aA
Ne viena mama susiduria su situacijomis, kai nebepadeda nei močiučių patarimai, nei interneto forumai. Daugelis, matyt, girdėjo tokias frazes kaip vaiko vienerių metų krizė, trejų metų krizė... ir slapčia savęs klausia, o kada gi baigsis tas nuolatinių krizių laikotarpis? Tinklaraščio cukrinisavinelis.lt autorė Berta pasidalino psichologės Jūratės Bortkevičienės patarimais, kaip nepasiklysti vaiko auginimo džiunglėse ir aptarė kelis sudėtingiausius etapus pagal amžių.
© Vida Press

„Nemeluosiu, likau taip sužavėta psichologe Jūrate, jos lengvai ir aiškiai išdėstytomis mintimis, kad būtinai noriu pasidalinti su kiekviena mama, kuri lygiai taip pat kaip ir aš kartais pasimeta vaiko auginimo džiunglėse ir ne visada lengvai randa kelią atgal. Psichologė aptarė kelis sudėtingiausius etapus iki paauglystės.

Jūratė Bortkevičienė
Jūratė Bortkevičienė
© DELFI / Andrius Ufartas

Iki 1–erių metų:

• Kai kūdikis verkia, svarbu išsiaiškinti verkimo priežastis ir nepalikti jo išsiverkti. Jei tai būna verkimas, kuriuo kūdikis reikalauja dėmesio, būtina prie jo prieiti, pakalbinti, pamyluoti.

• Šiuo etapu svarbu tėvams susitvarkyti su savo emocijomis, kurias kartais ne taip lengva suvaldyti, taip nelengva, kad pradedi verkti kartu su vaiku. Ir tai yra natūralu!

• Kiekviena mama pavargsta nuo nuolatinio kūdikio dėmesio reikalavimo, bemiegių naktų, rutinos, todėl būtina nepamiršti mylėti savęs. Labai svarbu skirti bent kelias minutes laiko sau, savo poreikiams – tėtis, seneliai tikrai susitvarkys su kūdikiu palikti vieni.

Pirmieji metai:

• Šiame etape labai svarbus yra vaiko savarankiškumo formavimas – arba „aš pats“, arba „jūs“. Jei leisite vaikui bandyti pačiam, jis ir bandys, neleisite, jis kuriam laikui paklus, pripras, kad tėvai padaro daug ką už jį, tačiau ateityje gali kilti problemų su vaiko savarankiškumu.

• Formuojasi ir pasitikėjimas savimi – arba „aš galiu“, arba „aš negaliu, man nepavyks“. Nereikia vaikui visko drausti, nuolat kartoti negalima, svarbu patiems tėvams suvokti, kaip jaustųsi kiekvieną dieną girdėdami „ne“. Kartais reikia patiems savęs paklausti, o kodėl negalima, ar tam „negalima“ yra tikrai svarbi priežastis.

• Vaikai pradeda išbandyti ribas, t.y. jie stengiasi suvokti, ar ribas gali nustatyti patys, ar jas nustato tėvai. Yra labai svarbu suvokti, ką mes norime ir galime leisti vaikui, o ko ne.

• Pasaulio tyrinėjimas. Yra formuojamas smalsumas, todėl labai svarbu suteikti vaikui galimybę šiam poreikiui patenkinti atrandant priimtinus būdus. Kuo labiau patenkinamas smalsumo poreikis, tuo ramesni vaikai būna, tiesiog svarbu sudaryti saugią aplinką šiems tyrinėjimams.

• Šiame amžiuje jau galima mokintis vaikus tvarkytis. Vienas iš metodų vakare sakyti, kad susidedame žaislus į dėžes. Jei vaikas nesistengia, nededa, reikia aiškiai pasakyti, kad tų žaislų ryte neberasi ir juos kelioms dienoms paslėpti. Taip pat svarbu stengtis su vaiku kartu tvarkytis, nors ir kaip greičiau būna sutvarkyti patiems.

• Taip pat šiame etape vaikai dažnai pradeda muštis, tad psichologė rekomenduoja (tik protingoms mamoms!) pabandyti taikyti „pliaukšt pliaukšt“ metodą. Kai vaikas pradeda muštis, reikia jam sakyti, o, nori žaisti „pliaukšt pliaukšt“ žaidimą ir nestipriai per vaiko rankas pliaukštelėti taip, kad jam nebūtų malonu. Taip vaikas gali lengvai atsisakyti tokio „žaidimo“.

Supermamos nesutiktų: kodėl rekomenduojama pirmiau pasirūpinti savimi, paskui – tėčiu ir tik tada – vaiku?
© Vida Press

Antrieji – tretieji metai:

• Kaip ir pirmaisiais metais, vėl pradeda formuotis arba „aš“, arba „jūs“, arba „aš galiu“, arba „aš negaliu, man nepavyks“, arba „aš kuriu ribas“, arba „tėvai kuria ribas“.

• Formuojasi ir arba „aš pats kaltas“, arba „aplinka kalta“. Negalima kaltinti dėl vaiko nelaimių kėdės, grindų ar sienų, svarbu apkabinus paaiškinti, kad kiekvienas jo neatsargus veiksmas turi tam tikrą atoveiksmį.

• Vaikas nebenori dalintis. Svarbu negėdinti vaiko, kad jis nesidalina, reikia suvokti, kad tuo metu vaikui tas žaislas gali būti labai svarbus. Geriau sakyti, kad kai tu norėsi, tu pasidalink, taip pat svarbu nepamiršti rodyti pavyzdžio, kaip dalintis. Esant aplinkoje, kurioje daiktai yra visų, vaikui, kuris nenori dalintis, reikia pasakyti, kad jei taip elgsiesi, mes išeisime iš čia. Ir, žinoma, taip padaryti.

Mama ir vaikas
Mama ir vaikas
© Shutterstock

Penktieji – šeštieji metai:

• Atsiranda arba „aš laikausi taisyklių“, arba „aš sukčiauju“. Šiame periode labai svarbu patiems nemeluoti, neprisižadėti vaikams, kad neskatintumėte vaiko pradėti meluoti.

• Taip pat šiame etape svarbu išklausyti vaikus, domėtis jais, kalbėtis kartu, nes tai etapas, kurio metu yra įgyjamas svarbus kontakto poreikis.

• Vaiką skatinti veikti per vidinę, o ne išorinę motyvaciją. Nereikia sakyti, kad išmokęs skaityti gausi saldainį, geriau papasakoti, kaip vaikas pateks į pasakų pasaulį, kiek ten daug jame patirs ir pamatys.

Ir pabaigai, mielos mamos, pirmiausia pasirūpinkite savimi, tada antrąja puse ir paskui vaiku. Tai yra laimingos šeimos principas!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Žinomą vedėją papiktino pardavėjų elgesys: nesutiko apkeisti nedėvėtų vaikiškų drabužių ir nepasivargino net atsiprašyti (101)

Prieš porą dienų televizijos laidų vedėja Živilė Kropaitė savo Facebook paskyroje pasidalijo...

Septyni patarimai, kurie padės išsirinkti tinkamą automobilinę vaiko kėdutę

Visuomenės švietimas, policijos akcijos ir eismo specialistų mokymai padarė savo – lietuviams...

Įdomūs faktai apie kūdikius: kodėl jie nejaučia sūrumo ir kokius gebėjimus ilgainiui praranda? (1)

Kad vaiko gimimas kiekvienai mamai ir tėčiui yra stebuklas, niekas nesiginčija. Atvirkščiai -...

Ineta Puzaraitė-Žvagulienė patarė, ką pasiimti į gimdymo namus: nepersistenkite dėl daiktų (5)

Dainininkė, vaikų darželio įkūrėja, dviejų vaikučių mama Ineta Puzaraitė-Žvagulienė...

Specialistė patarė, kaip išsirinkti tinkamą kūdikių nešioklę: atkreipti dėmesį reikėtų į kelis aspektus (2)

Šalyje keičiasi vaikų prekių tendencijos – nors įprastinių vežimėlių pardavimai auga, kelis...

Top naujienos

Atviras Baltarusijos disidentų laiškas Nausėdai: ragina neapsigauti dėl Lukašenkos ir nepadaryti didelės klaidos (45)

Baltarusijos disidentai viešu laišku kreipiasi į išrinktąjį prezidentą Gitaną Nausėdą su...

Kauno žudynių byla – vėl pareigūnų akiratyje: prašo atsižvelgti į „naują informaciją“ (173)

Beveik prieš 10 metų visą Lietuvą sukrėtusioje Kauno žudynių byloje dėl padėjimo nužudyti du...

Generalinis prokuroras susitiko su Nausėda: pagrindinis klausimas – politikų įtaka papildyta

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis su išrinktuoju prezidentu Gitanu Nausėda sutarė dėl...

Lietuviai be elektros likusioje Pietų Amerikoje: gyvenimas sustojo, bijojome chaoso ligoninėse dešimtys milijonų liko be elektros

Pirmadienį pranešta, kad Argentinoje ir Urugvajuje dešimtys milijonų žmonių sekmadienį liko...

Gyventojų pamėgtuose paplūdimiuose užterštas vanduo: maudytis nerekomenduojama

Vanduo kai kuriose maudyklose ir rekreacinėse zonose neatitinka higienos normos, rodo BNS pateikti...

Apie naują pramogą šalia Vilniaus žmonės sužino iš lūpų į lūpas: toks parkas – vienintelis Baltijos šalyse (19)

Darbo dienomis Vilniaus rajone esančiame Rudaminos kaime vienas po kito važiuoja mokykliniai...

Gyvai / DELFI Diena. Kodėl mažėjant alkoholio vartojimui vis daugiau nusikaltimų padaro neblaivūs asmenys vyksta apklausa (9)

Statistika skelbia, kad Lietuvoje mažėja alkoholio vartojimas, tačiau policija skelbia, kad...

Grybauskaitės turto deklaracijoje – ryškūs pokyčiai (89)

Antradienį Valstybinė mokesčių inspekcija paviešino naujausias turto deklaracijas už 2018 metus....

Dėl tariamų santykių su Šedžiuviene į posėdį iškviestas Juodsnukis teisme susierzino: iš vėžių išmušė didelis dėmesys (36)

Kiek daugiau nei po mėnesio pertraukos verslininkas Andrius Šedžius bei dainininkė Monika...

Kirkilas įvardijo, kokį siūlymą reikalauja paremti derybose dėl koalicijos (59)

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas sako, kad vienas iš...