pasaulį primenančią laikrodžių taisyklą.

Lietuvių kūrėjai iš svetur

Spaudos konferencijoje pirmą kartą pristatyta „Lietuviai svetur“ programa, kurioje net 11 naujausių užsienyje kuriančių lietuvių darbų. Pasak programos sudarytojos Justės Zavišaitės, nebuvo apsiribota vien režisieriais. Kino salėse žiūrovai galės išvysti ir lietuvių operatorių, aktorių bei prodiuserių darbus. Į Spaudos konferenciją atvyko režisierė Laura Kazbaraitė, pristatė šioje programoje pristatomą filmą „Megillah“.

„Filmas sukurtas lygiai prieš metus Londone ir aš jį vadinu eksperimentine pasaka. Tai juosta apie pastovius pokyčius. Joje nuolat žaidžiu pokyčio tema, tiek vizualiame, tiek verbaliame tekste. Galbūt šis filmas ir neturi nuoseklios siužetinės linijos, bet didžiausias dėmesys yra skiriamas jo struktūrai. Jeigu paimtume kiekvieno iš herojų žodžius ir sudėtume į atskirą tekstą, tai gautume vientisą istoriją,“ - kalbėjo trumpametražio filmo „Megillah“ kūrėja L.Kazbaraitė.

Daugiausiai filmų į „Kino pavasarį“ atkeliaus iš JAV. Visiems gerai pažįstamo Jono Meko duktė Oona Mekas pristatys savo vaidybinį trumpametražį filmą „Miegantis vyras“, kuriame ji atlieka ir pagrindinį Juditos vaidmenį.

Po sėkmingų gastrolių užsienyje į Lietuvą taip pat atvyks ir Marius Markevičius. Festivalis suteiks dar vieną galimybę didžiajame ekrane išvysti filmą „Kita svajonių komanda“.

„Kino pavasaryje“ žiūrovai galės susipažinti su tautiečių problemomis Amerikoje. Itin jautriai imigrantų problemos „svajonių šalyje“ paliečiamos Tomo Vengrio filme „Kalifornija“ bei Manto Valantiejaus prodiusuotame filme „Solidarumas“. Abejose juostose Mantas atlieka pagrindinius vaidmenis.

Žiūrovai „Kino pavasaryje“ galės ne tik gėrėtis lietuviškais filmais, bet ir aptarti juos su pačiais kūrėjais, kurie atvyks į festivalį. Žiūrovams bus suteikta unikali galimybė pabendrauti gyvai ir užduoti klausimus tiek apie patį filmą, tiek apie gyvenimą ir kūrybą užsienyje.

Lietuvių kūrėjų premjeras „Kino pavasaryje“ pristatantį filmą galite pamatyti čia:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)