aA
2002 m. Liepos mėn. 19 d. Rytas. Sutartoje vietoje sulipame į ne pirmos jaunystės autobusiuką. Kelionė dėl variklio keitimo vėluoja visą savaitę. Keleiviai po ilgo nekantraus laukimo pagaliau nelemtame autobusiuke. Pajudame iš vietos. Nuostabus jausmas apėmė mane. Norėjau kuo greičiau išrūkti iš Lietuvos. Pilnos kelnės laimės, šypsena veide išdavė mano vidinį pasitenkinimą. Pagaliau! Pagaliau pajudėjome! Stebėdamas pro šalį lekiantį kraštovaizdį, klausiau savęs: Kada gi pagaliau paliksime tą nelemtą Lietuvą?
2002 m. Liepos mėn. 19 d. Vakaras. Lenkijos pasienis. - Dar iškentėkime Lenkijos kelius ir mes išsvajotoje Vokietijoje! Šliaužiame "nuostabiais" Lenkijos keliais. Vidinį pasitenkinimą dar labiau sustiprina linsmųjų kalnelių efektas. Pradedu skaičiuoti valandas, kiek liko iki Vokietijos, vartau žemėlapį, seku kiekvieną pravažiuotą kaimą ar miestą. Čia, autobusiuke, vyrauja šilta atmosfera. Kas juokauja, kas šiltai bendrauja, kas knapsi, kas skaito, kas tiesiog valandų valandas stebi vieną pasirintą tašką. Visi kažką veikia. Visi turi vieną tikslą - Vokietiją. - Nebedaug liko, dar keliolika valandų ir tikslas bus pasiektas.

2002 m. Liepos mėn. 19 - 20 d. Naktis. Autobusiuko greitis pamažu mažėja. Sustojame mažoje poilsio aikštelėje, kažkur vidury Lenkijos miškų, apie 200 km nuo Lenkijos - Vokietijos sienos. Keleiviai sunerimsta. Pasigirsta klausimai: Kur mes?, Ar jau prie sienos? Ar sustojome benzino? Vairuotojas abejingu veidu atsisukęs taria:

- Mažas gedimas, subyrėjo pavarų dėžė. Rytoj iš ryto turėtume judėti toliau.

Ta atmosfera, kuri visą laiko vyravo autobusiuke, pamažu dingsta. Keleivių veiduose atsiranda nerimas, abejonės, pyktis. Viena moteris sušunka:

- Vaidai (toks vairuotojo vardas), juk vėluojame visą savaitę, kas šį kartą?

- Nieko baisaus! - sumurma vairuotojas.

Nieko nelaukęs, rūsčiu, ryžtingu žvilgsniu, vairuotojas puola prie variklio. Prisisegęs kelis žibintuvėlius, pradeda jį ardyti. Pluša jis vienas iki ryto.

2002 m. Liepos mėn. 20 d. Rytas. Vairuotojas padaro išvadą, kad sudilęs sankabos diskas. Lyg bandydamas nuraminti keleivius, vis dar pasitikintis savimi, tepaluotas nuo galvos iki kojų, taria:

- Gedimas kur kas giliau, nei tikėjausi, teks atskirti pavarų dėžę nuo variklio. Nesijaudinkite, iki vakaro tikrai suspėsiu. Po šių žodžių įtampa autobusiuke dar labiau kyla. Mes, pajutę vairuotojo triūsą, jo stiprią valią, skubame jam į pagalbą. Bandydami atskirti pavarų dežę sugaištame dar visą dieną. Dalis keleivių dar laikosi, dalis neištveria slegiančios įtampos, kuri laikui bėgant vis didėja. Pasigirsta žodžiai:

- Gražink pinigus ir leisk man eiti savais keliais! - sušunka vienas, bet apsidairęs aplink ir išvydęs neaprėpiamus plotus miškų, nurimsta. Suvokia, kad nelieka nieko kito, kaip tik laukti.

- Aš parašysiu skundą, reikalausiu kompensacijos, tavo firma nebeegzistuos - stena dar vienas, neišlaikęs spaudimo.

- Jei tik grįšim namo! - priduria trečias ir tuoj pat pradeda garsiai raudoti, ketvirtas puola jį guosti. Palaipsniui situacija darosi nevaldoma, kyla panika, moteriškei nervai visai nebelaiko, pradeda visus keikti. Jos vaikas ima kriokti. Prasideda visiška suirutė. Kiekvienas pradeda galvoti tik apie save, be to maisto atsargos vis senka.

Į stovėjimo aikštelę užklysta keli lenkai: vieni, pamatę lietuviškus numerius, tuoj pat suka į šoną, kiti, įvertinę situaciją, tik pasijuokia, treti bando pasipelnyti, siūlydami dešimteriopai brangesnes reikalingas variklio remontui deteles. Viešasis tualetas, kuris buvo netoliese - mokamas. Moteriškės, sėdinčios tualeto kasoje mastymas paprastas:

- Lietuviški numeriai, todėl vienam asmeniui tebunie 1 Euras (~3,5 lt). Ir ilgam užstrigo! Ot pasipelnysiu! Nekreipdami dėmesio į kasininkę, mes, šaltais, bejausmiais veidais, nesumokėję kaskart praeiname pro ją, pilamės vandens, atliekame gamtos reikalus, tiek kiek mums reikia. Pradžioje priešinosi, bandė reikalauti pinigų, deja pastangos bevaisės. Pagaliau suprato moteriškė, kad su lietuviais reikalą turi ir kabinėtis nustojo. Dabar kaskart mums praeinant tik maloniai nusišypso.

Sekdami vairuotojo nurodymus, toliau padedme jam. Pakeičiame sudilusį sankabos diską. Rankomis kilnodami variklį, bandome viską sudėti. Praslenka dar viena bemiegė naktis. 2002 m. Liepos mėn. 21 d. Variklis, sankaba ir pavarų dėžė savo vietose. Keleivių ir vairuotojo veiduose po ilgos pertraukos vėl jaučiamas džiaugsmo spindulėlis. Dėja, spindulėlį pakeičia visiška tamsa, kai autobusiusiuko variklis po dviejų parų tvarkymo neužsiveda. Vairuotojas, visiškai praradęs viltį, pasitikėjimą savimį, valios jausmą, ryžto gyslelę, puola į neviltį, gražina kiekvienam po pusę už kelionę sumokėtų pinigų. Akimirksniu ištuština su savimi turėtą degtinės butelį, krinta ant žolės ir kietai užmiega. Keleiviai lieka be žado iki ryto.

2002 m. Liepos mėn. 22 d. Rytas. Nebeturėdami kitos išeities, puolame kartu su draugu į greitkelį tranzuoti. Stabdome kiekvieną pravažiuojantį, giliai šidy tikėdami, kad kas nors sustos. Ir sustojo! Sustojo ne kas kitas, o lietuviai. Jauna pora iš Tauragės juda Berlyno link - ten, kur ir yra mūsų kelionės tikslas. Imame maldauti, kad paimtų mus. Per prievartą įgrūdame pinigų. Pasinaudoję mobiliuoju ryšiu paskambiname į Lietuvą ir nupasakoję situaciją iškviečiame kitą vairuotoją, kuris pažada atvažiuoti dar po paros.

2002 m. Liepos mėn. 22 d. Vakaras. Pasiekiame Berlyną. Trindami ašarotas akis, niekaip nesuvokiame, kad viskas baigėsi gerai.

2002 m. Liepos mėn. 24 d. Vakaras. Sužinome, kad visi mūsų bendrakeleiviai "ištraukti" iš tos nelemtos vietos: kas tranzavo, kas su kitu vairuotoju pasiekė tikslą. Manau, kad šis atsitikimas - akivaizdus nemokėjimo valdytis susidariusioje situacijoje, savanaudiškumo, egoizmo pavyzdys. Visi galvojame tik apie save: Kad tik man būtų gerai, kad aš likčiau sveikas, kad man sektųsi, kad praturtėčiau, o kiti - nusispjaut.

Jei šioje situacijoje būtume laikesi kaip bendruomenė, kurioje visi yra lygiaverčiai, kurioje vienas už visus ir visi už vieną, manau, nebūtų to atsitikę. Bet kaip sakoma: nėra to blogo, kas neišeitų į gerą. Todėl, ačiū Dievui, kad viskas baigėsi laimingai.

Martynas 17 m.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente nuolat atnaujinama (140)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Lietuvio gyvenimas – deimantais klotas: jaunas vyras sukasi klestinčiuose versluose per du žemynus (53)

Jaunas Lietuvos žydas Patrikas Ribas šiandien gali džiaugtis itin sėkmingu šeimos verslu. Nuo...

Nesuvokiamos skerdynės: dėl 10 km plyno lauko galvas padėjo per milijoną karių (93)

Somos mūšis , buvo vienas didžiausių Pirmojo pasaulinio karo mūšių. Jis vyko nuo 1916-ųjų...

Princesės Dianos žūties liudininkais tapusi amerikiečių pora bijo dėl savo gyvybių: parodymai atskleidė netikėtas detales (88)

Kaip sako 1997 metų rugpjūčio 31 dieną princesės Dianos žūties Paryžiuje liudininkais...

Paaugliai žaislus keičia į ginklus: buriasi į grupes, smurtauja, vagia ir nieko nebijo (171)

Vagia automobilius, peilius naudoja kaip grasinamuosius įrankius, apiplėšinėja, spardo, muša ir...

Labiausiai neraminantys dalykai dėl „Titaniko“ tragedijos nėra tie, kuriuos parodė legendiniame filme

Visi neabejotinai žino „Titaniko“ nuskendimo istoriją, net jei jūsų galvoje ši tragedija...

Patikrinę iš JAV į Lietuvą atvežtą „Volvo“ visureigį konstatavo: gerai, kad ne dyzelinis (142)

Vieša paslaptis, sako autoservisų specialistai, kad dažniausiai benzininiai automobiliai genda...

Nemaloni tiesa: šie baisuokliai gyvena ant jūsų veido ir kasnakt rengia puotas (45)

Nepulkite į paniką, bet ant jūsų veido veikiausiai yra kelios dešimtys voragyvių, gyvenančių...

Į kovą dėl Davieso parašo jungiasi „Barcelona“: pasiūlymas gerokai pelningesnis nei kitų (12)

Kauno „Žalgirio“ lyderis Brandonas Daviesas – dar vieno Eurolygos grando radare. Pasak...

Kodėl daliai žmonių sunkiau pajusti orgazmą ir ką jiems daryti (22)

Žmonės nepatiria orgazmo taip dažnai, kaip rodoma Holivudo filmuose ar kalbama prie savaitgalio...