aA
Palangos gelbėtojai šią vasarą ne tik sergėjo poilsiaujančiuosius pajūryje, bet ir dažnai tekdavo padirbėti auklėmis – būdavo tokių dienų, kai tėvų neberasdavo apie pusšimtis vaikų.
© Mindaugas Milinis

Kadangi šiemet, kaip niekad anksčiau, teko ieškoti itin daug tėvų, kurie nesužiūrėjo savo mažųjų, gelbėtojai ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai patikino, jog imsis prevencinių priemonių, jog tokių situacijų nebepasikartotų kitąmet.

Problema egzistuoja

Nors šiemet itin daug darbo dėl nuklydusių vaikų turėjo gelbėtojai, šiemet mažiau būta tokių vaikų, kurie būtų sugalvoję savarankiškai paklajoti po Palangą. O taip yra buvę ankstesniais metais.
Kaip pasakojo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė spaudai Vaiva Arnašė, šią vasarą Palangoje apie tokius vaikus nesulaukta nė vieno pranešimo.

„Šią vasarą neturime pranešimų apie pasiklydusius vaikus. Praėjusiais metais tokių pranešimų buvo, tačiau šiemet apie pasiklydusius vaikus nepranešta. Palangos gelbėtojai tvirtina, jog pasiklydusių vaikų yra labai daug. Pasiklydusių vaikų iš tiesų yra. Jie paklysta valandai, dviem, kartais ir trumpesniam laikui dingsta iš akiračio. Tokie vaikai Palangos gelbėtojų dėka yra grąžinami tėvams. Pranešimai apie paklydusius vaikus vaiko teisų apsaugos specialistų ir policijos dažniausiai nepasiekia. Tokia problema egzistuoja“, – apie šiųmetinę situaciją atsiliepė atstovė spaudai.

V. Arnašė patikino, jog svarstoma, kaip šią problemą spręsti. „Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius kartu su Klaipėdos apskrities policijos bei Palangos gelbėjimo stoties atstovais ieškos būdų, kaip užkirsti kelią tokiems atvejams, kaip pasiekti, kad vaikai būtų saugūs. Bus vykdoma prevencinė akcija“, – sakė ji.

Palangos gelbėtojų vadovo Jono Pirožniko pasiteiravus, ar įmanoma, jo manymu, išspręsti šią problemą, jis neabejojo, jog tikrai taip. „Jeigu vykdysime prevencines priemones, šalia bus Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistai, tėvai tikrai į šią problemą pažiūrės rimčiau. Būtina tėvus drausminti, jog pernelyg neatsipalaiduotų ir pasirūpintų savo vaikų saugumu“, – teigė J. Pirožnikas.

Pasak pašnekovo, šiemetinė itin puiki vasara į Palangą suviliojo labai daug poilsiautojų – pusė milijono. „Kai nuolat poilsiauja daug žmonių, itin atidiems reikia būti ne tik mums, bet ir tėvams, atostogaujantiems su vaikais. Vaikai greit išsigąsta, jei nebemato tėvų, tad būtina pasirūpinti, kad vaikas nuolat būtų tėvų akiratyje. Būta ne viena tokia situacija, kai randam vaiką, bet nerandam tėvų. Tėvai atsiranda po kiek laiko ir bara vaiką, kodėl jis nebuvo toje vietoje, kurioje buvo paliktas“, – pasakojo Palangos gelbėtojų vadovas.

Paruošti vaikams atmintuką ir pernelyg neatsipalaiduoti

Būta ir tokių situacijų, kai vaikučiai nuklysdavo nebūtinai paplūdimyje. Birželio mėnesį buvo atvejis, kai prie miesto fontano apie 4 metukų berniukas pasigedo mamos, tačiau ji tuoj pat atsirado, – papasakojo pašnekovė. Vaikas su mama buvo atvykęs iš Kauno.

„Tėveliai turėtų vaikučius, ypač mažesnio amžiaus, išmokyti pasakyti savo vardą, pavardę, iš kur yra atvykę, galbūt į drabužių kišenę, kuprinę įdėti atmintuką su savo kontaktais, kad vaikui pasiklydus, jam būtų galima padėti susisiekti su artimaisiais“, – patarė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė spaudai.

Šiemetinė vasara išties lepino, tad nieko keisto, jog į Palangą plūdo išties daug poilsiautojų. O šie, atvykę ilsėtis, kartkartėm pernelyg atsipalaiduoja.

„Viena aktualiausių šią vasarą problemų – įstatyminių atstovų piktnaudžiavimas alkoholiu. Pastebėtina, kad atvykę į kurortą poilsiauti, tėvai pamiršta atsakomybę ir pareigą tinkamai rūpintis vaikais, iki vėlumos linksminasi, palikdami savo atžalas be priežiūros. Per liepos-rugpjūčio mėnesius penkiems vaikams nakties metu buvo suteikta pagalba Palangos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ Vaikų socialinės globos skyriuje, jais buvo pasirūpinta, kol atvyko artimieji.

Visiems penkiems vaikams buvo nustatytas I grėsmės vaikui lygis, sutikrinti duomenys apie šeimas „Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos duomenų registre“ ir informacija perduota faktinės gyvenamosios vietos teritoriniams skyriams dėl pagalbos poreikio vaikui ir šeimai vertinimo, – apie pernelyg atsipalaidavusių tėvų pasekmes papasakojo V. Arnašė. – Visi asmenys į Palangą buvo atvykę poilsiauti. O detaliau – trijų vaikučių dvi mamos buvo neblaivios, vieno vaiko mama neblaivi smurtavo sugyventinio atžvilgiu, policija fiksavo smurtą artimoje aplinkoje, penkto vaiko viešnagė Palangoje baigėsi Palangos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ Vaikų socialinės globos skyriuje, kadangi mamai išvykus namo į Vilnių, tėtis vartojo alkoholį ir negalėjo tinkamai pasirūpinti sūnumi“.

Grėsmės vaikui lygiai

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba primena, jog grėsmės vaikui lygiai yra du. Lygius skiriantis požymis – grėsmė vaiko saugumui sveikatai ir gyvybei.

Pirmasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai pažeistos vaiko teisės, tačiau nėra grėsmės vaiko saugumui, sveikatai ir gyvybei.

Antrasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai yra grėsmė vaiko saugumui, sveikatai ir gyvybei.
Kokių imamasi veiksmų, nustačius grėsmės vaikui lygį? Nustačius pirmąjį grėsmės vaikui lygį, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai: inicijuoja atvejo vadybininko paskyrimą (atvejo vadybininkas pagal nustatytą tvarką atlieka šeimos poreikių pagalbai vertinimą bei organizuoja atvejo nagrinėjimo posėdį, kuriame yra sudaromas pagalbos planas šeimai).

Nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai: inicijuoja atvejo vadybininko paskyrimą, inicijuoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos mobiliosios komandos sudarymą.

Nustatant grėsmės vaikui lygį, atsižvelgiama į grėsmės vaikui lygio vertinimo metu nustatytą informaciją apie esamus grėsmės vaikui rizikos veiksnius bei kriterijus. Vertinant grėsmės vaikui lygį, tuo pačiu metu vertinama vaiko, jo šeimos narių, su juo gyvenančių asmenų ir (ar) kitų asmenų, specialistų pateikta informacija apie galimus vaiko teisių pažeidimus.

Specialistai, įvertinę vaiko funkcionavimo rizikos veiksnius bei rizikos veiksnius, susijusius su vaiko atstovais, tėvystės įgūdžiais ir bendravimu (santykiu su vaiku) bei socialine aplinka arba nustatę, kad vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą nesiima reikiamų veiksmų vaiko saugumui užtikrinti ir taip sudaro sąlygas atsirasti grėsmei vaiko sveikatai ar gyvybei, nustato antrąjį grėsmės vaikui lygį ir kreipiamasi į teismą dėl vaiko paėmimo iš tėvų arba kitų atstovų pagal įstatymą leidimo išdavimo.

Paimtas vaikas iš jam nesaugios gali būti laikinai apgyvendintas pas: giminaičius, asmenis, su vaiku susijusius emociniais ryšiais, vaiko brolį ir (arba) seserį globojančią (rūpinančią) šeimą, taip pat gali būti apgyvendintas globos centre, šeimynoje, vaikų globos institucijoje.

http://www.palangostiltas.lt/
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Savaitgalio oras patiks ne visiems: graži bus tik viena diena (9)

Orai Lietuvoje bent jau pirmąją rudens savaitę dar tikrai neprivers susigūžti, priešingai –...

Pasodino daržą pačiame miesto centre: džiaugiasi pirmuoju derliumi (8)

Sodininkystė ir daržininkystė lietuviams ypač mėgstami užsiėmimai, dažniausiai tradicinėse...

Turime kuo didžiuotis: vaizdai nuo Lietuvos apžvalgos bokštų užburia savo grožiu (47)

Technologijų amžiuje vis dažniau atsigręžiame į gamtą, laisvomis valandomis skubame ištrūkti...

Palangos verslininkai dar tikisi uždirbti: šiuo metu kurorte karaliauja vasarą specialiai jį aplenkusieji (27)

Nors šiemet vasara ilgai lepino karštais orais, o pamėgusieji užsienio kurortų kaitrą galėjo ja...

Lietuvos padangėje – nemalonumai: orai nudžiugins vienintelę savaitės dieną (39)

Kai anksti ryte pėdinant į darbą jau norisi apsivilkti striukę, o dienos metu jaukiau jaučiamės...

Top naujienos

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti: nebematome kito būdo atkreipti visuomenės dėmesį (29)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (104)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (30)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (19)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (223)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (99)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...

Po kritikos bangos – svarbus Theresos May pareiškimas dėl „Brexit“ (13)

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May trečiadienį atsakė į Europos Sąjungos kritiką jos...

Ko neparodė TV kameros: po viešo Gražulio atsiprašymo sekė kitas susitikimas, po kurio palangiškė negali ramiai miegoti (228)

Nuo pat pirmosios skandalo dienos žinomas politikas Petras Gražulis ir palangiškė Birutė...

Keturi labai neįprasti būdai patirti orgazmą

Visi esame patyrę tą lengvumo jausmą, kaip pagaliau atsisėdi ant klozeto, atpalaiduoji šlapimo...