aA
Emocinio intelekto ugdymas padeda vaikams geriau suprasti ir kontroliuoti savo emocijas. Taip pat, ugdant aukštą emocinį intelektą vaikai pradeda drąsiau kurti naujus santykius su kitais žmonėmis, būna empatiškesnis kitiems, lengviau adaptuojasi - būna lankstesni naujose aplinkose ir optimistiškesni. Vaikui paaugus, su aukštu emociniu intelektu yra lengviau suprasti save, savo emocijų priežastis, rašoma pranešime spaudai.
Vaikai ir emocinis intelektas
© Shutterstock

Aukštas emocinis intelektas padeda labiau pasitikėti savimi, kurti stipresnius santykius su kitais žmonėmis, drąsiai priimti sprendimus ir aišku sulaukti didesnio pasisekimo mokymosi įstaigose bei darbe. Kaip ugdyti vaikų emocinį intelektą nuo pat ankstyvo amžiaus, Jums pataria „Family Lab Academy“ visuminio šeimos ugdymosi studijos Kaune įkūrėja Jovita Starkutė bei kūrybinių veiklų organizatorė ir konsultantė Živilė Karžinauskienė.

Pirmosios emocinio intelekto apraiškos

Kiekvieno vaiko emocijų raiška ir vystymasis yra susijęs su bendrais vaiko raidos etapais – kalba, mąstymu, fizine raida. Dar kūdikystės etape matome pirmąsias vaikučių emocijas, pirmąsias šypsenas ir krykštavimą kai džiaugiamasi, ašaras – kai skauda ar nemalonu. Nuo pat mažumės vaikai mokosi emocijų raiškos stebėdami ir analizuodami tėvų elgesį, jų balso tembrą ir reakcijas. Tik vaikučiui pradėjus šliaužioti, ropoti – jis siekia įvairiausių daiktų, prašo jų balsu, ropoja link tikslo, galėdamas eiti – pasiekti norime daiktą. Maždaug nuo 2-3 metų vaikai pradeda jaustis savarankiški, todėl natūraliai vyksta ir sparti vaiko emocinė raida.

„Family Lab Academy“ Kaune įkūrėja Jovita Starkutė
„Family Lab Academy“ Kaune įkūrėja Jovita Starkutė
© Organizatorių nuotr.

„Ypatingai tėvams dideli iššūkiai kyla, kai vaikų emocijos pradedamos reikšti šaukimu, rėkimu, verkimu ir pan. Vaikai sunkiai suvokia, kas vyksta jų viduje. Ypatingai jei dar nemoka kalbėti. Todėl šiame etape svarbiausi klausimai – kaip vaikams padėti suprasti savo emocijas, kas su jais vyksta, kai jie pyksta, nuliūsta, kaip išmokyti emocijas reikšti tinkamais būdais ir kaip jas valdyti. Šiame tarpsnyje įgyti gebėjimai kontroliuoti emocijas vėliau lemia, kaip vaikui seksis bendrauti, rasti draugų ir pan. Jei vaikas neišmoksta valdyti savo emocijų, vėliau tai gali peraugti į rimtesnius sunkumus – priešgyniavimą, agresiją ar atvirkščiai – perdėtą drovumą, baimę atskirti nuo tėvų,“ – pasakoja J. Starkutė.

Emocinio intelekto ugdymas – nuo kada?

Lietuvoje jau daug kalbama apie emocinio intelekto lavinimo naudą ir svarbą, todėl švietimo įstaigose emocinis intelektas turėtų būti pradedamas ugdyti jau darželyje. „Tačiau svarbu, kad emocinių įgūdžių ugdymas būtų visuminis, t. y. apimantis ne tik darželį ar mokyklą, bet ir namus – šeimoje būtų su vaiku kalbama, padedama jam įvardinti kilusius jausmus. Kadangi ankstyvajame amžiuje vaikučiai nekalba, o jei ir kalba, jie nesupranta savo emocijų, nemoka jų išreikšti ir įvardinti, nuo ankstyvojo amžiaus socialinių ir emocinių įgūdžių ugdymas vyksta per įvairius bendravimo žaidimus ir vaidinamas situacijas, per kalbėjimąsi su vaikais, įvairias piešimo, lipdymo ir kitas menines veiklas, vaidinimo situacijas, bendravimo žaidimus. Vaikai mokomi atpažinti savo jausmus juos įvardijant (pvz., liūdna, pykstu, man nepatinka ir pan.), mokomi suprasti bei susieiti su kilusia emocija,“ – pataria „Family Lab Academy“ visuminio šeimos ugdymosi studijos įkūrėja.

Ugdome emocinį intelektą namuose

Kalbant apie emocinio intelekto ugdymą svarbu suvokti, jog vaikai mokosi ne tik žaidimų metu, bet ir stebėdami tėvų reakcijas, elgesį bei emocijas. „Family Lab Academy“ kūrybinių veiklų organizatorė ir konsultantė Živilė Karžinauskienė pataria, į ką svarbu atkreipti dėmesį:

• Priimkite vaikų emocijas – neigiant vaiko pyktį ar baimes atsiranda emocijų slopinimas.Toliau šis slopinimas pradeda pasireikšti nemaloniais sapnais, brolio mušimu ar kitu neigiamu elgesiu.

• Atskirkite elgesį nuo emocijų – tėvams nebūtina pritarti vaiko elgesiui, tačiau svarbu išklausyti vaiką ir priimti jo jaučiamas emocijas. Pavyzdžiui: aš suprantu tave (vaiko emocijų priėmimas) – tu esi supykęs (emocijos įvardijimas), nes brolis sulaužė tavo žaislą (priežastis), tačiau niekada nėra gerai mušti, kitą net jei ir esi supykęs (nepritariama neigiamam vaiko elgesiui).

Živilė Karžinauskienė
Živilė Karžinauskienė
© Organizatorių nuotr.

• Turėkite kantrybės – jeigu matote, kad vaikui duota užduotis gali būti sunki ir reikalaujanti pastangų, pavyzdžiui, užsisegti megztinio sagas. Pasistenkite išlikti kantrūs, padrąsinkite vaiką jam bandant atlikti užduotį. Svarbu stebėti ar vaiko tuoj neužklups nusivylimas ir esant poreikiui – jam padėti, nes aplankius nusivylimui gali pasirodyti susierzinimo priepuolis ir išgirsti, ką tėveliai sako vaikui bus dar sunkiau.

• Vaidinkite emocijas – kartu su mažaisiais stebėkite save veidrodyje. Suvaidinkite įvairias emocijų išraiškas (linksmas, piktas, liūdnas ir pan.) ir jas vaikui įvardinkite. Taip vaikas mokysis atpažinti pagrindines emocijų išraiškas ir sužinos jų pavadinimus.

• Skaitykite – skaitydami knygas įvardinkite pasakų personažų emocijas, pvz. šuo yra liūdnas, katė yra linksma. Vyresniems vaikams galima pridėti paaiškinimą, pvz. šuo yra liūdnas, nes pasiilgo savo mamos. Taip pat, vaikų galima klausti kokias emocijas jaučia jų brolis, sesė ar močiutė skirtingose situacijose.

• Aptarkite dienos emocijas – prieš miegą aptariant dienos įspūdžius, pasakokite kokias emocijas tą dieną jautėte jūs, paklauskite vaikų kaip jie jautėsi vienoje ar kitoje dienos situacijoje. Taip vaikas mokysis pastebėti emocijas ir apmąstyti savo elgesį.

• Emocijų žodynas – padėkite vaikui plėsti emocijų žodyną. Kartu ieškokite ir aptarkite daugiau emocijas apibūdinančių žodžių – ne tik linksmas, liūdnas, piktas, bet ir ramus, išsigandęs, nustebęs, smalsus.

Emocijos slypi žaidimuose

Kadangi visi tokie užsiėmimai paremti patyrimu ir atradimu, emocijų raiška labai didelė. Žaidžiant tyrinėjamas aplink esantis sukurtas užsiėmimui pasaulis, vertinamos galimybės, patiriami nauji jausmai bei įgyjama nauja patirtis. „Family Lab Academy“ užsiėmimų metu pastebima jog, mažųjų grupėje iki metų daug krykštavimo ir juoko kyla tiesiog liečiant, čiupinėjant ar išbandant naujus skonius, išgirstant naujus garsus. Užsiėmimų metu naudojami visi pojūčiai ir su kiekvienu iš jų būna daug atradimų ir nustebimų. Emocijų amplitudė auga, kai vyresniųjų grupių veiklose kalbamės, mokomės bendradarbiauti su kitais vaikais, dalintis priemonėmis.

„Visos veiklos yra tarsi vienas žaidimas, kurį moderuoja ir veda mokytojas, tačiau kuriame svarbią rolę užima ir dalyvaujantis šeimos narys – mama ar tėtis, kurių buvimas greta leidžia vaikučiui atsipalaiduoti, tyrinėti, mėgautis veiklų gausa ir jaustis saugiu. Lavinamuosiuose užsiėmimuose dažnai siūloma tokių veiklų, kurios skatina panaudoti jau turimus įgūdžius ir įgyti naujų. Svarbu su vaikais kalbėtis ir pasakoti apie viską, kas tuo metu darome – taip akcentuojant kasdienę patirtį, įvardijant kilusias emocijas", – sakė pašnekovė.

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.2500

Sostinės biblioteka siūlo nemokamą pramogą vaikams ir ramią skaitymo valandą tėvams (1)

„Tik neverskite vaikų skaityti per prievartą“, – tėvų prašo Vilniaus apskrities Adomo...

Verslininkė atvirai apie tai, kaip pagerinti švietimo sistemą: pirma, ką pasiūlyčiau, tai padvigubinti atlyginimus mokytojams (40)

„Mokiniai, kurie dar būdami mokyklos suole turi galimybę praktiškai, t. y. aktyviai veikdami,...

Vaikas nenori skaityti knygų? Pasitikrinkite, ar nedarote lemtingos klaidos (5)

Pagal individualius besimokančio skaityti vaiko įgūdžius parinktos knygos – paprasčiausias...

Su abiturientais susitikusi startuolio įkūrėja: nekankinkite jų klausimu „Tai kur stosi?“ (1)

„ Lietuvos Junior Achievement “ sėkmingai pradėjo ir plėtoja iniciatyvą, kurios metu...

Specialistė patarė, koks visiems gerai žinomas žaidimas lavina kūrybinį mąstymą (6)

Šiuolaikiniai darbdaviai ieško tų, kurie gali mąstyti kūrybiškai ir siūlyti netikėtus, kartais...

Top naujienos

Pajudėjo kolektyvinių sodų reikalas Seime – aktualu 500 tūkst. lietuvių reguliuos net kelių plotį (49)

Seimas po svarstymo pritarė įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sureguliuoti teisinius santykius...

Prezidentas Nausėda: turiu atsakymą į klausimą dėl valdančiosios daugumos būsimame Seime (316)

Dabartinė situacija bankų sektoriuje verčia pradėti galvoti apie valstybinio komercinio banko...

MH17 katastrofos tyrėjai paskelbė naujų pokalbių telefonu įrašų: atvyksta Šoigu vyrai papildyta (361)

Nyderlandų vadovaujamas tyrimas dėl 2014 metais virš Rytų Ukrainos numušto oro bendrovės „...

Diabetu sergantis Jurgis netveria pykčiu: vaikas iš valstybės gauna 50 eurų, o jie išleidžiami mano gydymui

„Per dieną gaunu 2,5 juostelės tikrintis gliukozės kiekį kraujyje, man reikia mažiausiai 5....

Užfiksavo šiurpų įvykį: kas nutinka, kai vairuotojas nespėja išvengti susidūrimo su briedžiu (14)

Norvegas Kjell Nilsenas save gali vadinti tikru laimės kūdikiu. Po susidūrimo su į kelią...

Liūdnai pagarsėjęs Kauno nusikaltėlis Asilas išgirdo dar vieną nuosprendį (2)

12 metų laisvės atėmimo bausme už nužudymą neseniai nuteistas Kauno kriminalinio pasaulio...

„Žalgirį“ pasitinkantis Kemzūra papasakojo ir apie „Olympiakos“ virtuvę, ir apie Kuzminsko išvykimą specialiai Krepšinis.lt iš Atėnų (8)

Pirėjo „Olympiakos“ ekipą treniruojantis Kęstutis Kemzūra tikisi, kad penktadienio vakaro...

Toks atvejis – pirmas Lietuvoje: nors vilties beveik nebuvo, Vilniaus gydytojai porai padėjo susilaukti kūdikio (8)

Į Santaros klinikų vaisingumo centrą kreipėsi jauna pora, kuri ketverius metus negalėjo...

„Airbnb“ klientai galės išsinuomoti karališkosios šeimos apartamentus: už parą teks pakloti 7,3 tūkst. eurų (3)

Bendrovės „ Airbnb “ siūloma prabangių būstų kategorija pakilo į aukštesnį lygį, kai...

Egiptas didina išvykimo mokestį turistams (10)

Egiptas nuo lapkričio 15 dienos 25 proc. kelia išvykimo mokestį turistams, rašo vz.lt.