aA
Beveik kiekvieno budėjimo metu vaikų priėmimo skyriuje tenka susidurti su įvairaus amžiaus vaikais, kurie springsta, galimai suvalgo įvairių daiktų ir sukelia ypač daug streso aplinkiniams. Trumpai pasistengsiu papasakoti apie tai, kas yra springimai ir ko reiktų imtis, jei jūsų aplinkoje mažylis pradeda springti, nuryja kažką visiškai nevalgomo ar tiesiog išgeria kanalizacijos valiklio.
Benediktas Jonuška
© DELFI montažas

Springsta tiek suaugę, tiek ir vaikai, kai į kvėpavimo takus patenka maistas, vanduo ar kiti svetimkūniai. Apie 80 proc. visų vaikų springimų atitenka vaikams mažesniems nei 3 metai, bet dažniausiai 1-2 metų vaikams, kurie jau gali vaikščioti, turi pakankamai įgūdžių paimti daiktus ir pasaulį pradeda pažinti pirmiausia oraliniu būdu, tai yra viską deda į burną. Taip pat mažųjų kvėpavimo takų spindis yra mažesnis, todėl užspringti yra daug paprasčiau. Naujausia literatūra aprašo, kad beveik du kartus dažniau springsta berniukai.

Naujagimiai ir kūdikiai dažniausiai springsta maistu, o vyresni – nevalgomais daiktais: monetomis, sąvaržėlėmis, smeigtukais, kamšteliais nuo tušinukų. Balionėliai, guminės pirštinės ir kiti guminiai daiktai yra dažniausiai sukeliantys fatališkas baigtis vaikams užspringus

Dažniausiai (36-55 proc. visų Vakarų populiacijoje) springstama, kai į kvėpavimo takus patenka žemės riešutai, taip pat kiti dažnai sukeliantys springimą veiksniai yra įvairūs kiti riešutai, sėklos (arbūzų sėklos), spraginti kukurūzai, įvairūs daiktai iš metalo ir žaislų dalys. Naujagimiai ir kūdikiai dažniausiai springsta maistu, o vyresni – nevalgomais daiktais: monetomis, sąvaržėlėmis, smeigtukais, kamšteliais nuo tušinukų. Balionėliai, guminės pirštinės ir kiti guminiai daiktai yra dažniausiai sukeliantys fatališkas baigtis vaikams užspringus. Pavojingiausi vaikams yra daiktai, kurie yra apvalūs, kieti, nesuspaudžiami ir su lygiu paviršiumi, nes jie lengvai įstringa kvėpavimo takuose yra sunkiai pašalinami. Dauguma svetimkūnių įstringa bronchuose (70 proc.), dažniausiai dešiniajame – 52 proc. visų svetimkūnių.

Vaikas
Vaikas
© Shutterstock

Dažniausiai užspringus vaikui kvėpavimo takai uždaromi dalinai, todėl vaikas pradeda kosėti, dažniau kvėpuoti, girdimas stridoras. Klasikinė simptomų triada yra švokštimas, kosulys ir susilpnėję kvėpavimo garsai, tačiau paskutiniai tyrimai parodė, kad ši triada pasireiškia 57 proc. springusių, o simptomai daugiausia priklauso nuo vietos, kurioje įstrigo svetimkūnis. Jei svetimkūnis patenka į apatinius kvėpavimo takus pradžioje simptomų gali ir nebūti, tačiau vėliau pasireiškia ilgai trunkantis kosulys, švokštimas, apsunkintas kvėpavimas ar pasikartojantys plaučių uždegimai. Svetimkūniui visiškai obturavus kvėpavimo takus vaikas nebegali kalbėti, nekosti, trūkstant deguonies tampa cianotiškas – pamėlęs ir gali prarasti sąmonę. Jeigu viskas prasidėjo labai staigiai, prieš tai nebuvo jokių ligos požymių ir vaikas valgė, žaidė su smulkiais daiktais, galima įtarti springimą ir reikia nuspręsti ar vaikui reikia pagalbos ar ne.

Ką daryti vaikui užspringus?

 • Užspringus ir vaikui kosėjant nieko daryti nereikia, nes spontaninis kosulys yra efektyviausias ir saugiausias būdas pašalinti svetimkūnį. Leiskite vaikui kosėti ir sekite jo būklę. Netrankykite per nugarą, jei vaikas kosėja ar garsiai verkia, nes tuomet galite padaryti visišką obstrukciją svetimkūniui nusileidus giliau.
 • Apžiūrėkite vaiko gerklę, jeigu matote svetimkūnį – pabandykite jį ištraukti. Jeigu jo nematote, neieškokite jo pirštu aklai, nes galite jį įstumti dar giliau.
 • Jeigu matote, kad kosulys yra neefektyvus, kvieskite GMP ir įvertinkite vaiko sąmonės būklę. GMP geriausia kviesti visada, kai kyla abejonių dėl vaiko būklės.
 • Jokiu būdu nekratykite vaiko paėmus už kojų, ypač tai pavojinga kūdikiams dėl galvos smegenų traumavimo ir sukrėsto vaiko sindromo.
 • Jei vaikas yra sąmoningas, bet kosulys yra neefektyvus – galite padėti sutrenkiant per nugarą. Paimkite vaiką ant dilbio, arba palenkite į priekį, kad galva būtų žemiau ir penkis kartus trenkite delnu per viršutinę nugaros dalį, tarp menčių.
 • Jeigu smūgiai buvo neefektyvūs ir svetimkūnis liko, apverskite vaiką ir penkis kartus spustelkite pirštais krūtinę ties krūtinkaulio centru, jeigu tai vyresnis nei 1-erių metų vaikas tuomet atlikite penkis pilvo paspaudimus, kiek žemiau krūtinkaulio, tai dar vadinamas Heimlich’o manevras.
 • Kartokite sutrenkimus per nugarą ir paspaudimus, kaskart įvertinkite gerklę, ar joje nėra svetimkūnio
 • Vaikui praradus sąmonę vaiką paguldykite, atverskite smakrą ir pradėkite gaivinimą: įpūtimai ir krūtinės paspaudimai.

Bet kokiu atveju, kai po springimo nepastebėjote svetimkūnių, išlieka vienas ar kitas simptomas – rekomenduojama atvykti į ligoninę, gydytojo apžiūrai. Pagal vaikų chirurgą – endoskopuotoją Joną Povilavičių, apie 50 proc. pacientų bronchoskopijos metu po springimo randami svetimkūniai ir daugumoje atvejų yra pašalinami. Kaip pavyzdį miniu vieno budėjimo metu atvežtą vaiką, kuris springo gabalėliu agurko ir po to tėvai pastebėjo, kad vaiko balsas šiek tiek pasikeitė, o kvėpuojant girdimas pašalinis garsas. Bronchoskopijos metu buvo rastas aštrus plastiko gabalėlis, kuris buvo įstrigęs į balso klostes. Svetimkūnis buvo pašalintas, o vaikas jau kitą dieną išleistas į namus.

Ką daryti vaikui prarijus?

Svetimkūniai virškinimo trakte yra daug mažiau grėsminga būklė, tačiau būtina įvertinti, ką vaikas galėjo praryti ir įvertinti vaiko būklę.

 • Jeigu įtariate, kad vaikas prarijo elementą, daugiau nei vieną magnetą ar daiktą didesnį nei 2,5 cm būtina vežti į ligoninę, nes vaikas turi būti sekamas ir esant galimybei svetimkūnis turi būti pašalinamas endoskopiškai.

Ką daryti vaikui užspringus: atmintinė, kuri gali išgelbėti gyvybę
© Shutterstock

 • Prarijus visus kitus daiktus ir nesant jokių simptomų vaiką reikia stebėti, dauguma atvejų svetimkūnis sėkmingai pasišalins tuštinantis.
 • Svetimkūniui nepasišalinus per 10 dienų, gali būti, kad vaikas svetimkūnio neprarijo arba jo nepastebėjote tarp išmatų, o jeigu esate tikri, rekomenduojame atvykti vaikų chirurgo konsultacijai dėl tolimesnės taktikos.
 • Vaikui išgėrus acto, skalbiklio, kanalizacijos valymo ar kitų skysčių, kurie gali sukelti nudegimą, skubiai kviesti GMP arba vežti į ligoninę. Neskatinkite vėmimo, negirdykite vandens ir jokiu būdu neleiskite plauti skrandžio, nes galima tik padidinti nudegimą ir pabloginti vaiko būklę. Ligoninėje vaiko būklė įvertinama, nuskausminama ir nudegimas įvertinamas po 24 valandų.

Būtina žinoti, kokia yra pirmoji pagalba užspringus, tačiau dar svarbiau yra vaikui tinkamos aplinkos sukūrimas. Vaiko aplinkoje neturi būti mažų detalių, kamuoliukų ar daiktų, kurie galėtų sukelti springimą, primaitinti vaikus maistu pagal rekomendacijas ir neduoti anksčiau kieto maisto, kol jo vaikas negali sukramtyti. Rekomenduojama vaikams iki keturių metų neduoti kieto ir apvalaus maisto, tokio kaip saldainiai, riešutai, įvairios sėklos ar kieti morkų gabalėliai. Maitinti vaiką, kai jis yra vertikalioje padėtyje, tai yra sėdi kėdutėje ir neužsiima kita veikla, tai yra neduoti vaikui maisto jam žaidžiant, lakstant ar verkiant. Leisti žaisti su žaislais skirtais to amžiaus vaikams ir žaislais, kurie neturi mažų detalių, kurias gali praryti.

Pabaigai, visus raginu pasidomėti apie pirmąją pagalbą, kurią galėtumėte suteikti ekstremaliomis sąlygomis tiek vaikui tiek ir suaugusiam ir nuolat atnaujinti žinias, kurių nežinia kada gali prireikti. Palinkėsiu, kad tokių situacijų gyvenime nebūtų, tačiau pasitaikius ir tinkamai sureagavus galite išgelbėti gyvybę.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
(57 žmonės įvertino)
4.6491
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ką daryti vaikui užspringus: atmintinė, kuri gali išgelbėti gyvybę (22)

Beveik kiekvieno budėjimo metu vaikų priėmimo skyriuje tenka susidurti su įvairaus amžiaus...

Mažai kam žinomi faktai apie galvos sumušimus: kodėl nereikia bijoti pykinimo ir kas byloja apie rimtą traumą (2)

Daugelis tėvų žino – saugiausia vieta, kur dar be lovytės galima palikti bent akimirkai kūdikį...

„Pūgos“ slidinėjimo varžybose dūksta vaikai: užvirė įnirtingos lenktynės (5)

Vilniuje, Liepkalnyje pirmą kartą Lietuvoje vykstantis žiemos pramogų ir muzikos festivalis „...

Dvi mamos ėmėsi finansinio iššūkio: tiems vaikams reikia ne žaislų, o pinigų (5)

Vasario 5 d. prasidėjo vienas didžiausių ir nuoširdžiausių aukcionų Lietuvos internetinėje...

Specialistė parodė mankštą, kuri padeda atsikosėti: geriau nei masažas (3)

Nors vaistinėse lentynos net lūžta nuo vaistų kosuliui , dažnai naudos nuo jų nematyti....

Top naujienos

Miško Broliai. Bebaimiu žmogumi vadintą Vaidilą KGB kankino ilgiau nei pusmetį: skausmo jau nebejutau (61)

Su Jonu Čeponiu susitikome jo namuose, Panevėžyje. 94-erių senolis pasitiko sėdėdamas...

Lietuviai atrado rojų Tenerifėje: kuria verslus ir pardavinėja nekilnojamąjį turtą pasakoja apie pasakišką pelną (73)

Sklando toks gandas – taip nusprendė lėktuvų ekipažai, – pasaulyje viso labo tik trys vietos,...

Istorija, kuri, deja, nesugalvota: biurokratai įkalino vyrą oro uoste 18-ai metų (79)

Jei praėję metai jums atrodo nesėkmingi, ko gero vertėtų pažvelgti į savo gyvenimą su didesniu...

Perspėjo: bankomate paliktų svetimų pinigų paėmimas prilygsta vagystei (175)

Policija sako, kad bankomate paliktų svetimų paėmimas prilygsta vagystei.

Pavasaris aplankys Lietuvą: žada virš 10 laipsnių šilumos (59)

Savaitgalį Lietuva džiaugsis ne tik Vasario 16 -ąją, bet ir nuostabiais orais, žada sinoptikai....

Paaiškėjo, apie ką ilgus metus tylėjo filmo „Maskva netiki ašaromis“ žvaigždė (4)

Vasario 8 dieną aktorė Irina Muravjova (70) šventė savo jubiliejų. Ji nelinkusi dalintis...

Miestai Sibire nusidažė juodai: socialiniuose tinkluose – siurrealistiniai vaizdai (252)

Kemerovo srities (pietvakarių Sibire) prokuratūra ėmėsi tikrinti pranešimus apie juodą sniegą...

Politinių reklamų perliukai: kai kurių lietuviai pamiršti negali iki šiol (87)

Politinė reklama, kurioje TS-LKD kandidatė į Vilniaus miesto savivaldybę Goda Karazijaitė...

Naujo tyrimo rezultatai nustebino: moterų smegenys keleriais metais jaunesnės už vyrų (79)

Kaip rodo JAV mokslininkų atlikti skenografijos tyrimai, pagal tai, kaip degina kurą, moterų...

Po incidento oro uoste – skandalingas teisėjo nutarimas: pareigūnės peržengė visas ribas (403)

Tarptautiniame Vilniaus oro uoste dirbantys muitinės pareigūnai gali specialiai provokuoti į...