aA
Maudynės – smagus, bet pavojingas užsiėmimas: vien per birželį Lietuvoje nuskendo 24 žmonės, liepos statistika, panašu, tikrai nebus geresnė. Anot Palangos gelbėjimo stoties vadovo, nors poilsiautojai tampa vis sąmoningesni, pasitaiko žmonių, kurie neįvertina jūros keliamo pavojaus: koją pakiša ir alkoholis, ir pasitikėjimas prekybos centruose įsigytais pripučiamais paplūdimio atributais.
Gelbėtojų vadas – apie tai, kas vyksta paplūdimiuose: „rėpliojančius kaip vėžliai“ poilsiautojus siunčia namo arba į akistatą su pareigūnais
© DELFI / Orestas Gurevičius

Egzistuoja ir žalios spalvos vėliava, bet Lietuvos gelbėtojai jos net neturi: Palangoje to niekada neprireiks

Palangos gelbėjimo stoties vadas Jonas Pirožnikas sako, kad stebuklingų pokyčių poilsiautojų elgesyje, deja, nėra: „Stebuklų per metus ar per mėnesį įvykti negali. Tai ateina su laiku. Mano 15 metų darbo stažas rodo, kad poilsiautojai pasikeitė į gerąją pusę. Noriu pabrėžti: ir alkoholio vartojimas, ir kultūra, ir drausmė. Aišku, ne visiems tai daeina.“

Yra kelios vėliavų pajūryje spalvos: raudona vėliava praneša apie tai, jog maudytis jūroje griežtai draudžiama, raudona ir geltona vėliava, iškeltos kartu reiškia, jog toje vietoje budi gelbėtojai. Geltona – maudytis pavojinga, tačiau galima. Galiausiai, žalia, signalizuojanti, kad maudytis nepavojinga. Pastarosios, sako, J. Pirožnikas, lietuviškame pajūryje niekada neišvysime:

„Žalios vėliavos mes neturime, negaminame ir niekada gyvenime nekabiname, todėl, kad Baltijos jūroje visada pavojinga: yra srovių, duobių ir t.t. Žalią vėliavą galima kabinti baseine ar kažkokiame ežere.“

Deja, net ir plevesuojant raudonai vėliavai, tenka drausminti ir net iš jūros traukti žmones. Tiesa, čia galioja tam tikros išimtys:

„Girdime kai kada iš poilsiautojų „Atvažiavau į Palangą, keturias dienas gavau išeiginių taip sunkiai ir man taip nesiseka, raudona vėliava, ką man daryt?“ Mes leidžiame per raudoną vėliavą maudytis poilsiautojams, kurie dėvi gelbėjimosi liemenes, aprobuotas ES ir turinčias CE kategoriją ir atitinkančias visus reikalavimus. Pasaulyje nėra nuskendusio su gelbėjimosi liemene žmogaus.“

Jonas Pirožnikas
Jonas Pirožnikas
© DELFI / Justinas Auškelis

Vaikai, tėvai ir pripučiami atributai: nepasitikėkite šiais pirkiniais

Gelbėjimo stoties vadas sako, kad tokias CE kategorijos liemenes pravartu nupirkti ir mažamečiams. Tėvai su vaikais, beje, ne visada pajūryje elgiasi atsakingai: neretai, pasakoja J. Pirožnikas, paklausus besimaudančio vaiko, kur jo tėveliai, šis neretai parodo į kopas ar kitą kranto galą, iš kur tolumoje mojuoja tėvai ir sako, jog stebi savo vaiką: „Bandai paaiškinti taisykles, kad iki nelaimės – vienas žingsnis. Jei vaikas papuls į bangą – mama matys, kaip jis nuskęsta.“

Be to, pagal paplūdimio taisykles, visi prekybos centruose populiarūs vaikiški pliažo atributai – gelbėjimosi rankovėlės, kiti pripučiami daiktai – yra uždrausti, mat šie dažniausiai gaminami Kinijoje ir ant daiktų parašyta, kur juos galima naudoti – baseine, vonioje ar pan., bet tikrai ne jūroje, kur gali bet kada išsileisti, susprogti ar pan. Plaukioti su pripučiamais čiužiniais taip pat negalima:

„Yra tekę prie 7 metus gelbėti žmogų, su čiužiniu nuneštą 8 km. nuo kranto: artimieji pasigedo, jis pakrantėje gulėjo ant čiužinio ir buvo nuneštas į jūrą. Žmogų parvežėme su vandens motociklu, čiužinį teko palikti jūrai. Geriau jūra tegul pasiima čiužinį, nei žmogų.“

Didžiausias pavojus – ištikusi panika

Ne kartą girdėta istorija – nors poilsiautojas, regis, brido negiliai, tačiau nuskendo. Kur slypi didysis jūros pavojus? „Aš jums paaiškinsiu: kai yra bangavimas – žmonės ateina, šokinėja per bangas ir per kažkurį laiką, 40 minučių ar valandą, bešokinėjančius juos srovė nunešė į kairę ar dešinę pusę. Jie to net nepajaučia ir, grįždami atgal, jau eina per kitas vietas. Jie pilni emocijų, adrenalino, su džiaugsmu grįžta į krantą ir papuola į duobę. Papuolus į duobę, prasideda panika: pirmas vandens gurkšnis ir prasideda skendimas.“

Tokią akimirką gelbėtojų vadas sako pirmiausia stengtis nepanikuoti, ramiai išpūsti įkvėptą vandenį, stengtis sustabdyti kvėpavimą, pamėginti pereiti, perplaukti duobę ar iš jos išnerti. Duobė paprastai nėra labai didelė ar gili – apie 3 – 4 metrų skersmens ir iki maždaug 40 cm. gylio.

Gelbėtojai, sako pašnekovas, dirba ne tik jūroje, bet ir ant kranto, kur užsiima prevencija: „Yra 50 proc. tikimybė išgelbėti neblaivų asmenį vandenyje. Todėl visad sakau gelbėtojams, kad jeigu galime jį išgelbėti dar krante – taip ir bandome daryti. Poilsiautojus, kurie rėplioja kaip vėžliai iki jūros, apsukam ir bandom prašyti, kad jie paliktų paplūdimį. Kai kurie sutinka. Aiškiname, kas bus, jei jie nepaklus: atvažiuos policijos pareigūnai, išveš, gausit baudą ir bus sugadintos atostogos. Bandome susitarti.“

Palanga, poilsiautojai
Palanga, poilsiautojai
© Mindaugas Milinis

Veiksmai, pamačius skestantįjį: prieš priimdami sprendimą, įvertinkite savo jėgas

Prieš dešimtmetį, sako J. Pirožnikas, buvo kur kas daugiau nesupratingų, besiginčijančių poilsiautojų. Šiuo metu visi gelbėtojų ir poilsiautojų pokalbiai įrašomi, tad beprasmių ginčų mažėja, o ir paplūdimio taisyklės kuo aiškiausiai surašytos Palangos savivaldybės tinklalapyje.

Galiausiai, kaip elgtis, pamačius skestantįjį? „Pirmiausia, matant skestantįjį, reikėtų skambinti 112 arba mūsų trumpuoju numeriu 1509, jei tai nutinka mūsų saugomoje teritorijoje.“ Anot pašnekovo, žmogus, prieš nutardamas padėti skęstančiam, turi įvertinti savo jėgas. Skęstančiam, jei tik įmanoma, reikėtų numesti kamuolį, butelį, jei turite – gelbėjimo ratą, paduoti virvę ar bent šaką, kad žmogus užsikabintų ir būtų galima jį ištempti į krantą. Visgi, jei pagelbėti norintis asmuo nėra įsitikinęs, kad pavyks padėti – vietoje vieno nuskendusio tokioje situacijoje gali įvykti ir dvi tragedijos.

J. Pirožnikas sako, jog, nors gelbėjimo punktų pajūryje netrūksta, gelbėtojų nėra tiek, kad būtų galima prižiūrėti kiekvieną žmogų, todėl ir iš pačių poilsiautojų prašo atsakomybės ir sąmoningumo bei linki ne tik gero poilsio, bet ir saugoti save, nešioti galvos apdangalus, vartoti daug skysčių ir čia pašnekovas pabrėžia kalbantis apie vandenį, o alkoholio paplūdimyje ragina griežtai atsisakyti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
3.3158

Profesorius Urbonas įvardijo produktą, kurio turėtų nelikti vaikų meniu: jis gali lemti mirtinas pasekmes (161)

Duonos riekė, daržovė, vaisius ir sūrelis – geras priešpiečių dėžutės turinys? Pasirodo,...

Užburiantys gamtos vaizdai – užfiksavo paskutines vasaros akimirkas (11)

Šilčiausias ir šviesiausias metų laikas su mumis atsisveikina – paskutinę vasaros dieną norisi...

Pavargęs nuo karantino, Rokas sumanė augintinei aprodyti Europą: sėdo į mašiną ir įveikė 6000 kilometrų (52)

Vokiečių aviganei Norai išties pasisekė – kur bekeliautų jos šeimininkas Rokas Markovičius,...

Anūkė metė sau iššūkį: už 480 eurų seną močiutės kambarį pakeitė neatpažįstamai (132)

Per savaitę suremontuoti seną močiutės kambarį, kad šis būtų šiltas ir jaukus. Tokį...

Telšių rajone Monika rado savo gyvenimo grybą: tokio milžino dar neteko matyti (61)

Miškuose pasipylus grybams, grybautojai aptinka ir dar nematytų įdomybių. Štai, sekmadienį...

Top naujienos

Provokacijos iš Baltarusijos darosi vis įžūlesnės: tai buvo pirmas kartais, kai neteisėtas migrantas taip elgėsi (283)

Neteisėtai į Lietuvą mėginančių patekti migrantų skaičius pastaruoju metu sumažėjęs,...

Daugėjant ženklų dėl naujo karantino jau dabar neabejoja: pokyčių bus, dabartinės taisyklės griežtės įvertino galimus pokyčius dėl kaukių (284)

Dar vieno karantino bent jau kol kas nebus. Premjerei Ingridai Šimonytei užsiminus apie siūlymus...

Šalies reanimacijose dėl COVID-19 gydomi keli mažamečiai: grėsminga komplikacija gali atsirasti net po 4–5 savaičių (440)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketvirtadienį pranešė, kad Vilniuje, ligoninės...

Praeityje skandalingo veikėjo karjeroje – neįtikėtinas šuolis: be medicininio išsilavinimo gavo aukščiausias pareigas ligoninėje Malinauskas: tai visiškas absurdas (630)

Paaiškėjus apie kontroversiškai vertinamo Juliaus Pankos naujas pareigas Kupiškio ligoninėje,...

Policija įminė atokioje vietovėje rastos ir nieko nepamenančios moters mįslę jos kurtus papuošalus pirko Holivudo žvaigždės (31)

Nustatyta Kroatijai priklausančioje saloje rastos moters tapatybė. Išgelbėtoji nesugebėjo...

Du pratęsimai Alytuje – jokia raudona vėliava Schilleriui: svarbiausia – pergalė įvertino Ulanovo situaciją (2)

„Betsafe-LKL“ pirmenybėse ketvirtadienį vakare Alytaus „Dzūkija“ (1/1) metė rimtą...

Šarūnas Meškys | D+

Ugnikalnio išsiveržimas Kanaruose prikėlė prieš 20 metų paskelbtą Ameriką nušluosiančio megacunamio scenarijų: mokslininkai pateikė naują versiją (5)

Iki šiol Cumbre Vieja ugnikalnis La Palmos saloje Kanaruose paskutinį kartą buvo išsiveržęs...

Galinga audra slenka per Lietuvą: įspėja dėl savaitgalio - kai kur situacija tik prastės (2)

Šiandien per Lietuvą keliaus galingas ir aktyvus ciklonas. Numatomi debesuoti, vietomis (daugiausia...

Medikai kovoja dėl sunkia COVID- 19 forma sergančio vaiko gyvybės: aiškėja, kad tėvai nebuvo pasiskiepiję (576)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys feisbuke pasidalijo trumpa informacija apie reanimacijoje...

Klaipėdietės kurtus drabužius vilkės net pati Jennifer Lopez: juos išvysite „Netflix“ filme (21)

Šis ruduo Klaipėdoje įsikūrusiam prekės ženklui „Salanida“ išties ypatingas, ir ne tik...