aA
Dažnai vyrauja įsitikinimas, kad padavėjas iš arbatpinigių susirenka antrą, o gal netgi trečią atlyginimą. Vis dėlto, kaip teigia portalo „Delfi“ kalbintas padavėjas, situacija toli gražu nėra tokia. Lietuvoje į padavėjo profesiją vis dar nežiūrima rimtai. Be kita ko, tai yra laikoma sezoniniu darbu, kurį įprastai renkasi jaunimas. Vis dėlto, kodėl Lietuvoje turime tokią didelę padavėjų kaitą? Ar užsieniečiai tikrai yra dosniausi klientai arbatpinigių atžvilgiu? Ir kuo klientams svarbi restorano aplinka?
Trisdešimt metų padavėju dirbęs vyras – apie užsieniečių šykštumą ir stebėtiną Lietuvos politikų elgesį restoranuose
© DELFI / Karolina Pansevič

Jaučiama didelė padavėjų kaita ir profesionalų trūkumas

Su portalu „Delfi“ savo patirtimi sutiko pasidalinti ilgametę patirtį ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje turintis padavėjas Jonas (tikrasis vardas redakcijai žinomas – aut. past.). Pašnekovas pripažįsta, kad Lietuvoje nėra lengva uždirbti antrą ar trečią atlyginimą iš arbatpinigių. „Padavėju dirbu jau apie trisdešimt metų, iš kurių dvidešimt dvejus metus praleidau užsienyje. Lietuvoje, skirtingai nei užsienyje, į padavėjo profesiją nėra žiūrima rimtai. Tai rodo ir padavėjų algos, kurios įprastai yra minimalios. Restoranų savininkai yra linkę galvoti, kad padavėjas uždirba daug arbatpinigių, todėl jiems moka minimalias algas. Manau, kad dėl šios priežasties ir turime didelę padavėjų kaitą“, – svarsto pašnekovas.

Kita problema, padavėjo nuomone, yra ne tik sezoninių, bet ir profesionalių padavėjų trūkumas. „Lietuvoje, skirtingai nei užsienyje, į padavėjus nėra žiūrima rimtai, nes šis darbas yra laikomas sezoniniu. Lietuvoje dažniausiai įsidarbina jaunuoliai, kurie nėra motyvuoti ir visiškai nesiorientuoja šioje srityje. Jei žmogus tuo nesidomi, tokiu atveju net negali jo išmokinti dirbti. Tuo tarpu Amerikoje yra kitokia situacija. Ten nėra amžiaus cenzo, dažnai padavėjais dirba ir vyresnio amžiaus žmonės“, – pasakoja pašnekovas.

Tuo tarpu restoranų grupės „Amber Food“ direktorius Gediminas Balnis sako, kad pagrinde padavėjais dirba jauni žmonės, kurie nėra pastovūs. Dėl šios priežasties vyrauja didelė padavėjų kaita. Pašnekovas taip pat atkreipia dėmesį, kad sezoninių padavėjų trūkumas labiausiai jaučiamas tol, kol nesibaigė mokslo metai. „Lietuvoje nėra tvirtų aptarnavimo sektoriaus tradicijų; tokie darbai nelaikomi prestižiniais ir žmonės dažnai mato juos kaip laikinus. O jaunimas nėra pastovus. Vis daugiau jaunų žmonių išvyksta į užsienį. Vis daugiau norinčių dirbti iš namų. Vis daugiau norinčių turėti savo verslą ar bent jau užimti vadovaujančias pareigas, – įsitikinęs G. Balnis, – Į darbo rinką įsiliejus studentams ir mokiniams, situacija tampa geresnė, tačiau tai pastovi mūsų industrijos problema“.

Trisdešimt metų padavėju dirbęs vyras – apie užsieniečių šykštumą ir stebėtiną Lietuvos politikų elgesį restoranuose
© DELFI / Karolina Pansevič

Padavėjas turi suvokti, kad jis nėra kliento vergas

Vis dėlto, pasak „Delfi“ kalbinto padavėjo, ne kiekvienas žmogus gali dirbti šį darbą. „Visų pirma, svarbu suprasti, kad padavėjas dirba su žmonėmis, todėl jis privalo išlikti mandagus su klientais. Tačiau svarbu parodyti, kad jis nėra vergas. Esu pastebėjęs, kad kai kurie padavėjai to nesugeba parodyti. Be to, tai ne individualus, o komandinis darbas. Esu įsitikinęs, kad padavėjai, gebantys dirbti komandoje, gali pasiekti tikrai puikius rezultatus“, – patirtimi dalijasi padavėjas.

Pašnekovo teigimu, padavėjas privalo turėti stiprų charakterį ir būti dėmesingas: „Pasitaiko atvejų, kuomet klientai išeina iš restorano nesusimokėję. Vienu atveju taip nutinka, nes žmonės pamiršta. Bet pasitaiko ir piktybinių situacijų. Taigi padavėjas turi būti labai atidus detalėms. Be to, aptarnaujant svarbų vaidmenį atlieka padavėjo kūno kalba, kurią svečiai labai greitai pastebi (pavyzdžiui, kada padavėjas yra susinervinęs ir pan.)“.

Arbatpinigių atžvilgiu lietuviai dosnesni nei užsieniečiai

Padavėjo teigimu, šiuo metu lietuviai, o ne užsieniečiai, yra geriausi klientai. Būtent lietuviai yra dosniausi kalbant apie arbatpinigius. „Jeigu matau, kad į restoraną atvyko lietuvių šeima, kuri draugiškai elgiasi su savo vaikais, aš iš karto pradedu su tokiais žmonėmis dirbti. Tuo tarpu užsieniečiai, regis, galvoja, kad svetimoje šalyje neverta išlaidauti, nes čia ir taip brangu. Galiu tvirtai sakyti, kad lietuviai yra dosnesni klientai nei užsieniečiai. Žinoma, prieš kokius 20 metų situacija kardinaliai skyrėsi. Lietuvių požiūris pasikeitė – jie tikrai tapo mandagesni ir dosnesni padavėjų atžvilgiu“, – pasakoja pašnekovas.

Tiesa, padavėjas pripažįsta, kad pelningiausia yra aptarnauti poras ar šeimas su vaikais. „Jeigu yra didesnė šventė, pavyzdžiui, gimtadienis, žmonės nėra linkę palikti daug arbatpinigių padavėjams. Žmonėms atrodo, kad jie jau ir taip nemažai pinigų išleido šventei, – pasakoja pašnekovas, – Neretai tenka aptarnauti svarbius asmenis, pavyzdžiui, politinius veikėjus. Natūraliai tikimasi, kad bus palikta nemažai arbatpinigių. Deja, tenka pasakyti, kad dažniausiai galutinis rezultatas nuvilia. Svarbūs žmonės galvoja, kad padavėjas jiems dar turėtų sumokėti pinigų vien už tai, kad aptarnavo tokį svarbų asmenį. Vos keli politiniai veikėjai nuoširdžiai supranta, kad padavėjas turi gauti arbatpinigius“.

Tuo tarpu, G. Balnio teigimu, arbatpinigiai priklauso nuo padavėjo komunikacinių sugebėjimų ir profesionalumo. „Dauguma restoranuose valgančių lietuvių yra išprusę ir daug keliavę žmonės, kurie užsienyje įprato palikti padavėjui arbatpinigius. Todėl, nors įmonė niekaip neapskaito šių pajamų, mūsų patirtis sako, kad patyręs pardavėjas gali lengvai pasidvigubinti savo atlyginimą. Be to, jam nereikia laukti mėnesio pradžios. Šiandien gavo, šiandien gali ir išleisti“, – svarsto restoranų grupės „Amber Food“ direktorius.

Kokia restorano aplinka – tokie ir klientai

Pasak G. Balnio, restorano aplinką netgi galima palyginti su knygos viršeliu. „Restorano aplinka, interjeras – tai kaip knygos viršelis. Klientas tik vėliau galės įvertinti maistą, jaukumą ar aptarnavimo kokybę. Pirmiausia jis turi užeiti. O tam jis turi „įsimylėti“ restoraną akimis ir suteikti jam šansą klientui patikti“, – neabejoja restoranų grupės „Amber Food“ direktorius.

G. Balniui antrina ir portalo „Delfi“ kalbintas padavėjas, kurio teigimu, restorano aplinka nulemia tai, kokie klientai jame apsilankys. „Įėjus į restoraną, dažniausiai atkreipiame dėmesį į tai, ką savininkas sau leidžia – t. y. baldus, lėkštės, taures ir pan. Jei pastebime, kad yra naudojamos pigios taurės, lėkštė galbūt kažkur įskilusi, tačiau savininkas nemato būtinybės to keisti, tai yra blogas signalas. Tokie dalykai pritraukia atitinkamą kontingentą klientų, kurie nevertina padavėjų ir nėra linkę palikti arbatpinigių“, – dalijasi padavėjas.

„Kita vertus, dažnai savininkai įkuria puikius restoranus, bet nevertina padavėjų darbo – t. y. nenori mokėti didelių algų. Neretai vyrauja įsitikinimas, kad geriau mokėti šefui, kuris gamina įmantrius patiekalus, didelį atlyginimą, nei padavėjui. Vis dėlto turime suprasti, kad padavėjas atlieka svarbų vaidmenį, kadangi būtent jis pristato patiekalą klientui“, – pasakoja padavėjas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(138 žmonės įvertino)
3.6014

Gyventojus stebina keistos išvaizdos „keturakiai“ padarai: aptinka ir pievose, ir prie namų

Grynas sulaukė net kelių skaitytojų laiškų su prašymu padėti nustatyti, kokius padarus...

Šeštadienį 15 tūkst. ėjikų susirinks Pažaislyje – pirks už žingsnius

Vaizdingais Kauno marių šlaitais bei įlankomis, jachtklubu ir barokinės architektūros šedevru...

Grilinimo sezono uždarymui – itin paprastas ir gardus receptas: paaiškina, kodėl prieš kepant mėsą būtina mėtyti iš tam tikro aukščio

Vasara – tikrų tikriausias grilinimo sezonas, kai ant laužo, kepsninės ar šašlykinės kepti...

Į „Delfi“ sugrįžta sena tradicija – Lietuvos rinktinės rezultatus Europos čempionate spėlios naujas orakulas

Nuo rugsėjo 1 d. beveik visą mėnesį Lietuva ir vėl gyvens krepšinio ritmu, nes geriausi šalies...

Pasakiško grožio upės vingį Žemaitijoje prikėlė naujam gyvenimui – vietiniai dabar čia plūsta pavalgyti ir fotografuotis

Vos už kelių kilometrų nuo Mažeikių esantis Krakių miestelis – mažai kam girdėtas. Šią...

Top naujienos

Buvęs Pentagono vadovas – apie Putino kėslus Baltijos šalyse: jis gali ryžtis specifinėms operacijoms (5)

Daugiau JAV pajėgų Lietuvoje ir kitose NATO pafrontės šalyse, kad Kremlius būtų atgrasytas...

Karo ekspertai: rusai renkasi vieną iš blogybių

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai neatmeta, kad vis...

Kalbėdama apie Ukrainą Meloni pratrūko: gal pasakykite tai Putinui? (1)

Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni trečiadienį parlamente pasakė emocingą kalbą,...

Artima Rusijos sąjungininkė įsipareigojo suimti Putiną (10)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali būti suimtas Armėnijoje , kadangi ši šalis...

Tendencijos pramonėje sukėlė nerimą: užsakymų mažiau, eksportas krito

Lietuvos pramonė jau jaučia krizės užuomazgas. Skaičiuojama, kad krinta užsakymai , trumpėja...

Iain Marlow

Šaltiniai: JAV įstumta į keblią padėtį (1)

Xi Jinpingo susitikimai Maskvoje su Vladimiru Putinu įstūmė Joe Bideno administraciją į keblią...

Kada geriausia kreiptis į banką dėl būsto paskolos: išsirinkus būstą ar atlikus turto vertinimą? (1)

Nuo būsto paieškos pradžios iki įkurtuvių pabaigos – nemažai žingsnių, tačiau būtent...

Karas Ukrainoje. Maskvoje pasirodė mįslingi užrašai Zalužnas parodė, kaip Ukrainos pajėgos sunaikino rusų laivą (1)

Rusijos kariai gali pakeisti raketų smūgių į Ukrainą taktiką, sutelkiant dėmesį į...

Karo pramonės atstovams – šiurpus Medvedevo „pasveikinimas“ (10)

Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas per Karo pramonės komisijos...