aA
Daugelį metų Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai veikė kaip įstaiga, organizuojanti ir teikianti paslaugas tėvų globos netekusiems kūdikiams, vaikams iki 4 metų amžiaus ir vaikams su negalia iki 7 metų amžiaus. Šalyje įgyvendinant globos pertvarką, Kūdikių namai reikšmingai išplėtė savo veiklos profilį, o kartu ir teikiamų paslaugų apimtį, rašoma pranešime spaudai.
Vaikas vežimėlyje
© Shutterstock

Taip per dvejus metus Kūdikių namai tapo centru, kuris teikia kompleksines paslaugas ne tik įstaigoje globojamiems tėvų globos netekusiems vaikams, bet ir biologinėse šeimose augantiems vaikams su negalia ir turintiems raidos sutrikimų bei jų tėvams. Įgyvendinant pertvarką, Kūdikių namuose pradėtos teikti dienos centro, antrinės reabilitacijos, „Atokvėpio“ ir kitos kompleksinės paslaugos.

„Šiandiena Kūdikių namuose jau sėkmingai įkurtos keturios dienos socialinės globos grupės, kurias vadiname dienos centru. Šiose grupėse paslaugos teikiamos negalią turintiems vaikams, kurių amžius iki 7 metų. Taikydami naujausias šiuolaikines metodikas, kvalifikuoti specialistai teikia kompleksines individualizuotas paslaugas ne tik vaikams, bet ir visai šeimai, – pasakoja Kūdikių namų direktorė Renata Rimdžiuvienė. – Dienos centre kiekvieno vaiko poreikiai yra individualizuojami, sudaromos sąlygos asmenybei visapusiškai vystytis – taip ugdomi vaiko gebėjimai, skatinamas pozityvus elgesys, daug dėmesio skiriama vaiko integracijai į visuomenę.“
Dienos centre organizuojama pažintinė, mokomoji, socialinių įgūdžių formavimo, komunikavimo veikla. Grupėje atliekami darbeliai, užduotys, stebima gamta ir aplinka, švenčiami gimtadieniai, pažymimos kitos reikšmingos datos. Stengiamasi, kad vaikai pajustų grupinio darbo džiaugsmą, patirtų savo reikšmingumą priimant sprendimus, ugdytųsi pasitikėjimą savimi.

Vaikas vežimėlyje
Vaikas vežimėlyje
© Shutterstock

„Atsižvelgiant į individualius vaikų gebėjimus – vaikų patirtį, socialinę ir kultūrinę aplinką, jų specialiuosius ugdymosi poreikius, darbas su vaikais organizuojamas grupėje ir lauke. Įstaigoje įrengtas sensorinis kambarys, druskų kambarys, išmanioji lenta, sporto salė, yra šviečiantis smėlio stalas, sukurtos erdvės grupiniams ir individualiems užsiėmimams, įrengtas žaidimų kambarys su kamuoliukų baseinu, lauke įkurtas „Kneipo“ takas su fontanėliu“. Taip pat taikomos įvairios metodikos (,,Numicon“; ,,Tomatis“ metodas ir kt.). Specialistai ir tėvai kelia kvalifikaciją ne tik kitose įstaigose ar šalyse, bet ir Kūdikių namuose vykstančiuose mokymuose bei seminaruose“, – pasakojo R.Rimdžiuvienė.

Kūdikių namuose taip pat veikia paslauga „Atokvėpis“. Ši paslauga skirta šeimoms, auginančioms vaikus su negalia, kurios dėl atostogų, ligos ar kitos priežasties laikinai negali pasirūpinti savo vaiku

Dienos centre teikiamos ilgalaikės, individualios psichologo konsultacijos. Taip pat kiekvieną mėnesį yra organizuojamos tėvų savipagalbos grupės – tai panašią patirtį turinčių tėvų susitikimai, per kuriuos, dalyvaujant psichologui, dalijamasi asmeninėmis istorijomis ir išgyvenimais, diskutuojama aktualiomis temomis.

Kūdikių namuose taip pat teikiamos antrinės ankstyvosios reabilitacijos paslaugos vaikams, turintiems negalią ir/ar raidos sutrikimų. Su vaikais dirbama komandos principu. Skyriaus specialistų komanda įvertina vaiko raidą. Kartu su šeima aptaria stipriąsias ir tobulintinas vaiko raidos puses, pagalbos kryptis bei numato raidos terapijos planus. Specialistai konsultuoja tėvus, kaip su vaiku bendrauti ir jį mokyti namuose. Kiekvienas vaikas gauna paslaugų kompleksus – tai dvi ir daugiau vaikų raidos sutrikimų diagnostikos ir gydymo procedūros, suteiktos vieną dieną. Paslaugos teikiamos, atsižvelgiant į vaiko raidos įvertinimo rezultatus, šeimos poreikius.

Kūdikių namuose taip pat veikia paslauga „Atokvėpis“. Ši paslauga skirta šeimoms, auginančioms vaikus su negalia, kurios dėl atostogų, ligos ar kitos priežasties laikinai negali pasirūpinti savo vaiku. ,,Atokvėpio“ paslauga gali būti teikiama iki 6 mėnesių per metus. Kol tėvai turi galimybę atsikvėpti, su vaiku dirba patyrusių specialistų komanda.

Taip pat Kūdikių namai vykdo aktyvų tarpšakinį bendradarbiavimą su toje pačioje srityje dirbančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis (pvz.: „Lietaus vaikų“ asociacija) ir aukščiausio lygio tarptautiniais specialistais. Visai neseniai Kūdikių namuose lankėsi garsi logopedė–specialioji pedagogė p. Džina Deivis, kuri į Lietuvą atvyko „Lietaus vaikų“ asociacijos kvietimu. Ši tarptautinio lygio specialistė, dirbanti su vaikais, turinčiais autizmo spektro sutrikimą, jų tėvais bei pedagogais, su Kūdikių namų specialistais pasidalino savo patirtimi. Be to, kiek anksčiau, Kūdikių namų kvietimu į Lietuvą buvo atvykusi „Numicon“ specialistė p. Helen Laflin. Tarpininkaujant Kūdikių namų atstovams, Vilniuje buvo suorganizuotas seminarų ciklas, kurio metu p. H. Laflin skaitė paskaitas specialistams.

Apibendrinant – šiuo metu Kūdikių namuose Vilniaus miesto šeimoms yra teikiamos aukšto lygio, visapusiškos, kompleksinės paslaugos, Kūdikių namai palaipsniui tampa kompleksiniu paslaugų šeimai centru.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nuo kelių metų vaikus mokyti slidinėti: gydytojo verdiktas daugelį aistruolių nuleis ant žemės (42)

Šiandien jau nieko nestebina slidinėjimo kurortuose šeimos su mažais vaikais. Kartais tėvai...

Norite auginti sveiką vaiką: pasitikrinkite, ar nepamirštate šių 7 dalykų (1)

Basomis per sniegą. Tokiu būdu savo auklėtinius grūdina vaikų darželis „Mažųju valdos“....

Pusryčių idėjos vaikams: sugaišite vos kelias minutes (8)

Sveiki pusryčiai – svarbi dienos pradžia kiekvienam – tiek suaugusiajam, tiek vaikui. Tačiau...

Nuo ko pradėti vaikams sportuoti: gydytojas įvardino didžiausias klaidas

Vaikystė ir paauglystė – svarbiausias tarpsnis žmogaus gyvenime, kuomet reiktų skirti...

Gydytojai bus skatinami išrašyti kuo mažiau antibiotikų: pasakė, kada jie pridaro daugiau žalos nei naudos (40)

Vaikų iki 7 metų gydymui bus skatinama išrašyti kuo mažiau antibiotikų. Nuo šių metų sausio 1...

Top naujienos

TV eteryje ištarta frazė Sovietų Sąjungoje sukėlė tikrą ažiotažą: gavau konkrečią užduotį (195)

1986 metų liepos 17 dieną viešbučio administratorė ir visuomeninės organizacijos „Sovietinis...

Žmonių elgesyje įžvelgia pavojingą tendenciją: ji niekur nebuvo dingus (3)

„Kam turėtų atitekti mergaitė – naujiesiems tėvams ar broliui?“ Toks vienos televizijos...

Lietuvis siekia pakeisti prekybos rinką: derybų galią nori sugrąžinti pirkėjams (63)

Danijoje gyvenantis lietuvis įkūrė elektroninės prekybos platformą, kuria tikisi sugrąžinti...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (107)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...

Po savaitgalio pasitiks nauji nemalonumai: iš sinoptikų – perspėjimas (30)

Sekmadienį per Lietuvą keliaus šaltasis atmosferos frontas. Daugelyje rajonų lankysis krituliai,...

Dukart išsiskyrusi Mia išdavė ilgai slėptą paslaptį – jos gyvenime įvyko tragedija (62)

Skaudžiai meilės reikaluose nudegusi dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia prisipažino, kad po...

Mokslininkai išsiaiškino, kokios poros ilgaamžiškesnės: auginančios sūnų ar dukrą? (7)

Daugelis šeimos pagausėjimo laukiančių porų, paklausti, ko labiau norėtų – berniuko, ar...

Ovacijomis Vilniuje pasitiktos sugrįžusios Dakaro komandos atnaujinta 23.24 (153)

Šeštadienio vakaras Vilniaus oro uoste ne vienam keleiviui buvo neįprastas. Kone visos Lietuvos...

Lietuviai įamžino chaotišką Indijos sostinę: jeigu ši šalis neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti (62)

„Jeigu Indija neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti“, - taip sakė...

Sabonio ir Dončičiaus akistatoje – išvarytas slovėnas ir lietuvio dvigubas dublis (1)

Domantas Sabonis surinko dvigubą dublį, o jo vedama Indianos „Pacers“ ekipa (30-15) namuose...