aA
"Vėl vasara. Tiesa, pati pradžia neatrodo daug žadanti", galvojau pernai metų birželį pieštuku baksnodama į didžiulį pasaulio žemėlapį kabantį ant sienos. Nežinau kodėl, bet nusprendžiau važiuoti ne ten, kur karšta, o kur dar drėgniau nei čia - į Skandinaviją.
Jaučiausi gana keistai - visuomet teikianti pirmenybę šilumai, jau antrus metus buvau įkliuvusi į lietaus ir rūko pinkles, apraizgiusias Šiaurės Europą. Nepasakosiu čia apie Švediją, jos kultūrą, tradicijas, nes visi kelionių žurnalai bei turistiniai lankstinukai ir taip pilni informacijos apie šią šalį. Tiesiog papasakosiu apie vieną iš amerikietiškosios kultūros apraiškų Europoje - festivalį Power Big Meet.

Vis dėlto privalau paminėti, kad vasara čia pasitaikė kaip niekad karšta ir saulėta ir porą dienų mieste, kuriame gyvenome, buvo užfiksuota aukščiausia temperatūra Europoje.

Västerås (miestas, kuriame buvome apsistojusios) - senas industrinis centras, kur žmonės jau nuo senų laikų į įmones ir gamyklas važiuodavo dviračiais, tad šis transportas ir dabar čia labai populiarus. Paradoksas, bet būtent šiame mieste, turinčiame gilias dviratininkų tradicijas, ir vyksta didžiausias Europoje senovinių amerikietiškų automobilių paradas.

Tik atvažiavusios truputį nustebome - kažkas buvo kitaip, kažkas, ko niekaip negalėjome suprasti. Tik kitą dieną ėmėme dairytis po gatves (buvom pavargusios po naktinės kelionės autobusu į Taliną ir bemiegės naktelės kelte į Stokholmą) - daugybė senesnių ir naujesnių Saab'ų, Volvo, Mercedes'ų ir… vienas kitas 5- 6 dešimtmečio amerikietiškas automobilis. Kiekvieną dieną amerikietiškųjų atvykdavo vis daugiau ir šioje margaspalvėje ryškioje masėje pranykdavo mums įprasti europietiškieji ar japoniški automobiliai. Ši šventė - puiki proga nuvalyti dulkes nuo garaže stovinčio amerikietiško automobilio ir atvažiuoti čia.

Idėja suorganizuoti tokį renginį pirmą kartą buvo įgyvendinta 1978m. Anderstorpe, lenktyninių automobilių trasoje. Kasmet vis plečiantis ir gausėjant dalyvių skaičiui, renginį teko perkelti į kur kas didesnį miestą. Pernai susitikime dalyvavo apie 10 000 automobilių ir 40 000 žmonių iš viso pasaulio (buvo keletas dalyvių ir iš JAV bei Kanados). Dalyviai - labai įvairaus amžiaus bei profesijų žmonės. Keista, tačiau visi šie žmonės, kurie turėtų būti tokie skirtingi (verslininkai, menininkai, statybininkai, žurnalistai…), buvo be galo panašūs: ilgi šviesūs plaukai, ilgos barzdos (dažniausiai supintos į dvi kasytes), juodi akiniai nuo saulės, kūnai išmarginti tatuiruotėmis, vienodi drabužiai, vienodai mojuojantys, vienodai besisveikinantys, vienodai besišypsantys, vienodai įdegę…

Taigi, ir mes nutarėme nepraleisti progos pajusti amerikietišką dvasią ir jau anksti ryte sėdom ant dviračių ir numynėm į oro uostą, kur paradas ir prasidėjo. Savo mašina atvažiuoti nėra galimybių, nes visos gatvės sausakimšos vos riedančių Chevrolet'ų, Mustang'ų, Chrysler'ių, Cadillac'ų … Taigi, pasirinkimas ne toks ir didelis - arba eik pėsčiomis, arba važiuok dviračiu (kas irgi gana sudėtinga - gatvėse automobiliai, šalikelės pilnos žmonių). Palikę dviračius už oro uosto ribų, nuėjome pasidairyti. Beje, už įėjimą reikia mokėti (apie 35 litus). Kaip jau minėjau, tuo metu tai buvo aukščiausia temperatūra Europoje, o oro uoste šešėlį rasti sunkoka… Net atsineštas vanduo buvo toks šiltas, kad jo ir gerti nesinorėjo.

"Prikepę" liežuviai nebeapsivertė nieko pasakyti, tik į visas puses kartojamą žodį "hej". Radusios mažulytį šešėliuką, krentantį nuo priekabos, klestelėjome ant įkaitusios žemės. Atsisėdusios toliau apžiūrinėjome į gražiausio automobilio rinkimus važiuojančias dalyves. Kažkokie keisti tipai pravažiuodami sušuko - hop!hop! Kol mes sureagavom, tai ir nuvažiavo… Tik tada šiek tiek atvėsusios smegenys suvokė, kad mums siūlė po miestą pasivažinėti raudonu senučiu Mustang'u! Keikdamos save, kad nevažiavom, laukėm kitos progos. Juk ne kasdien gauni pasivažinėti amerikietišku automobiliu. Taip belaukdamos pastebėjom, kad sėdim dalyvių teritorijoje, kur jie gyvena ir miega (jei tam dar lieka laiko).

Iš kiekvienos palapinės, iš kiekvieno automobilio sklido vis kitokia muzika. "Love me tender….", plyšojo Elvis Preslis iš aukštai pakabintų kolonėlių. Kadangi daugiau nieko ypatingo nevyko, o visi tingiai gulėjo ir laukė vakaro, nutarėme apžiūrėti ir tuo metu vykstančią prekybą. Perkaitę žmonės tik lėtai vaikščiojo aplinkui visai nebendraudami vieni su kitais ir tik negriukas, atvykęs su keliais suvenyrais net iš Afrikos, jautėsi puikiai. Kaip visuomet, daugybė "kičo", turistinių suvenyrų, modeliukų, festivalio atributikos ir galbūt vienintelis dalykas, labiau atkreipęs mano dėmesį - senų automobilių dalys, kurių niekur kitur neįmanoma gauti. Per dideles kolekcionierių minias sunkoka buvo prasibrauti prie senų duslintuvų, lempų, variklių. Čia kaip tikram turguj vyko derybos, mainai, ginčai.

Vakare dauguma mašinų (kurios dar bent šiek tiek važiuoja ) išvažiuoja iš oro uosto ir visą naktį važinėja ratu apie miesto centrą (į patį centrą jie neįleidžiami). Visa trasa - 6 kilometrų ilgio ruožas, kuriame galima stebėti dalyvių pasirodymą, roko muzikos koncertus, stovi alaus bei maisto palapinės ir gausybė šalikelėse besibūriuojančių žiūrovų. Vakare atmosfera tampa daug draugiškesnė, galbūt dėl to, kad ne taip karšta.

Visi sutikti švedai kaip vienas tvirtino, kad vakare eiti neverta - "too many drunk people", sakydavo keistai nusišypsoję. Galiu pasakyti tik tiek, kad vairuojantys asmenys alkoholinių gėrimų nevartoja (ką gi, Skandinaviška tvarka), o visi kiti geria tik alų ir jeigu tokio masto renginys vyktų Lietuvoje, išgerta būtų kur kas ir kai ko daugiau…

Užlipom ant tilto - nuo čia puikiausiai matosi visa, kas vyksta: Važiuojantys mašinose filmuoja vieni kitus, dainuoja, mojuoja, vienas vyriškis piktai nusikeikia ir išsiima mobilųjį telefoną - automobilis nebeužsiveda… Kadangi vis labiau temsta, galų gale įžiūrim tik ryškiai šviečiančius mašinų bei gatvės žibintus, tad leidžiamės nuo tilto žemyn ir atsiduriam pačiam įvykių sūkury. Bevaikščiodamos pastebėjome link mūsų atskubantį vaikinuką. Pamatęs kvailokas mūsų išraiškas, kai užkalbino švediškai, jau angliškai pasiūlė pasivažinėti jo automobiliu. Tikrų tikriausiu amerikietišku Chevrolet'u!

Nužvelgėm įgulą - keli panašaus amžiaus vaikinukai ir kiek vyresnis vairuotojas. Mašiniuko gale plevėsavo didžiulė Norvegijos vėliava. Šįkart progos nutarėme nepraleisti. Įšokome į vidų ir iškart buvom apibertos klausimais iš kur esam, ką galvojam apie jų automobilį ir pan. Buvo keista, kad visi nudžiugo sužinoję, kad mes iš "Litauen" ir pradėjo vardinti, kas kiek turi giminystės ryšių su Lietuva. Džiaugėmės, kad niekas nieko nežinojo ar neprisiminė apie lietuvių Švedijoj ir Danijoj padarytus nusikaltimus. Dabar buvom patekusios į kitą parado "sienos" pusę. Taip, galima sakyti "sienos", nes atstumą tarp dalyvių ir žiūrovų buvo galima justi. Dalyvių pusėje buvo daug linksmiau - geriau nusiteikę, kalbesni nei rimti ir dėmesį prie automobilių prikaustę žiūrovai. Apvažiavusios ratuką apie miesto centrą, iššokom iš automobilio ir pamojavom naujiesiems draugams. Vieną iš jų praminėme "Šiken". Tiesiog todėl, kad labai jau keistai tie skandinavai taria raidę "č". O naujasis draugas mums kaip tik pasiūlė: "You must go and eat "šiken" with us". Beje, žodį "chips" irgi sunkokai sekasi ištarti - sako "šips", o paskui suki žmogus galvą prie ko čia tie laivai...

Šiemet vyko jau jubiliejinis - 25-asis paradas, tačiau, nors ir labai norėjome, sudalyvauti nepavyko... Be to, geriau važiuoti su savo senutėlaičiu automobiliu. Dalyvių pusėje tikrai smagiau!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Revolut“ pradėjo klientų sąskaitų perkėlimą: pasislėpti nuo VMI ir antstolių – nebeįmanoma (89)

Panašu, kad lietuviams, kurie naudojasi bankines paslaugas teikiančia įmone „ Revolut “ ir taip...

Seimo užkulisiuose jau ieškoma atsvaros Karbauskiui: vektorius daugmaž aiškus (129)

Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui antradienį išsaugojus savo postą, prabilta ir apie galimą...

„Valstiečių“ bėdos nesibaigia: atmestas ir naujasis automobilių mokestis papildyta (312)

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika antradienį plenariniame posėdyje pateikė Transporto...

Dėl gaisro Alytuje Valdemaras Chomičius su šeima persikėlė į kitą miestą: kad tai rimta pajutome savo kūnu (18)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta problema....

„The Washington Post“: Putinas su Orbanu uoliai nuteikinėjo Trumpą prieš Zelenskį ir Ukrainą (18)

Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo pastangos spausti Ukrainą suteikti informacijos,...

Jauną mamytę pribloškė nepažįstamos moters įžūlumas: jei turėtų proto, susimąstytų (13)

Rašau kreipimąsi į visas anytas, uošvienes, mamas, tetas ir ponias, kurios jaučiasi itin drąsiai...

Bankus ramybėje palikęs Seimas ruošiasi apmokestinti prekybos tinklus papildyta (15)

Seimo teisininkai įspėja, kad tiek finansų rinkos dalyvių mokestis, tiek stambios prekybos...

Po pripažinto pralaimėjimo iš Karbauskio laukia staigmenų: su Pranckiečiu vyksta ciniškas žaidimas (376)

Dar viena įtempta diena Seime ir dar vienas valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Lietuvis studentas gavo galimybę padirbėti pasaulinio garso įmonėje: kaip jam tai pavyko?

Praktika studijų metu gali tapti startu į nuostabią karjerą , ypač jei nusišypso sėkmė ją...