aA
Pastaruoju metu yra vėl atkreiptas dėmesys į unikalią girią – Punios šilą. Punios šilas yra sudėtinė Nemuno kilpų regioninio parko teritorinė dalis. Šilą sudaro tik 456,94 ha gamtinis rezervatas, o 2249,39 ha yra botaninis – zoologinis draustinis. Suprantama, draustinio statusas negali užtikrinti reikiamos šio unikalaus miško apsaugos. Nors regioninis parkas įsteigtas 1992 metais, tačiau nebuvo jokių Aplinkos ministerijos iniciatyvų steigti gamtinį rezervatą visoje Punios šilo teritorijoje. O rezervatas sudaro tik nedidelę šilo dalį.
Geriausiai Punios šilo vaizdas matomas iš paukščio skrydžio
© Renatas Jakaitis

Daugelį metų draustinio teritorijoje buvo vykdomi miško kirtimai. Iškilus gamtininkų ir visuomenės diskusijoms ir nerimui bei prezidento Gitano Nausėdos susirūpinimui, aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sustabdė miško kirtimus. Taip pat ministras pareiškė, kad nuo š.m. spalio 15 d. bus atšauktos visos medžioklės.

Tačiau įsteigus rezervatą visame šile yra ir išeitis. Pagal pasaulyje visuotinai pripažintos prestižinės gamtosaugos organizacijos Tarptautinės gamtos apsaugos sąjungos (IUCN) priimtus sprendimus, gamtiniai rezervatai yra suskirstomi į dvi subkategorijas – Ia ir Ib. Ia subkategorija yra griežtos apsaugos teritorija, kur galimi tik moksliniai tyrimai ir rezervato darbuotojų priežiūros darbai, o žmonių lankymasis yra draudžiamas. Ib subkategorijos teritorijos yra tvarkomieji rezervatai, kur yra leidžiamas ribotas lankymasis ir gali būti atliekami riboti buveinių tvarkymo darbai, tam parengus gamtotvarkos planus. Tokiu būdu vietiniai gyventojai galėtų nustatytu laiku ribotai lankytis.

Punios šilas vasarą
Punios šilas vasarą
© Organizacijos nuotr.

Remiantis Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymu rengiant Tvarkymo planus (schemas) galima išskirti griežtos apsaugos rezervatinių miškų ir reguliuojamos apsaugos rezervatinių miškų zonas. Tai atitinka ir tarptautinius reikalavimus, tačiau tam turi būti parengti tvarkymo planai (schemos). Tokiu būdu būtų vietinių gyventojų lankymosi problemą galima išspręsti leidžiant vietiniams gyventojams ribotai lankytis reguliuojamoje apsaugos zonoje. Taip pat parengus tvarkymo ar gamtotvarkos planus šioje zonoje būtų galima atlikti ir ribotus buveinių tvarkymo darbus, kas yra negalima griežtos apsaugos zonoje. Visas gamtinių rezervatų reglamentavimas yra patvirtintas minėtame įstatyme. Reikia atkreipti dėmesį, kad Punios šilo zonoje yra tik keli kaimai su mažu gyventojų skaičiumi. Į planuojamą teritoriją patenka Padaglės viensėdis, Stražiškių ir Strazdinės kaimų teritorijos, Panemuninkų kaimo teritorijos dalis. Tokiu būdu nedidelis gyventojų skaičius neigiamo poveikio neturėtų, leidžiant nustatytu laiku reguliuojamoje apsaugos rezervato zonoje uogauti ir grybauti.

Ne vien lankymosi ribojimas iššaukia gamtinio rezervato priešininkų neigiamą požiūrį. Tai būtų ir medžioklės uždraudimas. Tai pabrėžia ir gamtosaugininkai, taip pat apie tai viešai pasisakė ir buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas (https://www.delfi.lt/grynas/gamta/navickas-apie-kirtimu-stabdyma-punios-sile-sitoje-istorijoje-esme-slypi-medziokleje.d?id=81929757). Jo manymu, miškų kirtimų sustabdymas yra teigiamas žingsnis, tačiau rezervato steigimui buvęs ministras ir gamtosaugininkai įsitikinę, kad svarbiausia kliūtis gali būti ne vietinių gyventojų lankymosi apribojimas, o medžioklės uždraudimas.

Tyrimai Punios šile buvo atliekami ne vienos organizacijos ir mokslininkų. Vieni pirmųjų darbų vadovaujant prof. J. Balevičienei buvo atlikti Lietuvos gamtos fondo1994 – 1995 m. Lietuvos gamtos fondas nustatė, kad vertingiausios buveinės ir saugomų rūšių radimvietės yra ne rezervacinėje zonoje. Dėl to buvo kreiptasi į Aplinkos ministeriją, kad visas Punios šilas būtų paskelbtas rezervatu, tačiau ministerija to nepadarė. Vėliau buvo atliekami ir kitų mokslininkų tyrimai, taip pat parengta disertacija. Tačiau Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemoje (tvarkymo plane), kuri buvo patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. kovo 17 d. Nutarimu Nr. 244 „Dėl Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemos“ nebuvo numatyta steigti visą Punios šilą gamtiniu rezervatu. Pažymėtina, kad buvo ir atskirų mokslininkų bei gamtosaugininkų iniciatyvų, raginančių visą Punios šilą steigti rezervatu, tačiau Aplinkos ministerija ir Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba nepritarė šioms iniciatyvoms.

Punios šilas vasarą
Punios šilas vasarą
© Organizacijos nuotr.

2017 m. VĮ Valstybės žemės fondas atliko Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemos (ribų ir tvarkymo planų) korektūrą. Šio darbo sprendiniuose taip pat buvo siūloma: apjungti regioninio parko Punios šilo gamtinį rezervatą ir Punios šilo botaninį-zoologinį draustinį į vieną – Punios šilo gamtinį rezervatą; tvarkymo plane išskirti griežtos apsaugos ir reguliuojamos apsaugos kraštovaizdžio tvarkymo zonas; nustatyti apsaugos ir tvarkymo priemones ir t.t. Šis darbas yra rimtas argumentas steigti Punios šilą gamtiniu rezervatu.

Šiuo metu Nemuno kilpų regioniniame parke yra išskirtos Funkcinio prioriteto zonos (kuri apima Punios šilo gamtinį rezervatą, Punios šilo botaninį - zoologinį draustinį, taip pat Kraštovaizdžio tvarkymo zonos. Tokiu būdu Punios šilas yra tvarkomas tokiais principais, kaip ir visas regioninis parkas. O tai neužtikrina unikalaus Punios šilo apsaugos.

Dabartinė apsaugos ir tvarkymo situacija neužtikrina tinkamo unikalaus Punios šilo apsaugos, dėl to būtina kuo skubiau steigti gamtinį rezervatą. Tokios kosmetinės priemonės, kaip laikinas miško kirtimo sustabdymas, laikinas medžioklės uždraudimas neišsaugos vertingo Punios šilo ateities kartoms.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
4.6429

Kaip išnaikinti tarakonus? (73)

Tarakonai – bene geriausiai prisitaikę kenkėjai, kurių suskaičiuojama daugiau nei 4000...

Mokslininkai paaiškino, kas vyksta su rudeniu: pokyčių bus ir daugiau, o žiema gali smarkiai nustebinti (107)

Vis ilgėjanti vasara ir vėlyvas ruduo – klimatologų ir meteorologų teigimu, netrukus šis...

Panevėžietė įrodė, kad Lietuvoje arbūzai puikiausiai auga: užsiaugino tiek, kad neturi kur dėti (47)

300 kilogramų arbūzų – tokiu derliumi šiemet gali pasidžiaugti Panevėžio rajone, Bartkūnų...

Per Lietuvą ketvirtadienį keliauja lietus: užsidegė elektros skydinė, virto medžiai (28)

Per Lietuvą ketvirtadienį keliauja lietingi ir audringi orai: užsidegė elektros skydinė, virto...

Žada, kad kainos sumažės perpus: kiek rugsėjį kainuos nakvynė Palangoje ir Nidoje? (89)

Jeigu Palangoje liepos pabaigoje viešbučių ir apartamentų paieškos sistemoje booking.com vienai...

Top naujienos

Ukrainos milijardierius: šalis atsigręš į Rusiją (18)

Kai Igoris Kolomoiskis sako, kad Ukraina turėtų nusigręžti nuo Vakarų ir atsigręžti į...

Siaubingi faktai: Kėdainiuose nauja poilsiavietė su paplūdimiu įrengta ant žmonių kaulų (128)

Mažiau nei savaitę Kėdainiuose dirbantys archeologai atskleidė siaubingus faktus – apie 700...

Rusijos žvalgybos vadas žada „veidrodines priemones“, atsakant į malonę dviem rusų šnipams (56)

Rusijos Užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas penktadienį paskelbė, kad...

Švedijos žiniasklaida: SEB susijęs su masiniu pinigų plovimu Baltijos šalyse (124)

Švedijos visuomeninis transliuotojas SVT parengė reportažą apie įtariamą pinigų plovimą...

Bugavičiaus mylimoji Vita Jakutienė reikalauja beveik 2 milijonų eurų prašoma bylą nagrinėti už uždarų durų (161)

Kauno apygardos teismui toliau nagrinėjant Deimanto Bugavičius nužudymo bylą, į teismo posėdį...

Vidą Antonovą pažinojęs režisierius prabilo apie mažai kam matytą jo pusę: kraštutinumai šeimoje kėlė didžiausią nuostabą (16)

Lapkričio 14-osios dienos rytą nuo kraujo vėžio mirė „Mafijos tėvu“ vadintas Vidas Zenonas...

Niūrios žinios iš vienos pavojingiausių vietų Žemėje: ima aižėti radioaktyvių atliekų pilnas kapas (11)

Maršalo Salų gyventojai branduolinių atliekų saugojimo vietą – Runito kupolą – vadina kapu...

Romas Lazutka. Dėl nedidinamų algų kalti visi, bet labiausiai mes patys (96)

Valdžia skriaudžia dėstytojus, išsižada kitąmet 10 proc. didinti algas. Doc. M. Jastramskis...

Neapsikentė ir Tapinas: jei prieš 3 metus į LFF būtų atėję vyrai juodais kostiumais ir kaukėmis... (17)

Paskutinis Lietuvos futbolo rinktinės pralaimėjimas Europos čempionato atrankos rungtynėse su...

Šokiruojanti statistika – apie moteris prie puodų ir neverkiančius vyrus (9)

Stereotipus apie moteris prie puodų ir neverkiančius vyrus Lietuvoje, pilnai patvirtina statistiniai...