aA
Dėl dekretinių atostogų tėvams vis dar kyla ginčų. Daugelyje šalių vaiko priežiūros atostogos – tiek vyrams, tiek moterims reiškia žingsnį atgal karjeros laipteliais. Ekspertų nuomone, kuo ilgiau trunka dekretinės atostogos, tuo sunkiau bus susigrąžinti savo darbo statusą, o kuo aukštesnės naujai iškeptų tėvų pareigos, tuo darbdaviai menkiau linkę taikytis su ilgomis vaikų priežiūros atostogomis.
© Vida Press

Naujoje savo ataskaitoje JTO Vaikų fondas (UNICEF) aprašė dekretinių atostogų padėtį abiems tėvams 41-oje išsivysčiusioje ES ir OECD šalyje. Fondo ataskaitoje atsižvelgiama į visiškai apmokamų atostogų trukmę ir vaiko priežiūrą. Apmokamų dekretinių atostogų motinoms čempionė – Estija (85 savaitės), „antičempionės“ – Šveicarija, Naujoji Zelandija, Australija ir Airija. Šiose valstybėse apmokamos atostogos motinoms netrunka nė 10 savaičių, o tėvams dekretinių atsostogų nėra visai.

Kai kurių šalių valdžia gan dosni, tačiau norinčių pasinaudoti teise prižiūrėti vaiką jaunųjų tėvų nėra daug. Tokia padėtis yra Japonijoje: 30 savaičių apmokamas atostogas – ilgiausias tarp UNICEF apžvelgtų šalių – 2017 metų duomenimis ima 7  proc. tėčių. Tokijas siekia, kad iki 2020 metų vaiko priežiūros atostogas imančių tėvų dalis būtų 13 proc., tačiau vyrai darbe vis dar susiduria su nesupratimu ir netgi pasmerkimu.

Valdžia gimstamumą bandė kelti prailginus tėvystės atostogas, bet tėčiai po jų nebenori turėti daugiau vaikų
© Adobe Stock

Tėvo dekretinės atostogos nedera su Japonijos kultūra, tačiau pokyčių tendencijos – akivaizdžios. 2008 metų apklausa parodė, kad maždaug 30 proc. dirbančių tėvų norėtų pasiimti atostogas, kad galėtų daugiau laiko praleisti su vaiku. Dar vienas tyrimas byloja, kad mažiau nei 45 proc. šiuolaikinių japonų mano, kad moters vieta namie, o vyro – darbe, tuo tarpu praėjusio amžiaus dešimto dešimtmečio pradžioje tokios nuomonės laikėsi apie 60 proc.. 2002 metais dekretines atostogas imdavo vos 0,33 proc. dirbančių vyrų, 2015 metais jų dalis buvo išaugusi jau iki 3 proc.

Baimė dėl karjeros

Pernai Pietų Korėjoje (2 vieta šalių su ilgiausiomis tėvo dekretinėmis atostogomis reitinge) savo teise išeiti 17-os savaičių atostogų pasinaudojo vos 17 proc. vyrų, nežiūrint visaliaudinės kampanijos, skatinančios juos prižiūrėti naujagimius. Britanijoje tėvai į tokias atostogas išeina irgi nedažnai, praneša BBC Future.

JAV tėvystės ir motinystės atostogų padėtis – ypatinga. Tai yra vienintelė išsivysčiusi šalis pasaulyje, kur tokios atostogos iš viso neteikiamos. Darbdaviai gali tai daryti savo iniciatyva, tačiau įstatymiškai jie nėra įpareigoti. Pavyzdžiui, Facebook suteikia 4 mėnesių trukmės atostogas su išsaugoma alga tiek motinoms, tiek ir tėvams. Yra žinoma, kad Markas Zuckerbergas po kiekvienos iš dviejų savo dukterų gimimo pats išeidavo 2 mėn. dekretinių atostogų. Tačiau nerimas dėl karjeros nesvetimas ir amerikiečiams: Ball State universiteto (Indiana) ir Ohio universiteto mokslininkai išsiaiškino, kad dekretines atostogas JAV ima tik 14 proc. tėvų.

Valdžia gimstamumą bandė kelti prailginus tėvystės atostogas, bet tėčiai po jų nebenori turėti daugiau vaikų
© Vida Press

UNICEF rekomenduoja šalims priimti įstatymus, įpareigojančius darbdavius garantuoti abiems tėvams bent 6 mėnesių apmokamas atostogas.

Ispaniškas būdas

Jeigu jaunų tėvų nenorą eiti dekretinių atostogų dažnai galima paaiškinti baime prarasti darbą, tai neseniai Ispanijoje atlikti tyrimai atskleidžia dar vieną įdomią priežastį.

Ispanijos įstatymdaviai dar 2007 metais įpareigojo jauniems tėvams skirti 2 savaites visiškai apmokamų atostogų. Ši nauja politika itin išpopuliarėjo: jau pirmaisiais metais dekretu pasinaudojo 55 proc. vyrų. 2018 metais atostogos pratęstos iki 5 savaičių. Tikimasi, kad iki 2021 metų Ispanijos valdžia pratęs jas iki 16 savaičių.

Ekonomistė Lídia Farré iš Barselonos universiteto ir Libertad González iš Pompeu Fabra universiteto Barselonoje nusprendė palyginti šeimas, kuriose tėvai ėmė vaiko priežiūros atostogas, su „tradicinėmis“ ir priėjo prie įdomių išvadų

Ispanijoje gimstamumas žemas. Progresyvus žingsnis link lyčių lygybės darbo rinkoje pakeitė ispanų požiūrį į vaisingumą ir pageidaujamą vaikų skaičių šeimoje. Tačiau, regis, visai ne taip, kaip tikėjosi įstatymdaviai, sako González. Įvedus apmokamas atostogas tėvams, tose šeimose, kur tėčiai pasinaudoja šia teise, pailgėjo laikas tarp vaikų gimimų. Negana to, tokiose šeimose vaikų paskui būdavo mažiau.

Per du metus nuo programos įvedimo išryškėjo tendencija: tikimybė, kad tokias atostogas pasiėmusių tėvų šeimose atsiras dar vaikų, lyginant su programa nepasinaudojusiomis poromis, sumažėdavo 7–15 proc. Netgi praėjus 6 metams, tikimybė, kad dekretu pasinaudojusios šeimos turės daugiau vaikų, buvo mažesnė.

Kokybė vs kiekybė

Tyrėjai tokiam reiškiniui pasiūlė savo paaiškinimą. Farré ir González nuomone, tai nebūtinai blogai. Tai tikriausiai vyksta dėl to, kad tėčiai pradėjo daugiau laiko praleisti su vaikais (ar bent jau susidarė įspūdį, ką tai reiškia) ir suvokė, kiek daug tai reikalauja energijos ir finansų. Todėl jie savo prioritetus perkėlė „nuo vaikų kiekybės prie jų kokybės“.

Valdžia gimstamumą bandė kelti prailginus tėvystės atostogas, bet tėčiai po jų nebenori turėti daugiau vaikų
© Adobe Stock

Tyrimo autoriai mano, kad iš jų darbo, kuriame nagrinėjama viena šalis, kokių nors garsių išvadų daryti neverta. Koreliacija ne visada reiškia priežasties ir pasekmės ryšį, visai įmanoma, kad ispanų „šeimyninius prioritetus“ paveikė ir kiti faktoriai, ne tik dekretas, tarkime, pasaulinė finansų krizė.

Su tuo sutinka Davidas Evansas, Globalaus vystymosi centro Vašingtone ekonomistas. Ir štai kodėl: iki šios politikos įvedimo Ispanijoje, vyrai vaiko priežiūros atostogų beveik niekados neimdavo. O pradėjus šią priemonę, tokių tėčių staigiai padaugėjo. Be to, sprendžiant iš apklausų, ispanų vyrai anksčiau norėdavo daugiau vaikų, nei jų žmonos, ir šis rodiklis taip pat pasikeitė – daugumoje Europos šalių, įvedus teisę vaiko priežiūros atostogų išeiti ir tėvams, to nebuvo pastebėta.

Farré taip pat linkusi manyti, kad tai gali būti „grynai ispaniškas atvejis“. Savo ruožtu González baiminasi, kad šalies valdžia ir bendrai visuomenė, apmokamų tėvystės atostogų pailginimo nepalaikys, „jei įrodysime, kad iš tiesų mažiau vaikų susilaukiama būtent dėl jo“.

Kaip bebūtų, ekonomistai tiksi atlikti papildomą tyrimą, kuriame patikrins, ar dekretinės atostogos gali pakeisti vaikų suvokimą apie lyčių vaidmenį. „Gali būti, kad jau kitoje kartoje sugebėsime pasiekti lyčių lygybę“, – sako jie.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.8333

Gimus vaikui laukta euforija taip ir neužplūdo: kaltinau save, o tetų patarimai viską dar labiau apsunkino (13)

Praėjusią savaitę Pasaulinę sveikatos dieną Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, Akušerijos...

Kaip elgtis po gimdymo normalu, o kas jau laikoma sutrikimu? (16)

„Depresija suserga apie 10–15 proc. visų pagimdžiusiųjų, o dar apie 20–30 proc. moterų...

Valdžia gimstamumą bandė kelti prailginus tėvystės atostogas, bet tėčiai po jų nebenori turėti daugiau vaikų (31)

Dėl dekretinių atostogų tėvams vis dar kyla ginčų. Daugelyje šalių vaiko priežiūros...

Kaip paįvairinti bendravimą su vaiku: šie eilėraščiai patiks ir kūdikiams, ir paaugusiems mažyliams (6)

Kiek ten tų glaustymosi per dieną su vaiku turi būti? Kaip pasakė šeimos terapeutė Virginia...

Mamų klaidos, kurių pasekmės – stresas ir nuovargis: patarė, kaip to išvengti (10)

Pozityvios tėvystės laboratorijos įkūrėja dr. Sigita Burvytė tinklalapiui Superaukle.lt...

Top naujienos

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (108)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Paliktos nuotakos byla atsidūrė teisme: tikruosius jaunikio motyvus išdavė draugui rašytos žinutės (109)

Nauja meile patikėjusiai, išsiskyrusiai ir vaiką auginusiai merginai teko skaudžiai nusivilti. Jai...

Net pats stipriausias imunitetas gali nepastebėti vėžio: onkoimunologas – apie priemones, kurios sumažina riziką sirgti (43)

Prasidėjus peršalimo ir gripo sezonui, vis daugiau girdime apie imuniteto stiprinimą. Vieni siūlo...

Statybų sektoriuje krizė už durų? Geras naujienas keičia nekokios (8)

Statybos sektoriaus augimas, stebinęs pajamų ir pastatytų kvadratinių metrų ar butų kiekio...

Sankt Peterburgo gyventojai apie valdžios priimtą sprendimą: sveiki atvykę į pragarą (161)

Istoriniame Sankt Peterburgo centre esančioje Rubinšteino gatvėje gyvenanti Marina Pogolša rodo į...

Dėl gaisro Alytuje tarša normas viršija 4 kartus: gyventojams skubiai išsiųsti įspėjimai (38)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų koordinavimo skyrius DELFI informavo,...

Didžiosios Britanijos parlamentarai balsuos dėl pasiūlymo 3 mėnesiams atidėti „Brexitą“

Šeštadienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmų deputatai balsuos dėl pataisos,...

Eurolygoje žibantis Giedraitis – apie kartėlį dėl pasaulio čempionato ir trūnijimą ant suolo rinktinėje specialiai Krepšinis.lt iš Barselonos (8)

Eurolygos debiutantas Rokas Giedraitis neatrodo kaip turnyro naujokas – Berlynos ALBA klubo...

Metų seklys: vidury Panevėžio šaudynes surengusių vagių arsenale – šautuvai, pistoletai, kūjai ir laužtuvai (12)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Lady Gagai po kritimo nuo scenos prisireikė rentgeno nuotraukų ir vonios su ledukais (2)

Pasirodymo Las Vegase metu pakvietusi vieną iš fanų ant scenos, dainininkė Lady Gaga patyrė...