Žmogui šie augalai pavojingi dėl nuodingų sulčių, nes po sąlyčio su jomis padidėja odos jautrumas ultravioletiniams spinduliams.

Tai reiškia, kad po lytėjimo atsiranda skausmingas ir gana stiprus nudegimas, galimas kūno temperatūros pakilimas, niežulys, šaltkrėtis, kiti alergijos simptomai. Be to, jų žiedadulkės taip pat yra pavojingos, jos sukelia pykinimą, dusulį, o kartais net asfiksiją.

Ką daryti, jei ant odos patenka Sosnovskio barščio sulčių

Jei ant jūsų odos pateko šio augalo sulčių, nedelsdami jas pašalinkite iš pažeistos vietos, nenušluostydami, tuo pačiu ne nuvalyti, o tiksliai nuplauti skystį. Po to ją reikia uždengti audiniu, izoliuoti nuo saulės spindulių poveikio. Būtinai persikelkite į pavėsį, jei įmanoma, kelis kartus kruopščiai nuplaukite odą skalbimo muilu.

Sosnovskio barščiai

Kitas 3–4 dienas po pažeidimo reikėtų vengti saulės spindulių, todėl geriau likti namuose. Taip sumažinsite stipraus nudegimo tikimybę ir paspartinsite odos regeneraciją.

Sosonovskio barščiai taip pat gali būti pavojingi jus supančiai ekosistemai. Šis augalas auga labai greitai, todėl neigiamai veikia kitus augalus, juos slopindamas ir mažindamas derlių. Be to, kai boružė auga sklype, ji labai nuskurdina dirvožemį, paimdama naudingas medžiagas, ypač kalį ir azotą.

Kaip naikinti

Norint kuo veiksmingiau kovoti su barščiukais, geriausia naudoti herbicidus. Juos specialistai rekomenduoja įvesti iškart, kai tik pastebėsite augalą savo sklype. Intensyvų jų apdorojimą herbicidais geriau atlikti prieš žydėjimą. Tam reikia paruošti 2–3 kartus stipresnį tirpalą, nei parašyta instrukcijoje. Augalas purškiamas 2-3 savaičių intervalais debesuotomis dienomis. Nepamirškite dėvėti apsauginių drabužių, pirštinių. Taip kiek įmanoma išvengsite kontakto su nuodingu augalu.

Sosnovskio barščiai

Jei žydėjimas jau prasidėjo, apdorojimais herbicidais bus neveiksmingas. Tokiu atveju kiekvieną žiedyną reikia nupjauti rankomis, o po to sudeginti. Taip galite užkirsti kelią jo dauginimuisi dėl savaiminio išsiskleidimo.

Peraugusius barščiukus, padės išnaikinti tik jų sudeginimas. Tačiau šį metodą reikėtų atlikti atsargiai. Augalai apipilami degiais skysčiais, kad žiedynai ir vaisiai būtų kuo labiau sudrėkinti. Būkite atsargūs – deginant barškutis išskiria degius eterinius aliejus.

Sosnovskio barščiai

Barščius taip pat galima išnaikinti taikant agronominius metodus. Pavyzdžiui, nupjaukite jos šaknis 5–10 cm gylyje naudodami plokštelinį pjūklą, būtinai pašalindami augimo tašką. Jei jie jau labai išaugo ir užima didelį plotą, gali padėti arimas. Jis atliekamas vegetacijos metu. Priklausomai nuo jo užsikrėtimo, atsikratyti barščio gali prireikti 2–7 metų. Venkite arimo rudenį, nes taip dirvoje gali tik padaugėti jų.

Reguliariai prižiūrėkite sklypą. Nedidelius kupstus galima išravėti. Vasarą gali atsirasti jaunų augalų, todėl nepamirškite apžiūrėti sklypo ir išnaikinti augalą.