Renginio misija skamba kaip niekada aktualiai ir tuoj pat vejasi kitas klausimas, kaip tai įmanoma padaryti fiziškai per vieną dieną? Kas tie šimtai motociklininkų? Ir kokia nauda visuomenei? Apie visa tai pranešime žiniasklaidai nuomone dalijosi renginio idėją palaikantys maestro Donatas Katkus, atlikėjas Jurgis Didžiulis ir renginio organizatorių atstovė Birutė Vaitkutė.

Vienybė per bendravimą

Organizatoriai teigia, kad galima daug kalbėti apie vienybę, bet norint pajausti tikrąją jos jėgą su krašto žmonėmis, labai svarbu – gyvas bendravimas: susitikimas, rankos paspaudimas, pokalbis ar išgertas kartu arbatos puodelis.Tik po tokio gyvo susitikimo jaučiamės dvasiškai artimi ir tada ateina vienybės jausmas.

Žinomas atlikėjas ir „Ryterna modul Mototurizmo ralis“ renginio draugas J. Didžiulis įsitikinęs, kad vienybei būtinas gyvas bendravimas.

„Žmonės myli tai, ką supranta. Ir jie jaučia tai, kas jiems nėra svetima. Kad mes galėtume suvokti, kas yra Lietuva, mes turime būtinai keliauti, susipažinti. Ir ne tik su kraštovaizdžiu, bet ir su žmonėmis. Tai yra labai geras būdas stiprinti sąsajas su tuo, kas mes esame’“, – sako atlikėjas.

Visa tai ir patirs ralio dalyviai keliaudami per kultūros, paveldo ir istorinius objektus, susijusius su prezidento Kazio Griniaus gyvenimu ir palikimu, naujai pažvelgdami į Lietuvos knygnešystę, prisimenant, kad šie metai bibliotekų.

O svarbiausia – renginio dalyvių atvykstant laukia dešimtys bendruomenių, tarp jų aktyviausios Mažosios Lietuvos kultūros sostinės: Gelgaudiškis, Merkinė, Alanta, Vepriai, Pagramantis, Žemaičių kalvarija, Šeduva, Josvainiai ir kt. Ir taip rallio maršrute numatyta apkeliauti 40 išskirtinių objektų.

Mototurizmo ralyje keliauja šimtai motociklininkų iš įvairiausių miestų ir miestelių. Pasitinkančios bendruomenės taip pat labai skirtingos. Tad apie ką gali bendrauti nepažįstami žmonės?

„Puikiai suprantama, kad, draugai gali kalbėtis apie neįmuštą įvartį, jeigu abu žino, kad jiems rūpi futbolas. Tuo tarpu renginio dalyviams rūpi Lietuvos krašto pažinimas.Todėl ralio punktai nėra šiaip koordinatės žemėlapyje – tai yra gyvi kultūros, paveldo objektai, kurie saugo vietos žmonių šaknis, o galiausiai ir visų mūsų šaknis.

Ir taip senas dvaras tampa jungiančia grandimi, kuri padeda rasti bendrą kalbą skirtingų kraštų, išsilavinimų, požiūrių atstovams. O kai žmonės susibendrauja, jie atranda ir juos jungiančias bendras istorines šaknis, temas. Tuomet smulkūs skirtumai tik dar labiau suartina. Juk ir du magnetai nesusijungs, kol nepriartės vienas prie kito, o ir jungsis būtent per skirtingus polius“, – sako organizatorių atstovė B. Vaitkutė.

Unikalus formatas

Kokia bebūtų gera idėja, ji vertinga tik tuomet, kai yra įgyvendinama. Todėl kyla klausimai: kas tie šimtai motociklininkų? Ir kaip per vieną dieną jie gali pervažiuoti per visą Lietuvą?

Pasak organizatorių, renginio receptą sudaro 3 pagrindinės dalys. Svarbiausia – tai keli šimtai ryžtingų ir protingų motociklininkų, kurie yra neabejingi savo kraštui. Prieš šešerius metus prasidėję renginys, kasmet sulaukia vis daugiau kraštui neabejingų dalyvių.

Organizatoriai pabrėžia, kad tai yra tikri savo krašto lyderiai, kurie trokšta pažinti Lietuvą, jos istoriją, žmones, jų šiandieną, bet taip pat parodyti visuomenei, kaip svarbu visa tai žinoti, kad galėtume kurti savo šalies ateitį.

Kitas svarbus dalykas – tai unikalus renginio formatas, kai dalyviai gali savo kelionę pradėti iš bet kurios Lietuvos vietos. Jie patys pasirenka sau maršrutus ir kelius. Ir viskas vardan tikslo – suplanuoti ir kuo prasmingiau aplankyti organizatorių pasiūlytus objektus bei po devynių valandų kelionės finišuoti vienoje vietoje. Jau trečius metus šimtai motociklininkų iš įvairių Lietuvos vietų finišuoja Birštono miesto centre.

Ir trečia, pasak organizatorių, būtina dalis – renginio partnerių pagalba. Jau kelerius metus objektus rekomenduoja Kultūros paveldo departamentas. Šiemet savo pasiūlytais objektais taip pat prisidėjo Žemės ūkio ministerija ir Valstybinis turizmo departamentas. Ir visa tai motociklininkų renginyje..

„Mototurizmo ralyje sugyvena skirtingų sričių institucijos. Ir prisideda tuo, kas brangiausia – savo žiniomis. Drąsiai galima sakyti, kad čia dar vienas suvienijimo pavyzdys“, – pastebi B. Vaitkutė.

Renginyje savo žiniomis ir patirtimi dalinasi ne tik institucijos, bet ir pavieniai žmonės. Labai daug prisideda policijos kapelionas Algirdas Toliatas. Beje, jis rūpinasi saugumo keliuose klausimais. Aktyviai už idėją pasisako baleto primarijus Nerijus Juška, Dakaro ralio dalyviai Vaidotas Žala, Antanas Juknevičius, Mindaugas Slapšys. Šiemet dalyviams objektus rekomenduos pats maestro D. Katkus.

Nauda visuomenei

D. Katkus įstikinęs, kad ši iniciatyva yra svarbus dėmesio parodymas kraštui ir jo žmonėms.

„Tai yra labai reikalinga. Tikiu, kad organizatoriai ir patys supranta, jie darbais prisideda mažinant atskirtį tarp miesto ir kaimo, tarp skirtingų tautų atstovų. Tai yra galimybė dar kartą pažinti, pajausti, prisiminti, kad mes kiekvienas su šia šalimi turime gilias istorines šaknis. Ir mes jas turime mylėti ir saugoti, nes rizikuojame prarasti labai daug – visų mūsų krašto vienybę“, – sako maestro D. Katkus.

Organizatoriai pritaria, kad noras pažinti ir neabejingumas savo kraštui ir jo žmonėms svarbu visada. Taip pat šiandien, kai šalies viduje jaučiamas pasidalinimas: socialinis, tarp tautų, vietos, išvykusių gyventi svetur.

„Keliaujant ir bendraujant, tiek į svečius atvykusieji, tiek pasitinkantys vietiniai gali įsitikinti, kad kraštas rūpi visiems. Taip pat gera proga susipažinti su istorinėmis asmenybėmis, kurios dėl likimo aplinkybių buvo priverstos palikti šalį, bet niekada neprarado vienybės ryšio su Lietuvoje likusiais žmonėmis.

Paimkime, kaip pavyzdį, mokyklą, kurią pastatė Amerikos lietuvis mažame Lietuvos miestelyje. Atvykęs susimąstai, kodėl jis tai darė? Neprivalėjo. Gerai gyveno už vandenyno. Kam jam to reikėjo? Neatsakysiu. Tegul kiekvienas apsilanko ir randa sau atsakymą“, – kalba filosofiškai renginio atstovė.

Šiandien, kai mūsų tėvynainiai kuria gyvenimus už Lietuvos ribų keliavimas ir bendravimas yra puiki proga palaikyti dvasinį ryšį su kraštu. Mototurizmo ralis ir jo siūlomi maršrutai yra puiki proga, neturintiems daug laiko, pabūti gyvai su Lietuva vieną dieną. Visai nebūtina vairuoti motociklo, tais pačiais marštutais galima keliauti automobiliu.

Renginio draugų komentarai

Diana Varnaitė: kyla paveldo pažinimo banga

Pastaraisiais metais Lietuvos žmonių siekis pažinti savo krašto istoriją skleidžiasi įvairiomis formomis, tarp kurių yra ir kelionės motociklais, sako Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė.

„Žmonės labai sąmoningai ieško savo šaknų. Savo paveldo, istorijos įsisavinimas ir puoselėjimas jau tampa dalies Lietuvos piliečių gyvenimo būdo dalimi. Sakyčiau, žmonės tiesiog nori būti visaverčiai – tapatūs tam, kuo iš tiesų yra, – kalba D. Varnaitė, kaip ant mielių augantį paveldo pažinimo reiškinį vadinanti „Naujuoju Lietuvos Sąjūdžiu“.

Benediktas Vanagas: prasta tauta nežino savo istorijos

Daugybę užsienio šalių aplankęs ir Dakaro ralyje pastaruosius keletą metų Lietuvos vardą garsinantis lenktynininkas Benediktas Vanagas teigia, kad kelionės po savo kraštą skatina domėtis mūsų istorija.

„Pasaulio pažinimas įprastai prasideda nuo savęs. Yra posakis: tik prasta tauta nežino savo istorijos. Tai galima būtu perfrazuoti ir kelionių idėjai. Svarbu žinoti, kas esi“, – sako B. Vanagas.

Antanas Juknevičius: labai daug žmonių įsivaizduoja, kad Lietuvą pažįsta

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (26)