aA
„Tu tokia graži, kai šypsaisi, o kai liūdi – ne“, „ko čia verki kaip mergaitė?“ ir panašūs sugėdijimai greičiausiai girdėti dažnam. Suaugę žmonės dažnai linkę slopinti savo emocijas, tad matydami tėvų pavyzdį to paties mokosi ir vaikai.
© Vida Press

Pasak „Asmens sveikatos klinikos“ šeimų, porų psichoterapeutės-psichiatrės Elvyros Mažukaitienės, slopinimu daugelis bando pabėgti nuo sunkių jausmų: liūdesio, pykčio, nepasitenkinimo. Tačiau slėpdami savo emocijas tėvai užkerta kelią vaikui mokytis suprasti savo ir kitų emocijas ir augti kaip pilnavertei asmenybei.

„Konsultuodama šeimas dažnai pastebiu, kad jei tėvai patys linkę slopinti savo emocijas, tai ir bendraudami su vaikais elgsis panašiai. Jiems gali būti labai sunku matyti savo vaiką reiškiantį emocijas, tad tėvai gali automatiškai mokyti vaiką jas slėpti arba ignoruoti. Kai kurie, užuot išklausę, nuraminę bei paskatinę vaiką suprasti kylančius jausmus ir juos priimti, gali netgi sugėdinti vaiką dėl, pavyzdžiui, kylančių neigiamų jausmų“, – sako E. Mažukaitienė.

Kritiniai – pirmieji dveji metai

Pasak „Asmens sveikatos klinikos“ specialistės, vaikų emocijų raidai, mokymuisi jas reguliuoti ir išreikšti, labai svarbūs pirmieji dveji gyvenimo metai, kai formuojasi vaiko prieraišumas jį globojančiam žmogui.

Psichoterapeutė pataria: kaip vaiką išmokyti pažinti emocijas
© Vida Press

Todėl, pasak psichoterapeutės, tėvų nereagavimas arba neigiama reakcija gali pakenkti vaiko emocijų supratimui ir raiškai. „Įsivaizduokite, kūdikis krykštauja, spurda, mosikuoja rankytėmis, t.y. visu kūnu ieško santykio, tėvų reakcijos. Tačiau jei jos negauna, t.y. tėvai reaguoja šaltai, jų veidai be mimikos, arba priešingai – bara, atstumia, – tada vaikas pasimeta, jam nesaugu, vaikas gali supanikuoti. Taigi būtina į vaiką reaguoti taip, kaip pats vaikas ir prašo“, – pataria E. Mažukaitienė.

Tėvai šiuo gyvenimo etapu yra pagrindiniai mokytojai, padedantys vaikui tyrinėti pasaulį po mažą žingsnelį. Pavyzdžiui, vaikas svetimoje vietoje nuo mamos nueina patyrinėti aplinkos truputėlį toliau – kur jis nežino, ar yra saugu. Tuomet grįžta pas mamą nusiraminti ir stebi jos reakciją. Jei mama tinkamai sureaguoja į vaiko įspūdžius, nuramina, tuomet jis supranta, kad yra saugus, išmoksta nusiraminti, supranta, kad yra saugu toliau tyrinėti ir pasiruošia dar vienam žingsniui į nepažįstamą pasaulį. Jei grįžęs pas tėvus nesulaukia jokios reakcijos, jam pasidaro neramu, baugu ir tas emocijas vaikas pradeda slopinti. Tuo atveju, jei vaikas pasitinkamas su pykčiu, jis nebesugeba pats nurimti, blaškosi, ilgai verkia, mušasi, kai tėvai jį bando nuraminti. Vaikas neišmoksta, kad išsigandęs, supykęs ar nuliūdęs jis gali pats nurimti, kad šios emocijos – laikinos.

Ne vėlu ugdyti ir paauglystėje

Visgi, anot psichiatrės, net ir paauglystėje galima padėti vaikui ugdyti jo emocinius gebėjimus, galima ištaisyti tas klaidas, kurios buvo padarytos ankstyvojoje vaikystėje. Svarbiausia suprasti, kad paauglys prabils ir paatviraus tik tada, kada įsitikins, jog tėvai juo tikrai domisi, yra visada pasiruošę išklausyti ir paauglio pasaulį bei mąstyseną priima rimtai, nenuvertina. Tam, kad paauglys suprastų, jog tėvais galima pasitikėti, reikia paaugliui skirti laiko, kalbant daryti ilgas pauzes, kad vaikui būtų vietos prakabėti.

Paaugus vaikui stenkitės būti šalia jo, prisėskite ant žemės, pasižiūrėkite į pasaulį jo akimis – neskubėkite jam aiškinti gyvenimo tiesų, ugdyti
Psichoterapeutė Elvyra Mažukaitienė

Anot E. Mažukaitienės, tėvai neturi stengtis būti pavyzdingi. Svarbiausia – būti šalia vaiko ir neskubėti. „Pabandykite pasinerti į vaiko pasaulį ir pamatyti jį taip, kaip apie jį gali papasakoti tik kūdikis savo rankų judesiais, garsais, mimika. Paaugus vaikui stenkitės būti šalia jo, prisėskite ant žemės, pasižiūrėkite į pasaulį jo akimis – neskubėkite jam aiškinti gyvenimo tiesų, ugdyti“, – sako „Asmens sveikatos klinikos“ psichoterapeutė. Jos teigimu, tėvams svarbu sudaryti tokias sąlygas, kad vaikas galėtų pats apie save informuoti. Savo kalba, judesiais, idėjomis, veiksmais, emocijomis vaikas atskleidžia savo asmenybę.

Nešamės šeimos istoriją

Konsultuodama klientus, E. Mažukaitienė pastebi, kad kiekvienoje giminėje perduodami per kartas susiformavę emocijų raiškos būdai. Iš giminės išmokę tam tikrus elgesio modelius ir emocijų raiškos bruožus nejučia juos pritaikome ir bendraudami su savo sutuoktiniais ir vaikais.

Psichoterapeutė pataria: kaip vaiką išmokyti pažinti emocijas
© Vida Press

„Turintiems pozityvaus bendravimo patirtį, lengviau bendrauti ir ugdyti savo vaiko emocinį intelektą. Tačiau būna, kad tėvai patys ribotai suvokia ir valdo savo emocijas, todėl bendraujant su vaiku atgimsta jų su tėvais patirti konfliktai, neigiama patirtis. Būna tėvų, kurie net nemato reikalo gilintis į savo emocijas, nesidomi jomis, netgi pyksta, kad jiems brukami tokie „nereikalingi“ dalykai. Nors tėvai savo vaikus tikrai myli, kartais nežino, kaip tinkamai tai parodyti. Tokiu atveju jų vaikai nesupranta, kaip papasakoti tėvams apie tai, kaip jaučiasi, ir auga su vienatvės jausmu – nesvarbu, kad jie nuolat apsupti žmonių“, – sako psichoterapeutė.

Pasak jos, tokiems vaikams gali kilti rimtesnių su nerimu susijusių problemų: gali pasireikšti ne tik vienatvės jausmas, bet ir destruktyvus elgesys, į save nukreipiama agresija, depresiškumas, savižala, įvairios baimės, savęs nuvertinimas ir pan. Vyresni vaikai jaučiasi nuolat nepatenkinantys tėvų lūkesčių, nemylimi.

„Tokį nesusikalbėjimą išspręsti padeda jausmų kalbos ugdymas, t.y. mokymasis kitam labai aiškiai papasakoti apie save. Pavyzdžiui, galima pasakyti „vakar pasijutau vieniša, kai neatėjai gerti arbatos, kaip mums įprasta“. O atsakymas galėtų būti „atleisk, neatėjau, nes pykau. Kai tu neatsiliepei į kelis mano skambučius, aš pasijaučiau tau nereikalingas“, – pataria E. Mažukaitienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Kodėl nepavyksta susikalbėti su paaugliais: pasitikrinkite, ar nedarote šių klaidų (5)

Bendravimas su paaugliais gali būti palyginamas su pasivaikščiojimu parke. Juros periodo parke. Tai...

Savybė, kurią vaikuose pataria ugdyti nuo pat mažens: visa kita gali ir palaukti (1)

Prieš šešis ar septynis metus, kai Lietuvoje dar mažai kas kalbėjo (bent jau garsiai) apie...

Auginate vaikus miesto daugiabutyje: mokslininkai jums turi prastų žinių (63)

Kuo daugiau žalumos supa mus vaikystėje, tuo mažiau psichologinių problemų patiriame brandžiame...

Mokytoja papasakojo, kuo skiriasi išsiskyrusių ir neišsiskyrusių šeimų vaikai: skirtumai akivaizdūs (58)

„Mama yra žaizdota ir tos žaizdos persiduoda vaikui“ – taip apie skyrybas išgyvenančią...

Su šia situacija susidūrė bene visi tėvai: patarė, ką daryti, kai vaikas prie telefono praleidžia pernelyg daug laiko (9)

Šiuolaikiniai vaikai yra visa galva panirę į išmaniąsias technologijas, kurios tapo įprasta...

Top naujienos

Beprecedentis įvykis: „Marijos radijuje“ Vytauto Landsbergio interviu buvo cenzūruotas ir užblokuotas (368)

Profesoriaus Vytauto Landsbergio teigimu, jo interviu „Marijos radijui“ buvo cenzūruotas ir...

Dešros nori brangti, bet negali įvardino, kada bus kainų šuolis (10)

Lietuvos mėsos perdirbėjai šoke – kiaulienos kainoms sparčiai kopiant į viršų prekybos...

Karbauskis: jei prezidente taps Šimonytė, ji su mumis elgsis kaip Grybauskaitė (405)

Į prezidentus kandidatuojantis ekonomistas Gitanas Nausėda trečiadienį susitiko su...

Visoje Europoje daugybę metų ieškotas žmogžudyste įtariamas lietuvis pagaliau sučiuptas (20)

Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas trečiadienio pavakarę pranešė, kad...

Rusijos žiniasklaida Meilutytės žingsnyje įžvelgia sąmokslo teorijas (44)

Olimpinės čempionės Rūtos Meilutytės žinia apie karjeros pabaigą dėmesio sulaukė ir Rusijos...

Kokių remonto darbų negalite daryti savo bute: gresia netgi baudos (5)

Įsigiję naują būstą žmonės kartais nežino, kad negali su juo elgtis kaip panorėję. Niekas...

Lietuvos pelkės išgyvena tikrą renesansą: prie vienos jų lankytojų automobiliai jau nebetelpa

Kaip gerai, kad pasivaikščiojimams pelkėse įrengti medinių lentelių takai, o tai atsitiktų kaip...

Vos kelios dienos po inauguracijos – netikėtas Zelenskio sprendimas papildyta 17.49 (61)

Ukrainos naujasis prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį, vos kelios dienos po savo...

Kaliningrade prasidėjo bandymas „salos“ režimu: eksklavas atsijungia nuo rusiškos energetikos sistemos (1)

Kaliningrado srityje trečiadienį prasidėjo suplanuotas 3 dienų izoliuoto elektros sistemos darbo...

Naktį pabudusi moteris pasijuto kaip siaubo filme: vanduo į butą skverbėsi net pro rozetes ir šviestuvus (43)

2106 Eur, 2049 Eur, 725 Eur, 2380 Eur, 2 708 Eur – tai tik keletas sumų iš teismuose atsidūrusių...