aA
Nors vandens pramogos yra puikus ir sveikatai palankus laiko leidimo būdas, tačiau atšilę orai ir prasidėjęs maudynių sezonas ne tik džiugina, bet ir kelia nemažai iššūkių, ypač medikams, gelbėtojams bei visuomenės sveikatos specialistams.
Specialistai pataria, kaip saugiai mėgautis vandens pramogomis ir suteikti pirmąją pagalbą
© DELFI / Rokas Tenys

Vien Vilniuje 2020 m. buvo užfiksuota 16 mirčių dėl paskendimo, rodo Higienos instituto duomenys. Todėl maudynių sezono atidarymo proga Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ startuoja su saugaus elgesio vandenyje informacijos ciklu ir primena gyventojams, kaip saugiai mėgautis pramogomis vandenyje.

„Nors sostinėje per pastaruosius 10 metų skendimų statistika gerėjo – ženkliai sumažėjo vyrų ir jaunų žmonių iki 29 metų amžiaus mirčių. Tačiau svarbu ir toliau šviesti visuomenę, skatinti elgtis atsakingai bei paisyti saugaus elgesio prie vandens taisyklių“, – sako „Vilnius sveikiau“ Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Ala Cholopova.

Pirmiausia, norint išvengti nelaimingų atsitikimų, maudytis patartina tik gelbėtojų prižiūrimose vietose ir tik šviesiu paros metu. Tačiau A. Cholopova primena, jog ir esant gelbėtojams atsipalaiduoti nereikėtų.

„Įvertinkite vandens telkinį, kuriame ketinate maudytis. Prieš lipdami į vandenį, atkreipkite dėmesį į paplūdimyje esančius perspėjimo ženklus ir įspėjamąsias vėliavas. Įvertinę situaciją, maudydamiesi plaukiokite tik iki gylį ribojančių plūdurų. O jeigu ketinate maudytis nepažįstamame arba sekliame vandens telkinyje, iš pradžių briskite, o ne nerkite ar šokite. Mat nėrimas į vandenį galva į priekį yra viena pagrindinių galvos ir kaklo traumų priežasčių“, – perspėja A. Cholopova.

Pavojų kelia alkoholis ir širdies ligos

Vienas dažniausių atsitiktinių paskendimų rizikos veiksnių – alkoholio vartojimas prie vandens telkinių. Higienos instituto duomenys rodo, kad vien per pastaruosius dvejus metus net 45 proc. paskendusių vilniečių kraujyje buvo rasta alkoholio.

„Maudytis apsvaigus nuo alkoholinių gėrimų pavojinga, nes tokios būsenos žmogaus koordinacija, reakcija ir aplinkos pojūtis yra sutrikę, – dėsto „Vilnius sveikiau“ specialistė. – Žmogus gali nejausti šalčio, nesuvokti gylio bei atstumo, o dėl visų šių padarinių padidėja rizika paskęsti“.

Kita dažnai pasitaikanti skendimo priežastis – staigi širdinė mirtis. Anot Lietuvos širdies asociacijos Vilniaus skyriaus pirmininkės prof. Žanetos Petrulionienės, norint išvengti rizikos, reikėtų saugotis drastiškų temperatūros pokyčių, kurie gali išprovokuoti širdies ritmo sutrikimus, neretai kainuojančius gyvybes.

„Gana dažni reiškiniai, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, tai gyvybei pavojingas nėrimo į vandenį atsakas arba šalčio šokas. Mat šaltam vandeniui kontaktuojant su žmogaus veidu bei sulaikius kvėpavimą ilgesniam laikui, retėja širdies susitraukimų dažnis, blogėja širdies funkcija. Tokiu būdu žmogaus organizmas „taupo“ deguonies atsargas panėrimo metu, tačiau esantiems rizikos grupėje tai gali būti mirtinai pavojinga. Panėrus ir vandeniui atsitiktinai patekus į kvėpavimo takus gali įvykti ir gerklų spazmas, žmogus nebegali pakankamai įkvėpti, ima trūkti deguonies kraujyje ir širdis gali sustoti“, – teigia Ž. Petrulionienė.

Maudantis sutraukė mėšlungis

Įkaitus saulėje į vandenį šokti pavojinga ne tik dėl širdies darbo sutrikimų, bet ir dėl mėšlungio. Todėl pasikaitinę saulėję ir panorę atsigaivinti, nešokite į vandenį staiga, o verčiau palengva apsišlakstykite, pataria A. Cholopova: „Įkaitusi kūną staiga panardinus į vandenį, raumenis gali sutraukti mėšlungis. Jei jums maudantis sutraukė kojos raumenis, stenkitės nepanikuoti. Net ir ištikus mėšlungiui galima valdyti galūnę ir įtempus raumenį parplaukti į krantą“.

Taip pat specialistė atkreipia dėmesį, jog gana dažna skendimų priežastis – plaukimo įgūdžių stoka: „Nemokantiems plaukti rekomenduojama maudytis kuo arčiau kranto ar prieplaukos. Svarbiausia, kad nemokantys plaukti maudytųsi tokiame vandens gylyje, kuriame kojomis siekia dugną. O tėveliai, nepamirškite, kad prie vandens esantys mažamečiai vaikai negali likti be priežiūros, net jei ir moka plaukti“.

Vilniaus miesto ir rajono gyventojai informaciją apie saugų elgesį vandenyje gali rasti puslapyje www.vilniussveikiau.lt, „Vilnius sveikiau“ socialiniuose tinkluose, viešojoje erdvėje (sporto klubuose, kino teatruose, poliklinikose, lauko reklamose), ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigose.

„Vilnius sveikiau“ vaizdo klipą apie saugų elgesį vandenyje bei pirmąją pagalbą nelaimės atveju rasite čia:

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Karštasis savaitgalis Palangoje: kurortas braškėjo per siūles (62)

Karštąjį savaitgalį Palangos pliaže nebuvo vietos net obuoliui kur nukristi. Tačiau žmonės vis...

„Knygų damos“ rekomendacijos: ką skaityti per atostogas – nuo pažintinių, detektyvinių knygų iki vasariškų romanų (5)

Garsi knygų tinklaraštininkė Nora Žaliūkė („ Knygų dama “), sako, kad vasara be knygų...

Lietuviams šturmavus pajūrį – perspėjimas: tropinė kaitra tęsis, kitą savaitę – dar daugiau staigmenų (81)

Esant karštam orui – pilna žmonių prie jūros. Vieni žmonės laiką leidžia ir su mažais...

Palangos poilsiautojai negali atsiginti kirų: šiemet – kaip niekad įžūlūs, puola slapčia (318)

Vasaros kurorto sostine vadinamojoje Palangoje poilsiaujantys ir čia pagrindiniame traukos centre,...

Dzūkė Janina: grybai dygsta tik feisbuke, bet ne miške, tačiau uogų jau galima rasti Kainos turguje (29)

Žiniasklaidos pranešimai, esą Dzūkijos šiluose jau dygsta voveraitės, gerokai perdėti, sako...

Top naujienos

Lietuvoje – nauja COVID-19 atmaina ir nauji iššūkiai: gydytojai neabejoja, kad atvejų kreivė kils aukštyn prognozuoja atvejų šuolį po 2 mėnesių, gali užsikrėsti ir persirgę (87)

Praėjusią savaitę, ketvirtadienį pranešta apie pirmąjį Lietuvoje aptiktą „indiškosios“,...

Revoliucija pasaulinėje mokesčių santvarkoje: Lietuvai naudinga, o latviams ir estams – užuojauta (149)

Didžiajam septynetui susitarus prikirpti sparnus mokesčių vengėjams, ekonomistas Nerijus...

SAM Vyriausybei siūlo dar laisvinti karantiną: išimtis – Joninėms papildyta (34)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) Vyriausybei siūlo kiek keisti dabar galiojančio karantino...

JAV įspėjo Kiniją dėl COVID-19: yra tik du variantai (36)

Kinija rizikuos būti izoliuota tarptautiniu mastu, jeigu savo teritorijoje neleis atlikti...

Jaunavedžiai Karina Krysko ir Jeronimas Milius „medų kopinėjo“ ypatingoje vietoje: jautėmės, lyg būtume Tailande, tik geriau (30)

Praėjusį ketvirtadienį žiedus sumainę atlikėjai Karina Krysko ir Jeronimas Milius slaptai...

Tomas Janonis | D+

Populiarioje pajūrio vietoje poilsiautojams vietos gali nelikti: dėl didžiulio projekto užsimojo perbraižyti netgi draustinio ribas (22)

Krašto apsaugos ministerijos planai vienoje gražiausių pajūrio vietų, esančių Pajūrio...

Keičiamos sąlygos popierinių receptų išrašymui migdomiesiems ir raminamiesiems vaistams (1)

Skatinant racionalesnį psichotropinių vaistų vartojimą, nuo liepos 1 d. keičiamos jų...

Turguje lietuviškos braškės, medus ir žemuogės – kiek prašo pardavėjai

Vasara – šviežių vaisių ir daržovių sezonas. Todėl dažnas panevėžietis šviežių...